Jak prowadzić finanse przedsiębiorstwa?

12-01-2018

Finanse przedsiębiorstwa to najważniejszy aspekt funkcjonowania każdego biznesu - niezależnie od jego rozmiarów i branży. Nie ważne czy jesteś grafikiem, prawnikiem, lekarzem, web developerem, czy architektem. Nie ma również znaczenia forma, w jakiej prowadzisz swoje przedsiębiorstwo – czy jest to jednoosobowa działalność, spółka cywilna, spółka jawna, spółka komandytowa, spółka z o.o. czy spółka akcyjna. I tak na koniec okres rozliczeniowego liczy się przede wszystkim to czy prowadzony przez Ciebie biznes przynosi zyski. Wszystkie decyzje w firmie zależą od finansów – od reklamy, przez rozwój produktów, aż do procesów zapleczowych, jak IT, HR, czy księgowość. W dłuższym okresie czasu żadne przedsięwzięcie nie jest w stanie funkcjonować będąc na minusie. Dlatego dzisiaj kilka słów o tym, jak prowadzić finanse przedsiębiorstwa. Co zrobić, aby Twoje przedsięwzięcie się powiodło i aby Twój biznes odniósł sukces?

Jak prowadzić finanse przedsiębiorstwa?

Finanse przedsiębiorstwa - rozdzielaj rachunek osobisty i biznesowy

We wszystkich firmach, które prowadzisz, pamiętaj, aby oddzielić finanse biznesowe od swoich prywatnych. W większości przypadków takie rozdzielenie jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa, ale nie zawsze. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej nie ma obowiązku posiadania osobnego rachunku bankowego prywatnego i dedykowanego dla działalności. Mimo to założenie go jest jak najbardziej konieczne. Dlaczego?

Po pierwsze, zyskamy przejrzystość. Wyciąg z rachunku firmowego będzie dużo bardziej czytelny bez codziennych, drobnych wydatków domowych.

Po drugie, wyciąg z konta firmowego może być wymagany przez biuro rachunkowe, urząd skarbowy, czy przez bank. W takiej sytuacji dość niezręcznie byłoby przedstawiać wyciąg zawierający wydatki codzienne. Prawda?

Finanse przedsiębiorstwa – pamiętaj również o swoim wynagrodzeniu

Aby dbać o finanse przedsiębiorstwa, musisz zawsze pamiętać o swoim wynagrodzeniu (i o wynagrodzeniu Twoich współpracowników oraz wspólników oczywiście też). Ta porada dotyczy głównie podmiotów o niekapitałowej strukturze, ponieważ w tych ostatnich zyski stanowiące „wynagrodzenie” inwestorów zawsze są wypłacane w zgodzie z ogólnymi zasadami narzuconymi przez prawo. Natomiast w spółkach osobowych, czy w jednoosobowych działalnościach gospodarczych można zapomnieć o tym, że co miesiąc trzeba zarezerwować środki na wypłatę własnego wynagrodzenia oprócz środków na pensje pracowników. To bardzo ważne, żeby o tym pamiętać. Twoja pensja to koszt prowadzenia danej działalności i jako taki powinien być stałym elementem miesięcznego budżetu.

Nie wiesz, ile wynagrodzenia sobie wypłacać? Zastanów się nad tym, ile zarabiałaby osoba wykonująca analogiczne obowiązki zatrudniona w firmie na umowie o pracę. Twoja pensja powinna wystarczyć nie tylko na opłacenie rachunków, rat kredytu, czy innych zobowiązań, ale powinna również stanowić godziwe wynagrodzenie za czas i energię poświęconą na wykonywanie codziennych obowiązków. Jak musisz pracować więcej niż te 8 godzin dziennie to również warto pomyśleć o dodatkowym wynagrodzeniu za nadgodziny. Traktuj swoją pracę, tak samo jak pracę osób, które zatrudniasz. Twój biznes musi opłacać się również Tobie. Jeżeli jest inaczej to może warto pomyśleć o powrocie na etat.

 

Finanse przedsiębiorstwa – a może kredyt?

Brakuje Ci środków co miesiąc? A może masz chwilowe przestoje w płatnościach, bo realizacja kilku projektów się przedłużyła? Może warto w takiej sytuacji wziąć kredyt albo wystąpić o kartę kredytową, czy złożyć wniosek o limit w koncie firmowym. Wiadomo, że nie można korzystać z dodatkowych środków bez opłat w długim okresie czasu, ale wiele banków ma w swojej ofercie produkty z odroczonym terminem płatności (nawet o kilkadziesiąt dni). Dzięki nim, możemy przez kilkanaście bądź nawet kilkadziesiąt dni dysponować środkami dostępnymi w ramach limitu, czy karty kredytowej bez konieczności ponoszenia opłat za te „mikropożyczki”. To wygodne, prawda? Zwłaszcza w sytuacji, jeżeli wiemy, że dosłownie za kilka dni dostaniemy przelewy od kilku kontrahentów. W takiej sytuacji, nie musimy czekać z regulowaniem własnych zobowiązań i dzięki karcie kredytowej, czy limicie w koncie zapłacimy faktury w terminie i unikniemy odsetek za zwłokę.

Finanse przedsiębiorstwa – albo dofinansowanie?

Masz plan na rozwój Twojego biznesu, a brakuje Ci środków? W takiej sytuacji warto poszukać dofinansowania z zewnątrz. Może wspomogą Cię inwestorzy, a może chcesz zatrudnić osoby starsze, czy niepełnosprawne i dzięki temu zyskasz dotację celową od jakiejś fundacji czy od jednostki samorządu terytorialnego. Możesz również ubiegać się o dofinansowanie z Unii Europejskiej. Pamiętaj o tych możliwościach. Nawet jak sam się w nich nie orientujesz, to może warto wynająć specjalistów, którzy złożą wniosek za Ciebie?

Finanse przedsiębiorstwa – pamiętaj o windykacji

I wreszcie kluczowa porada, która powinna zapaść głęboko w serca wszystkim niezależnie od formy prawnej, w jakiej działa prowadzony przez nich biznes. Nie wolno dopuszczać do przedawniania się  faktur. Przypominajmy o terminach płatności naszym kontrahentom jeszcze przed ich upływem i zaczynajmy działać zaraz po ich minięciu. Z analizy dochodzonych z naszym udziałem należności jednoznacznie wynika, że im dług jest bardziej przeterminowany, tym skuteczność w jego odzyskaniu jest mniejsza. Różnice w skuteczności windykacji długów mocno przeterminowanych i tych, których zapłaty zaczniemy dochodzić tuż po upływie terminu zapłaty jest kolosalna. Co zatem należy zrobić, gdy kontrahent zaczyna odkładać zapłatę w czasie? Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie samodzielnej windykacji online za pośrednictwem sytemu Vindicat.pl, czyli profesjonalnego narzędzia do obsługi całego procesu odzyskiwania należności od etapu polubownego, przez etap sądowy, aż do egzekucji komorniczej albo przekazanie sprawy kancelarii Vindicat.pl. Co ważne, kancelaria Vindicat.pl nie pobiera opłaty początkowej, a jedynie prowizję od sukcesu, czyli od odzyskanych pieniędzy.

 

Finanse przedsiębiorstwa – mądrze dobieraj partnerów biznesowych

I na koniec przypominamy, że nie da się dbać o finanse przedsiębiorstwa bez mądrego dobierania partnerów biznesowych. Trzeba współpracować tylko z rzetelnymi podmiotami – to fakt, z którym zgodzi się każdy. Ale jak sprawdzić, czy dany podmiot jest rzetelny w relacjach biznesowych? Wystarczy wejść na giełdę długów Vindicat.pl. Jeżeli nasz kontrahent, figuruje jako dłużnik, to wiemy, że nie warto wchodzić z nim w żadne relacje biznesowe, chyba że zagwarantujemy sobie zapłatę z góry za świadczone przez siebie usługi czy za dostarczenie naszych produktów. Jeśli tak postąpimy, to będziemy chronieni nawet, jeżeli nasz potencjalny kontrahent ma jakieś przewinienia finansowe na koncie.

Oceń ten artykuł:

Jak prowadzić finanse przedsiębiorstwa?
Ocena: 4,73/5
Głosowano: 15 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!