Dlaczego warto korzystać z giełdy długów?

01-03-2017

Giełdy długów są prowadzonymi zgodnie z prawem rejestrami informacji gospodarczych, umożliwiają zbycie w drodze przelewu wierzytelności (art. 509 i nast. Kodeksu cywilnego, Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93) swojego długu.

Giełda długów

Czym jest giełda długów (giełda wierzytelności)?

Giełdy długów (giełdy wierzytelności) są prowadzonymi zgodnie z prawem rejestrami informacji gospodarczych. Umożliwiają zbycie w drodze przelewu wierzytelności (art. 509 i następne Kodeksu cywilnego) swojego długu. Krótko mówiąc, na giełdzie długów wystawiasz na sprzedaż swoją wierzytelność. Jest to korzystne rozwiązanie dla tych przedsiębiorców, którym nie udaje się ściągnąć swojej należności z dłużnika. Ponadto wizja wystawienia długu na giełdzie wierzytelności potrafi zmobilizować Twojego kontrahenta do spłaty pieniędzy - raczej żaden przedsiębiorca nie chce, żeby dane o jego długach zostały upublicznione. Więcej informacji o tym, dlaczego warto korzystać z giełdy długów, znajdziesz w dalszej części artykułu.

Jak działa giełda długów (giełda wierzytelności)?

Giełda długów zawiera katalog wierzytelności na sprzedaż. Umieszczasz w niej informacje o swoim dłużniku oraz o kwocie, jaką jest Ci winien, a także o tym, za ile chcesz sprzedać swoją wierzytelność. Oczywiście kwota sprzedaży długu musi być mniejsza od kwoty, którą jest Ci winien Twój dłużnik. Na giełdzie mogą znaleźć się podmioty masowo wykupujące długi, takie jak kancelarie czy firmy windykacyjne. Twój dług może też zostać kupiony przez innego przedsiębiorcę. Dzięki temu będziesz mógł odzyskać przynajmniej część swoich pieniędzy bez konieczności czekania na spłatę przez dłużnika. Jest to korzystne rozwiązanie, szczególnie gdy musisz utrzymać płynność finansową w swojej firmie. Poza tym sprzedaż długu zdejmuje z Ciebie wszystkie obowiązki związane z jego odzyskaniem, takie jak upominanie się o zwrot pieniędzy przez dłużnika, wysyłanie wezwań do zapłaty oraz ostatecznie, procesu sądowego.

 

Internetowa giełda długów (giełda wierzytelności)

Giełda długów może być też prowadzona w przestrzeni internetowej - warto korzystać właśnie z takiego rozwiązania. Dlaczego? Bo w dzisiejszych czasach każdy korzysta z internetu. Również przedsiębiorcy, jeżeli zastanawiają się nad podjęciem współpracy z inną firmą, to pierwsze co robią, to zapewne przeszukanie dostępnych w Internecie informacji o tej firmie. Właśnie taka ewentualność - że informacje o niespłaconych długach mogą pojawić się online, może zadziałać niezwykle motywująco na Twojego dłużnika.

Zaletą jest przede wszystkim to, że jeżeli wybierzesz dobrą internetową giełdę długów, to Twój dług pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania Google, a tym samym będziesz mógł szybciej go sprzedać, czyli szybciej pozbędziesz się swojej wierzytelności i odzyskasz pieniądze. Wybór dobrej internetowej giełdy długów sprawi, że dane o Twoim dłużniku i kwocie, którą jest Ci winien będą łatwo dostępne dla banków i innych przedsiębiorców, którzy będą mogli uzyskać informację, że dany przedsiębiorca ma problemy z płatnościami. Raczej nikt nie chce robić interesów z firmą, która znajduje się na giełdach długów, bo to oznacza, że nie podchodzi poważnie do swoich zobowiązań i może mieć problemy ze spłatą kolejnych.

Kto może skorzystać z giełdy długów?

Giełda długów - wierzyciele

Giełda długów (giełda wierzytelności) służy przede wszystkim wierzycielom. Dzięki skorzystaniu z niej możesz szybko pozbyć się długu, a co za tym idzie, nie narażasz się na stratę dodatkowego czasu i pieniędzy związanych z dalszą windykacją swoich pieniędzy.

Giełda długów - firmy i kancelarie windykacyjne

Na giełdy długów zaglądają często firmy windykacyjne zajmujące się skupowaniem długów, a następnie ich ściąganiem z dłużników.

Giełda długów - przedsiębiorcy i inne instytucje

Giełdy długów pomagają zweryfikować potencjalnego kontrahenta. Jeżeli firma, z którą zamierzasz współpracować, znajduje się na giełdzie wierzytelności z dosyć dużym niespłaconym długiem, lub z wieloma niespłaconymi należnościami, jest to dla Ciebie sygnał, aby lepiej nie wchodzić z nią w interesy. Na giełdy długów zaglądają również banki i instytucje pożyczkowe. Jeżeli ktoś nie dba o terminową spłatę swoich zobowiązań, nie będzie mógł raczej liczyć na jakikolwiek kredyt lub pożyczkę.

Przedsiębiorcy będący dłużnikami Twojego dłużnika

Ktoś, kto był winien Twojemu dłużnikowi pieniądze, może odkupić od Ciebie jego dług i dokonać potrącenia. Najlepiej zobrazować to na przykładzie. Wyobraź sobie, że firma ACB jest Ci dłużna 10 000 zł, a firma DCE jest dłużna 9 000 zł firmie ACB. Próby polubownej windykacji z firmą ABC nie powiodły się, więc postanawiasz wystawić swój dług na internetowej giełdzie wierzytelności. Dług ten znajduje firma DCE, która postanawia go od Ciebie odkupić za 9 800 zł - następuje cesja wierzytelności. Ty dostajesz 9 800 zł i nie musisz się już o nic martwić - firma ABC jest teraz dłużna pieniądze nie Tobie, a firmie DCE. Sytuacja teraz przedstawia się następująco: firma ABC jest dłużna firmie DCE 10 000 zł, a firma DCE jest dłużna firmie ABC 9 000 zł. Firmy te mogą dokonać potrącenia wzajemnych długów - po potrąceniu firmie ABC pozostanie 1 000 zł do zapłaty firmie DCE. Nie dość, że dzięki kupnie od Ciebie wierzytelności firma DCE spłaciła swój dług przez potrącenie, to jeszcze zarobiła na tym procesie 200 zł.

Jakie dane mogą być zamieszczone na giełdzie długów?

Giełda długów (giełda wierzytelności) ma za zadanie przede wszystkim umożliwić odzyskanie należnych wierzycielowi pieniędzy. Przez upublicznienie danych o zaległych płatnościach dłużnik ma czuć się zmobilizowany do jak najszybszego uregulowania długu, tak aby informacje o nim zniknęły z giełdy. Istnieje jednak pewien zakres informacji, który może być upubliczniony na giełdzie długów, tak aby wskazywał na osobę/firmę, która jest dłużnikiem, jednak bez nadmiernego naruszania jej prywaności, szczególnie w przypadku osób fizycznych.

Dane o osobie fizycznej (nieprowadzącej firmy) na giełdzie długów (giełdzie wierzytelności):Dane o firmie/ osobie prowadzącej firmę na giełdzie długów (giełdzie wierzytelności):
- imię i nazwisko
- miejsce zamieszkania, jednak bez podawania konkretnego numeru domu/mieszkania (miejscowość oraz ulica, bez numeru)
- wartość długu
- tytuł długu (faktura lub umowa)
- imię i nazwisko
- nazwa firmy
- miejscowość i ulica
- numer NIP
- wartość długu
- tytuł długu

Zalety korzystania z giełdy długów (giełdy wierzytelności)

  1. Szybsze odzyskanie pieniędzy - tak jak już była mowa, dzięki wystawieniu swojego długu na giełdzie wierzytelności możesz szybciej odzyskać swój dług, niż gdybyś miał go dalej windykować i odzyskiwać na drodze sądowej. Ma to znaczenie szczególnie przy większych należnościach, od których spłaty zależy niejednokrotnie być albo nie być danej firmy. Jeżeli jesteś w finansowych tarapatach właśnie przez to, że inna firma jest Ci dłużna dużą należność, wystawienie długu na giełdzie może być dla Ciebie wybawieniem z kłopotów.
  2. Oszczędność czasu i nerwów - giełda długów pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu i nerwów, które poświęciłbyś na dalsze kontakty z dłużnikiem w celu odzyskania swoich pieniędzy. Nie każdy ma czas i głowę do tego, żeby upominać się o swoje należności, szczególnie jeżeli nie są to zawrotne kwoty. Czasami lepiej wystawić dług na giełdzie i mieć problem z głowy, mimo straty części należności. Musisz sobie przekalkulować, czy Twój czas nie jest cenniejszy niż część długu, którą odstąpisz przy sprzedaży wierzytelności.
  3. Ominięcie drogi sądowej - dzięki sprzedaniu swojego długu będziesz mógł ominąć czasochłonną sądową procedurę odzyskiwania swoich pieniędzy. Dodatkowo spory sądowe bywają stresujące oraz mogą zniszczyć relacje pomiędzy przedsiębiorcami, więc warto ich unikać. Zaoszczędzisz również czas, który musiałbyś poświęcić na pojawianie się na rozprawach sądowych.
  4. Sprawdzenie swojego kontrahenta - giełdy długów nie służą jedynie wierzycielom, którzy chcą sprzedać swoje długi. Są także cennym źródłem informacji na temat tego, czy dana firma ma problem ze spłatą swoich zobowiązań. Dzięki sprawdzeniu swojego kontrahenta w kontekście tego, czy widnieje na giełdach długów, będziesz mógł ocenić czy warto wchodzić z nim w biznesowe relacje. Jak widzisz, giełdy długów mogą pomóc Ci podejmować kluczowe decyzje biznesowe.
  5. Motywator dla dłużnika - giełda długów działa jako straszak i motywator dla Twojego dłużnika. Jeżeli w wezwaniu do zapłaty zawrzesz informację, że w razie braku spłaty należności informacje o długu, a tym samym o dłużniku, trafią na giełdę wierzytelności, takie wezwanie do zapłaty na pewno wywrze większy wpływ na dłużnika. Giełda długów zatem może działać jako „straszak“ oraz jako motywator do spłacania swoich zobowiązań w terminie.
 

Kazus - przykład Pana Jana

Pan Jan prowadzi firmę transportową. Jeden z jego klientów nie zapłacił faktury za dostawę na kwotę 18 000 zł. Wprowadził fakturę do systemu Vindicat.pl i wygenerował wezwanie do zapłaty. Wysłał wezwanie do zapłaty do klienta listem poleconym. Poczekał tydzień na odpowiedź dłużnika. Okazało się , że dłużnik nadal nie uregulował swojego długu wobec pana Jana. Pan Jan zastanawia się co może zrobić?

Pan Jan może wystawić swoją wierzytelność na giełdę długów w systemie Vindicat.pl i może wysłać pismo dłużnikowi, które poinformuje go o upublicznieniu jego danych. Firma dłużnika będzie w wyszukiwarce Google wyświetlana jako dłużnik, co skutecznie zniechęci innych partnerów biznesowych od robienia z nią interesów. Ten efekt psychologiczny powinien skłonić dłużnika do uregulowania zobowiązania.

Dodatkowo giełda długów umożliwia zbycie naszej wierzytelności i odzyskanie od razu określonej kwoty. Nie musimy wtedy martwić się czy odzyskamy nasze pieniądze, to będzie zmartwienie nabywcy.

Pan Jan wystawiając ofertę na giełdzie długów Vindicat.pl stwierdził, że woli od razu odzyskać 17 000 zł i nie chce dalej walczyć z tym dłużnikiem. Wyróżnił ofertę na giełdzie Vindicat.pl i następnego dnia zobaczył, że ktoś chce nabyć od niego dług.

Pan Jan odzyskał swoje pieniądze, które spożytkował na podwyżki dla swoich pracowników i zakup nowego sprzętu biurowego.

Jeśli chcesz, jak Pan Jan szybko odzyskać swoje pieniądze dzięki systemowi Vindicat.pl, to zobacz nasz film:

Oceń ten artykuł:

Dlaczego warto korzystać z giełdy długów?
Ocena: 5/5
Głosowano: 8 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!