Jak krok po kroku założyć profil w e-sądzie

03-09-2018

Odzyskiwanie należności przy pomocy e-sądu jest dla wierzyciela bardzo korzystne. Jest to stosunkowo tani i szybki sposób rozwiązywania sporów. Istotnym plusem jest również brak konieczności osobistego stawiennictwa w sądzie. Sprawdź czy Twoja sprawa nadaje się do rozpoznania przez e-sąd i dowiedz się jak krok po kroku założyć profil w e-sądzie.

Jak założyć profil w e-sądzie? Instrukcja krok po kroku

Czy warto założyć profil w e-sądzie i windykować przez e-sąd?

Jeśli Twoja sprawa nadaje się do rozpoznania przez e-sąd - zdecydowanie tak.

Przede wszystkim, postępowanie w e-sądzie jest znacznie tańsze dla wierzyciela niż prowadzenie sprawy w „zwykłym” sądzie. Opłata sądowa w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym to 1,25% wartości przedmiotu sporu. Innymi słowy, jest to 1,25% wartości długu, którego dochodzisz. Dla porównania, prowadząc klasyczne postępowanie opłata ta wynosi 5% wartości przedmiotu sporu.

EPU - Elektroniczne Postępowanie Upominawcze. Skrót używany dla oznaczenia postępowań toczących się w e-sądzie.

Postępowanie w e-sądzie jest też znacznie szybsze niż inne formy dochodzenia długu. Wynika to m.in. z faktu, że cała komunikacja pomiędzy sądem, a wierzycielem odbywa się online. Nie ma konieczności wysyłania drukowanych pism, ani tym bardziej osobistego stawiania się na rozprawy. Dzięki temu sprawy rozstrzygane są stosunkowo szybko.

Jakie sprawy rozpoznaje e-sąd?

Zanim założysz profil na stronie e-sądu, upewnij się czy aby na pewno Twoja sprawa kwalifikuje się do rozpoznania przez e-sąd. Niestety, nie każda sprawa może zostać rozpatrzona w EPU.

E-sąd rozpatruje wyłącznie sprawy nieskomplikowane pod kątem dowodowym. W innym przypadku nie byłoby możliwe wydanie sprawiedliwego wyroku „na odległość”

Aby e-sąd mógł przystąpić do rozpoznawania sprawy, nie mogą istnieć żadne wątpliwości co do istnienia długu. Dług powinien wynikać z umowy, nieuregulowanej faktury VAT czy też skutecznie wystawionego i nieopłaconego rachunku.

Co więcej, jeśli dług, który chcesz odzyskać ma więcej niż trzy lata - nie będziesz mógł skorzystać z pomocy e-sądu. W trybie Elektronicznego Postępowania Upominawczego możesz dochodzić wyłącznie roszczeń, które stały się wymagalne najpóźniej w ciągu trzech lat od wniesienia pozwu. Jest to kolejny argument przemawiający za tym, że z windykacją nigdy nie należy zwlekać.

W EPU brak nie ma jednak ograniczeń kwotowych. Jeśli istnienie Twojego roszczenia nie budzi wątpliwości, w e-sądzie możesz dochodzić nawet bardzo wysokich kwot. Ograniczenia mogą mieć jedynie charakter techniczny, związany z wprowadzeniem do systemu e-sądu kwoty zawierającej zbyt wiele cyfr.

Jeśli e-sąd orzeknie na Twoją korzyść, otrzymasz nakaz zapłaty przeciwko dłużnikowi. Ma on wyłącznie postać elektroniczną i wraz z klauzulą wykonalności będzie dostępny w systemie teleinformatycznym e-sądu.

 

Jak założyć konto w e-sądzie? E-sąd w 10 krokach

Aby móc skorzystać z pomocy e-sądu, przede wszystkim powinieneś założyć konto w systemie. Poniżej znajdziesz 10 wskazówek, które Ci w tym pomogą.

  1. Wejdź na stronę www.e-sad.gov.pl.
  2. Wybierz opcję „zarejestruj konto”. Znajduje się ona na górze strony w menu głównym.
  3. Wybierz rodzaj konta, które chcesz założyć. System zaproponuje Ci konto podstawowe, konto komornika i konto pracownika sądu. Prawdopodobnie potrzebujesz konta podstawowego. Zaznacz właściwą opcję, wybierz konto i przejdź dalej.
  4. Podaj informacje, o które poprosi Cię system. Potrzebne będą Twoje dane takie jak: imię, drugie imię, nazwisko oraz nazwisko rodowe, miejsce urodzenia, numer PESEL, numer i seria dowodu tożsamości oraz adres e-mail. Upewnij się, że wpisałeś poprawne dane.
  5. Wybierz właściwy rodzaj profilu. Otrzymasz do wyboru trzy rodzaje - profil podstawowy, profil powoda masowego oraz profil pełnomocnika zawodowego. Wybierz właściwy dla Ciebie i przejdź dalej.
  6. W tym momencie system przekieruje Cię do sekcji o nazwie „Dane dostępowe do systemu”. W tym miejscu powinieneś ustalić hasło do swojego profilu (min. 8 znaków) oraz uzupełnić okno „Pytanie i odpowiedź”. To drugie pozwoli Ci na odzyskanie dostępu do konta, w razie gdybyś kiedyś zapomniał danych do logowania. Następnie system poprosi Cię o przepisanie napisu z obrazka, co stanowi zabezpieczenie przed złośliwymi oprogramowaniami.
  7. Dokładnie zapoznaj się z pouczeniem, które zostanie Ci w tym miejscu wyświetlone i wybierz opcję „Prześlij wniosek”.
  8. Jeśli wprowadzone przez Ciebie dane są poprawne, zobaczysz komunikat, że weryfikacja Twojego wniosku może potrwać kilka dni roboczych. Na Twój adres e-mail zostanie wysłana wiadomość, zawierająca specjalny link aktywacyjny.
  9. W ciągu najbliższych kilku roboczych oczekuj na informację o założeniu konta przesłaną na Twój adres e-mail.
  10. Zaloguj się do swojego konta e-mail i kliknij w link aktywacyjny przesłany przez system e-sądu. Gdy aktywujesz konto, będziesz mógł z niego korzystać.

Jeśli wypełniłeś formularz niepoprawnie, system nie dopuści Cię do kolejnych czynności i wskaże braki lub nieprawidłowości. Wówczas powinieneś uzupełnić braki lub poprawić błędy, ponownie wpisać kod z obrazka i raz jeszcze przesłać wniosek.

E-sąd - co jeszcze musisz wiedzieć?

E-sąd ma wiele plusów, ale mimo wszystko Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to odrębny i specyficzny typ postępowania. Warto, abyś pamiętał o kilku rzeczach.

Przede wszystkim, nie zapomnij o uiszczeniu opłaty sądowej w ciągu 7 dni od złożenia pozwu. Jest to niezbędne, aby Twój pozew wywołał jakiekolwiek skutki prawne. Pamiętaj też, że w EPU nie ma możliwości zwolnienia od kosztów sądowych, jednak niezmiennie możesz wnieść o zasądzenie kosztów sądowych od pozwanego.

Ciekawostką jest, że do e-pozwu nie dołącza się załączników w postaci np. skanów faktur VAT czy umów. Musisz jednak dokładnie je opisać. Nie oznacza to oczywiście, że e-sąd nie może zweryfikować czy faktycznie dysponujesz danym dowodem - jeśli poweźmie wątpliwości, wezwie Cię do fizycznego przedstawienia dokumentów, które podałeś w pozwie.

W końcu - ostatnia, ale najważniejsza rzecz - pamiętaj, że w e-sądzie możesz dochodzić wyłącznie roszczeń nie starszych niż trzy lata.

Co jeśli e-sąd nie rozpozna sprawy?

Tak też może się zdarzyć. Jeśli uważasz, że Twoja sprawa nadaje się do rozpoznania w EPU, ale e-sąd stwierdzi, że nie widzi podstaw do wydania nakazu zapłaty, całe postępowanie znacznie się przeciągnie. W takich sytuacjach e-sąd przekazuje sprawę do sądu według właściwości ogólnej. Będzie to sąd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pozwanego. Dalej postępowanie będzie toczyło się w zwykłym trybie upominawczym, przed „klasycznym” sądem.

Przykład:
Pan Maciej jest właścicielem firmy zajmującej się nagrywaniem i montażem filmów z siedzibą w Elblągu. Złożył pozew do e-sądu przeciwko swojemu dłużnikowi, Domowi Weselnemu z siedzibą w Olsztynie. Dług wynosił 13 000 zł. Pan Maciej przeczytał, że w EPU nie ma ograniczeń kwotowych i postanowił złożyć pozew. Niestety nie dysponował umową z Domem Weselnym, a faktury VAT, które załączył nie były podpisane. Dopiero po złożeniu pozwu doczytał, że w obliczu braku dowodów, jego sprawa nie nadaje się do rozpoznania w EPU. E-sąd przekazał jego sprawę do Sądu Rejonowego w Olsztynie. W tej sytuacji Pan Maciej musi przesłać pozew w formie drukowanej wraz ze wszystkimi dowodami oraz uzupełnić opłatę sądową (3,75% wartości przedmiotu sporu).

E-sąd przekaże również sprawę do sądu według właściwości ogólnej, jeśli pozwany złoży sprzeciw od wydanego nakazu zapłaty. Może to zrobić w ciągu 14 dni. Liczy się je od dnia odebrania przesyłki wraz z nakazem zapłaty wydanym przez e-sąd.

Przykład:
Pani Daria, właścicielka sklepu papierniczego w Bydgoszczy złożyła pozew do e-sądu przeciwko swojemu dłużnikowi, Hurtowni Papierniczej ABC z siedzibą w Toruniu. Dług opiewał na kwotę 1500 zł. W pozwie opisała szczegółowo okoliczności sprawy, dysponowała również podpisanymi fakturami VAT i umową zawartą z Hurtownią. E-sąd wydał nakaz zapłaty przeciwko Hurtowni. Hurtownia skorzystała jednak ze swojego prawa do złożenia sprzeciwu i oświadczyła, że nie zgadza się z wyrokiem. E-sąd w Lublinie przekazał wobec tego sprawę do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Toruniu.

Aby sprzeciw pozwanego był skuteczny, nie musi on szczegółowo opisywać dlaczego i przytaczać kontrargumentów. Wystarczy jednie, że oświadczy, że nie zgadza się z wyrokiem. Przyjdzie na to czas, gdy sprawa zostanie przekazana do normalnego rozpoznania.

 

Vindicat.pl - Twoja pomoc w e-sądzie

Jeśli kwestie związane z EPU wydają Ci się skomplikowane - nic straconego. Idealnym wyjściem dla Ciebie będzie rejestracja w systemie do samodzielnej windykacji online i monitoringu należności Vindicat.pl

System do samodzielnej windykacji online i monitoringu należności Vindicat.pl to innowacyjna aplikacja, której zaufało już pawie 3 000 przedsiębiorców. Umożliwia prowadzenie samodzielnej windykacji na każdym z jej etapów. System działa w sposób intuicyjny i jest prosty w obsłudze. Pozwala również na prowadzenie regularnego monitoringu należności - nawet w małych firmach.

Ponadto, Vindicat.pl to bogata baza gotowych to użycia, spersonalizowanych dokumentów i pism windykacyjnych. Bez problemu wygenerujesz z niej m.in. wezwania do zapłaty, pozwy czy też właśnie e-pozwy.

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z systemu Vindicat.pl nie muszą przejmować się koniecznością wypełniania skomplikowanego formularza na stronie e-sądu. Formularz ten często się zawiesza, nie zapamiętuje informacji, a jego obsługa jest dość skomplikowana. Z aplikacji Vindicat.pl można wygenerować gotowy e-pozew i po prostu wgrać go do systemu e-sądu. Oszczędza to sporo czasu... i nerwów.

Vindicat.pl umożliwia również wystawienie wierzytelności na giełdę długów oraz prowadzenie negocjacji z dłużnikiem online. System sugeruje również sprawdzony scenariusz postępowania, najlepiej dopasowany do okoliczności Twojej sprawy. W razie jakichkolwiek problemów otrzymasz wsparcie specjalisty ds. windykacji.

Jedyne czego potrzebujesz, aby samodzielnie prowadzić skuteczną windykację, to komputer, Internet... i konto w aplikacji Vindicat.pl.

Warto wiedzieć jak założyć profil w e-sądzie - to rozwiązanie szybkie, wygodne i tanie

Nawet jeśli Twoje aktualne sprawy nie nadają się do rozpoznania przez e-sąd - warto, abyś na przyszłość wiedział jak możesz założyć profil i windykować przy pomocy e-sądu. Spraw rozpoznawanych w EPU jest coraz więcej i nic nie wskazuje na to, że ta tendencja ulegnie zmianie. EPU to postępowanie tanie, szybkie i wygodne. Jeśli obawiasz się działania na własną rękę, skorzystaj z pomocy systemu do samodzielnej windykacji i monitoringu online Vindicat.pl. Otrzymasz kompleksową pomoc specjalistów w dziedzinie windykacji oraz możliwość wygenerowania gotowego e-pozwu.

Nie czekaj - wybierz jedną z trzech ofert i załóż konto w aplikacji Vindicat.pl już dziś!

Pytania i odpowiedzi:

1. Jak aktywować konto w e-sądzie?

Twoje konto będzie aktywne po wejściu na stronę, do której link został Ci przesłany na podany w trakcie rejestracji adres e-mail. Razem z adresem podana jest też nazwa użytkownika - składa się ona z szeregu cyfr. Następnie możesz przejść na stronę główną e-sądu i wybrać opcję logowania. W panelu logowania podajesz nazwę użytkownika, swoje hasło.. i już. Możesz korzystać ze wszystkich dobrodziejstw e-sądu.

2. Ile czeka się na potwierdzenie weryfikacji osób fizycznych w e-sądzie?

Najczęściej czas oczekiwania wynosi 2-3 dni.

3. Czy na koncie w e-sądzie można zmienić adres e-mail?

Oczywiście. Jeśli chcesz zmienić podany przy zakładaniu konta adres e-mail, wybierz opcję „zamiana e-mail” i podaj nowy adres.

4. Czy w e-sądzie można korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika?

Tak. Aby moc Cię reprezentować, Twój pełnomocnik również musi mieć konto w e-sądzie. W przypadku zawodowych pełnomocników, konieczne jest przesłanie dodatkowego wniosku o potwierdzenie uprawnień do Prezesa Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Taki wniosek Twój pełnomocnik może również złożyć za pośrednictwem właściwej rady - samorządu radcowskiego lub adwokackiego. Wniosek, który jest już zaopatrzony w potwierdzenie właściwego samorządu, Prezes Sądu w Lublinie akceptuje i konto pełnomocnika jest aktywowane.

5. Czy pozew złożony w e-sądzie można cofnąć?

Tak. Jako powód, możesz cofnąć pozew aż do moment prawomocnego zakończenia postępowania. W tym celu powinieneś złożyć odpowiednie pismo procesowe w zakładce „Pisma procesowe”. Twoje pismo powinno zawierać oświadczenie woli o cofnięciu pozwu i numer konta bankowego do zwrotu opłaty sądowej. Możesz cofnąć pozew w całości lub w części. W swoim oświadczeniu możesz również całkowicie zrzec się swojego roszczenia, co będzie oznaczało, że nie będziesz mógł już w przyszłości dochodzić tego długu od konkretnego dłużnika.

6. Czy w przypadku cofnięcia pozwu e-sąd zawsze zwraca opłatę sądową?

Nie. Opłata zostanie Ci zwrócona tylko, gdy cofniesz pozew przed wydaniem nakazu zapłaty.

7. Czy konto w e-sądzie można usunąć?

Tak. W tym celu musisz złożyć wniosek o likwidację konta. Składa się go w formie pisemnej i przesyła na adres Sądu Rejonowego Lublin-Zachód w Lublinie, do VI Wydziału Cywilnego.

Oceń ten artykuł:

Jak krok po kroku założyć profil w e-sądzie
Ocena: 5/5
Głosowano: 6 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!