Co wybrać - samodzielna windykacja czy windykacja przez kancelarię windykacyjną?

26-10-2018

Statystyki podają, że prawie 70% małych i średnich przedsiębiorców ma problemy finansowe spowodowane trudnościami w uzyskaniu zapłaty od kontrahentów. Przedsiębiorcy codziennie zastanawiają się jak szybko i bezpiecznie mogą odzyskać należne im pieniądze. Rozwiązaniem jest odpowiednio wczesne rozpoczęcie windykacji - samodzielnej lub przez kancelarię windykacyjną. Które rozwiązanie bardziej opłaca się małym i średnim firmom? Koniecznie czytaj dalej.

Samodzielna windykacja czy windykacja przez kancelarię windykacyjną - co wybrać?

Na czym polega windykacja długów?

Windykacja to proces, zmierzający do odzyskania pieniędzy przez wierzyciela od dłużnika. Zasadniczo przebiega w trzech etapach:

 1. Windykacja polubowna - inaczej „windykacja miękka”. Stosowana głównie w stosunku do nowych dłużników i wierzytelności, które z dużym prawdopodobieństwem da się odzyskać. Polega głównie na wzywaniu dłużnika do zapłaty, poprzez wezwania do zapłaty, maile czy telefony. Zakłada brak udziału sądu.
 2. Windykacja sądowa - na tym etapie wierzyciel musi uzyskać przeciwko dłużnikowi wyrok lub nakaz zapłaty. Aby wierzyciel mógł wszcząć egzekucję, dodatkowo niezbędna będzie klauzula wykonalności.
 3. Postępowanie egzekucyjne - ten etap rozpoczyna złożenie do komornika przez wierzyciela wniosku o wszczęcie egzekucji. Komornik prowadzi egzekucję najczęściej z rachunku bankowego dłużnika, wynagrodzenia za pracę, egzekucję z nieruchomości lub egzekucję z ruchomości.

Na czym polega samodzielna windykacja?

Wierzyciel, który decyduje się na prowadzenie samodzielnej windykacji w jej klasycznej formie, musi przeprowadzić swoją firmę przez każdy z powyższych etapów. Powinien rozpocząć od działań w ramach windykacji miękkiej i próbować porozumieć się z dłużnikiem bez udziału sądu. Jeśli się nie uda - będzie musiał przebrnąć przez etap sądowy oraz doprowadzić do wszczęcia postępowania egzekucyjnego. Na swojej drodze przedsiębiorcy, windykujący samodzielnie muszą podjąć szereg sformalizowanych czynności... i pilnować terminów.

Prowadzenie samodzielnej windykacji wymaga od wierzyciela ogromnego zaangażowania, organizacji i poświęcenia dużej ilości czasu. Przedsiębiorcy, którzy decydują się działać samodzielnie, muszą też posiadać chociażby podstawową znajomość przepisów dotyczących windykacji.

Na szczęście, w dzisiejszych czasach samodzielna windykacja nie musi być tak skomplikowana. W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców, którzy woleliby windykować bez pośrednictwa kancelarii windykacyjnej, powstały systemy do samodzielnej windykacji online. Znacznie upraszczają one windykację, a nawet prowadzą przedsiębiorców „za rękę” przez wszystkie jej etapy.

Na czym polega samodzielna windykacja długów online?

Od pewnego czasu przedsiębiorcy mogą prowadzić windykację bez wychodzenia z domu - przy pomocy systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. „Samodzielna windykacja” online, chociaż brzmi prawie tak samo jak „samodzielna windykacja”, znacznie się od niej różni.

Przedsiębiorca, który decyduje się na prowadzenie windykacji w jej klasycznej formie, musi pamiętać o wielu rzeczach. Przedsiębiorca, który robi to samo tylko, że online, otrzymuje stosowne przypomnienia i powiadomienia. Nie musi również posiadać dogłębnej wiedzy prawniczej, ponieważ wszystko co musi wiedzieć, podpowie mu system.

Samodzielne windykowanie online rozpoczyna się po założeniu konta w systemie - np. w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Samo założenie konta jest proste i zajmuje kilka minut. Przedsiębiorca musi wybrać najlepszą ofertę dla swojej firmy i określić ilu należności miesięcznie będzie chciał dochodzić przy pomocy systemu.

Po założeniu konta, przedsiębiorca wprowadza do systemu dane dotyczące należności, które chciałby odzyskać. Chodzi tu o naprawdę podstawowe dane np. z faktury VAT czy umowy. Zapisuje dane... i w tym momencie rozpoczyna się cykl czynności, które podpowiada system. System samoczynnie podpowiada najlepszy scenariusz windykacji w danej sprawie oraz wyjaśnia, jakie czynności można podjąć. Przypomni również, kiedy będzie się zbliżał termin ich podjęcia.

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl prowadzi przedsiębiorców „za rękę” przez całość procesu windykacji. Nie tylko podpowiada co należy zrobić w danej sprawie, ale również przypomina kiedy i wyjaśnia jak.

Bardzo istotną zaletą systemu do samodzielnej windykacji online jest to, że przedsiębiorcy otrzymują dostęp do bazy dokumentów i pism windykacyjnych. Nie musi zatem martwić o to, że nie potrafią sporządzić profesjonalnego wezwania do zapłaty czy pozwu. Mogą po prostu wygenerować go z systemu, oszczędzając przy tym dużo czasu i nerwów.

Samodzielna windykacja online - najważniejsze zalety

Samodzielna windykacja online to rozwiązanie przede wszystkim niezwykle wygodne. Doceni je każdy nowoczesny przedsiębiorca, który szanuje swój czas. Jej podstawowe zalety to:

 • Pełna kontrola nad windykacją. Przedsiębiorca trzyma rękę na pulsie - wie ile windykuje, od kogo i kiedy.
 • Brak konieczności weryfikowania terminów. Przedsiębiorcy zarejestrowani w systemie do samodzielnej windykacji online, nie muszą pamiętać o terminach na złożenie czy wysyłkę pism. O wszystkim przypomni im system - z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • Bezpieczeństwo i profesjonalizm. System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl stworzyli profesjonaliści. Pozwala przedsiębiorcy na podejmowanie jedynie legalnych i bezpiecznych działań. Oferuje też profesjonalne pisma i dokumenty windykacyjne.
 • Prowadzenie windykacji o dowolnej porze i z dowolnego miejsca. Jedyne, czego potrzebują przedsiębiorcy, windykujący online, to komputer z dostępem do Internetu.
 • Znajomość kosztów windykacji już od początku jej trwania. Aby móc korzystać z pełni możliwości systemu do windykacji online, przedsiębiorca już na początku wybiera ofertę najlepszą dla swojej firmy. Sam decyduje ile funduszy może poświęcić na działania windykacyjne. Jest to również niezwykle korzystny cenowo sposób windykacji - tańszy, niż działanie przez kancelarię.
 • Szybszy przebieg windykacji. Dzięki temu, że przedsiębiorca ma pełną kontrolę nad prowadzonymi działaniami, może samodzielnie nadawać im tempo.
 • Dostęp do wielu dodatkowych narzędzi. Użytkownicy systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl, mogą m.in. prowadzić monitoring należności, negocjować z dłużnikiem online, wystawiać wierzytelności na giełdę długów czy pobierać z systemu niezbędne dokumenty windykacyjne.

Na czym polega windykacja przez kancelarię windykacyjną?

Windykacja przez kancelarię windykacyjną polega na zleceniu dochodzeniu należności profesjonalistom - prawnikom oraz ekspertom w dziedzinie windykacji. W imieniu przedsiębiorcy prowadzą oni jego sprawy, dbając o prawidłowy przebieg każdego z etapów windykacji.

Kancelaria windykacyjna dba o sprawdzenie kondycji finansowej dłużnika. Zazwyczaj proponuje przedsiębiorcy kilka różnych możliwości prowadzenia sprawy oraz prowadzi go przez całość procesu windykacji. Prowadzi również w imieniu przedsiębiorcy profesjonalne negocjacje, dzięki którym często udaje się odzyskać należność bez prowadzenia sprawy sądowej.

Profesjonalne Kancelarie windykacyjne - np. Kancelaria Vindicat, zawsze przedstawiają klientowi realne szanse na odzyskanie należności. Stosują wyłącznie sprawdzone metody i w przeciwieństwie do wielu firm windykacyjnych, działają wyłącznie w granicach prawa.

Zalety windykacji przez kancelarię windykacyjną

Windykacja przez Kancelarię windykacyjną nadal wydaje się wielu przedsiębiorcom najkorzystniejszym rozwiązaniem. Faktycznie - ma wiele zalet. Do najważniejszych z nich należą:

 • Indywidualne podejście. Przedsiębiorcy swój czas poświęci prawnik lub specjalista w dziedzinie windykacji. Jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które preferują osobisty kontakt.
 • Korzystny system rozliczeń. Większość kancelarii windykacyjnych - w tym Kancelaria Windykacyjna Vindicat - przyjmuje sprawy klientów za darmo. Prowizja pobierana jest dopiero na etapie postępowania polubownego lub sądowo-egzekucyjnego i stanowi procent od odzyskanej kwoty.
 • Pewność i bezpieczeństwo. Kancelarie windykacyjne podejmują wyłącznie działania zgodne z prawem i bezpieczne.
 • Sprawdzone działania. Kancelarie windykacyjne tworzą specjaliści, którzy doskonale wiedzą co należy zrobić, aby odzyskać pieniądze. Przedsiębiorca może mieć pewność, że powierza swoje sprawy w dobre ręce.
 • Brak konieczności sprawowania kontroli nad windykacją. Klient powierza swoje sprawy kancelarii, udziela pełnomocnictwa... i może wrócić do prowadzenia biznesu. Zasadniczo nie musi podejmować zbyt wielu działań.
 • Orientacja w przebiegu windykacji. Profesjonalne kancelarie windykacyjne informują klientów o postępach w sprawie i zasięgają ich opinii przed podjęciem kluczowych działań. Eksperci z Kancelarii Windykacyjnej Vindicat pozostają do pełnej dyspozycji przedsiębiorców i chętnie rozwiewają dręczące ich wątpliwości.

Samodzielna windykacja, samodzielna windykacja online czy może windykacja czy przez kancelarię windykacyjną? Praktyczne zestawienie

Samodzielna „klasyczna” windykacjaSamodzielna windykacja onlineWindykacja przez kancelarię windykacyjną
Czas trwaniaMoże zakończyć się szybko - wiele zależy od organizacji i umiejętności przedsiębiorcy.Zazwyczaj kończy się szybko. Ponad 90% spraw prowadzonych w systemie Vindicat.pl kończy się na etapie polubownym.Zazwyczaj kończy się szybko - nad sprawą czuwają profesjonaliści.
KosztyNiskieStosunkowo niskieZależą od wielu czynników
OrganizacjaPrzedsiębiorca musi pamiętać o wszystkim - o kontakcie z dłużnikiem, czynnościach, terminach na złożenie pism.System przypomina przedsiębiorcy o wszystkich czynnościach oraz proponuje gotowe rozwiązania. Przedsiębiorca musi jednak sprawnie posługiwać się komputerem.Przedsiębiorca nie musi dbać o organizację windykacji - wszystkim zajmuje się kancelaria.
RyzykoDuże. Jeśli przedsiębiorca np. przegapi ważny termin, może nie odzyskać pieniędzy.Niewielkie. System przypomina przedsiębiorcy o wszystkich czynnościach poprzez wiadomości SMS i maile.Bardzo niewielkie. Kancelarię tworzą profesjonaliści. Jeśli np. przegapią jakiś termin lub podejmą niewłaściwą czynność, odpowiedzą przed klientem.
Możliwość kontroliPełnaPełnaDuża. Profesjonalne kancelarie windykacyjne informują przedsiębiorców o istotnych postępach w sprawie.
Dodatkowe możliwościBrakDużo. W systemie Vindicat.pl jest to m.in. usługa monitoringu należności, giełda długów czy negocjacje onlineKancelaria może podpowiedzieć przedsiębiorcy np. czego unikać na przyszłość, jak negocjować z dłużnikiem itp.

Wybór należy do Ciebie. Jeśli nie boisz się działać na własną rękę i przede wszystkim zależy Ci na niskich kosztach windykacji, windykuj samodzielnie. Jeśli chcesz po prostu powierzyć komuś sprawę i wrócić do prowadzenia biznesu - skorzystaj z usług kancelarii windykacyjnej. Jeśli jednak chciałbyś windykować samodzielnie, ale bezpiecznie, wiedząc co i w jaki sposób powinieneś robić - wybierz windykację online. Decydując się na tę ostatnią możliwość, otrzymasz również dostęp do wielu narzędzi, które pozwolą na uproszczenie działań windykacyjnych w Twojej firmie.

 

Samodzielnie lub przez kancelarię windykacyjną - zawsze odpowiednio wcześnie

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na współpracę z profesjonalną kancelarią windykacyjną czy postanowisz działać na własną rękę - nie zwlekaj. Czym mniej czasu upłynęło od terminu płatności tym większe masz szanse na odzyskanie długu. Jeśli nie minęło jeszcze zbyt dużo czasu, są również większe szanse na dogadanie się z dłużnikiem i uniknięcie drogi sądowej.

Jeśli samodzielna windykacja online wydaje Ci się najlepszym rozwiązaniem dla Twojej firmy - nie czekaj i załóż konto już dziś. Do Twojej dyspozycji są również prawnicy z Kancelarii Windykacyjnej Vindicat.

FAQ:

Ile wynosi prowizja kancelarii windykacyjnej?

W przypadku Kancelarii Windykacyjnej Vindicat jest to 5% od odzyskanej kwoty.

Czy mogę skorzystać z usług kancelarii windykacyjnej, jeśli jestem małym wierzycielem?

To prawda, że kancelarie windykacyjne zwykle masowo skupują pakiety wierzytelności od dużych podmiotów. Skontaktuj się jednak z Kancelarią Windykacyjną Vindicat - na pewno dobierze dla Ciebie najkorzystniejsze rozwiązanie.

Czy mogę prowadzić samodzielną windykację, jeśli nie jestem prawnikiem?

Nie ma wymogu, aby działania windykacyjne prowadził wyłącznie prawnik. Możesz robić to samodzielnie. W przypadku „klasycznej” samodzielnej windykacji musisz jednak mieć pewną świadomość prawną. Wybierając samodzielną windykację online, w całą niezbędną wiedzę zaopatrzy Cię system.

Czy samodzielna windykacja online jest bezpieczna?

Tak. System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl został stworzony przez profesjonalistów, a nad bezpieczeństwem użytkowania czuwa zespół programistów i informatyków. Jest to rozwiązanie w pełni bezpieczne.

Czy system do samodzielnej windykacji online jest skomplikowany?

Nie. System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl został zaprojektowany w taki sposób, aby nawet „nietechniczne” osoby mogły się w nim odnaleźć. Inferfejs jest przyjazny i intuicyjny.

Czy system do samodzielnej windykacji online podejmuje jakieś czynności bez wiedzy użytkownika?

Nie. W systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl przedsiębiorca musi potwierdzić każdą proponowaną czynność.

Czy dokumenty dostępne w systemie do samodzielnej windykacji są na bieżąco aktualizowane?

Tak. Przedsiębiorcy, windykujący przy pomocy systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl, otrzymują dostęp do zawsze aktualnych profesjonalnych dokumentów. Nie muszą się obawiać, że podejmą działania niezgodne z aktualnym stanem prawnym.

Jaki związek ma monitoring należności z windykacją - samodzielną lub przy pomocy kancelarii?

Regularne monitorowanie umożliwia wczesne wykrycie, który z kontrahentów ma problemy z przestrzeganiem terminów płatności. Jeśli pomimo podejmowania działań w ramach monitoringu należności kontrahent nie płaci - jest to czas na rozpoczęcie windykacji polubownej. Przedsiębiorcy, korzystający z systemu Vindicat.pl otrzymują w ramach jednego abonamentu również dostęp do usługi monitorowania należności.

Oceń ten artykuł:

Co wybrać - samodzielna windykacja czy windykacja przez kancelarię windykacyjną?
Ocena: 5/5
Głosowano: 8 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!