Jak sprawdzić czy Twój kontrahent ma długi?

30-04-2018

Jak wynika z badań przeprowadzonych pod koniec ubiegłego roku, opóźnione płatności to problem co drugiej firmy w Polsce. Co więcej, każdy kwartał jest coraz gorszy. Jak się ustrzec przed nierzetelnymi kontrahentami? Jak sprawdzić czy potencjalny kontrahent ma długi? Już wyjaśniamy.

Jak sprawdzić czy kontrahent ma długi

Masz tylko 50% szans na otrzymanie zapłaty zgodnie z umową

Co druga firma w Polsce czeka na zapłatę za dostarczone towary czy wykonane usługi przez ponad dwa miesiące od terminu płatności wyznaczonego w umowie czy w fakturze. Oznacza to, że masz tylko 50% szans na otrzymanie pieniędzy zgodnie z oczekiwaniami. Jak uniknąć opóźnień? Jak wybierać tylko rzetelnych kontrahentów?

Działaj dwutorowo - prewencja i windykacja

Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, trzeba działać dwutorowo. Po pierwsze, prewencja. Należy sprawdzać każdego kontrahenta zanim rozpocznie się z nim współpracę. I po drugie, windykacja - im szybsza, tym skuteczniejsza.

Dlaczego prewencja i windykacja są tak ważne?

Sprawdźmy na przykładzie hipotetycznego przedsiębiorstwa dostarczającego towary do kontrahentów, dlaczego prewencja i windykacja są tak ważne.

Jak wszystko działa sprawnie i zgodnie z umowami, to my dostarczamy towary, a po czternastu dniach otrzymujemy zapłatę - oczywiście co do zasady. Zdarzają się umowy z krótszym lub dłuższym terminem płatności, ale jest ich stosunkowo niewiele.

Ale jak coś pójdzie nie tak, to od razu możemy popaść w kłopoty finansowe. Wystarczy jedna duża opóźniona faktura. Powiedzmy na 100 tysięcy złotych. Jedno duże opóźnienie co do takiej kwoty spowoduje opóźnienia w regulowaniu naszych zobowiązań. Niezależnie od tego, czy jesteśmy producentem, czy pośrednikiem, musimy kupić towary, czy surowce. Za nie trzeba zapłacić. Oprócz tego mamy inne regularne płatności - opłaty za lokal, pensje pracowników, czy koszty transportu naszych towarów do klientów.

A co jeśli takich nierzetelnych klientów trafi nam się kilku w tym samym czasie? To już mogą być naprawdę poważne tarapaty…

Prewencja

W unikaniu tarapatów finansowych kluczowa jest prewencja. Trzeba rzetelnie sprawdzić potencjalnych kontrahentów przed rozpoczęciem z nimi współpracy, ale jak to zrobić? Warto sprawdzić ich historię finansową w biurach informacji gospodarczej. Oczywiście biur jest kilka (BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów BIG, ERIF Biuro Informacji Gospodarczej, czy Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej) i każde z nich działa niezależnie. Można raporty o zadłużeniu interesującego nas podmiotu pozyskać bezpośrednio z każdego z nich, ale my polecamy system do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Można za jego pośrednictwem pobrać raport o zadłużeniu danego podmiotu z BIG InfoMonitora. Po co korzystać z podmiotu pośredniczącego? Otóż Vidicat.pl oferuje znacznie więcej niż narzędzia prewencyjne. Nawet prześwietlony kontrahent może nie wywiązać się ze swoich zobowiązań i wtedy w jednym miejscu masz komplet narzędzi umożliwiających Ci skuteczne odzyskiwanie długu, ale o tym więcej w dalszej części. Teraz skupmy się na raportach z biura informacji gospodarczej.

 

Pobierz raport z BIG InfoMonitor

Pierwszym krokiem w ramach udanej prewencji powinno być pobranie raportu o potencjalnym kontrahencie. Dzięki niemu możemy sprawdzić, jak dotychczas nasz potencjalny partner biznesowy regulował swoje zobowiązania.

Dlaczego Vindicat.pl poleca BIG InfoMonitor? Od początku swojej działalności do końca 2017 roku biuro to udostępniło już ponad 120 mln raportów. Oznacza to, że średnio co dwie sekundy są pobierane informacje o zadłużeniu za pośrednictwem właśnie BIG InfoMonitor.

Czego dowiesz się z takiego raportu?

Raport z BIG InfoMonitor to znacznie więcej niż wyciąg z rejestru dłużników. Otóż w takim raporcie można znaleźć nie tylko negatywne informacje o potencjalnym kontrahencie. Są tam również informacje pozytywne. Dzięki nim dowiemy się, czy dana firma reguluje swoje zobowiązania terminowo, czy może spłaca należności kilka przed terminem. W ten sposób poznamy zwyczaje płatnicze naszego potencjalnego kontrahenta.

A czego dowiemy się z informacji negatywnych, czyli informacji o zaleganiu z płatnością powyżej 30 dni? Poznamy kwotę długu, czas przeterminowania należności, a także podmiot, który jest wierzycielem. Ta z pozoru nieistotna informacja o tym, komu nasz potencjalny kontrahent nie płaci też może być bardzo cenna. Poznając dane wierzyciela, będziemy wiedzieć, czy dany dług to nieuregulowany rachunek telefoniczny, rata z banku, czy suma należna dostawcom.

Czasem oczywiście zdarza się sytuacja niejednoznaczna, kiedy to dane zobowiązanie jest przedmiotem sporu pomiędzy naszym potencjalnym kontrahentem a podmiotem trzecim. W takiej sytuacji z raportu dowiemy się również o tym kwestionowanym długu, jednak będzie umieszczone przy nim zastrzeżenie, że daną sprawą zajmuje się sąd.

Wracając do naszego hipotetycznego przedsiębiorstwa…
Pamiętajmy, że prewencja nie powinna skończyć się na wygenerowaniu raportu przed rozpoczęciem współpracy. Warto płynność finansową naszych kontrahentów monitorować również na bieżąco. Tylko dzięki regularnemu sprawdzaniu wszystkich naszych kontrahentów możemy na bieżąco zmieniać warunki i sposoby rozliczeń z nimi.

Skąd jeszcze można dowiedzieć się o długach naszych potencjalnych kontrahentów?

Oprócz raportów generowanych z biur informacji gospodarczej, długi naszego potencjalnego kontrahenta można sprawdzić w jeszcze jednym źródle informacji. Są nim giełdy długów.

Co to są giełdy długów?

Zwykle giełdy długów są to strony internetowe prowadzone przez podmioty trudniące się profesjonalnie odzyskiwaniem należności, gdzie wierzyciele mogą umieścić oferty sprzedaży długów. Można tam znaleźć informacje o niespłaconych zobowiązaniach i o podmiotach, które są dłużne. Co ważne wszystkie te informacje są dostępne do publicznej wiadomości w wyszukiwarkach internetowych. Dzięki temu osoby zainteresowane kupnem takich wierzytelności mogą dowiedzieć się, jakie należności można kupić: kto jest dłużnikiem, na jakim etapie jest proces ich windykacji, jaka jest wartość nominalna tych zobowiązań i za ile wierzyciel jest gotowy sprzedać dany dług. Dzięki tym informacjom podmioty, które rozważają zakup danej wierzytelności mogą skalkulować opłacalność takiej transakcji i podjąć finalną decyzję o zakupie (lub nie) danego długu. Jeżeli taki dług zostanie kupiony, to wierzyciel od razu odzyskuje część zaległych pieniędzy (reszta przepada), a nabywca długu może dochodzić całej sumy nominalnej powiększonej o należne odsetki przed sądem.

Dlaczego giełdy długów są dobrym źródłem informacji o stanie finansowym naszego potencjalnego kontrahenta?

Otóż giełdy długów są dostępne publiczne, dlatego dłużnicy mają dużą motywację do aktualizowania informacji w nich zawartych. Jak tylko uregulują dane zobowiązanie, to od razu informują o tym podmiot prowadzący daną giełdę długów, aby należność z niej zniknęła. Przecież nikt nie chce w Internecie figurować jako nierzetelny płatnik.

Jeśli dłużnik nie płaci pozostaje windykacja

Niestety nawet najlepiej dobrany kontrahent może zostać dłużnikiem. Co zrobić w takiej sytuacji?

W celu odzyskiwania należnych nam pieniędzy możemy wybrać jedną z dwóch dróg. Po pierwsze, możemy samodzielnie próbować odzyskiwać należne nam pieniądze. Albo po drugie, możemy zlecić odzyskiwanie naszych wierzytelności profesjonalistom.

 

Samodzielne odzyskiwanie należności

Na początek kilka słów o samodzielnym odzyskiwaniu należności. Jeżeli zdecydujemy się na ten sposób odzyskiwania zaległych płatności to warto skorzystać z systemu do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl.

System Vindicat.pl składa się z różnych modułów, które pomagają w odzyskaniu zaległych płatności od kontrahentów. Co więcej, system sam podpowiada kolejne kroki, jakie warto wykonać, aby zoptymalizować prowadzony przez nas proces windykacyjny. Zawsze możemy również zapytać o radę doświadczonych windykatorów.

Ale przejdźmy do konkretów. System do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl pozwala na wygenerowanie wezwania do zapłaty, prowadzenie negocjacji online, czy sprzedanie długu na giełdzie długów Vindicat.pl. A gdy zajdzie konieczność prowadzenia postępowania sądowego to możemy także skorzystać z przygotowanych pozwów do sądu i pozwów do e-sądu. Co więcej, jeśli dojdziemy do etapu egzekucji komorniczej, to w systemie Vindicat.pl będziemy mieli przygotowane odpowiednie wnioski do komornika. I co najważniejsze - wszystkie dokumenty, które wygeneruje system będą spersonalizowane. Nie trzeba będzie wpisywać żadnych danych, system sam wykorzysta dane wprowadzone przez nas przy zakładaniu konta i rozpoczynaniu procesu odzyskiwania zaległych płatności.

Jeżeli dalej jesteście przekonani, że sami możecie podołać trudom procesu odzyskiwania należności i nie warto korzystać z narzędzia do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl, to spójrzcie na poniższą tabelkę porównującą samodzielną windykację bez systemu i samodzielną windykację prowadzoną z pomocą systemu Vindicat.pl.

 SAMODZIELNA WINDYKACJASAMODZIELNA WINDYKACJA Z POMOCĄ VINDICAT.PL
SKUTECZNOŚĆ CAŁEGO PROCESUPRZECIĘTNAWYSOKA
skuteczność na poziomie 88% kwoty dochodzonych należności i 77% pod względem liczby dochodzonych roszczeń
CZASOCHŁONNOŚĆ PROCESUWYSOKANISKA
możliwość pobierania z systemu przygotowanych i spersonalizowanych pism
OGÓLNA EFEKTYWNOŚĆ PROCESOWANISKAWYSOKA
optymalna sekwencja działań w ramach całego procesu - sugerowana przez system na podstawie analizy poprzednich spraw
KOMPETENCJE NIEZBĘDNE DO PRZEPROWADZENIA PROCESUWYSOKIENISKIE
z systemu można pobrać gotowe pisma, przed ich złożeniem, czy wysłaniem, wystarczy je jedynie podpisać
DOSTĘPNE WSPARCIEBRAKWSPARCIE DOŚWIADCZONYCH PROFESJONALISTÓW
zawsze można poprosić o pomoc ekspertów z działu obsługi klienta Vindicat.pl

Zlecenie odzyskiwania pieniędzy kancelarii windykacyjnej

Druga możliwość to zlecenie odzyskiwania zaległych pieniędzy profesjonalistom. Polecamy kancelarię Vindicat.pl. Dlaczego? Bo kancelaria Vindicat.pl to pełen profesjonalizm i rozsądne koszty. Gwarantujemy najwyższą jakość obsługi, a jednocześnie nie pobieramy opłaty początkowej, a jedynie prowizję od odzyskanych pieniędzy. Jak nie masz czasu na samodzielne odzyskiwanie należności, to zleć sprawę nam.

Oceń ten artykuł:

Jak sprawdzić czy Twój kontrahent ma długi?
Ocena: 4,60/5
Głosowano: 5 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!