Kancelaria windykacyjna co to jest?

04-10-2017

Kancelaria windykacyjna to firma zatrudniająca prawników (zwanych windykatorami lub negocjatorami w zależności od roli). Jej głównym celem działania jest obsługa zaległej wierzytelności zleconej do odzyskania. Aby lepiej zrozumieć rolę kancelarii windykacyjnych, należy bliżej przyjrzeć się samemu procesowi windykacji.

Kancelaria windykacyjna

Kancelaria windykacyjna - rodzaje windykacji

Tak jak już wspomnieliśmy, kancelarie windykacyjne zajmują się odzyskiwaniem długów, wykorzystując do tego wszelkie dostępne środki prawne. Ich głównym celem jest pomóc odzyskać pieniądze, które należą Ci się od dłużnika. Windykację można podzielić na windykację polubowną, sądową, komorniczą i karną.

Windykacja polubowna polega na namówieniu dłużnika do spłaty zobowiązania. Obejmuje cały szereg działań, takich jak spotkania z dłużnikiem, negocjacje i mediacje, a także wykorzystuje do tego celu działania zdalne, między innymi wezwania do zapłaty.

Windykacja sądowa polega na złożeniu przeciwko dłużnikowi pozwu do sądu lub e-sądu w celu uzyskania tytułu egzekucyjnego, a następnie opatrzenie go klauzulą wykonalności.

Windykacja komornicza obejmuje pełen zakres współpracy z komornikiem mający na celu odzyskanie Twoich pieniędzy. Na tym etapie przekazuje się i nadzoruje egzekucję, wnioskuje się o egzekucję z majątku dłużnika, a także gdy zachodzi potrzeba, dochodzi do licytacji majątku dłużnika.

Windykacja karna ma miejsce w przypadku, gdy dłużnik popełnia przestępstwa, chcąc uchylić się od spłaty swojego długu. Takie przestępstwa mogą polegać na przykład na kłamaniu na temat posiadanego majątku i ukrywaniu swojego majątku, a także popełnianiu oszustw na szkodę wierzyciela.

Windykacja polubownaWindykacja sądowaWindykacja komorniczaWindykacja karna
- podejmowanie rozmów z dłużnikiem
- negocjacje i mediacje
- wysyłanie wezwań do zapłaty
- wysyłanie maili, smsów, telefony
- złożenie pozwu przeciwko dłużnikowi
- uzyskanie tytułu egzekucyjnego
- uzyskanie klauzuli wykonalności
- nadzór egzekucji komorniczej
- badanie majątku dłużnika
- licytacja majątku dłużnika
- proces karny przeciwko dłużnikowi
- dotyczy „trudnych“ dłużników, którzy oszukują i uchylają się od spłaty zobowiązań

Możliwe działania kancelarii windykacyjnej

W sprawach indywidualnych kancelarie windykacyjne zazwyczaj oferują obsługę sprawy na konkretnym etapie windykacji. Działania te koncentrują się na zawarciu ugody z dłużnikiem. Głównym celem takich działań jest zakończenie sporu, tak aby nie trafił do sądu. Proces sądowy jest czasochłonny i kosztowny. Wierzycielowi dużo bardziej opłaca się zakończyć spór na stopie polubownej. Dlatego kancelaria windykacyjna powinna stosować wszelkie legalne środki zmierzające do nakłonienia dłużnika do spłaty zobowiązania. Zwykle jest to etap windykacji, który polega na wysłaniu wezwania do zapłaty, a także windykacji telefonicznej (więcej na temat windykacji telefonicznej przeczytasz w artykule: Co to jest windykacja telefoniczna) wizycie windykatora terenowego (więcej o windykacji terenowej przeczytasz w artykule: Jak wygląda windykacja terenowa). Kancelaria windykacyjna może też prowadzić negocjacje i mediacje z dłużnikiem w Twoim imieniu. Często dobrym rozwiązaniem proponowanym przez kancelarie windykacyjne jest rozłożenie długu na raty, dzięki czemu Twojemu dłużnikowi będzie łatwiej oddać należne Ci pieniądze. Zazwyczaj działania kancelarii windykacyjnej polegają najpierw na próbie skontaktowania się telefonicznego z dłużnikiem i spytaniu, jakie są przyczyny braku spłaty długu. Jeżeli taka rozmowa nie poskutkuje, wówczas kancelarie windykacyjne wysyłają do dłużnika wezwanie do zapłaty, wysyłają maile i SMS-y.

Kancelaria windykacyjna (firma windykacyjna) - masowa windykacja wierzytelności

Zwykle kancelarie windykacyjne oraz firmy windykacyjne zajmują się masowym skupowaniem pakietów wierzytelności od dużych podmiotów takich jak banki czy też operatorzy telefonii komórkowych. Jest to opłacalne rozwiązanie dla sprzedających takie pakiety, ponieważ odzyskują od razu część pieniędzy od kupujących te pakiety firm windykacyjnych. Dodatkowo nie muszą ponosić kosztów związanych z obsługą takiej windykacji na dużą skalę. Firmom windykacyjnym zakup takich pakietów również się opłaca.

Dzieje się tak, ponieważ zawsze udaje im się odzyskać więcej pieniędzy niż zapłacili za pakiet wierzytelności od podmiotu ją sprzedającego. Powoduje to, że zwykle typowe firmy windykacyjne nie są zainteresowane potencjalną obsługą indywidualnych klientów, ponieważ zawsze mają do obsługi duży wolumen wierzytelności.

Masowa windykacja wierzytelności w takich firmach obsługiwana jest przez specjalne systemy, które umożliwiają masowe generowanie wezwań do zapłaty, a także SMS-ów oraz e-maili do dłużników.

Firmy windykacyjne - etap sądowy?

Mało firm windykacyjnych przeprowadza sądowy etap windykacji. Etap ten wymaga zaangażowania bardziej specjalistycznej kadry. Są to prawnicy, którzy muszą przygotować odpowiednie pisma procesowe, w tym przede wszystkim pozew do sądu bądź do e-sądu. W przypadku działań procesowych dłużnika wymagane jest reprezentowanie wierzyciela w sądzie przez prawnika. Uniemożliwia to dłużnikowi wygranie procesu poprzez bierność strony powodowej. Jak widzisz, etap sądowy windykacji jest kosztowny. Musisz zaangażować w tę sprawę prawnika, który będzie reprezentował Cię przed sądem. Oprócz tego proces sądowy bywa czasochłonny. Jak wiadomo, spory sądowe bywają również stresujące. Nie sprzyjają też zachowaniu dobrych relacji biznesowych, stwarzają atmosferę walki. Najlepszym rozwiązaniem jest nie doprowadzać do tego etapu, czyli porozumieć się z dłużnikiem polubownie.

Kancelaria windykacyjna - egzekucja komornicza

Po uzyskaniu wyroku (wraz z klauzulą wykonalności) konieczne jest przeprowadzenie egzekucji komorniczej. Niektóre kancelarie windykacje świadczą usługi w zakresie nadzoru komorników w przeprowadzaniu egzekucji. Jest to bardzo ważne, ponieważ jak wiadomo komornik nie zrobi nic bez konkretnych wytycznych od wierzyciela, przesłanych mu za pomocą specjalnego wniosku.

 

Idealne rozwiązanie dla małych wierzycieli - Vindicat.pl

Jeżeli masz małą wierzytelność i chcesz ją odzyskać w bardzo korzystnej cenie, a boisz się sam nadzorować proces windykacyjny to zajrzyj na Vindicat.pl i zobacz ofertę naszej kancelarii.

Naszym nadrzędnym celem jest zakończenie sporu na etapie polubownym. Pomożemy Ci odzyskać pieniądze od Twojego kontrahenta bez naruszania z nim dobrych relacji. Korzystając z naszego systemu, będziesz miał w ręku narzędzia do skutecznego odzyskania swojej należności bez konieczności kierowania sprawy do sądu, co jest czasochłonne i powoduje sporo nerwów, a najczęściej również kończy dobre relacje z dłużnikiem.

Oceń ten artykuł:

Kancelaria windykacyjna co to jest?
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!