Skuteczna windykacja krok po kroku

21-02-2022

Jak windykować skutecznie? Takie pytanie zadaje sobie każdy przedsiębiorca, gdy klient przestaje płacić. Dobra wiadomość jest taka, że skuteczna windykacja zdecydowanie jest możliwa. Trzeba tylko przestrzegać kilku zasad. Przedstawiamy dziś opis całego procesu.

Skuteczna windykacja krok po kroku

Pierwszy i najważniejszy krok: windykacja polubowna

Pierwszym etapem skutecznej windykacji jest etap polubowny. To - wbrew niewinnie brzmiącej nazwie - kluczowy etap odzyskiwania pieniędzy. To moment, w którym odzyskiwanie należności odbywa się na linii wierzyciel-dłużnik (ewentualnie pełnomocnik wierzyciela-dłużnik). Brak tu zaangażowania sądu i komornika.

Odpowiednio przeprowadzony etap polubowny windykacji może dać znakomite efekty, a przy tym może być bardzo szybki i tani.

„Dogadanie się” przez wierzyciela i dłużnika oczywiście nie zawsze będzie możliwe, ale zawsze warto postarać się o zakończenie sprawy w taki właśnie sposób. To znacznie szybsze niż wielotygodniowe oczekiwanie na wyznaczenie rozprawy przez sąd lub podjęcie czynności przez komornika. Z oczywistych względów to też znacznie tańsze.

Dodatkowym plusem windykacji polubownej jest to, że pozwala zachować dobre relacje z dłużnikiem. Może to mieć znaczenie, jeśli chcemy jeszcze współpracować z danym kontrahentem w przyszłości.

Windykacja polubowna - co można zrobić?

Windykacja polubowna zwykle kojarzy się głównie z wysyłką wezwań do zapłaty. To faktycznie czynność, którą trzeba wykonać - ale nie jest to jedyne działanie. Windykacja polubowna to także:

  • Dodanie danych niepłacącego kontrahenta na giełdę długów. Utrudni to kontrahentowi pozyskanie finansowania i może negatywnie wpłynąć na jego reputację. [Jakie długi można sprzedać na giełdzie długów?]
  • Dodanie wpisu do jednego z biur informacji gospodarczej.
  • Telefon do dłużnika - pierwszy, zupełnie niezobowiązujący można wykonać już nawet dzień po upływie terminu zapłaty.
  • Wysyłka wezwań do zapłaty i przedsądowych wezwań do zapłaty - papierowych, w formie e-mail oraz SMS-owych przypomnień.
  • Propozycja zawarcia ugody, np. podziału zadłużenia na mniejsze raty.
  • Opcjonalnie - osobiste wizyty w siedzibie dłużnika.

Windykację polubowną można prowadzić samodzielnie lub przy pomocy profesjonalistów - firmy windykacyjnej lub kancelarii prawnej. Samodzielne działania są tańsze i pozwalają zachować pełną kontrolę, natomiast oddelegowanie windykacji polubownej to oczywista oszczędność czasu.

Połączenie działań dostępnych w ramach współczesnej windykacji polubownej daje doskonałe rezultaty. Nie poprzestawaj wyłącznie na wysyłce wezwań do zapłaty, skoro obecnie możliwości jest tak wiele!

 

Windykacja polubowna - konsekwencja i umiejętność rozmowy są konieczne

Przygotowując się do działań w ramach windykacji polubownej, warto też zwrócić uwagę na aspekty związane z relacjami z dłużnikiem.

Rozmowy o spłacie zadłużenia mogą wywołać niepotrzebne emocje, których łatwo uniknąć.

O tym, jak rozmawiać z dłużnikiem, aby rozmowy zakończyły się sukcesem, pisaliśmy w osobnym artykule: Jak rozmawiać z dłużnikiem? – zasady negocjacji z dłużnikiem.

Równie ważna jest konsekwencja. Windykacja polubowna będzie skuteczna tylko, jeśli ułożysz plan działań i będziesz go konsekwentnie realizować - krok po kroku.  Jeśli tylko „postraszysz” dłużnika, że jutro dodasz jego dane na giełdę długów, a potem tego nie zrobisz... cóż, pewnie domyślasz się, że nie wpłynie to w oczach dłużnika pozytywnie na pozycję Twojej firmy.

Windykuj polubownie, strategicznie i konsekwentnie... i czekaj na efekty.

Drugi krok: windykacja sądowa

A może wiesz już, że polubowne dogadanie się z dłużnikiem nie będzie możliwe? Dłużnik nie wyraża woli rozmowy, nie chce pójść na żaden kompromis, kwestionuje istnienie zadłużenia, a może po prostu zapadł się pod ziemię? Cóż - wygląda na to, że konieczny jest kolejny krok. Jest nim windykacja sądowa.

Windykacja sądowa składa się z kilku etapów. To przede wszystkim:

  1. Złożenie do sądu pozwu o zapłatę - do sądu właściwego ze względu na siedzibę dłużnika.
  2. Przebieg sprawy i oczekiwanie na wyrok lub nakaz zapłaty. Jeśli sprawa będzie toczyła się w trybie zwykłym, to po złożeniu pozwu trzeba będzie oczekiwać na wyznaczenie terminu rozprawy, jej przeprowadzenie i wydanie wyroku. Jeśli natomiast sprawa będzie toczyła się w postępowaniu nakazowym, to po złożeniu pozwu wystarczy cierpliwie poczekać na wydanie przez sąd nakazu zapłaty. O tym, kto może skorzystać z szybszego trybu nakazowego, pisaliśmy w artykule Postępowanie nakazowe, czyli jak dochodzić swoich roszczeń?.
  3. Po uzyskaniu wyroku lub nakazu zapłaty, dłużnik dostaje czas na odwołanie się. Jeśli to zrobi, sąd wyznaczy termin rozprawy.
  4. Po uprawomocnieniu się wyroku lub nakazu zapłaty wierzyciel musi złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Dopiero wyrok lub nakaz zapłaty zaopatrzone w klauzulę wykonalności stanowią podstawę do skierowania sprawy do komornika!

Kiedy skierować sprawę do sądu?

Przebieg sprawy sądowej składa się z kilku powyżej opisanych etapów i nie można pominąć żadnego z nich.

Jednym z pierwszych pytań, jakie zwykle dręczy przedsiębiorców, jest jednak pytanie, o to kiedy przerwać windykację polubowną i skierować sprawę do sądu.

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zwykle przyjmuje się, że windykacja polubowna powinna trwać ok. 30 dni. Zdarzają się jednak przypadki, w których wierzyciel już np. po tygodniu wie, że nic nie wyjdzie z działań polubownych, bo dłużnik mu to oznajmił lub po prostu zniknął.

W takich przypadkach nie warto zwlekać i pozew o zapłatę można złożyć znacznie szybciej.

Trzeci etap: egzekucja komornicza

Egzekucję komorniczą można wszcząć dopiero po uzyskaniu przez wierzyciela tytułu wykonawczego - wyroku sądu lub nakazu zapłaty wydanego przez sąd, wraz z klauzulą wykonalności.

Nie można „tak po prostu” pójść do komornika i zażądać prowadzenia przez niego czynności.

„Z ulicy” można natomiast wejść do firmy windykacyjnej - kompetencje komornika i windykatora są niestety często mylone. Różnice wyjaśnialiśmy w artykule Co może zrobić windykator, a co komornik?.

Postępowanie egzekucyjne prowadzone przez komornika także składa się z kilku kroków:

  1. Złożenie do właściwego komornika wniosku egzekucyjnego.
  2. Zbadanie przez komornika niezbędnych kwestii formalnych.
  3. Wezwanie dłużnika do spłaty należności i wpłacenia zaliczek na koszty prowadzenia postępowania.
  4. Czynności egzekucyjne - jeśli dłużnik nie zareaguje na wezwanie, komornik może m.in. zająć jego rachunki bankowe, jego ruchomości i nieruchomości itp.
  5. Zakończenie postępowania egzekucyjnego - gdy dłużnik spłaci należność wraz ze wszystkimi kosztami egzekucyjnymi. Jeśli natomiast okaże się, że dłużnik nie posiada żadnego majątku, komornik umorzy postępowanie z powodu bezskuteczności egzekucji.

Skomplikowane? Cóż - etap sądowy i egzekucyjny są mocno sformalizowane, wymagają czasu i pokrycia dodatkowych kosztów przez wierzyciela.

Czasem faktycznie skorzystanie z drogi sądowej i egzekucyjnej jest niezbędne. Mimo to... warto profesjonalnie podejść do etapu polubownego. Zakończenie sprawy polubownie eliminuje konieczność skierowania jej do sądu i komornika. To oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. Najłatwiej zakończyć sprawę polubownie, mogąc liczyć na wsparcie kompleksowego systemu do windykacji online.

 

Skuteczna windykacja krok po kroku jest znacznie łatwiejsza, gdy gdy korzystasz ze sprawdzonego systemu do windykacji online

Przedsiębiorców, którzy chcą odzyskiwać pieniądze szybko i skutecznie - na każdym etapie windykacji - wspiera system do automatycznej windykacji online Vindicat.pl. To pewne, szybkie i w pełni bezpieczne rozwiązanie dla małych i średnich firm. Całość procesu windykacji odbywa się wygodnie, z dowolnego miejsca na świecie i o wygodnej dla Ciebie porze!

Za windykację automatyczną w systemie Vindicat.pl zapłacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy - jedyne 6% windykowanej kwoty!

Użytkownicy Vindicat.pl mogą m.in.:

  • Windykować automatycznie i pokryć opłaty za windykację dopiero po odzyskaniu należności. Co to znaczy „windykacja automatyczna”? Oznacza to, że system może m.in. samoczynnie wysyłać klientom powiadomienia o płatnościach i dodawać wierzytelności na giełdę - czyli podejmować kluczowe działania polubowne. Dowiedz się, jak to działa i już nigdy nie przepłacaj za windykację!.
  • Kierować faktury do windykacji z bezpośrednio z systemu do księgowości online. System Vindicat.pl zintegrujesz ze swoim systemem księgowym - ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Korzyści? Nieopłacone faktury trafią wprost do Vindicat.pl. Bez ręcznego wpisywania danych!
  • Dodawać długi na giełdę długów. To skuteczna metoda motywująca kontrahenta do szybszej zapłaty. Giełda długów Vindicat jest doskonale widoczna w wyszukiwarce. Sprawia to, że informację o zadłużeniu zobaczą klienci i partnerzy dłużnika.
  • Korzystać z gotowych do wydrukowania dokumentów windykacyjnych. Masz dość samodzielnego przygotowywania wezwań do zapłaty, pozwów i innych dokumentów, lub obawiasz się o ich poprawność? Wszystkie pisma w kilka minut wygenerujesz z systemu. Gotowe do użycia!
  • Zadbać o prewencję. Windykacja jest ważna, ale nie można ignorować działań prewencyjnych. Użytkownicy Vindicat.pl mogą nie tylko windykować, ale też prowadzić monitoring płatności i umieszczać na swoich fakturach pieczęć prewencyjną Vindicat.

93% spraw prowadzonych przy pomocy systemu Vindicat.pl kończy się na najkorzystniejszym etapie windykacji - etapie polubownym. Bez konieczności angażowania sądu i komornika!

Aby korzystać z systemu i skutecznie odzyskiwać pieniądze, nie musisz dysponować wiedzą na temat windykacji ani specjalnymi umiejętnościami technicznymi. System przeprowadzi Cię przez cały proces, a dodatkowo jest prosty w obsłudze i bardzo intuicyjny.

Z systemu Vindicat.pl korzysta już ponad 3 500 przedsiębiorców z różnych branż. Nie ma żadnego powodu, abyś Ty także nie spróbował!

Krok po kroku do odzyskania pieniędzy - skuteczna windykacja to szybka windykacja!

Działania windykacyjne - zarówno polubowne, sądowe, jak i egzekucyjne - są najskuteczniejsze, gdy działasz szybko. Każdy dodatkowy dzień, który dajesz dłużnikowi, oddala Cię od odzyskania należności, a dłużnikowi daje dodatkowy na cas na „kombinowanie”. Nie zwlekaj więc ani dnia dłużej, tym bardziej że w systemie Vindicat.pl koszty windykacji pokryjesz dopiero po skutecznym odzyskaniu długu!

Zapoznaj się ze wszystkimi możliwościami, jakie daje Vindicat.pl:

Zarejestruj się już teraz i działaj!

FAQ:

Czy windykacja polubowna jest konieczna?

Nie - nie jest konieczna. Teoretycznie wystarczy wysłać choć jedno pismo do dłużnika lub podjąć inną próbę kontaktu, aby z prawnego punktu widzenia „wystarczyło”. Zdecydowanie jednak warto etap polubowny przeprowadzić porządnie!

Czy warto pójść dłużnikowi na rękę i np. zawrzeć ugodę?

W wielu przypadkach - tak. Ugoda pozwala na szybkie i stosunkowo niedrogie  zakończenie sprawy. Odpowiednio skonstruowana zabezpieczy też interesy wierzyciela na przyszłość. No i co najważniejsze - pozwala odzyskać chociaż jakąś część należności.

Czy windykacja sądowa musi odbywać się z prawnikiem?

Nie musi. Wierzyciel może działać w sądzie samodzielnie. O tym, które rozwiązanie wybrać, pisaliśmy w artykule Windykacja sądowa - samodzielnie czy z pełnomocnikiem? [https://vindicat.pl/baza-wiedzy/windykacja-sadowa-samodzielnie-czy-z-pelnomocnikiem/].

Czy można przekazać sprawę prawnikowi po tym, jak zaczęło się działać samodzielnie?

Tak. Sprawa windykacyjna może trafić do prawnika na każdym etapie.

Kto może skorzystać z postępowania nakazowego?

To tryb, z którego mogą skorzystać wierzyciele dysponujący odpowiednimi dowodami. Dowody te to: dokumenty urzędowe, zaakceptowane przez dłużnika rachunki, wezwanie dłużnika do zapłaty i pisemne oświadczenie dłużnika o uznaniu długu.

Kiedy komornik umorzy postępowanie egzekucyjne?

Najczęstszym przypadkiem umorzenia jest sytuacja, w której dłużnik po prostu nie ma majątku i komornik nie ma z czego egzekwować. Do umorzenia może też dojść na wniosek wierzyciela.

Czy umorzone postępowanie egzekucyjne można wznowić?

Oczywiście. Wierzyciel może to zrobić, gdy np. dowie się, że dłużnik ponownie ma jakiś majątek.

Oceń ten artykuł:

Skuteczna windykacja krok po kroku
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!