• vindicat.pl»
  • Baza wiedzy»Jakie strategie stosują dłużnicy, aby uniknąć spłaty długu? 5 popularnych wymówek dłużników

Jakie strategie stosują dłużnicy, aby uniknąć spłaty długu? 5 popularnych wymówek dłużników

14-06-2019

Strategie, które stosują dłużnicy, aby uniknąć spłaty długu mogą zaskoczyć niejednego wierzyciela. Czasami zdarza się oczywiście tak, że dłużnik faktycznie nie jest w stanie uregulować swojego zobowiązania. Często jednak za tłumaczeniami dłużnika stoi pieczołowicie obmyślona strategia. Jakie są najpopularniejsze wymówki dłużników, aby uniknąć spłaty długu i co możesz zrobić? Dowiesz się z dalszej części artykułu.

Jakie strategie stosują dłużnicy, aby uniknąć spłaty długu?

Wymówki i strategie dłużników - dlaczego powinieneś je znać?

Zacznijmy od tego, że jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę i nieustająco zmagasz się z problemem braku zapłaty na czas - niestety nie jesteś sam. Biura informacji gospodarczej (o których szerzej przeczytasz w innym naszym artykule - biura informacji gospodarczej BIG) podają, że aktualnie długi przedsiębiorców wobec innych przedsiębiorców wynoszą ponad 13 miliardów złotych!

Ta liczba robi wrażenie. Niestety, ale w naszej rzeczywistości biznesowej nadal istnieje nieme przyzwolenie na przeciąganie terminów płatności w nieskończoność. Dłużnicy nie płacą, bo przecież wszyscy tak robią. Nie dostrzegają negatywnych konsekwencji gospodarczych swoich opóźnień.

W przypadku dużych firm jedna lub kilka niezapłaconych faktur nie powinna raczej uruchomić lawiny problemów. Dla małych i średnich firm nawet pozornie niewielka liczba zalegających z płatnościami kontrahentów może doprowadzić do poważnych problemów z płynnością finansową.

Sam pewnie zauważyłeś jak duże nieprzyjemności potrafią generować nawet niewielkie opóźnienia w zapłacie. Są to nie tylko oczywiste problemy finansowe, ale również utrudnienia na gruncie relacji z dłużnikiem. Często przecież nierzetelny kontrahent to potrzebny Ci partner biznesowy i zależy Ci, aby utrzymać tę relację na odpowiednim poziomie. Z tego względu koniecznie powinieneś poznać strategie, które stosują dłużnicy, aby uniknąć spłaty długu. Warto też wiedzieć jak możesz się przeciwko nim bronić.

 

Trudna sytuacja życiowa dłużnika

Jedną z najczęściej spotykanych wymówek jest właśnie trudna sytuacja życiowa. Dłużnik tłumaczy się, że w jego życiu akurat wystąpiły poważne problemy i niespodziewane wydatki. Nierzetelni kontrahenci często sięgają po naprawdę mocne argumenty np. choroba własna lub któregoś z członków rodziny, konieczność niespodziewanego wyjazdu i pokrycia jego kosztów itp. Oczywiście, część z tych wymówek może być prawdziwa, ale część to tylko gra na czas. Jeśli żona Twojego dłużnika za każdym razem, gdy zbliża się termin płatności faktury zapada na ciężką chorobę, powinno to wzbudzić Twoje zaniepokojenie.

Jak sprawdzić czy dłużnik faktycznie jest w tak ciężkiej sytuacji? Po pierwsze, możesz wykorzystać swoje branżowe znajomości i podpytać znajomych przedsiębiorców. Sprawę ułatwiają również media społecznościowe. Jeśli dłużnik dodał właśnie na Facebooka zdjęcie swojego nowego Mercedesa, prawdopodobnie jego sytuacja życiowa wcale nie jest tak skomplikowana.

Aby zweryfikować czy dłużnik faktycznie mówi prawdę, często musisz się zabawić się w detektywa. Warto jednak dowiedzieć się jak najwięcej. W razie potrzeby możesz użyć zdobytych argumentów w konfrontacji z dłużnikiem. Nierzetelni kontrahenci często nie są świadomi jak wiele informacji można o nich zdobyć. Kłamstwa dłużnika w dzisiejszych czasach można stosunkowo prosto zdemaskować.

Gra na czas - dłużnik obiecuje, że zapłaci jutro

Bardzo popularną strategią jest również składanie obietnic przez dłużnika co do niemalże natychmiastowej zapłaty. Tego typu dłużnik reaguje na wezwania do zapłaty i najczęściej obiecuje, że zapłaci jeszcze tego samego dnia lub kolejnego. Tymczasem dni mijają, a środków na Twoim firmowym koncie nadal brak. To przemyślana strategia, którą często wykorzystują dłużnicy, którym zależy na jak najdłuższym utrzymaniu dobrych relacji z Twoją firmą.

Co można zrobić z dłużnikiem, składającym obietnice bez pokrycia? Przede wszystkim - działać zdecydowanie. Jeśli polubowna windykacja zawiedzie, pomimo kolejnych zapewnień o nadchodzącej spłacie, nie obawiaj się wkroczyć na drogę sądową.

Tego typu dłużnicy często liczą, że dzięki temu, że reagują na Twoje próby kontaktu uśpią Twoją czujność. Dlatego też tak ważne jest, aby im nie pobłażać. Nie ma sensu czekać w nieskończoność na wywiązanie się z obietnicy zapłaty kolejnego dnia. Pamiętaj, że czym więcej czasu dasz dłużnikowi, tym trudniej będzie Ci ostatecznie odzyskać pieniądze.

Dłużnik ma problemy w firmie

Jeśli prowadzisz swoją działalność już przez dłuższy czas, na pewno choć raz spotkałeś się z tego typu strategią. Dłużnicy, którzy powołują się na problemy w firmie, często wybierają strategie takie jak:

  • Księgowa na urlopie lub tymczasowy brak osoby odpowiedzialnej za finanse.
  • Problemy z innymi kontrahentami - dłużnik tłumaczy, że przez to, że sam nie otrzymał zapłaty na czas, nie może zapłacić Tobie.
  • Dłużnik ma za sobą bardzo pracowity okres i dlatego zapomniał o należnej Ci płatności.
  • Firma dłużnika ma chwilowe problemy z płynnością finansową.
  • Dłużnik w tym miesiącu spłacił już określoną liczbę zobowiązań i nie może zapłacić też Tobie.

Większość z tych wymówek łatwo jest zweryfikować. W przypadku braków kadrowych, wystarczy zadzwonić do firmy i poprosić o rozmowę z osobą, odpowiedzialną za finanse. Osobną kwestią jest oczywiście to, że dłużnik jako szef prawdopodobnie sam mógłby wykonać Ci przelew.

Jeśli dłużnik próbuje wmówić Ci, że zapomniał o zapłacie lub nie miał na nią czasu - uświadom go, że jeśli nie zrobi tego w wyznaczonym terminie, nie zawahasz się podjąć odpowiednich kroków. Zrób to uprzejmie, ale stanowczo.

Nieco trudniej walczyć z argumentami na temat braku płatności od kontrahentów dłużnika, problemami z płynnością finansową i zwyczajnym brakiem środków.

To często prawdziwe argumenty, które tylko obrazują jak poważne problemy generuje wśród przedsiębiorców unikanie terminowej zapłaty. Często nie pozostanie Ci inne wyjście i będziesz zmuszony zwyczajnie poczekać na rozwój sytuacji. Przeczytaj też nasz artykuł: Dlaczego klient nie płaci faktur i jak temu zaradzić?, z którego dowiesz się co jeszcze możesz zrobić.

Przykład:
Pan Jan, właściciel firmy budowlanej, jest dłużnikiem Pana Mirosława, prowadzącego niewielką działalność, zajmującą się pracami wykończeniowymi. Pan Mirosław wykonał na rzecz Pana Jana w ciągu ostatnich kilku miesięcy określone prace o łącznej wartości 20 000 zł. Pan Jan pomimo upływu terminu zapłaty, nie zapłacił. Pan Mirosław rozpoczął więc windykację polubowną. W trakcie dowiedział się, że firma Pana Jana ma akurat poważne problemy finansowe. Pan Jan nie otrzymał płatności od jednego z kontrahentów za bardzo duże zlecenie. Z tych właśnie pieniędzy mógłby pokryć dług wobec Pana Mirosława. Pan Mirosław, jako że współpraca z firmą Pana Jana była długoletnia i zasadniczo udana, postanowił więc poczekać i nie wstępować na drogę sądową. Po dwóch miesiącach dowiedział się jednak od jednego ze współpracowników Pana Jana, że płatność za to duże zlecenie wpłynęła już miesiąc temu. Pan Mirosław wystosował więc ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty z siedmiodniowym terminem na uregulowania zobowiązania. Niestety Pan Jan nie zareagował również na to wezwanie. Pan Mirosław bez cienia wątpliwości złożył więc pozew o zapłatę należności do sądu.

Strategia „na ignoranta”, czyli dłużnik, który nie widzi problemu

Osobną grupę stanowią dłużnicy, który nie rozumieją Twojego problemu z nieterminową zapłatą. Niestety, ale wcale nie jest tak trudno trafić na kontrahenta, który cały model prowadzenia swojego biznesu opiera na nieterminowym spłacaniu swoich zobowiązań. Uzyskuje w ten sposób niejako darmowe finansowanie prowadzenia swojej firmy i bynajmniej nie ma zamiaru zacząć płacić na czas. Na Twoje wezwania do zapłaty albo nie odpowiada wcale albo daje Ci do zrozumienia, że panikujesz. Zdarza się też, że dla świętego spokoju obiecuje, że zapłaci, a potem znika na kolejne tygodnie.

Bardzo trudno jest walczyć z dłużnikiem, który od początku jasno założył sobie, że nie będzie płacił swoim partnerom biznesowym na czas. Często jedynym skutecznym rozwiązaniem jest znalezienie nowego kontrahenta.

Jeśli wciąż masz problemy z tym samym dłużnikiem, a dodatkowo masz wrażenie, że podchodzi on do Twoich wezwań do zapłaty z wyjątkową ignorancją - przemyśl tę współpracę. Większość kontrahentów można z łatwością zastąpić. Często będzie to rozwiązanie bezpieczniejsze dla Twoich finansów i zdrowia psychicznego.

Dłużnik nie płaci, bo przecież wszyscy tak robią

Bardzo ważnym problemem, który powoduje, że część dłużników czuje się zupełnie bezkarna, jest mentalność przedsiębiorców. Całkiem spora część z nich traktuje wskazane na fakturze daty zapłaty bardziej jako wskazówki niż ostateczne terminy.

Dłużnicy często czują się bezkarni, bo ich znajomi przedsiębiorcy też zwykle nie płacą w terminie swoim kontrahentem. Ta patologia często uznawana jest za normę.

W jaki sposób możemy zmienić podejście polskich przedsiębiorców? Prawdopodobnie - to będzie długa i żmudna praca, która przyniesie efekty dopiero za kilka lub kilkanaście lat. Bardzo ważne jest, aby edukować przedsiębiorców w tym zakresie i uświadamiać im jak tragiczne dla małych i średnich firm mogą być konsekwencje braku terminowych zapłat.

Często nierzetelny kontrahent zmienia swoje postępowanie, dopiero gdy na własnej skórze przekona się jak daleko idące skutki niesienie zachwianie płynności finansowej firmy.

 

Wymówki dłużników - jak sobie z nimi radzić? Wypróbuj system Vindicat.pl

Strategie dłużników często są naprawdę dopracowane. Możesz więc mieć wrażenie, że z wyjątkowo uporczywymi dłużnikami po prostu nie dasz sobie rady - tak jednak nie musi być. Prostym w obsłudze i skutecznym narzędziem, które ułatwi Ci odzyskiwanie należności jest system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Jeśli jeszcze nigdy nie próbowałeś odzyskiwać pieniędzy przez Internet, koniecznie powinieneś spróbować.

Windykacja online odbywa się przy pomocy specjalnego systemu. Po wyborze oferty, dopasowanej do Twoich potrzeb i założeniu konta w systemie Vindicat.pl, otrzymujesz dostęp do szeregu narzędzi.

Przede wszystkim, możesz monitorować swoje firmowe płatności. To bardzo ważne działanie prewencyjne. Koniecznie dowiedz się więcej o tym dlaczego regularny monitoring płatności może uchronić Twoją firmę przed poważnymi problemami.

Monitoring to jednak nie wszystko. System Vindicat.pl kompleksowo przeprowadzi Cię również przez całość procesu windykacji. Otrzymasz profesjonalne wsparcie na etapie polubownym, sądowym i egzekucyjnym.

Z systemu Vindicat.pl można wygenerować profesjonalne dokumenty windykacyjne, m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy czy wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl umożliwia także:

  • Korzystanie ze sprawdzonych scenariuszy windykacji.
  • Negocjowanie z dłużnikiem online.
  • Korzystanie z pieczęci prewencyjnej
  • Wystawienie wierzytelności na wysoko pozycjonowanej giełdzie długów
  • Dostęp do Big InfoMonitor - w zależności od wybranej oferty.

Mimo tak wielu możliwości, które oferuje system Vindicat.pl, jest on przejrzysty i prosty w obsłudze. Windykację możesz prowadzić o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie. Potrzebujesz jedynie komputera i dostępu do Internetu.

Koniecznie dowiedz się więcej o tym jak działa system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl i walcz z wymówkami dłużników skuteczniej!

Strategie dłużników nie muszą blokować rozwoju Twojej firmy

Prowadzenie działalności nie jest i nigdy pewnie nie będzie łatwe. Bycie przedsiębiorcą to podejmowanie nieustającego ryzyka - każdy nowy kontrahent wiąże się z ryzykiem nieotrzymania płatności na czas. Znasz już jednak najpopularniejsze strategie, które wykorzystują dłużnicy, aby nie płacić. Wiesz też jak się z nimi rozprawić. Wymówki dłużników nie powinny blokować rozwoju Twojej firmy.

W razie jakichkolwiek problemów nie zwlekaj z rozpoczęciem windykacji. Czym szybciej zdecydujesz się podjąć konkretne działania, tym większe są Twoje szanse na sukces. System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl pozostaje do Twojej dyspozycji. Załóż konto i przekonaj się jakie to proste.

FAQ:

Kiedy należy rozpocząć windykację?

Tak naprawdę - czym szybciej tym lepiej. Warto zadzwonić do dłużnika już kilka dni po upływie terminu płatności i zapytać o przyczyny zwłoki.

Kiedy przerwać windykację polubowną i rozpocząć windykację sądową?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno wyczujesz, kiedy nie ma już sensu prosić dobrowolnie o zapłatę, bo dłużnik na prośby nie reaguje. Czasami będziesz wiedział to już po kilku dniach, czasami - dopiero po kilku tygodniach. Pamiętaj jednak, że czym szybciej sprawa trafi do sądu tym łatwiej będzie Ci udowodnić swoje racje.

Co zrobić jeśli dłużnik nie reaguje na żadne wezwania do zapłaty?

Spróbuj kontaktować się z dłużnikiem wszystkimi możliwymi środkami komunikacji - przez telefon, maile czy social media. Jeśli będzie uporczywie unikał kontaktu z Tobą, nie pozostanie Ci nic innego niż droga sądowa.

Jak zachować dobre relacje z dłużnikiem podczas windykacji?

To trudne zadanie, jednak jest to możliwe. Koniecznie przeczytaj inny nasz artykuł - Jak odebrać pieniądze od dłużnika nie zrażając go do siebie.

Czy warto umieszczać na portalach społecznościowych informacje o nierzetelności przedsiębiorcy?

Raczej nie radzilibyśmy działać pod wpływem emocji, a na Facebooka i inne portale często trafiają bardzo emocjonalne wpisy. O windykowaniu przy pomocy social mediów pisaliśmy w osobnym artykule: windykacja długów różnymi kanałami komunikacji.Znacznie pewniejszym i bezpieczniejszym dla Ciebie rozwiązaniem będzie samodzielna windykacja online.

Czy każda mała i średnia firma może korzystać z systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl?

Oczywiście. Nie ma tu żadnych ograniczeń ze względu na np. wielkość firmy czy branżę. Rejestruj się śmiało!

Czy windykacja online jest trudna?

Windykacja w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl jest niezwykle prosta. System tak naprawdę prowadzi Cię przez każdy z etapów odzyskiwania pieniędzy. Dostajesz precyzyjne instrukcje i możesz korzystać ze sprawdzonych scenariuszy windykacji. Nie ma się czego obawiać!

Oceń ten artykuł:

Jakie strategie stosują dłużnicy, aby uniknąć spłaty długu? 5 popularnych wymówek dłużników
Ocena: 5/5
Głosowano: 6 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!