Czy i kiedy warto sprzedać dług - plusy i minusy takiego rozwiązania

17-01-2020

Sprzedaż długu to rozwiązanie, które często wydaje się wierzycielom kuszące. Umożliwia szybkie pozbycie się problemu z uporczywym dłużnikiem i częściowe odzyskanie pieniędzy. Nic dziwnego, że internetowe giełdy długów wyrastają jak grzyby po deszczu. Czy sprzedaż długu ma faktycznie same zalety? W dzisiejszym artykule analizujemy plusy i minusy takiego rozwiązania.

Czy i kiedy warto sprzedać dług - plusy i minusy takiego rozwiązania

Sprzedaż długu - jak i gdzie sprzedać dług? Wszystko, co warto wiedzieć o sprzedaży długów

Sprzedaż długów odbywa się na specjalnych giełdach wierzytelności, nazywanych potocznie giełdami długów. Są to rejestry informacji gospodarczych, które umożliwiają zbycie wierzytelności w drodze przelewu (cesji). Więcej o tym, czym są giełdy długów, pisaliśmy w artykule Dlaczego warto korzystać z giełdy długów?

Wierzyciele oferują tam na sprzedaż przysługujące im wierzytelności, a zainteresowane nimi osoby prywatne lub firmy mogą je zakupić. Większość kupujących na giełdach długów stanowią wyspecjalizowane firmy windykacyjne, które następnie dochodzą długów we własnym zakresie.

Giełdy długów działają online. Wierzytelność można wystawić na sprzedaż o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie.

Warto podkreślić, że aby sprzedać wierzytelność, niepotrzebna jest zgoda dłużnika. Należy go jednak poinformować o cesji, tak aby wiedział, komu ostatecznie powinien zapłacić. Do sprzedaży długu nie jest także wymagany wyrok sądu czy np. nakaz zapłaty.

Aby sprzedać wierzytelność, wystarczy wykazać, że jest się osobą uprawnioną do egzekwowania od dłużnika płatności, np. przy pomocy nieuregulowanych faktur VAT.

Odrębnym przypadkiem będzie sytuacja, w której umowa zawarta z dłużnikiem wyłącza możliwość sprzedaży długu. W myśl swobody umów, zawarcie w umowie z dłużnikiem takiego zapisu jest jak najbardziej możliwe. Przed dodaniem długu na giełdę należy więc dokładnie przestudiować umowę.

W niektórych, rzadkich przypadkach możliwość sprzedaży długu może także wyłączać ustawa lub wynikać ona może ze specyfiki zobowiązania. Jeśli jednak chcesz sprzedać dług powstały na skutek nieopłacenia przez dłużnika faktury VAT i nie zawarliście żadnych ograniczeń w umowie, prawdopodobnie możesz bez obaw dodać swoją wierzytelność na giełdę.

 

Zalety sprzedaży długu na giełdzie długów

Sprzedaż długów ma wiele zalet. Powszechnie uchodzi za rozwiązanie tanie i umożliwiające odzyskanie - chociażby części - pieniędzy. Pozostałe zalety to:

 • Szybkość. Pieniądze uzyskane na skutek sprzedaży długu otrzymujesz praktycznie od razu. Dzięki temu możesz szybko uregulować swoje własne zobowiązania i nie narażasz płynności finansowej firmy.
 • Rozwiązanie sprawy na drodze polubownej. Dzięki sprzedaży wierzytelności eliminujesz ryzyko konieczności wstąpienia na nietanią i czasochłonną drogę sądową. Sprzedajesz dług... i po problemie! Kwestia ostatecznego odzyskania pieniędzy przechodzi na kupującego.
 • Motywacja dłużnika. Często już samo wystawienie długu wraz z danymi dłużnika na giełdę sprawia, że dłużnik dobrowolnie spłaca zobowiązanie. Nikt przecież nie chce, aby jedną z pierwszych informacji pojawiających się w Google po wpisaniu jego nazwiska, była ta o zadłużeniu. Giełdy długów to więc nie tylko narzędzie służące do sprzedaży. To również skuteczny element windykacji miękkiej. Więcej pisaliśmy o tym w artykule Upublicznienie danych dłużnika.
 • Brak kosztów windykacyjnych.
 • Brak konieczności utrzymywania rezerwy księgowej na nieregulowaną należność.
 • Szerokie możliwości działania. Nie ma przeciwwskazań, aby próbować sprzedać wierzytelności również wobec dłużników niewypłacalnych i upadłych.

Przykład:
Pani Katarzyna, właścicielka hurtowni kosmetycznej, jest wierzycielką Pani Agaty, prowadzącej osiedlowy salon manicure. Dług Pani Agaty wynosi 1 500 zł. Stał się wymagalny 12.12.2019 r. Pani Katarzyna w przeszłości miała już problemy z odzyskiwaniem pieniędzy od Pani Agaty. Kontrahentka ignorowała terminy płatności, unikała kontaktu i płaciła w wielu niskich ratach. Równocześnie zaciągała kolejne zobowiązania. Pani Katarzyna postanowiła więc zakończyć współpracę z Panią Agatą, a przysługującą jej wierzytelność - sprzedać. Dysponuje podpisanymi przez Panią Agatę fakturami VAT, a wierzytelność jest bezsporna. Pani Katarzyna liczy się także z tym, że prawdopodobnie nie odzyska całości kwoty. Woli jednak po prostu pozbyć się problemu nierzetelnej kontrahentki. Jako że dług jest stosunkowo świeży, a Pani Katarzynie nie zależy na utrzymaniu dobrych relacji z dłużniczką, sprzedaż wierzytelności będzie świetnym rozwiązaniem.

Wady sprzedaży długu na giełdzie długów

Sprzedaż długów to nie tylko zalety. Rozwiązania idealne po prostu nie istnieją. Mimo że plusów jest zdecydowanie więcej, warto także wziąć pod uwagę, że:

 • Na skutek sprzedaży wierzytelności nie odzyskasz pełnej jej wartości. Realnie można uzyskać kilkadziesiąt procent wartości długu. Radzimy zachować ostrożność, gdy ktoś proponuje odkupienie długu za np. 90% jego wartości nominalnej. Taka transakcja nie opłacałaby się firmie windykacyjnej, a przecież skupuje ona długi, aby na nich zarobić.
 • Sprzedają się głównie mało przeterminowane wierzytelności. Jeśli chcesz sprzedaż długi wynikające z faktur, których termin płatności upłynął kilka lat temu - szkoda Twojego czasu. Wynika to głównie z faktu, że czym starsza jest wierzytelność, tym trudniej ją odzyskać. Niewiele osób będzie więc zainteresowanych zakupem takiego długu.
 • Możesz narazić relację z dłużnikiem. Sprzedaż wierzytelności oznacza utratę kontroli nad metodami windykacji, którymi posłuży się kupujący. Jako że większość kupujących stanowią firmy windykacyjne, nietrudno się domyślić, że spora część tych metod będzie... mało subtelna. Jeśli więc zależy Ci na dalszej współpracy z dłużnikiem, może warto się skupić na zwiększeniu efektywności windykacji polubownej z pominięciem giełdy długów.

Przykład:
Pan Andrzej, prowadzący firmę transportową, jest wierzycielem Pana Jakuba, właściciela firmy przeprowadzkowej. Współpraca dotychczas układała się dobrze. Jakiś czas temu Pan Jakub przestał jednak w terminie regulować faktury. Najstarsze z przeterminowanych faktur mają już ponad rok i opiewają na stosunkowo duże kwoty - 10 000 zł, 5 000 zł oraz 7 000 zł. Pan Andrzej prowadzi windykację miękką. Pan Jakub reaguje na wezwania do zapłaty, jednak nie może zapłacić, ponieważ sam czeka, aż jego kontrahent ureguluje dużą płatność. Równocześnie Panu Andrzejowi zależy na utrzymaniu tej współpracy. Znajomy Pana Andrzeja poradził mu, aby sprzedał wierzytelności. Pan Andrzej nie skorzystał jednak z tej propozycji. Wiedział, że na skutek sprzedaży uzyska jedynie niewielką część całości zadłużenia, a dodatkowo - narazi relacje z Panem Jakubem. Wziął również pod uwagę, że niektóre faktury są już mocno przeterminowane, co znacznie obniży kwotę, za którą mógłby je sprzedać. Uznał więc, że kontynuuje windykację bez sprzedawania wierzytelności, a jeśli będzie trzeba - wkroczy na drogę sądową.

Jak wybrać giełdę długów, czyli gdzie wystawić swoją wierzytelność

Wiesz już, że sprzedaż zadłużenia to rozwiązanie dla Ciebie? Świetnie. Jesteś jednak dopiero w połowie drogi. Teraz musisz jeszcze wybrać giełdę długów. W Internecie znajdziesz wiele tego typu miejsc, jednak pamiętaj, że chodzi o Twoje firmowe finanse. Warto dokonać rozsądnego wyboru. Nowoczesne giełdy długów oferują więcej niż wyłącznie możliwość sprzedaży wierzytelności.

Dobra giełda długów:

 • Cieszy się pozytywną opinią użytkowników.
 • Zajmuje wysoką pozycję w wyszukiwarce Google. Dzięki temu na dane Twojego dłużnika trafi więcej osób, w szczególności tych zainteresowanych współpracą z nim.
 • Zapewnia dodatkowe, wygodne opcje, takie jak m.in. automatyczne powiadomienie dłużnika o wystawieniu należności na sprzedaż itp.
 • Wylicza za wierzyciela koszty windykacji, odsetki i inne elementy, które mogą zwiększać ostateczną wartość długu.

Wszystkie te wymogi spełnia giełda długów Vindicat.pl. To w pełni bezpieczna giełda, obecna na rynku windykacyjnym od wielu lat, a równocześnie świetne rozwiązanie dla Twojego biznesu.

 

Sprzedawaj długi, monitoruj płatności i windykuj przy pomocy jednego systemu - Vindicat.pl

Jeśli posiadasz wierzytelności na sprzedaż, a dodatkowo chciałbyś usprawnić windykację w swojej firmie, mamy dla Ciebie rozwiązanie. System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl - platforma windykacyjna stworzona w odpowiedzi na potrzeby małych i średnich firm. Służy do samodzielnego odzyskiwania długów online. Jedną z możliwości, z których mogą skorzystać użytkownicy, jest wystawienie długu na sprzedaż na internetowej giełdzie.

Giełda długów Vindicat.pl jest bezpieczna, zajmuje wysokie miejsce w wyszukiwarkach internetowych i cieszy się dobrą opinią użytkowników.

Aby wystawić wierzytelność na giełdzie długów Vindicat.pl, wystarczy zarejestrować się w systemie i wypełnić kilka prostych pól. Przygotowaliśmy także video, które krok po kroku przedstawia, ja dodać wierzytelność na giełdę.

Możliwość sprzedaży długu to jednak tylko jedna z opcji, którą oferuje system. Użytkownicy Vindicat.pl mogą także:

 • Monitorować płatności. To wręcz kluczowe działanie prewencyjne. Tylko firmy, które na bieżąco kontrolują stan firmowych należności, mogą odpowiednio szybko wdrożyć właściwe działania. Tym samym łatwiej im utrzymać płynność finansową. Więcej o znaczeniu monitoringu płatności pisaliśmy w artykule Monitoring należności - co to jest i dlaczego Twoja firma go potrzebuje?
 • Skutecznie windykować. System zapewnia wsparcie na każdym z etapów odzyskiwania pieniędzy - polubownym, sądowym i egzekucyjnym. Przedstawia sprawdzone scenariusze postępowania, przypomina o terminach i niezbędnych czynnościach.
 • Korzystać z gotowych i spersonalizowanych pism windykacyjnych. Z systemu możesz w ciągu kilku sekund wygenerować m.in. profesjonalne wezwanie do zapłaty, pozwy, wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego i wiele innych.
 • Używać pieczęci prewencyjnej Vindicat.
 • Negocjować z dłużnikiem online w specjalnym module do negocjacji.
 • Dodać wpis do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor - w zależności od wybranej oferty.

Skuteczność systemu Vindicat.pl potwierdzają rezultaty. Aż 93% spraw prowadzonych przy pomocy systemu kończy się na najkorzystniejszym dla wierzyciela etapie polubownym.

Dowiedz się więcej o systemie Vindicat.pl i poznaj sposób na skuteczną i bezpieczną windykację.

Wady i zalety sprzedaży długu - rozważ, czy w Twoim przypadku sprzedaż to dobry pomysł i odzyskuj pieniądze skutecznie!

Poznałeś już plusy i minusy sprzedaży długów. Jeśli zdecydujesz, że to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie... wiesz co robić! W dzisiejszych czasach wystawienie wierzytelności na sprzedaż jest prostsze niż kiedykolwiek. Zajmuje zaledwie kilka minut.

Twojej uwadze serdecznie polecamy system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl. Dzięki wsparciu systemu nie tylko sprzedasz długi, ale również zyskasz profesjonalne wsparcie na każdym z etapów windykacji. Dołącz do tysięcy zadowolonych przedsiębiorców. Wypróbuj windykację w nowoczesnej formie w systemie Vindicat.pl!

FAQ:

Cy sprzedaż długów jest legalna?

Jak najbardziej! Działalność giełd długów regulują art. 509 § 1 i nast. kodeksu cywilnego [Dz. U. 1964 Nr 16 poz. 93], art. 4 ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych [Dz.U. 2010 nr 81 poz. 530] oraz art. 23 ust. 1 pkt 5 ustawy o ochronie danych osobowych [Dz.U. 2018 poz. 1000]. Wielu przedsiębiorców obawia się także o kwestie związane z RODO, ale spokojnie - po wejściu w życie RODO, wystawianie wierzytelności na sprzedaż również jest legalne.

Kto kupuje długi?

Głównie - firmy windykacyjne.

Jak dokładnie działają giełdy długów?

Każda z giełd długów ma swój regulamin. Co do zasady, giełdy długów działają według podobnych mechanizmów. Dla bezpieczeństwa zawsze warto jednak dokładnie przeczytać regulamin wybranej giełdy.

Jakie są szanse na to, aby sprzedaż dług i nie stracić?

Nie ma możliwości sprzedaży długu za 100% jego wartości. Kupujący również chce na tym interesie zarobić. Często jednak sam fakt pozbycia się uporczywego dłużnika jest z perspektywy wierzyciela ważniejszy niż utrata części pieniędzy. Czym mniej przeterminowana jest należność, tym drożej można ją sprzedać.

Jakie wierzytelności się nie sprzedają?

Przede wszystkim będą to wierzytelności, co do których bezskutecznie zakończyło się postępowanie egzekucyjne. Trudniej będzie sprzedać także długi, co do których egzekucję rozpoczęli już inni wierzyciele. No i oczywiście - te mocno przeterminowane.

Czy można sprzedać wierzytelności, które nie są jeszcze wymagalne?

Tak. Nie ma przeciwwskazań, aby na sprzedaż wystawić także wierzytelności, których termin płatności jeszcze nie upłynął.

Co jeśli wierzyciel sprzeda dług wbrew umownemu zapisowi o zakazie cesji?

Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, umowa taka nie będzie nieważna. Jeśli dłużnik, którego dotyczy umowa, zgodzi się na zmianę wierzyciela, cesja będzie wobec niego skuteczna.

Oceń ten artykuł:

Czy i kiedy warto sprzedać dług - plusy i minusy takiego rozwiązania
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!