Jak radzić sobie ze stresem w trakcie windykacji długów?

22-11-2021

Windykacja w swojej klasycznej formie bywa stresująca. Telefony do dłużnika, przygotowywanie dokumentów, a czasem także sprawy sądowe. Wszystko to może wywoływać nerwy. Jak poradzić sobie ze stresem w trakcie windykacji długów? Jak odzyskiwać pieniądze skutecznie, a przy tym... nie zwariować? Sprawdźmy, czy to możliwe!

Jak radzić sobie ze stresem w trakcie windykacji długów?

Dlaczego windykacja jest taka stresująca?

Na początek powiedzmy sobie szczerze: niemal każdy wierzyciel się stresuje. Odporni na stres są tylko ci najbardziej zaprawieni w boju przedsiębiorcy, którzy stoczyli już niejedną walkę o odzyskanie pieniędzy. To jednak też nie jest bezwzględną regułą.

Jeśli na samą myśl o konieczności kontaktu z dłużnikiem i walce o należności oblewa Cię zimny pot - wiedz, że to zupełnie normalne. Jesteś po prostu odpowiedzialnym przedsiębiorcą, który poważnie podchodzi do spraw swojego biznesu.

Przez lata odzyskiwanie pieniędzy kojarzyło się z trudnym, żmudnym i długotrwałym procesem, do którego potrzebna jest specjalistyczna wiedza. Pojawienie się windykacji online zupełnie odmieniło ten stan rzeczy. Mimo to, stare, nieaktualne przeświadczenie nadal pokutuje, a przedsiębiorcy obawiają się windykować.

Na szczęście można sobie z tym stresem poradzić. Poniżej kilka trików.

 

Po pierwsze: przygotuj się do każdej rozmowy z dłużnikiem

Nic tak nie stresuje jak... brak wiedzy i odpowiedniego przygotowania. Dlatego bez względu na etap, na którym znajduje się Twoja sprawa, nigdy nie pisz e-maili do dłużnika, ani nie prowadź z nim rozmów telefonicznych bez przygotowania. Musisz w jego oczach mieć opinię osoby profesjonalnej, zdecydowanej i doskonale przygotowanej.

Zanim więc zaczniesz rozmowę, przygotuj sobie dokumenty, których ma dotyczyć. Przygotuj też inne dowody, jak np. maile, czy SMS-y, w których kontrahent obiecywał zapłatę.

Dzięki temu zawsze będziesz o krok przed dłużnikiem. W razie pytania „Ale o czym Pan/Pani w ogóle mówi” - wszystko, co niezbędne, będziesz miał pod ręką i szybko odeprzesz argumenty nieuczciwego kontrahenta.

Równie ważna jest też wiedza merytoryczna. Warto poczytać o podstawach windykacji - o jej przebiegu i etapach, o podstawowych prawach wierzyciela i dłużnika. Ogrom informacji na niemal każdy temat windykacyjny znajdziesz w naszej Bazie Wiedzy. Pozwoli to ograniczyć stres związany z koniecznością improwizowania.

Jeśli potrzebujesz, umów się na konsultację z prawnikiem lub ekspertem windykacyjnym. Taka osoba wyjaśni Ci, jak rozmawiać z dłużnikiem, aby przyniosło to jak najlepsze efekty. Będziesz czuć się pewniej!

Po drugie: znajdź odpowiedni czas i miejsce na windykację

Jako „windykację” rozumiemy wiele działań. To może być prosty telefon do dłużnika , wysyłka wezwania do zapłaty, czy sprawa sądowa. Żadnej z tych czynności nie powinieneś jednak podejmować w pośpiechu, z doskoku, robiąc w międzyczasie inne rzeczy.

Dobrze jest zaplanować sobie w terminarzu czas na windykację. Działania podejmowane ad hoc są dużo bardziej stresujące.

Pamiętaj też, że plany te nie muszą być bezwzględne. Jeśli zaplanujesz np. telefon do dłużnika na poniedziałek, a to właśnie w ten dzień wydarzy się coś, co wybije Cię z rytmu lub po prostu poczujesz się gorzej, zmodyfikuj plany.

Kluczem do tego, aby nie stresować się windykacją, jest elastyczność. Nic na siłę. W przeciwnym razie, zamiast odzyskania pieniędzy, może dojść do... pogorszenia relacji z dłużnikiem. Nie zwlekaj jednak zbyt długo - maksymalnie kilka dni, a nie kilka tygodni. Mocno przeterminowane należności znacznie trudniej odzyskać!

Po trzecie: znajdź wsparcie wśród innych wierzycieli

Stare powiedzenie mówi, że w grupie raźniej. I to prawda! Jeśli odzyskiwanie należności spędza Ci sen z powiek, poszukaj wsparcia wśród przedsiębiorców, którzy są w podobnej sytuacji do Twojej.

Gdzie ich znajdziesz? W dobie Internetu to naprawdę proste. Istnieją fora dla wierzycieli, blogi, grupy na Facebooku, czy konta na Instagramie.

W społeczności, która boryka się z podobnymi trudnościami, znacznie łatwiej zachować pogodę ducha i ograniczyć bodźce stresowe. To także szansa na wymianę doświadczeń, poznanie nowych sposobów i trików windykacyjnych, czy w końcu - wzajemne przestrzeżenia przed nieuczciwymi kontrahentami.

A jeśli z różnych powodów nie chcesz rozmawiać z ludźmi z Internetu - warto zapytać o doświadczenia z windykacją swoich znajomych przedsiębiorców.

Często nawet krótka rozmowa z kimś, kto mierzy lub mierzył się z podobnymi trudnościami, potrafi dodać pewności siebie. Warto!

Po czwarte: zastosuj popularne techniki redukcji stresu

Windykacja bywa stresująca, ale to nie jedyny taki moment w życiu przedsiębiorcy. Na pewno stresujesz się także przed ważnymi spotkaniami, w trakcie negocjacji, czy w relacjach z urzędem skarbowym. W każdym z tych przypadków - także przy windykacji - pomóc mogą tradycyjne metody redukcji stresu.

Należą do nich m.in.:

  • techniki oddechowe,
  • regularna aktywność fizyczna,
  • gorąca kąpiel,
  • medytacja,
  • praktyka jogi.

Dbaj o poziom stresu na co dzień, a także windykacja będzie dla Ciebie łatwiejsza!

Po piąte: pamiętaj, że pomoc sądu i komornika to normalny etap windykacji, a nie koniec świata

Na koniec warto podkreślić istotny fakt: windykacja polubowna zakończona niepowodzeniem to nie koniec świata. W niemal każdym przypadku istnieją dalsze możliwości dochodzenia (chociażby części) należności. Jeśli więc nie odzyskasz pieniędzy po kilku rozmowach z dłużnikiem i kilku wezwaniach do zapłaty, nie myśl: O rany, to koniec, co teraz! Przed Tobą prawdopodobnie jeszcze długa droga.

W świecie idealnym każdą należność udałoby się odzyskać w drodze polubownej. Niestety nie zawsze jest to możliwe. Czasem trzeba skierować sprawę do sądu i komornika, czasem trzeba ponownie wszczynać egzekucję w tej samej sprawie - tak po prostu w biznesie jest!

Dlatego jeśli kiedyś zdarzyło Ci się windykować bez powodzenia, nie załamuj się, nie stresuj i nie obrażaj na windykację. Daj sobie przyzwolenie na to, że choć na wiele elementów odzyskiwania należności masz wpływ, to istnieją też te zależne w całości od dłużnika i jego dobrej woli. Następnym razem po prostu wykorzystaj drogę windykacyjną do końca. Jeśli dłużnik nie chce porozumieć się polubownie, skieruj sprawę do sądu, a następnie do komornika - tyle razy, ile będzie to konieczne.

I najważniejsze - otwórz się na nową formę windykacji. Windykacja online to może być doskonałe rozwiązanie także dla Ciebie.

 

Ogranicz stresujący kontakt z dłużnikiem do minimum - windykuj online!

Chcesz przyspieszyć odzyskiwanie pieniędzy, a jednocześnie zminimalizować stres związany z osobistym lub telefonicznym kontaktem z dłużnikiem? Wypróbuj windykację online!

System do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl to rozwiązanie dla małych i średnich firm, które chcą efektywnie dochodzić należności od kontrahentów. Działa w całości i online i jest wyjątkowo prosty w obsłudze. Za windykację można zapłacić dopiero po odzyskaniu pieniędzy!

Vindicat.pl to system kompleksowy. Pomaga odzyskiwać pieniądze zarówno na etapie polubownym, jak również sądowym, jak i egzekucyjnym. Wspiera także w działaniach prewencyjnych.

Przedsiębiorcy windykujący online Vindicat.pl mogą ograniczyć stres m.in.  poprzez:

  • Windykację automatyczną i możliwość zapłaty za nią dopiero odzyskaniu należności. System automatycznie wysyła klientom przypomnienia o płatnościach. Automatycznie dodaje też wierzytelności na giełdę długów i podejmuje kilka innych czynności według z góry określonego scenariusza. Brzmi dobrze? A to jeszcze nie wszystko! Opłata za windykację automatyczną to tylko 6% windykowanej należności, a przedsiębiorca reguluje ją dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Ogranicz stres i nie przepłacaj za windykację! [].
  • Przekazanie faktur do windykacji bezpośrednio z systemu do księgowości online. System Vindicat.pl można w kilka minut połączyć z popularnymi systemami księgowości online - ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Dzięki temu nieuregulowane faktury trafią do Vindicat.pl bez konieczności ręcznego wprowadzania danych. Szybko i wygodnie!
  • Korzystanie z popularnej i bezpiecznej giełdy długów Vindicat.pl. Umieszczenie danych kontrahenta na giełdzie wierzytelności to skuteczny sposób zmotywowania go do szybkiej zapłaty. Nie wymaga też prowadzenia stresujących negocjacji. W ostateczności - wierzyciel może po prostu sprzedać swoją wierzytelność i pozbyć się problemu.
  • Działania prewencyjne . Prewencja jest bardzo ważna w kwestii redukcji stresu związanego z windykacją. Vindicat.pl zapewnia m.in. możliwość prowadzenia regularnego monitoringu płatności oraz umieszczania na fakturach pieczęci prewencyjnej.
  • Możliwość korzystania ze spersonalizowanych i gotowych do użycia dokumentów windykacyjnych. Stresuje Cię przygotowywanie wezwań do zapłaty, czy pozwów? Nie musi. Użytkownicy Vindciat.pl wszystkie te dokumenty mogą w zaledwie kilka minut wygenerować z systemu. Opierają się o dane z faktur, więc są już gotowe do użycia.
  • Dostęp do funkcjonalności najpopularniejszego BIG w Polsce - BIG InfoMonitor. Użytkownicy Vinidcat.pl mogą dodać własny wpis lub wygenerować raport o wiarygodności klienta.

Skuteczność windykacji automatycznej jest ponadprzeciętnie wysoka. Wynosi aż 86% dla faktur, których termin płatności upłynął w ciągu 30 dni oraz aż 67% dla faktur przeterminowanych do 60 dni.

Jeśli szukasz sposobu na skuteczną windykację, ograniczenie czasu, który musisz poświęcać na walkę z nierzetelnymi kontrahentami, a przy tym - minimalizację stresu - windykacja online jest dla Ciebie. Z systemu Vindicat.pl korzysta już ponad 3 500 przedsiębiorców. Pora na Twoją firmę!

Odzyskiwanie pieniędzy i redukcja stresu - to możliwe!

Wielu wierzycieli kieruje się przekonaniem, że windykacja zawsze = stres. Owszem, przy klasycznej formie windykacji trudno go uniknąć. Warto więc poznać porady, które pomogą nauczyć się kontrolować nieprzyjemne emocje. Stresujące czynniki związane z windykacją, takie jak m.in. kontakt z dłużnikiem, czy konieczność sporządzania dokumentów, można znacznie ograniczyć dzięki windykacji online.

Zapoznaj się z możliwościami, jakie oferuje system Vindicat.pl:

Vindicat.pl rewolucja w świecie windykacji. Otwórz się na technologiczne możliwości, poznaj nowe oblicze windykacji i działaj już teraz!

FAQ:

Czy sprzedaż długu to dobry sposób na redukcję stresu związanego z dochodzeniem zapłaty?

Tak. Sprzedaż należności to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą na dobre pozbyć się problemów z odzyskaniem danej należności. Warto jednak pamiętać, że po sprzedaży długu szanse na utrzymanie współpracy z dłużnikiem, mogą spaść. Więcej o plusach i minusach tego rozwiązania pisaliśmy w artykule Zalety i wady sprzedaży wierzytelności - kiedy warto sprzedać dług?.

Jak długo warto rozmawiać z dłużnikiem przed skierowaniem sprawy do sądu?

Nie ma tu jednej właściwej odpowiedzi. Zwykle - nie dłużej niż 30 dni, jednak są wyjątki. Czasem dłużnik jest uczciwy i prosi o więcej czasu, bo np. sam czeka na jakąś płatność. Czasem po prostu gra na czas. Czas prowadzenia windykacji polubownej trzeba dostosować do konkretnej sytuacji.

Jak negocjować z dłużnikiem spłatę zadłużenia?

Zasadom negocjacji poświęciliśmy osobny artykuł.

Co jeśli dłużnik nie chce rozmawiać o polubownej zapłacie?

Warto pamiętać, że dłużnika nie można zmusić do negocjacji. Warto (a nawet trzeba!) próbować, ale jeśli dłużnik unika kontaktu, pozostaje droga sądowa.

Czy pomoc firmy windykacyjnej pozwoli ograniczyć stres?

Zasadniczo tak. Windykatorzy przejmą całość zadań związanych z dochodzeniem zapłaty. Warto jednak przyłożyć się do wyboru firmy, bo... niestety bywa różnie. O tym, jak wybrać windykatorów godnych zaufania, pisaliśmy w artykule Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?.

Czy windykacja online to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy bardzo stresują się windykacją?

Tak. Windykacja online w systemie Vindicat.pl może toczyć się całkowicie automatycznie, co zdejmuje ten obowiązek z przedsiębiorcy. Dodatkowo nie wymaga osobistego ani telefonicznego kontaktu z dłużnikiem. Warto wypróbować!

Jak ograniczyć stres przed sprawą sądową przeciwko dłużnikowi?

Sprawy sądowe zawsze są stresujące. Przydadzą się techniki relaksacyjne wspomniane w tym artykule, ale przede wszystkim - jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana - pomoże dobry pełnomocnik. W przypadku procesów sądowych skorzystanie z pomocy eksperta może być najprostszym i najskuteczniejszym sposobem redukcji stresu.

Oceń ten artykuł:

Jak radzić sobie ze stresem w trakcie windykacji długów?
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!