Czy detektyw może znaleźć ukryty majątek dłużnika?

15-11-2021

Wielu wierzycieli podejrzewa, że dłużnicy celowo ukrywają majątek, aby uniknąć spłaty zobowiązań. Niestety samodzielnie ciężko sprawdzić, czy faktycznie tak jest. Z pomocą może przyjść... detektyw. Na rynku nie brakuje agencji detektywistycznych, które specjalizują się w poszukiwaniu ukrytego majątku dłużników. Czy i kiedy warto korzystać z takich usług? Sprawdźmy.

Czy detektyw może znaleźć ukryty majątek dłużnika?

Pomoc detektywa - dla kogo?

Pomoc detektywa może być przydatna dla wszystkich wierzycieli, którzy mają uzasadnione wątpliwości co do tego, że dłużnik wyjawił swój majątek.

Słowo „uzasadnione” jest tu bardzo ważne.

Usługi detektywistyczne nie należą do najtańszych. Przed zatrudnieniem agencji detektywistycznej, warto więc zastanowić się, czy dłużnik faktycznie dał nam bardzo konkretne powody, aby sądzić, że ukrywa majątek. Zdarza się przecież, że dłużnik nie płaci, bo faktycznie nie ma z czego.

Działania detektywów mają na celu dostarczyć wierzycielowi informacji, dzięki którym łatwiej będzie odzyskać należność - przede wszystkim na etapie egzekucyjnym.

Co może zrobić detektyw poszukujący majątku dłużnika?

Detektywi specjalizujący się w poszukiwaniu majątku dłużników mają zwykle na swoich stronach internetowych wyszczególniony zakres usług, jakie mogą świadczyć na rzecz wierzycieli. Jest on szeroki... ale nie jest nieograniczony. Detektywi mogą m.in.:

 • Dostępnymi sobie metodami zweryfikować stan majątkowy dłużnika - jego aktualne zobowiązania oraz źródła dochodów.
 • Pomóc w ustaleniu rzeczywistego miejsca pobytu dłużnika.
 • Dostarczyć informacji o posiadanych nieruchomościach i ruchomościach, a także wierzytelnościach.
 • Zweryfikować, jakie konta bankowe posiada dłużnik.
 • Dostarczyć wykaz posiadanych przez dłużnika akcji, obligacji, czy udziałów.
 • Sprawdzić, kto jest partnerem biznesowym dłużnika.
 • Pomóc w weryfikacji przeszłości biznesowej dłużnika.
 • Sprawdzić opinie, jakie krążą o dłużniku w Internecie.
 • Zweryfikować, czy dłużnik celowo nie pozbył się swojego majątku przed wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

Tak naprawdę zakres usług agencji detektywistycznych stale się poszerza. Usługi stają się coraz bardziej nietypowe, szczególnie biorąc pod uwagę galopujący rozwój technologii. Zakres pomocy detektywa dostosowuje się zwykle do potrzeb klienta.

 

Pamiętaj - detektyw to nie komornik!

Warto też przypomnieć rzecz oczywistą, o której jednak w ferworze walki o odzyskanie pieniędzy, wierzyciele czasem zapominają. Detektyw - podobnie jak wierzyciel czy windykator - nie jest uprawniony do stosowania jakichkolwiek środków przymusu wobec dłużnika.

Oznacza to, że nie może np. wejść do mieszkania dłużnika bez jego zgody, czy zająć środków z jego rachunku bankowego. Nie może tym bardziej zmusić go do zapłaty. Rolą detektywa jest tylko (i aż!) poszukiwanie informacji o majątku.

Środki przymusu może stosować wyłącznie komornik. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Co może zrobić windykator, a co komornik?

Przykład:
Pani Joanna, prowadząca hurtownię motoryzacyjną, jest wierzycielką Pana Pawła. Pan Paweł prowadzi komis samochodowy i od kilku miesięcy jest dłużny Pani Joannie blisko 50 000 zł. Nie uregulował kilkunastu ostatnich faktur, tłumacząc się pandemią i brakiem możliwości zarobkowania. Pani Joanna początkowo była wyrozumiała, jednak w końcu nabrała uzasadnionych wątpliwości. W pandemii sprzedaż używanych aut wzrosła, a dodatkowo w social mediach Pana Pawła widziała, że stale przebywa on na drogich, egzotycznych wakacjach. Skierowała więc sprawę do sądu. Uzyskawszy nakaz zapłaty - sprawa trafiła do komornika. Mimo że Pani Joanna wnioskowała o poszukiwanie majątku, komornik niczego nie znalazł. Wierzycielka postanowiła więc sięgnąć po pomoc detektywa, licząc, że ten przymusi Pana Pawła do zapłaty. Detektyw oczywiście nie zrobił tego - nie leży to w jego kompetencjach (ani w granicach prawa!). Dostarczył jednak Pani Joannie spis posiadanych przez Pana Pawła nieruchomości oraz listę jego licznych kont bankowych, do których nie dotarł komornik. Pani Joanna może teraz dostarczyć te informacje komornikowi, a ten będzie dalej prowadzić postępowanie.

Jak wybrać dobrego detektywa?

Decydując się na współpracę z detektywem, podobnie jak przy wielu innych decyzjach mających wpływ na przyszłość firmy, warto zrobić porządny research. Detektywi, którzy zajmują się poszukiwaniami majątku, często współpracują z firmami windykacyjnymi. Zdarza się więc, że firmy windykacyjne (o ile same nie świadczą usług poszukiwania - to też się zdarza), proponują swoich zaufanych specjalistów. To może być dobry wybór, ale nie musi. Nie warto od razu zgadzać się na pierwszą lepszą propozycję. Zamiast tego lepiej przeprowadzić własne - nomen omen - śledztwo.

Jak zatem wybrać dobrego detektywa? Warto przede wszystkim:

 • Przeczytać opinie o detektywie lub agencji. Opinie warto sprawdzić przede wszystkim w Google, ale też na branżowych forach, czy grupach na Facebooku. Ludzie często dzielą się tam swoimi doświadczeniami (a szczególnie chętnie tymi negatywnymi!).
 • Skorzystać z bezpłatnych konsultacji. Wiele agencji detektywistycznych oferuje (przed przyjęciem sprawy) możliwość umówienia się na niezobowiązującą konsultację. Warto z niej skorzystać. Pozwoli to lepiej poznać osoby, którym powierzysz tak istotne dla Twojej firmy sprawy.
 • Zasięgnąć języka wśród znajomych przedsiębiorców. Być może ktoś znajomy korzystał już z podobnych usług i jest w stanie polecić (lub odradzić!) konkretną firmę detektywistyczną? Usługi „z polecenia” zwykle sprawdzają się najlepiej!

Czy detektyw naprawdę pomoże odnaleźć ukryty majątek dłużnika? Plusy i minusy takiej usługi

Podsumowując - dobry detektyw zdecydowanie może przyczynić się do odnalezienia majątku dłużnika, o ile tylko ten faktycznie ma coś do ukrycia. Poniżej zebraliśmy plusy i minusy takiego rozwiązania. Decyzja należy do Ciebie. Zdecyduj świadomie!

Poszukiwanie majątku przez detektywa - tak czy nie?
ZaletyWady
Szybsze odnalezienie majątku dłużnika, a tym samym - szybsze odzyskanie należności.Dodatkowe koszty - finansowe oraz związane z czasem, jaki trzeba poświęcić na znalezienie dobrej agencji.
Możliwość całkowitego oddelegowania kwestii poszukiwania majątku i skupienia się na prowadzeniu firmy.Ryzyko niepowodzenia - może się okazać, że dłużnik jednak niczego nie ukrywa.
Większa niezależność od komornika - jeśli on nie znajdzie majątku dłużnika, zrobi to detektyw.Ryzyko trafienia na nierzetelną agencję detektywistyczną (dobry research jest kluczowy!)

Detektyw może przydać się na kolejnych etapach - zacznij od skutecznej windykacji polubownej!

Pomoc detektywa bywa przydatna zwykle dopiero na dalszych etapach windykacji - sądowym i egzekucyjnym. Z perspektywy wierzyciela najkorzystniej jest jednak odzyskać dług jak najszybciej, czyli już na etapie polubownym. Pomaga w tym system do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl.

Vindicat.pl to kompleksowy system do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online. Prowadzi przedsiębiorców przez każdy etap windykacji, a aż 93% spraw kończy się polubownie!

Co istotne dla zapracowanych przedsiębiorców, Vindicat.pl oferuje też możliwość windykacji automatycznej. Doskonale rozumiemy, że jako wierzyciel nie chcesz zbyt dużo inwestować w działania windykacyjne - za windykację automatyczną zapłacisz więc dopiero po odzyskaniu pieniędzy.

 

Vindicat.pl - wszystko, czego potrzebujesz, aby windykować bardziej efektywnie

Vindicat.pl oferuje małym i średnim firmom wszystkie niezbędne narzędzia służące odzyskaniu pieniędzy. Windykacja online przy pomocy systemu Vindicat.pl to m.in.:

 • Windykacja automatyczna. System może samodzielnie podjąć aż 10 czynności windykacyjnych, według określonego scenariusza. Wszystkie są bezpieczne i z góry znane wierzycielowi. System samoczynnie wyśle spersonalizowane wezwania do zapłaty i przypomnienia. Doda też dane dłużnika na giełdę długów Vindicat. A koszty? Możesz je pokryć dopiero po odzyskaniu należności! Sprawdź, jak działa windykacja automatyczna w systemie Vindicat.pl.
 • Integracja z najpopularniejszymi systemami do księgowości online. Konto w Vindicat.pl szybko i wygodnie połączysz z ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Dzięki tej prostej integracji nieopłacone przez klientów faktury z systemów księgowych trafią bezpośrednio do Vindicat.pl. Bez konieczności ręcznego wprowadzania danych! Przeczytaj, jak to działa.
 • Wsparcie na etapie prewencyjnym. Przedsiębiorcy często ignorują etap prewencyjny - a to poważny błąd! Dzięki Vindicat.pl będziesz mógł regularnie monitorować firmowe płatności oraz umieszczać pieczęć prewencyjną na wystawianych fakturach.
 • Baza gotowych pism windykacyjnych. Potrzebujesz wezwania do zapłaty, a może pozwu? Mówisz, masz! Z systemu w zaledwie kilka minut wygenerujesz wszystkie niezbędne dokumenty. Opierają się one na danych z faktur, a więc wystarczy je tylko wydrukować i podpisać.

Z systemu Vindicat.pl korzysta już ponad 3 500 przedsiębiorców.

Może to najwyższy czas, aby usprawnić windykację również i w Twojej firmie?

Nie trać dłużej czasu - nie obniżaj swoich szans na odzyskanie pieniędzy!

Wielu wierzycieli popełnia jeden podstawowy błąd - ze wszczęciem windykacji czeka zbyt długo. Daje tym samym daje dłużnikowi czas na ukrycie swojego majątku i - mówiąc potocznie - „kombinowanie”. Nie warto zapewniać nierzetelnym kontrahentom takiej możliwości. Czym szybciej podejmiesz strategiczne i zdecydowane działania, tym większe będą Twoje szanse na odzyskanie pieniędzy.

Otwórz się na nowoczesną formę windykacji. Wypróbuj pewny i bezpieczny system do windykacji online Vindicat.pl. Sprawdź ofertę w modelu:

Twoje pieniądze mogą do Ciebie wrócić szybciej, niż się spodziewasz. Działaj!

FAQ:

Ile kosztują usługi detektywistyczne?

To zależy. Agencje detektywistyczne ustalają ceny na podstawie m.in. liczby czynności do wykonania, renomy agencji, a nawet miasta, w którym toczy się sprawa (czym większe, tym drożej). Warto po prostu poprosić o indywidualną wycenę. Jest to zwykle niezobowiązujące.

Czy detektywi poszukujący majątku dłużnika działają legalnie?

Oczywiście. Takie usługi są legalne. Agencje zwykle powołują się m.in. na artykuły 300-301 kodeksu karnego [Dz. U. z 2020 r. poz. 1444, 1517, z 2021 r. poz. 1023].

Czy przed nawiązaniem współpracy też można skorzystać z pomocy detektywa?

Tak. Większość agencji detektywistycznych oferuje też usługę weryfikacji potencjalnego kontrahenta. Warto jednak przemyśleć, czy ma to uzasadnienie finansowe. Wierzyciel może też dokonać takiej weryfikacji samodzielnie. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta?.

Czy agencje detektywistyczne mogą pomóc w poszukiwaniu majątku kontrahenta zagranicznego?

Tak. Są firmy, które się w tym specjalizują. Taka usługa jest jednak znacznie trudniejsza, przez co trzeba oczywiście liczyć się z wyższymi kosztami.

Jak agencja detektywistyczna prezentuje efekty swojej pracy?

Zwykle agencja detektywistyczna prezentuje je w formie przejrzystego raportu. Następnie wierzyciel może przedstawić go komornikowi, aby ten wiedział, z czego może egzekwować.

Czy zlecenie poszukiwania majątku komornikowi nie wystarczy?

W wielu przypadkach - wystarczy. Wierzyciel może zlecić poszukiwanie majątku komornikowi już we wniosku egzekucyjnym. Jeśli jednak działania komornika spełzną na niczym i nie znajdzie on żadnego majątku, może to być moment na rozważenie pomocy detektywistycznej.

Czy warto wnioskować do sądu o tzw. wyjawienie majątku dłużnika?

Tak, to bardzo przydatna instytucja, z której można skorzystać w określonych przypadkach. Wierzyciel może złożyć do sądu wniosek o wyjawienie majątku dłużnika. Dłużnik musi natomiast przedłożyć w sądzie wykaz swojego pełnego majątku. Musi także złożyć oświadczenie, że wykaz ten jest zgodny z rzeczywistością i pełny.

Oceń ten artykuł:

Czy detektyw może znaleźć ukryty majątek dłużnika?
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!