Ile zazwyczaj trwa windykacja?

03-04-2023

Odzyskiwanie długów od klientów odgrywa ważną rolę w zarządzaniu finansami przedsiębiorstwa. Czas trwania czynności windykacyjnych może być bardzo zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak wysokość długu, sposób komunikacji z dłużnikiem czy jego sytuacja materialna. Z naszego artykułu dowiesz się, ile czasu może trwać windykacja i jak przyspieszyć jej proces!

Ile zazwyczaj trwa windykacja?

Czas to pieniądz! Po jakim czasie windykacja przynosi efekty?

Klient nie dotrzymał kolejnego terminu płatności? Zastanawiasz się, czy masz wpływ na decyzje dłużnika? To, ile windykacja trwa, zależy także od Ciebie! Ryzyko opóźnień w spłacie możesz zminimalizować poprzez stosowanie skutecznych metod i narzędzi windykacyjnych już od pierwszego dnia powstania zaległości. Pamiętaj, że proces windykacyjny wymaga cierpliwości, elastyczności i odpowiedniej wiedzy, aby przyniósł pozytywne rezultaty.

Przede wszystkim zadbaj o:

 • szybką reakcję,
 • konsekwencję w podejmowanych działaniach windykacyjnych.

Jeśli nie korzystasz z efektywnych metod i narzędzi, proces windykacyjny może być opóźniony lub w ogóle nie przynieść pozytywnych rezultatów.

Pamiętaj, że celem windykacji jest jej skuteczność. Obawy o naruszenie relacji biznesowych z klientem są niezasadne - to on nie dotrzymał umowy i zaburzył płynność finansową Twojego przedsiębiorstwa. Powyższe działania mają także charakter prewencyjny i mogą uchronić Cię przed wielomiesięczną walką o już zarobione pieniądze.

Windykuj z głową! To ile trwa windykacja zależy Ciebie!

Aby podejmowane działania windykacyjne były skuteczne i szybkie, musisz posiadać wiedzę na temat jej mechanizmów. Najważniejszą jest świadomość specyfiki poszczególnych etapów, przez które jako wierzyciel możesz przechodzić.

Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje windykacji:

 • windykacja polubowna - proponowanie działań mających na celu dobrowolne uregulowanie zobowiązania przez dłużnika, bez angażowania wymiaru sprawiedliwości,
 • windykacja sądowa - jeśli windykacja polubowna nie przynosi efektów, jako wierzyciel możesz skierować sprawę do sądu,
 • egzekucja komornicza - konsekwencją windykacji sądowej może być zajęcie przez komornika mienia dłużnika, celem zaspokojenia roszczeń finansowych.

Pamiętaj! Nie możesz skierować sprawy na drogę sądowo-egzekucyjną bez udokumentowania prób windykacji polubownej!

 

Windykacja polubowna - najlepszy sposób na szybką walkę z dłużnikiem

Pierwszym krokiem do odzyskania należnych Ci pieniędzy jest sięgnięcie po narzędzia windykacji polubownej. Dołóż wszelkich starań, aby sprawa została rozwiązana na drodze ugody. Dzięki temu unikniesz wielotygodniowej lub nawet wielomiesięcznej walki w sądzie. Czas trwania windykacji polubownej zależy głównie od Twoich decyzji.

Do narzędzi windykacji polubownej należą:

 • wysyłka wezwań do zapłaty,
 • ustalenie nowego terminu spłaty,
 • propozycja rozłożenia zobowiązania na raty i opracowanie harmonogramu ich spłat,
 • negocjacje telefoniczne, SMS-owe, mailing,
 • windykacja terenowa,
 • zamieszczenie informacji o długu w BIG lub na giełdach wierzytelności.

Wszystkie powyższe metody mają na celu wypracowanie ugody z dłużnikiem. Polubowne załatwienie sprawy jest korzystne dla obu stron - wierzyciel zaoszczędza czas, a dłużnik otrzymuje bardziej komfortową propozycję spłaty, dostosowaną do jego możliwości finansowych. Mądra windykacja polubowna to najlepszy sposób na szybkie odzyskanie pieniędzy. Bardzo ważne jest, aby na tym etapie posiłkować się doświadczeniem i wiedzą specjalistów. Jeśli dłużnik okaże się nieuczciwy, fałszywe kroki windykacji polubownej mogą dać mu furtkę do jeszcze większej zwłoki w płatności.

Przykład:

Pan Piotr jest właścicielem niewielkiej firmy, która świadczy usługi informatyczne dla klientów indywidualnych i firm. Jego dłużnikiem jest Pani Ewa, która zamówiła u niego usługę projektowania strony internetowej, ale nie uiściła należności w terminie. Pan Piotr wielokrotnie próbował skontaktować się z Panią Ewą i przypomnieć jej o zaległej płatności, ale bezskutecznie.

Pan Piotr był przekonany, że Pani Ewa odda mu pieniądze i dlatego nie zdecydował się na skorzystanie z pomocy specjalistów w dziedzinie windykacji. Niestety, upłynęły kolejne tygodnie, a Pani Ewa nie odpowiadała na telefony ani listy. Ostatecznie, Pan Piotr zmuszony był złożyć pozew do sądu, co wydłużyło czas trwania procesu windykacyjnego i dodatkowo kosztowało go nerwy i pieniądze.

Gdyby Pan Piotr skorzystał z pomocy specjalistów w dziedzinie windykacji, mógłby zaoszczędzić sobie wiele kłopotów i skrócić czas trwania procesu odzyskiwania długu. Wiedza i doświadczenie firm windykacyjnych są nieocenionym wsparciem na etapie windykacji polubownej. Specjaliści Vindicat za pomocą windykacji polubownej załatwili aż 93% przyjętych spraw windykacyjnych!

Dłużnik nadal nie płaci - czas na windykację sądowo egzekucyjną

Zastanawiasz się, po jakim czasie windykacja polubowna powinna zamienić się w postępowanie sądowe? Jeśli wykorzystałeś wszelkie dostępne metody ugodowego porozumienia z dłużnikiem, nie zwlekaj z podjęciem kroków prawnych. Skierowanie sprawy do sądu jest procesem, który wymaga przygotowania, a co za tym idzie - czasu.

Na tym etapie musisz liczyć się z:

 • koniecznością przygotowania dokumentacji windykacyjnej,
 • przygotowaniem i złożeniem pozwu,
 • w przypadku pozytywnej decyzji sądu - wystąpieniem o nakaz zapłaty oraz o nadanie klauzuli wykonalności.

Ile trwa windykacja sądowa? Jej czas określany jest indywidualnie. Rozpatrywanie sprawy przez sąd przy rozsądnym i profesjonalnym działaniu wierzyciela może się zakończyć po mniej więcej dwóch miesiącach. Jeśli jednak nie posiadasz doświadczenia w dziedzinie przygotowywania pism windykacyjnych, czas ten może się wydłużyć nawet do kilku lat.

Przykład:

Pan Andrzej chce odzyskać pieniądze od Pani Malwiny, która nie uregulowała opłaty za usługi marketingowe. Mężczyzna złożył pozew do sądu, ale nie dołączył umowy ani żadnych dowodów na to, że dłużniczka faktycznie otrzymała usługę. Bez tych dokumentów sąd nie uzyskał wystarczających podstaw, aby zobowiązać Panią Malwinę do spłaty długu.

Wobec tego sąd wezwał Pana Andrzeja do uzupełnienia brakujących dokumentów, co opóźniło cały proces windykacji i spowodowało utratę cennego czasu, który mężczyzna mógłby poświęcić na świadczenie usług innym kontrahentom i rozwój swojej firmy.

Windykowanie na własną rękę bez dostatecznej wiedzy sprawiło, że Pan Andrzej oddalił się od już zarobionych przez siebie pieniędzy.

Jeśli Pan Andrzej nie zdoła uzupełnić dokumentów lub nie złoży pozwu w kompletnym kształcie, może ostatecznie przegrać sprawę i nie odzyskać swojego długu. Korzystając ze wsparcia Vindicat znacznie przyspieszysz proces windykacji sądowej. Nasi specjaliści przygotują w Twoim imieniu pozew oraz wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, a dzięki automatyzacji i archiwizacji dokumentów, zebranie dowodów windykacji polubownej potrwa zaledwie kilka minut.

Pamiętaj! Twoja sprawa może wymagać przedłożenia dodatkowych dokumentów lub spotkać się z odwołaniami ze strony dłużnika. Jeśli nie posiadasz dostatecznej wiedzy w dziedzinie windykacji, sięgnij po pomoc ekspertów.

Jak efektywnie skrócić czas windykacji?

Tak jak pisaliśmy wcześniej, aby szybko odzyskać pieniądze od dłużnika - działaj z głową! Określ harmonogram działań i cele, jakie chcesz osiągnąć w procesie windykacji.

Skrócenie czasu windykacji może być osiągnięte poprzez zastosowanie kilku strategii:

 • współpracę z agencją windykacyjną,
 • automatyzację procesu windykacji,
 • regularny kontakt z dłużnikiem,
 • wykorzystywanie różnych kanałów komunikacji.

Podsumowując, trudno jednoznacznie określić czas trwania windykacji. Ważne jednak jest, aby wierzyciel stosował odpowiednie metody, prowadzące do zaspokojenia roszczenia. Dzięki temu można zminimalizować czas trwania procesu windykacyjnego i odzyskać swoje należności w sposób szybki i skuteczny. Nie wahaj się podejmować kroków windykacyjnych - walczysz o pieniądze, które już zarobiłeś.

Vindicat - Twój czas na wagę złota!

W Vindicat dbamy nie tylko o Twoje finanse, ale także o Twój czas. Nie czekaj i podejmij kroki windykacyjne już dziś! Przekazując sprawę Vindicat możesz mieć pewność, że Twoje pieniądze są pod opieką specjalistów od szybkiego odzyskiwania długów. 93% prowadzonych przez nas spraw zakończyło się na drodze windykacji polubownej!

Zastanawiasz się, czy powierzenie Twojej sprawy agencji windykacyjnej będzie opłacalne? W Vindicat opracowaliśmy wygodny i bezpieczny dla Ciebie model success fee - płacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy! Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że warto walczyć nawet o małe sumy!

Dodatkowo oferujemy dwa systemy rozliczenia, które dopasujesz do swoich potrzeb:

 • Model prowizyjny - 6% windykowanej sumy (korzystne w przypadku ubiegania się o niższe sumy)
 • Model abonamentowy - 169 zł miesięcznie (opłacalne dla wierzyciela przy wyższych kwotach długu)
 

RoboVindicat - automatyzacja i profesjonalizm

Aby jak najszybciej uwolnić Cię od relacji z nieuczciwym Klientem, przygotowaliśmy dla Ciebie aplikację RoboVindicat, która stawia na metody windykacji polubownej. Starając się o ugodę z dłużnikiem, możesz zaoszczędzić czas potrzebny na przeprowadzenie czynności windykacyjnych przez sąd oraz komornika.

W naszym systemie znajdziesz moduł negocjacji online, dzięki któremu:

 • ustalisz z dłużnikiem plan ratalny,
 • obliczysz odsetki,
 • powiadomisz dłużnika o bieżących zasadach spłaty,
 • przygotujesz profesjonalne wezwanie do zapłaty opatrzone pieczęcią prewencyjną kancelarii Vindicat.

Twój dłużnik nie chce skorzystać z zaproponowanych rozwiązań polubownych? Dobrym sposobem na opieszałych dłużników jest ostrzeżenie ich o wpisaniu informacji o powstałej zaległości na giełdy długów - Vindicat zrobi to za Ciebie! Świadomi dłużnicy będą chcieli uniknąć takiej sytuacji, aby móc bez przeszkód nawiązywać relacje biznesowe z innymi firmami. Nie martw się - RoboVindicat wesprze Cię także wtedy, gdy niezbędne okaże się wkroczenie na drogę sądową.

Wprowadź swoje dane, a system wygeneruje dla Ciebie m.in.:

 • wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego,
 • wniosek o nadanie klauzuli wykonalności,
 • wniosek o zajęcie wierzytelności.

To nie wszystko! Za sprawą automatyzacji procesów, RoboVindicat wyśle stworzone pisma do Twojego dłużnika oraz dopilnuje za Ciebie wszelkich terminów! Dodatkowym atutem jest jego kompatybilność z programami do fakturowania. Dzięki temu nie umknie Ci żadna niezapłacona przez klienta faktura!

Prewencja i windykacja z Vindicat!

Za sukcesami Vindicat stoją profesjonaliści, którzy pomogli zaspokoić roszczenia setkom wierzycieli. Dzięki nam nie tylko odzyskasz swoje pieniądze, ale także uchronisz swoją firmę przed nawiązaniem kontaktów biznesowych z nieuczciwymi kontrahentami. Z myślą o wierzycielach, którzy chcą zdobyć szerszą orientację w procesach windykacyjnych przygotowaliśmy bazę wiedzy Vindicat. Znajdziesz w niej podstawowe informacje, które pozwolą Ci świadomie korzystać z narzędzi windykacyjnych. Nie trać czasu na samodzielną walkę z dłużnikami - oddaj swoją sprawę w ręce ekspertów i zadbaj o swoje finanse z Vindicat!

FAQ:

Czy mogę pominąć etap windykacji polubownej, by przyspieszyć rozpatrzenie sprawy przez sąd?

NIE. Aby sąd pozytywnie rozpatrzył Twój wniosek o postępowanie egzekucyjne, musisz udowodnić, że starałeś się odzyskać pieniądze na własną rękę. Mogą to być potwierdzenia wysyłki wezwań do zapłaty.

Dłużnik odrzuca propozycję ugodowego rozwiązania sprawy. Czy mogę zacząć windykację za pośrednictwem sądu?

TAK. Jeśli posiadasz dokumenty poświadczające próby windykacji polubownej, możesz przygotować pozew do sądu.

Kiedy mogę zacząć windykować?

Im wcześniej, tym lepiej. Nawet jeden dzień zwłoki w płatności jest podstawą do podjęcia kroków windykacyjnych.

Mój dłużnik zalega z niewielką kwotą, czy warto podejmować kroki windykacyjne?

Absolutnie TAK. Pamiętaj, że dług to pieniądze, które już zarobiłeś. Walka o niewielkie kwoty jest nie tylko zaspokajaniem roszczenia, ale również wzmacnianiem prestiżu Twojej firmy. Vindicat oferuje model prowizyjny, dzięki któremu ściąganie każdej wierzytelności jest opłacalne.

Oceń ten artykuł:

Ile zazwyczaj trwa windykacja?
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!