Windykacja z kancelarią windykacyjną czy adwokacką - co wybrać?

01-05-2020

Kancelaria windykacyjna czy adwokacka – do kogo zwrócić się o pomoc w odzyskiwaniu należności? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Przeczytaj, czym różnią się te możliwości i poznaj alternatywę.

Windykacja z kancelarią windykacyjną czy adwokacką – co wybrać?

Kancelaria windykacyjna a kancelaria prawna - różnice

Przedsiębiorcy w dzisiejszych czasach mają do wyboru co najmniej kilka metod odzyskiwania należności. Najczęściej pierwszym wyborem jest „kancelaria windykacyjna”, utożsamiana zazwyczaj z „kancelarią prawną”. Tymczasem, to dwa zupełnie różne pojęcia.

Kancelaria windykacyjna to specjalistyczna firma, której zadaniem jest odzyskiwanie należności swoich klientów. Może zatrudniać prawników, ale nie musi. Często w kancelariach windykacyjnych pracują osoby z wykształceniem innym niż prawnicze.

Kancelaria prawna prowadzona jest przez prawnika posiadającego uprawnienia zawodowe - adwokata lub radcy prawnego. Najczęściej zatrudnia osoby z wykształceniem prawniczym.

Jaki z tego wniosek? Różnica tkwi przede wszystkim w możliwościach działania, jakie mają oba typy kancelarii. Prawnik jest zawodem zaufania publicznego, co w praktyce oznacza dodatkowe obostrzenia nieobowiązujące firm windykacyjnych. Działalność prawników podlega także m.in. ograniczeniom ustawowym i zasadom etyki zawodowej.

Firma windykacyjna nie musi stosować się do tego typu ograniczeń. Może dzięki temu windykować bardziej agresywnie, nie obawiając się o odpowiedzialność dyscyplinarną. Firma windykacyjna może po prostu „pozwolić sobie na więcej”.

Poniżej przygotowaliśmy kompletne zestawienie wad i zalet współpracy z kancelarią windykacyjną i kancelarią prawną.

 

Plusy i minusy windykacji z kancelarią windykacyjną

Przejdźmy zatem do konkretów. Zacznijmy od kancelarii windykacyjnej.

Plusy kancelarii windykacyjnej:

 • Skuteczność. Dobra firma windykacyjna jest przede wszystkim skuteczna. W związku z tym, że firmy windykacyjne nie są obciążone tak licznymi ograniczeniami jak prawnicy, ich skuteczność zwykle jest wysoka.
 • Szeroki zakres usług. Kancelarie windykacyjne bardzo często oferują klientom także szereg dodatkowych aktywności. Należą do nich np. usługi detektywistyczne, wywiad gospodarczy, windykacja terenowa, sprzedaż i skup wierzytelności itp. Szczegółowo o tym, czym zajmują się firmy windykacyjne, pisaliśmy w artykule Na czym polega zlecenie windykacji firmie windykacyjnej?.
 • Szybkość działania. Kancelarie windykacyjne najczęściej działają szybko i bardzo sprawnie. Wielokrotnie kontaktują się z dłużnikiem, wysyłają wezwania do zapłaty, nierzadko windykują także w terenie. Nie poświęcają zbyt wiele czasu na negocjacje. To może być dobre rozwiązanie dla wierzycieli, którym naprawdę bardzo zależy na czasie.
 • Stały kontakt. Kancelarie windykacyjne często mają rozbudowane działy obsługi klienta. Dzięki temu najczęściej można szybko otrzymać niezbędne informacje o przebiegu sprawy.
 • Brak zaliczek lub wynagrodzenia z góry. Wiele firm windykacyjnych rozlicza się na zasadzie tzw. success fee. Oznacza to, że pobiera opłatę dopiero po odzyskaniu należności. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to „darmowej” windykacji - klient kancelarii musi oczywiście pokryć niezbędne koszty sądowe.

Minusy kancelarii windykacyjnej:

 • Bardziej stanowcze metody działania. Firmy windykacyjne są bardzo skuteczne, ale ma to też swoją cenę. Działają zwykle z naprawdę dużą intensywnością. Telefony, wezwania do zapłaty, czy w skrajnych przypadkach - nachodzenie dłużnika - to często nie są metody, którymi chcą posługiwać się wierzyciele.
 • Narażanie relacji z dłużnikiem. To naturalna konsekwencja powyższego punktu. Powierzając sprawę firmie windykacyjnej, wierzyciel w pewnym sensie traci nad nią kontrolę. Kontakt z firmą windykacyjną nie jest problemem, jednak najprawdopodobniej nie będzie ona konsultowała każdej czynności z przedsiębiorcą. Trudniej więc utrzymać dobre relacje w ważnym kontrahentem, który popadł w opóźnienie. Kontrahent może też poczuć się „napastowany” przez windykatorów.
 • Przygotowanie merytoryczne. Większość kancelarii windykacyjnych w dzisiejszych czasach jest świetnie przygotowana merytorycznie - nawet jeśli nie pracują tam wyłącznie prawnicy. Mogą się jednak zdarzyć niechlubne wyjątki. Warto więc dokładnie sprawdzić opinie o wybranej firmie windykacyjnej, aby nie trafić na kompletny brak profesjonalizmu. Warto także pamiętać, że kancelarii windykacyjnych nie obowiązuje m.in. tajemnica zawodowa.

Plusy i minusy windykacji z kancelarią prawną - adwokacką lub radcowską

Współpraca z prawnikiem będzie właściwym wyborem w szczególności dla wierzycieli dysponujących większym budżetem.

Plusy kancelarii prawnej:

 • Profesjonalizm. Przedsiębiorcy współpracujący z kancelariami adwokackimi lub radcowskimi mogą być pewni, że w ich sprawie zostaną zachowane najwyższe możliwe standardy postępowania.
 • Zaufanie. Prawników obowiązuje m.in. tajemnica zawodowa i szereg obostrzeń etycznych. Dzięki temu przedsiębiorca ma pewność, że wszystkie udzielone informacje pozostaną w kancelarii.
 • Specjalistyczna wiedza i odpowiednie kwalifikacje. Prawnicy są doskonale przygotowani merytorycznie do prowadzenia procesu windykacji i spraw sądowych o zapłatę.
 • Minimalizacja ryzyka strat. Zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni, podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu. Ubezpieczenie w razie jakichkolwiek problemów powinno pokryć straty klienta prawnika.
 • Uznanie społeczne zawodu prawnika. O ile firmy windykacyjne w naszym kraju nie cieszą się dobrą sławą, o tyle zawód prawnika wciąż spotyka się z uznaniem. Nierzadko pismo podpisane przez „adwokata” działa na wyobraźnię dłużnika znacznie bardziej niż przez „firmę windykacyjną”.

Minusy kancelarii prawnej:

 • Koszty obsługi sprawy. Wysokość wynagrodzenia prawnika zależy od wysokości roszczenia. Czym większej kwoty dochodzimy, tym wynagrodzenie adwokata lub radcy prawnego będzie wyższe. Płatna najczęściej jest także wstępna analiza sprawy.
 • Mały zakres usług dodatkowych. Prawnicy nie oferują możliwości takich jak wystawienie długu na sprzedaż, skip tracing, czy wsparcie detektywistyczne.
 • Mniejsza intensywność działań. Adwokatów i radców prawnych obowiązują standardy etyczne i zawodowe. Będą prowadzili mnie zintensyfikowane działania niż firmy windykacyjne. Zwykle na efekty będzie więc trzeba poczekać dłużej.

Windykacja z kancelarią adwokacką czy windykacyjną? Uproszczone zestawienie wad i zalet

Przygotowaliśmy dla Ciebie uproszczone, praktyczne zestawienie cech kancelarii windykacyjnych i prawnych. Oczywiście, jest ono pewnego rodzaju uogólnieniem i mogą się zdarzyć wyjątki. Warto jednak mieć tę podstawową wiedzę przed rozpoczęciem poszukiwań kancelarii dla swojej firmy.

 Kancelaria windykacyjnaKancelaria prawna
ZespółSpecjaliści ds. windykacji, prawnicyPrawnicy - adwokaci, radcowie prawni, aplikanci
Zakres podejmowanych działańBardzo szerokiStosunkowo wąski/zależny od oferty kancelarii
Szybkość działaniaDużaNiska/średnia
Kontrola wierzyciela nad działaniami kancelariiNiska/średniaŚrednia
Ryzyko wierzycielaŚrednie - brak obowiązkowego ubezpieczeniaNiewielkie - każdy adwokat i radca prawny musi być ubezpieczony
Intensywność działańBardzo dużaŚrednia
KosztyNiskie/średnieWysokie

Co więc wybrać? Nie ma jednej, uniwersalnej metody windykacji, która sprawdzi się w każdym przypadku. Znając jednak plusy i minusy odzyskiwania pieniędzy z kancelarią prawną i windykacyjną, łatwiej podjąć właściwą decyzję.

Przykład nr 1:
Firma Pana ma trzech dłużników. Łączna kwota zadłużenia to 3 500 zł. Dłużnicy to wieloletni, ważni dla firmy kontrahenci. Pan Jan chce odzyskać pieniądze, jednak równocześnie nie chce narażać współpracy. Mimo dłużników firma jest w dobrej kondycji finansowej. Panu Janowi nie zależy więc na czasie. Chciałby jednak, aby ktoś przejął od niego wszystkie kwestie związane z windykacją.

Odpowiednim rozwiązaniem dla firmy Pana Jana będzie stała współpraca z kancelarią adwokacką lub radcowską. Prawnik przejmie wszystkie działania. Będzie działał w sposób umożliwiający zachowanie poprawnych relacji z klientami. Za wyborem kancelarii prawnej przemawia w tym przypadku m.in. dobra sytuacja finansowa firmy Pana Jana i brak dużej presji czasu.

Przykład nr 2:
Pani Anna ma wielu dłużników. Łączna kwota należności wynosi 100 000 zł. Pani Annie bardzo zależy na czasie. Jej firma zaczyna mieć problemy z płynnością finansową i zależy jej na intensyfikacji działań. Chciałaby powierzyć do windykacji cały pakiet wierzytelności. Nie zależy jej na utrzymaniu dobrych relacji z dłużnikami.

Dobrym rozwiązaniem dla Pani Anny będzie skorzystanie z usług firmy windykacyjnej. Firma windykacyjna będzie działała intensywnie, wykorzystując różne metody dotarcia do dłużników. Dzięki temu możliwe, że Pani Annie uda się odzyskać pieniądze szybko i uniknąć pogłębiania problemów z płynnością.

Żadne z tych rozwiązań nie wydaje Ci się najlepsze? Obawiasz się wysokich kosztów obsługi sprawy przez prawnika i zbyt intensywnych działań kancelarii windykacyjnej? Istnieje znakomita alternatywa dla windykacji przez kancelarię prawną lub windykacyjną. Jest nią samodzielna windykacja online w systemie Vindicat.pl.

Samodzielna windykacja online - skuteczna i bezpieczna alternatywa dla windykacji z pomocą kancelarii

Windykację online, jak sama nazwa wskazuje, prowadzi się całkowicie przez Internet. Służy do tego specjalny system - system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Przedsiębiorca rejestruje się w systemie, wprowadza dane z nieopłaconych faktur - i może działać.

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl prowadzi użytkownika przez każdy etap windykacji - od etapu prewencji, przez etap polubowny, aż po postępowanie sądowe i egzekucyjne.

Windykacja online pozbawiona jest licznych wad, które wiążą się z odzyskiwaniem pieniędzy z udziałem kancelarii prawnej lub windykacyjnej. Przede wszystkim:

 • Windykacja online oznacza ogromną oszczędność czasu. Całość procesu odzyskiwania pieniędzy przebiega online. Przedsiębiorca nie musi więc tracić czasu na spotkania, podpisywanie umów, czy stały kontakt z osobą trzecią. Część czynności windykacyjnych może przeprowadzić robot windykacyjny - całkowicie automatycznie.
 • Wierzyciel ma pełną kontrolę nad sprawą i może zachować dobre relacje z dłużnikiem. Sam nadzoruje przebieg sprawy. Może zadecydować o tym, jakie czynności mają być podjęte w stosunku do konkretnego kontrahenta, a jakie lepiej pominąć.
 • Profesjonalizm. Wszystkie scenariusze postępowania, gotowe dokumenty i pisma windykacyjne oraz inne możliwości dostępne w systemie, przygotowali prawnicy i eksperci w zakresie windykacji.
 • Stałe wsparcie specjalistów. Do dyspozycji użytkownika systemu Vindicat.pl jest rozbudowany dział obsługi klienta.
 • Niskie koszty. Ceny abonamentu rozpoczynają się już od 169 zł miesięcznie.

Przedsiębiorcy zarejestrowani w systemie Vindicat.pl mogą także skorzystać z szeregu dodatkowych opcji. Należy do nich m.in. monitoring płatności, giełda długów, moduł do negocjacji online czy pieczęć prewencyjna.

Windykacja w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl to rozwiązanie w pełni bezpieczne, profesjonalne, a co najważniejsze - skuteczne. System jest prosty w obsłudze i działa w sposób intuicyjny. Z jego obsługą z łatwością poradzi sobie każdy przedsiębiorca.

Jeśli jednak stawiasz na bardziej klasyczne rozwiązania, możesz powierzyć swoją sprawę Kancelarii windykacyjnej Vindicat.

Kancelaria windykacyjna Vindicat gwarantuje pełen profesjonalizm działań. Zapewnia stały kontakt, indywidualne podejście do każdej sprawy i skuteczne metody działania.

Ile kosztuje obsługa sprawy przez Kancelarię Vindicat? Sprawdź sam! Vindicat stawia na transparentność działań, dlatego już teraz możesz sprawdzić, ile wyniesie prowizja w Twojej sprawie. Wynagrodzenie pobierane jest jedynie w momencie odzyskania długu. Kosztami windykacji można obciążyć dłużnika.

Odzyskuj pieniądze razem z Vindicat.pl - w systemie do windykacji online z lub z pomocą wyspecjalizowanej kancelarii windykacyjnej.

 

Wybierz rozwiązanie dopasowane do potrzeb Twojej firmy

W dzisiejszych czasach windykacja nie musi być trudnym, żmudnym i długotrwałym procesem - warto o tym pamiętać. Podstawą dla dokonania właściwego wyboru powinna być dokładna analiza potrzeb i możliwości firmy. Bardziej zależy Ci na szybkim efekcie, czy utrzymaniu relacji z dłużnikiem? Czy zależy Ci, aby proces odzyskiwania pieniędzy koniecznie nadzorował prawnik? Jaki budżet możesz przeznaczyć na windykację? Warto odpowiedzieć sobie na kilka tych pytań i poszukać najlepszego rozwiązania.

Jeśli szukasz profesjonalnego i skutecznego wsparcia w odzyskiwaniu należności, koniecznie sprawdź ofertę Vindicat.pl. System do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl oraz Kancelaria Vindicat są do Twojej dyspozycji.

FAQ:

Co z wynagrodzeniem firmy windykacyjnej, jeśli egzekucja okaże się bezskuteczna?

Większość firm windykacyjnych w przypadku bezskutecznej egzekucji komorniczej będzie nadal monitorować dłużnika i wszczynać kolejne egzekucje.

Czy każdy wierzyciel może skorzystać z usług kancelarii windykacyjnej?

Tak. Prawdą jest, że większość klientów firm windykacyjnych to faktycznie więksi gracze, powierzający do windykacji całe pakiety należności. Nie ma jednak przeszkód, aby z takich usług korzystali również przedsiębiorcy potrzebujący wsparcia na mniejszą skalę. Zależy to od oferty konkretnej firmy.

Czy windykator ma takie uprawnienia jak komornik?

Absolutnie nie! Komornik jest funkcjonariuszem publicznym i jako jedyny może stosować środki przymusu. Windykator natomiast zasadniczo takie uprawnienia jak wierzyciel. Szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule Co może zrobić windykator, a co komornik.

Czy dłużnik może odmówić kontaktu z przedstawicielem firmy windykacyjnej?

Tak. W takiej sytuacji sam jednak pozbawia się szansy na polubowne zakończenie sprawy.

Czy windykator może odwiedzić dłużnika w miejscu pracy?

Zasadniczo nie - chyba że dłużnik wyrazi taką prośbę.

Czy kancelarie prawne prowadzą windykację terenową?

Nie. Kancelarie radcowskie i adwokackie zasadniczo nie mają zespołu ds. windykacji terenowej.

Czy system Vindicat.pl zapewnia przedsiębiorcy, który nie ma żadnej wiedzy prawnej, odpowiednie wsparcie?

Tak! Aby bezpiecznie korzystać z systemu Vindicat.pl, przedsiębiorca nie potrzebuje specjalistycznej wiedzy prawniczej. Przez całość procesu odzyskiwania pieniędzy przeprowadzi go system.

Oceń ten artykuł:

Windykacja z kancelarią windykacyjną czy adwokacką - co wybrać?
Ocena: 5/5
Głosowano: 5 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!