Uprawnienia windykatora terenowego

07-04-2017

Wierzyciele, a także dłużnicy często zastanawiają się nad tym, co może robić windykator terenowy. Często uważają, że windykator może robić wszystko lub myślą, że nie ma on żadnych uprawnień, ponieważ nie jest komornikiem. Jak to wygląda w praktyce?

zdjecie przedstawia tajemniczego człowieka w kapeluszu i ciemnych okularach - tajmniczego windykatora terenowego

W rzeczywistości windykator terenowy pełni rolę negocjatora, czyli negocjuje z dłużnikiem warunki spłaty jego długu, dlatego wiele firm windykacyjnych rekrutuje na to stanowisko osoby, które mają doświadczenie związane z prowadzeniem negocjacji lub mediacji. By omówić uprawnienia windykatora terenowego konieczne jest opisanie poszczególnych etapów windykacji.

Zasadniczo windykację możemy podzielić na trzy etapy:

  • windykację polubowną

  • windykację sądową

  • windykację komorniczą.

 

Windykacja polubowna polega na podjęciu wszelkich działań, które mają skutkować odzyskaniem długu na etapie przedsądowym. Zazwyczaj etap ten zaczyna się od negocjacji telefonicznych prowadzonych przez firmy windykacyjne. Pracownik call center firmy windykacyjnej dzwoni do dłużnika w celu weryfikacji posiadanych danych i propozycji ugodowego załatwienia sprawy poprzez np. rozłożenie długu na raty. Jeśli nie da się zawrzeć porozumienia na tym etapie, to najczęściej firmy windykacyjne wysyłają windykatora terenowego, który przez bezpośredni kontakt z dłużnikiem powinien przekonać go do zawarcia ugody.

W Internecie można jednak znaleźć wiele opowieści dłużników, którzy doświadczyli różnych przykrych działań ze strony windykatorów terenowych.

Co może windykator terenowy a czego nie może robić?

Windykator terenowy musi działać w granicach prawa w celu wyegzekwowania długu. Może podejmować wszelkie próby kontaktu osobistego z dłużnikiem poprzez rozmowy telefoniczne czy też wizyty w jego domu. Oczywiście nie ma on prawa do prześladowania dłużnika telefonami w czasie pory nocnej. Nie ma też prawa nachodzić dłużnika w jego domu, czekać codziennie na dłużnika aż wyjdzie z domu do pracy czy też nachodzić go w pracy. Windykator terenowy nie może naruszać prawa do prywatności dłużnika poprzez wywiad społeczny, czyli rozmowy z sąsiadami, współpracownikami, kierownikiem z pracy o zadłużeniu dłużnika.

Windykator terenowy nie może również wejść do domu dłużnika bez jego zgody z użyciem przemocy. Nie może także spisywać przedmiotów, które należą do majątku dłużnika ani tym bardziej ich zajmować. Windykator terenowy nie powinien również straszyć dłużnika policją, prokuraturą czy też sądem i nie może on wezwać dłużnika do stawienia się do siedziby firmy windykacyjnej na przesłuchanie co do stanu jego majątku.

 

Wszystko to powoduje, że windykator terenowy ma praktycznie małe uprawnienia, nie jest przecież komornikiem sądowym i może działać jedynie w zakresie postępowania polubownego – czyli zawarcia ugody z dłużnikiem czy też rozłożenia spłaty na raty.

Pamiętaj, że Vindicat.pl nie jest typową firmą windykacyjną. Stosujemy innowacyjne działania w pełni zgodne z obowiązującym prawem. Jesteśmy przekonani, że odzyskiwanie długów może zakończyć się na etapie polubownym.

Oceń ten artykuł:

Uprawnienia windykatora terenowego
Ocena: 5/5
Głosowano: 8 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!