Windykacja nieuczciwego najemcy

22-08-2022

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, wiesz, że możesz spodziewać się dosłownie wszystkiego. Nawet jeśli przeprowadzisz drobiazgową weryfikację swoich najemców, każdego dnia mogą oni stracić płynność finansową. Sprawdź, co możesz zrobić w takiej sytuacji.

Windykacja nieuczciwego najemcy

Najemca nie płaci czynszu i rachunków

Brak płynności finansowej najemcy generuje straty dla wynajmującego. Najemca nie płaci - ale mieszka w lokalu, zużywa prąd, wodę i gaz. A wyprowadzić się nie ma zamiaru. Windykacja nieuczciwego najemcy to wymagające zadanie, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować.

Jeśli najemca zalega ze spłatą kilka dni, może to oznaczać, że nie uregulował płatności z roztargnienia lub innego losowego powodu. Jednak jeżeli czujesz się zaniepokojony, skontaktuj się z najemcą i ustal termin zapłaty. Kiedy, pomimo obietnicy, rachunek nie zostanie uregulowany - rozpocznij metodyczne działania.

Jeśli stoisz właśnie przed pytaniem, jak odzyskać zaległe czynsze, to z pewnością musisz przygotować się na:

  • windykację polubowną,
  • windykację sądową,
  • windykację komorniczą.

Najwięcej problemów z windykowaniem należności mają osoby fizyczne, które wynajem nieruchomości traktują jako dodatkowe źródło dochodu. Oczywiście dlatego, że nie są odpowiednio przygotowani do windykacji swoich dłużników. Podejmują niezorganizowane działania, które mają bardzo niską skuteczność.

Proces windykacyjny jest wieloskładnikowy i tylko wykorzystanie adekwatnych narzędzi w odpowiednim czasie może przynieść upragnione efekty. Windując samodzielnie, musisz doglądać formalności i na bieżąco kontrolować przebieg windykacyjny. Dużo łatwiej, to osiągnąć, kiedy można korzystać z gotowych rozwiązań i udogodnień technologicznych, a to właśnie proponujeVindicat.

 

Umowa, która chroni wynajmującego przed nieuczciwym najemcą

Pamiętaj, aby w umowie najmu wyszczególnić takie informacje jak: termin i kwota płatności, jaką najemca ma regulować na rzecz wynajmującego. Równie ważny jest termin wypowiedzenia dotyczący każdej ze stron oraz okres użytkowania lokalu.

UWAGA:
Jeśli wynajmujesz lokal firmie, eksmisja wynajmujących będzie dużo prostsza niż w przypadku lokali mieszkaniowych, ponieważ firmy nie są chronione przepisami praw lokatorów. Dlatego, jeśli chcesz wynająć swoje mieszkanie pod biuro dla osobowej działalności gospodarczej, to warto w umowie wymienić numer wpisu z ewidencji gospodarczej i zaznaczyć przeznaczenie biznesowe lokalu.

Możesz w umowie umieścić punkt, który skłoni najemcę do szybszego opuszczenia lokalu. Zrobisz to oczywiście przez roztaczanie wizji odpowiedzialności finansowej. Musisz zastosować pewne ultimatum i zaznaczyć, co czeka najemcę, który mimo ustania umowy, zwleka z wyprowadzką.

Poznaj rozwiązania, które sprawią, że lokator szybciej się wyprowadzi:

  • Zapis o karze umownej.
  • Konieczność opłacenia wielokrotności dziennej stawki czynszu za każdy dzień zwłoki.
  • Zatrzymanie kaucji.

Przykład:
Pan Andrzej wynajmuje swoje „mieszkanie po babci” uroczej, młodej parze. Niestety szybko okazało się, że para nie potrafi terminowo płacić czynszu. Pan Andrzej wielokrotnie upominał lokatorów i wysyłał im przypominające o płatnościach wiadomości. Niestety sytuacja się powtarzała, dlatego wynajmujący wypowiedział niesłownym lokatorom umowę. Mimo upływającego terminu, para nadal się nie wyprowadziła. Na szczęście wynajmujący przygotował się na to i zawarł w umowie punkt o obowiązku płacenia odsetek za każdy dzień zwłoki przy opuszczeniu lokalu. Dodatkowo Pan Andrzej korzysta z Vindicat.pl, więc może już dziś zacząć windykować lokatorów, i to własnego fotela!

Dokumenty, które pomogą Ci podczas windykacji

Jeśli wynajmujesz mieszkanie, musisz być przygotowany do prawnego dochodzenia należności, dlatego nabierz zwyczaju gromadzenia dokumentów.

Pomocne w windykacji będą dokumenty takie jak:

  • umowa najmu (obowiązkowo!),
  • oświadczenie najemcy o poddaniu się egzekucji,
  • protokół odbioru mieszkania z dnia podpisania umowy, a jeżeli umowa została już rozwiązana, to także protokół końcowy,
  • zapis korespondencji mailowej między wynajmującym i najmującym,
  • pisemne wezwania do zapłaty,
  • rachunki za media,
  • wykaz zaległości najemcy.

Najczarniejszym scenariuszem, którego może obawiać się każdy wynajmujący, jest przypadek, w którym najemca mimo rozwiązania umowy, nadal mieszka w lokalu i nie płaci czynszu. Wtedy trzeba wszcząć sądowe postępowanie eksmisji lokatora.

WAŻNE!

Przymusową wyprowadzkę lokatora przyspieszy oświadczenie podpisane przez dłużnika o poddaniu się egzekucji. Takie poświadczenie musi być przygotowane przez notariusza. Posiadając ten dokument, nie musisz czekać na wyrok sądu uprawomocniający eksmisję. Od razu możesz przejść do wnioskowania o klauzulę wykonalności i przekazać sprawę komornikowi.

Jak odzyskać pieniądze od nieuczciwego lokatora?

Już podczas windykacji polubownej ważne jest, abyś przyjął odpowiednią postawę. Musisz jasno przedstawić skutki braku płatności. Skup się na przedstawieniu ich obrazowo, aby Twój rozmówca wiedział, że istnieje tylko jedno zakończenie tej historii - takie, w którym on płaci, to co jest winien oraz ponosi koszty odsetek naliczonych podczas procesu.

Punkty, które warto poruszyć podczas rozmowy z najemcą:

  • Podkreślaj, że koszty wzrosną. Wytłumacz spokojnie, że zostaną doliczone również koszty obsługi długu.
  • Przedstaw możliwość wpisania na listę krajowego rejestru dłużników. Podpowiedz, że w przyszłości może powodować, to problemy z zaciągnięciem kredytu, czy podpisaniem umowy na telefon.
  • Wprowadź do rozmowy postać komornika, który ostatecznie może zająć dobra materialne najemcy.

Brzmi strasznie? Tak będzie wyglądała rzeczywistość Twojego dłużnika. Lepiej, żeby był tego świadomy i na czas spłacił zobowiązanie wobec Ciebie.

Windykacja często jest odbierana jako skomplikowany i nieopłacalny proces, dlatego niektórzy wynajmujący unikają jej jak ognia.

Prawdą jest, że jeśli windykujemy pierwszy raz, to może okazać się trudnym i kosztownym procesem.

Aby uniknąć błędów, warto skorzystać z systemu do samodzielnej windykacji Vindicat. Wybierając Vindicat wybierasz zdalny system, który przeprowadzi Cię przez niuanse windykacji, a część zadań wypełni za Ciebie! Koszt usługi to 6% od odzyskanej kwoty, a w przypadku wykupienia abonamentu usług, koszt miesięczny prowadzenia Twoich 5 spraw to, 169 zł.

Windykacja zalegającego z opłatami lokatora jest związana z ogromnym stresem. Często opłata, którą uiszcza najemca na rzecz wynajmującego, jest ratą kredytu zaciągniętego na zakup tej nieruchomości. Dlatego płynność w opłatach jest tak ważna! W takiej sytuacji lepiej przekazać sprawę specjalistą i zwiększyć swoją szansę na sukces.

Co powinieneś, wiedzieć planując windykację?

Jeśli najemca nie zapłacił i zaczyna Cię to niepokoić - zadzwoń lub wyślij wiadomość. Jeśli wybraną formą kontaktu jest rozmowa telefoniczna, nie powstanie po niej żaden zapis potwierdzający umówione warunki, dlatego zastanów się nad sporządzeniem notatki lub mailowym potwierdzeniem ustaleń telefonicznych.

Jeśli mimo najszczerszych chęci z Twojej strony, dłużnik nie pokrył powstałych kosztów, czas na wezwanie do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty to rodzaj pisma, które należy przesłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.

Wezwanie do zapłaty nie ma ustalonego wzoru. Jednak, aby wezwanie było napisane skutecznie, musi zawierać: datę, Twoje dane i dane wierzyciela, a także informację o wysokości zobowiązania i istniejących odsetkach.

Warto wypracować porozumienie z najemcą, ale przede wszystkim trzeba stawiać konkretne granice i nie pozwolić, aby najemca je przesuwał. Jeśli przymkniemy oko na nieterminowe opłacanie należności albo wręcz powtarzające się braki w opłatach, to jesteśmy na prostej drodze do stracenia pieniędzy.

Trudniej będzie kiedy, trafimy na zawodowego dłużnika, którego supermocą jest granie na czas, a prawdę mówi, tylko wtedy, gdy się pomyli. W efekcie czego mija kolejny miesiąc, a Ty dalej nie otrzymałeś przelewu. Jedyne, co otrzymujesz regularnie, to zapewnienia, że spłata nastąpi niedługo... Cóż, jeżeli jesteś w takiej sytuacji, powinna Ci już w głowie ostro świecić czerwona lampka, alarmująca o tym, że czas na konkretne działania.

Pamiętaj, że również na tym etapie możesz przekazać sprawę systemowi Vindicat, który od razu zacznie działać! Uwierz nam, pismo opatrzone pieczęcią kancelarii potrafi zdziałać cuda.

Dłużnik dostaje komunikat, że pieczę nad odzyskaniem zadłużenia przejęli specjaliści i teraz dobrowolnie lub nie, ale będzie musiał zapłacić. W tym celu został opracowany System do zdalnej windykacji Vindicat. Naszym ogromnym sukcesem jest to, że bardzo często udaje nam się zakończyć windykację już na etapie polubownym!

Szczycimy się 93% powodzeniem w polubownym odzyskiwaniu zadłużenia. Dzięki odpowiednio przygotowanym powiadomieniom i pismom i Ty dasz radę polubownie pociągnąć dłużnika do odpowiedzialności!

Co się dzieje z zadłużeniem, kiedy zaczyna działać Vindicat?

Dalej osobą powołaną do nadzorowania windykacji jesteś Ty. Jednak teraz działasz wyposażony w odpowiednie narzędzia.

W systemie Vindicat znajdziesz m.in. takie pisma:

System do zdalnej windykacji i monitorowania zadłużeniabędzie pilnował, aby dłużnik pamiętał, o umówionych terminach spłaty. Vindicat jest też doskonałym narzędziem prewencyjnym, które w dłuższej perspektywie minimalizuje ryzyko powstawania zadłużenia.

Model automatycznej windykacji Vindicat  pomoże Ci w 3 obszarach:

  • monitoring płatności,
  • windykacja polubowna,
  • windykacja sądowo-egzekucyjna,

Oczywiście bywa i tak, że mimo sprawnie przeprowadzonej windykacji polubownej zadłużenie musi trafić do sądu. To jest ta najtrudniejsza część windykacji, podczas której musisz posługiwać się specjalistycznym językiem prawnym.

Vindicat przygotował dla Ciebie spersonalizowane pisma sądowe!

 

Przewaga, którą daje samodzielna windykacja z Vindicat.pl

Jeśli zarządzasz swoim biznesem online, tj. robisz opłaty, korzystasz z wirtualnej księgowości i wystawiasz faktury, to pokochasz windykacje online Vindicat. System został stworzony dla przedsiębiorcy, który ceni niezależność oraz funkcjonalne rozwiązania.

Vindicat ma ogromną bazę wiedzy oraz zasób pism, które wystosuje we właściwym momencie.

Dzięki integracji z systemami księgowymi (m.in. wFirmą), system Vindicat zna terminy płatności FV.

Korzystając z Vindiacat zaoszczędzisz swój czas, który musiałbyś poświęcić na przedzieranie się przez kodeksy i artykuły.

Vindicat to Twoja szansa na sukces i odzyskanie pieniędzy od nieuczciwego najemcy.

FAQ:

Kiedy odzyskam pieniądze za czynsz i media?

W tym zakresie istnieje tylko jedna zasada, im szybciej zaczniesz windykować, tym masz większą szansę, że należności do Ciebie trafią. Całe postępowanie przebiegnie sprawniej, jeśli przejdziesz przez procedurę prowadzony wskazówkami systemu Vindicat.pl.

Sąd pozytywnie rozpatrzył mój wniosek o zwrot należności - to znaczy, że najemca musi się wyprowadzić?

Nie! Spłata zaległego czynszu a eksmisja, to dwa inne postępowania.

Ile kosztuje wniesienie pozwu do sądu?

To zależy. Koszt ten jest zależny od wysokości dochodzonej kwoty.

Gdzie znajdę wzór pozwu?

Obligatoryjny wzór pozwu znajdziesz w sądzie oraz na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. A także w systemie Vindicat, który dodatkowo - pomoże Ci wypełnić pozew poprawnie.

Jak napisać skuteczny pozew?

W formularzu pozwu musisz uzupełnić pola, podać informację o dochodzonej należności i odsetkach. Pamiętaj, aby dostarczyć dowody! Bez nich pozew będzie niekompletny i nie zostanie przyjęty. Dla pewności i uniknięcia błędów formalnych radzimy wypełnić pozew przy pomocy zdalnego systemu do windykacji Vindicat.

UWAGA! Jednym z najczęstszych błędów popełnianych podczas składania pozwu jest m.in. brak opłacenia kosztów obsługi pozwu!

W umowie najmu nie ma informacji o odsetkach. Co mam teraz zrobić?

Nawet jeśli przy sporządzaniu umowy najmu pominąłeś fragment o wysokości odsetek, możesz dochodzić odsetek ustawowych. Dodatkowe koszty, jakie poniesie nieuczciwy najemca to m.in. odsetki naliczane za zaległy czynsz i zaległe rachunki.

Mój najemca jest niewypłacalny. Czy jest sposób, abym odzyskał pieniądze?

Tak! W takiej sytuacji jako wynajmujący masz prawo dokonać zastawu na ruchomych rzeczach najemcy i w toku postępowania egzekucyjnego odzyskać windykowaną kwotę.

Oceń ten artykuł:

Windykacja nieuczciwego najemcy
Ocena: 5/5
Głosowano: 1 raz.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!