Optymalizacja procesu odzyskiwania należności

31-07-2017

Każdy przedsiębiorca co najmniej raz w swojej karierze zmierzył się z koniecznością odzyskiwania niezapłaconych należności. Czasem były to drobne kwoty, jednak czasem zdarzają się zaległości obejmujące bardzo poważne należności. Dzisiaj kilka słów o tym, jak przebiega optymalizacja procesu odzyskiwania należności.

optymalizacja-procesów-odzyskiwania-należności.jpg

Optymalizacja procesu odzyskiwania należności

Na początek jedna uwaga. Płynność finansowa to niezbędny element prowadzenia biznesu. Zagrozić jej mogą wszelkiego rodzaju zaległości czy zatory płatnicze (nawet te najmniejsze), dlatego pamiętaj, że warto walczyć o każdą należną kwotę. Zwłaszcza, że poniżej przedstawiamy sposoby, które pozwolą na duże oszczędności. Dzięki naszym poradom przekonasz się, że każdą firmę stać na windykację.

Profesjonalizacja

Po pierwsze – pełna profesjonalizacja. Nie sposób wydajnie odzyskiwać należności bez profesjonalnej wiedzy eksperckiej. Wiedzę tę można posiąść na dwa sposoby:

  • Pierwszym jest budowa działu windykacji (składającego się z jednej, kilku lub nawet kilkunastu osób w zależności od skali niezapłaconych należności). 
  • Drugim jest zlecenie procesu odzyskiwania należności fachowcom. Jedną z firm, które oferuje swoje eksperckie usługi w zakresie windykacji jest Vindicat.pl. Zawsze możesz tu uzyskać fachową pomoc w korzystnej cenie na indywidualnie uzgodnionych warunkach. Firma posiada własną kancelarię prawną, której pracownicy mają duże doświadczenie w odzyskiwaniu różnego rodzaju należności.
 

Automatyzacja

Po drugie – automatyzacja. Nie ważne czy masz jednego czy kilkuset dłużników i tak proces odzyskiwania należności musisz zautomatyzować. Pomocą może Ci służyć system do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Znajdziesz tu wszystkie pisma, które mogą być Ci potrzebne na każdym etapie windykacji – od postępowania polubownego, przez postępowanie sądowe, aż do egzekucji komorniczej, a także wiele więcej – m.in. giełdę długów, czy możliwość negocjacji z dłużnikiem online.

Każdą firmę stać na windykację

Dzięki tym dwóm poradom widać, że każdą firmę stać na windykację. Korzystając z usług kancelarii Vindicat.pl zawsze uzyskasz korzystne warunki, a korzystając z systemu może się nawet zdarzyć, że nie poniesiesz żadnych kosztów dzięki możliwości doliczenia równowartości 40 euro do długu.

Proces odzyskiwania należności należy profesjonalizować i automatyzować. Dzięki temu zamiast tworzyć wielki dział windykacji w firmie, można zatrudnić kilku profesjonalistów i wyposażyć ich w narzędzie, które znacząco ułatwi im pracę.

40 euro a należności

Prowadzenie windykacji zawsze związane jest z ponoszeniem kosztów przez wierzyciela. Jest jednak sposób, aby te koszty zmniejszyć. Otóż prawo Unii Europejskiej wprowadziło zryczałtowaną kwotę rekompensaty, która ma stanowić wyrównanie kosztów wierzycieli odzyskujących należne im zobowiązania. Ta zryczałtowana rekompensata wynosi równowartość w złotówkach kwoty 40 euro (według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym zaległe świadczenie stało się wymagalne).

40 euro wierzyciel może doliczyć do wysokości zaległego świadczenia. Dzięki tej kwocie windykacja może być praktycznie bez kosztowa o ile wierzyciel skorzysta z systemu automatyzującego ten proces. 

 

Lepsza prewencja niż odzyskiwanie

Lepsza i skuteczniejsza jest prewencja niż odzyskiwanie zaległych należności. Pomaga w tym system Vindicat.pl. Dzięki niemu możesz podjąć różnorodne działania windykacyjne, w tym masz możliwość: sprawdzenia informacji o kontrahencie na giełdzie długów, wygenerowania raportu z BIG InfoMonitor o bieżącym stanie zobowiązań kontrahenta, czy umieszczenia pieczęci prewencyjnej na wystawianych przez Ciebie fakturach.

Pamiętaj te działania pomogą Ci się ustrzec przed nieuczciwymi kontrahentami oraz wyślą jasną wiadomość, że Twoja firma zna się na windykacji i nie warto zalegać z płatnościami.

Im szybciej tym lepiej

I na koniec ostatnia porada umożliwiająca optymalizację procesu odzyskiwania należności. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Nie warto zwlekać z odzyskiwaniem należności kilku czy kilkunastu miesięcy. Taki brak działania daje szansę nieuczciwym kontrahentom na utrudnienie lub nawet uniemożliwienie późniejszej egzekucji. Im więcej czasu mija tym bardziej zmniejsza się szans skutecznego odzyskania długu.

Oceń ten artykuł:

Optymalizacja procesu odzyskiwania należności
Ocena: 5/5
Głosowano: 8 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!