Na czym polega windykacja polubowna?

10-04-2023

Chcesz zakończyć spór z dłużnikiem bez wchodzenia na drogę sądową? Zależy Ci, aby mimo windykacji zachować dobre relacje z partnerem biznesowym? W takim razie rozwiązaniem przeznaczonym dla Ciebie jest windykacja polubowna.

Na czym polega windykacja polubowna?

Czym jest windykacja polubowna?

Musisz wiedzieć, czym jest windykacja polubowna. Definicja o tym nie wspomina, ale jest jest najtańszym sposobem na odzyskanie pieniędzy dla Twojej firmy. W ramach windykacji polubownej prowadź negocjacje z dłużnikiem. W kontaktach z dłużnikiem dąż do porozumienia i wypracowania strategii spłaty zadłużenia.

Szybko podejmij kontakt z dłużnikiem. Im szybciej dojdziecie do porozumienia, tym szybciej odzyskasz pieniądze.

Cała polubowna windykacja składa się z działań prowadzonych bez udziału wymiaru sprawiedliwości. A co za tym idzie, ominą Cię opłaty sądowe za prowadzenie postępowania, tak działa windykacja polubowna! Co to są opłaty sądowe, przeczytasz tutaj.

Negocjacje z dłużnikiem możesz prowadzić na kilku polach:

 • opracowanie harmonogramu,
 • uzgodnienie wysokości rat i ich częstotliwość,
 • ustalenie nowego terminu spłaty zadłużenia,
 • odsunięcie w czasie lub całkowite anulowanie odsetek.

Polubowna windykacja umożliwia szybsze odzyskanie pieniędzy niż w przypadku dochodzenia należności na drodze sądowej. Masz pełną kontrolę nad procesem windykacyjnym!

 

Windykacja polubowna. Co to jest i kto na tym korzysta najwięcej?

Polubowne rozwiązanie sprawy jest korzystne dla wierzyciela i dla dłużnika. Wiele przypadków pomocne przy odzyskiwaniu należności okazują się etapy windykacji polubownej. Oczywiście, to czy uda się wypracować porozumienie zależy od wierzyciela i od dłużnika. Jeśli jesteś w stanie zrozumieć sytuację finansową swojego dłużnika, masz większą szansa, że osiągniecie konsensus.

Dzięki windykacji polubownej uda Ci się zaoszczędzić czas i pieniądze.

Aby polubowna windykacja przyniosła efekty, o których piszemy, musi zostać przeprowadzona w profesjonalny sposób. Dlatego, jeśli nie masz doświadczenia na tym polu, rozważ przekazanie sprawy firmie windykacyjnej.

Koszty, których uniknie wierzyciel i dłużnik, gdy wypracują porozumienie na drodze windykacji polubownej:

 • koszty związane z postępowaniem sądowym,
 • koszty związane z opłacaniem prawnika,
 • koszty egzekucji komorniczej.

Windykacja polubowna - definicja

Windykacja polubowna dotyka zarówno wierzyciela jak i dłużnika. Wierzyciel, decydując się na samodzielne egzekwowanie zadłużenia, wchodzi w rolę mediatora i nawigatora, który musi przeprowadzić sprawę od początku do końca.

Skuteczna może być również prowadzona samodzielnie windykacja polubowna. Definicja zawiera takie narzędzia jak:

 • nawiązanie kontakt z dłużnikiem,
 • rozpoczęcie negocjacji,
 • spisanie ustalonych warunków w formie oficjalnej i pełnoprawnej ugody,
 • kontrolowanie, czy dłużnik przestrzega ustalonych zasad ugody.

Kiedy zauważysz, że klient nie opłacił wskazanej faktury, skontaktuj się z nim i omów sytuację. Może okazać się, że brak w płatności wynika z błędu, lub niedopatrzenia. To również się zdarza! W takim przypadku szybki kontakt uchroni Twojego klienta przed konieczności płacenia odsetek, naliczanych za zwłokę w płatności. 

Jeśli jednak brak płatności wynika z kłopotów finansowych klienta, kontaktując się z nim, zyskasz okazję, by omówić dalsze postępowanie.

Dobrym znakiem jest, to kiedy kontakt z dłużnikiem jest regularny. Dzięki temu możesz prowadzić negocjacje i doprowadzić do satysfakcjonującego porozumienia z dłużnikiem.

Nawet po podpisaniu ugody jeszcze musisz trzymać rękę na pulsie i monitorować, czy dłużnik wywiązuje się z warunków zawartych w dokumencie. Czerwoną flagę, która powinna Cię zaalarmować i skłonić do jeszcze szybszego działania, jest brak kontaktu ze strony dłużnika. Jeśli dłużnik nie odpowiada na wiadomości, nie odbiera telefonów i po prostu Cię unika, to raczej nie jest skłonny uregulować zadłużenia. Od razu wysyłaj wezwanie do zapłaty.

Wezwanie do zapłaty to bardzo ważny dokument windykacyjny! W piśmie zaznacz dokładny termin spłaty zadłużenia.

Znasz etapy windykacji polubownej?

Przede wszystkim: kontakt z dłużnikiem! Od tego zacznij i wokół tych słów zbuduj swoją strategię prowadzenia windykacji polubownej. Zrób z bezpośredniego kontaktu swoją największą zaletę - dzięki temu przecież możesz uzyskiwać szczegółowe informacje o sytuacji finansowej dłużnika i jego nastawieniu do spłacenia długu.

Możesz kontaktować się z dłużnikiem przez:

 • sms,
 • mail,
 • telefon,
 • osobiście,
 • platformę do automatycznej windykacji Vindicat.

Kiedy już nawiążesz dobry kontakt z dłużnikiem, przystąp do negocjacji i wypracowania planu spłaty zadłużenia. Wspólne opracowanie warunków spłaty zadłużenia może zdziałać cuda.

Po negocjacjach i spisaniu ugody musisz monitorować przebieg regulowania umówionej kwoty. Jeśli jesteś już na etapie monitorowania należności, to znaczy, że wszystko poszło dość gładko. A oczywiście nie musi tak być, bo z dłużnikami bywa różnie.

Przykład:

Pani Renata woli rozwiązać sprawę zaległości w płatnościach polubownie. Dlatego przesłała swojemu dłużnikowi wezwanie do zapłaty z dopiskiem, że prosi o kontakt. Wierzycielka i dłużnik skontaktowali się i w drodze negocjacji opracowali harmonogram spłaty dostosowany do możliwości finansowych dłużnika

Teraz zadaniem pani Renaty jest monitorowanie wpływów i sprawdzanie czy dłużnik dotrzymuje warunków spisanych w ugodzie.

Jeśli po pierwszych monitach i wysłanych wezwania do zapłaty dalej chcesz załatwić sprawę polubownie, to zanim skierujesz sprawę do sądu, możesz jeszcze spróbować kilku sprawdzonych windykacyjnych sposobów.

W ramach windykacji polubownej warto również:

 • posiłkować się pomocą mediatora podczas rozmów z dłużnikiem,
 • wpisać dłużnika na listę dłużników np. Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor,
 • sprzedać zadłużenie na giełdzie długów.

Mediacja może okazać się niezbędna, jeśli nie masz umiejętności interpersonalnych lub emocje nie pozwalają Ci spokojnie negocjować z dłużnikiem. Niezależny mediator z dystansem podejdzie do sprawy i pomoże wypracować rozwiązanie, które obie strony zaakceptują.

Możesz również upublicznić informacje o zadłużeniu - dłużnicy tego bardzo nie lubią, bo dzięki temu ich potencjalni partnerzy biznesowi dowiedzą się, że mają problem z zapłaceniem na czas. Rozwiązaniem w zasięgu ręki jest również wystawienie wierzytelności na giełdzie długów. Dzięki internetowej giełdzie długów możesz sprzedać swoją wierzytelność i zapomnieć o windykowaniu nierzetelnego dłużnika. Zajmie się tym ktoś, kto kupił dług.

Jeśli znane Ci etapy windykacji polubownej nie pomogły odzyskać pieniędzy z niezapłaconej faktury, możesz teraz:

 • zlecić odzyskanie pieniędzy profesjonalnej firmie windykacyjnej,
 • rozpocząć windykację sądową.

Bez względu na to czy windykujesz polubownie, czy rozpoczynasz postępowanie sądowe, pamiętaj, aby odnosić się z szacunkiem dla dłużnika. Dużo łatwiej zachować dobre relacje klientem, jeśli windykowanie należności odbywa się za pośrednictwem systemu Vindicat.

Czym jest windykacja polubowna? Opis najważniejszych cech

Często pojawiają się pytania o to czym jest windykacja sądowa i windykacja polubowna. Opis tych windykacji znajdziesz poniżej! Każda z nich ma charakterystyczne etapy. Windykacji polubownej nie sposób pomylić z sądową.

Windykacja polubowna odbywa się bez ingerencji sądu. Wierzyciel osobiście lub za pośrednictwem windykatora, domaga się uregulowania należności.

Podczas windykacji polubownej dłużnik i wierzyciel starają się w atmosferze wzajemnego szacunku i zrozumienia opracować takie zasady spłaty zadłużenia, aby obie strony były zadowolone.

Windykację sądową poznasz po tym, że:

 • odbędzie się proces,
 • pojawią się wyższe koszty,
 • będzie trwała prawdopodobnie dłużej niż windykacja polubowna.

Jeśli chcesz zakończy windykację polubowną, musisz skierować sprawę do sądu i za pośrednictwem wymiaru sprawiedliwości uzyskać wyrok sądowy. Dopiero prawomocny wyrok zmusza dłużnika do spłaty zadłużenia, a w przypadku dalszego zaniedbania płatności, sprawą może zająć się komornik.

Do tego też będzie potrzebny osobny dokument, za który będziesz musiał zapłacić lub obciążyć kosztami dłużnika. Bezkosztowa jest windykacja polubowna, bo co to jest koszt wysłania wezwania do zapłaty i/lub opłacenia automatycznej windykacji, w porównaniu do kosztów związanych z windykacją sądową.

Nie masz jednak wpływu, na to ile będzie trwała windykacja sądowa. Natomiast na windykację polubowną masz realny wpływ poprzez opracowanie harmonogramu spłat z dłużnikiem. Najlepiej zacząć od windykacji polubownej i dołożyć starań, aby proces windykacyjny zakończył na się na etapie windykacji polubownej.

 

Windykacja polubowna - co to jest tak naprawdę?

Automatyczna windykacja pasuje do potrzeb nowoczesnego biznesu. Od tej pory możesz windykować należności dla swojej firmy, nie wychodząc z biura! Vindicat to system do monitorowania i automatycznej windykacji online! Wybierając Vindicat dostajesz do swojej dyspozycji program opracowany przy wsparciu prawników i windykatorów.

Vindicat zautomatyzuje windykację w 3 obszarach:

 • monitoring płatności,
 • windykacja polubowna (RoboVindicat - który wykonuje zaplanowaną sekwencję czynności),
 • windykacja sądowo-egzekucyjna.

Pamiętaj, aby windykować nawet małe kwoty. W systemie Vindicat jest to możliwe! Mamy bardzo atrakcyjny model rozliczeniowy, możesz wybrać model prowizyjny, gdzie płacisz jedynie 6% od odzyskanej kwoty. Kluczowe jest również to, że płacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Jeśli wolisz, możesz również wybrać model abonamentowy ze stałą miesięczną opłatą!

System Vindicat przeprowadził już tysiące spraw, co przekłada się na poprawnie przeprowadzone procedury windykacyjne. Aż 93% spraw zakończyło się sukcesem na etapie windykacji polubownej. Wypracowaliśmy skuteczne mechanizmy pozwalające odzyskać zadłużenie jeszcze przed wejściem na drogę sądową.

Dlaczego automatyczna windykacja z Vindicat jest tak skuteczna?

 • korzystając z systemu Vindicat możesz windykować na szeroką skalę, ponieważ wiele żmudnych czynności zostało zautomatyzowanych i możesz je wykonać jednym kliknięciem,
 • znacznie obniża koszty prowadzenia działań windykacyjnych,
 • jest systematyczna i działa bez opóźnień,
 • jest formalna, przez co klient nie traktuje tego osobiście.

W systemie Vindicat znajdziesz przygotowane wzory pism sądowych i monitów wysyłanych do klienta na etapie nawiązywania kontaktu. System Vindicat to skuteczne narzędzie do monitorowania i automatycznego windykowania należności online. Po tym jak wpiszesz dane do systemu, będzie on przypominał Ci o mijających terminach i konieczności podjęcia kroków windykacyjnych.

FAQ:

Czy do rejestru dłużników mogę wpisać dłużnika jeszcze podczas windykacji polubownej?

To normalne, że zastanawiasz się czym jest windykacja polubowna. Możesz spokojnie wpisać dłużnika do rejestru i nadal będą to działania polubowne.

Kiedy musi się skończyć windykacja polubowna. Co to znaczy, że jest nieskuteczna?

Jeśli pomimo starań dłużnik nie zmienił swojego zachowania i nie zapłacił, możesz uznać, że polubowne działania nie przyniosą w tym przypadku efektów.

Co zrobić, jeśli nie mam pieniędzy na spłatę zadłużenia?

Jeśli nie masz wystarczająco środków na pokrycie należności, możesz złożyć wniosek o restrukturyzację lub upadłość konsumencką.

Co jest najważniejsze wprowadzeniu osobistych negocjacji z dłużnikiem?

Jeśli spotykasz się z dłużnikiem, pokaż mu, że dostrzegasz jego problemy finansowe i że jesteś gotów pójść na ustępstwa, aby harmonogram spłat dopasować do jego możliwości finansowych. Jeśli chcesz skorzystać z automatycznej negocjacji możesz wybrać system Vindicat.

Jak zmusić dłużnika do spłaty zadłużenia?

Podczas windykacji polubownej nie możesz dłużnika do niczego zmusić. Zalecamy nawiązać dobry kontakt z dłużnikiem i sprawić, aby wolał współpracować niż wkraczać na ścieżkę sądową. Możesz zbudować u dłużnika świadomość, że polubowna windykacja jest najtańszym i najszybszym sposobem na uregulowanie należności.

Oceń ten artykuł:

Na czym polega windykacja polubowna?
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!