Kto i kiedy nie powinien windykować samodzielnie?

31-01-2022

Samodzielna windykacja to doskonałe rozwiązanie dla większości przedsiębiorców. Od każdej reguły istnieją jednak wyjątki. Dziś przyglądamy się sytuacjom, w których samodzielne windykowanie, mimo zalet, może nie być najlepszym rozwiązaniem. Kto i kiedy nie powinien odzyskiwać należności samodzielnie? Sprawdźmy.

Kto i kiedy nie powinien windykować samodzielnie?

Przypadek nr 1 - brak czasu na windykację

Brak czasu na prowadzenie windykacji to podstawowa przyczyna, dla której przedsiębiorcy nie decydują się na samodzielne działania. To argument, który w dzisiejszym, zapracowanym świecie, naprawdę ciężko podważyć.

Samodzielne odzyskiwanie należności to opcja bez wątpienia najkorzystniejsza finansowo. Równocześnie jednak w samodzielnej windykacji walutą jest... czas.

Przedsiębiorca musi poświęcić go m.in. na przygotowanie wezwań do zapłaty, kontakt telefoniczny z dłużnikiem, a na dalszych etapach - przygotowanie pozwu, czy wniosku do komornika. Mowa oczywiście o samodzielnej windykacji w standardowej, stacjonarnej formie. Automatyczna windykacja online w systemie Vindicat.pl eliminuje wszystkie te niedogodności.

Dla przedsiębiorcy, który nie ma czasu i który z góry wie, że nie będzie w stanie działać regularnie (a regularność to klucz do ułożenia skutecznych procesów windykacyjnych w firmie!) bezpieczniejsze będzie powierzenie windykacji profesjonalistom.

Warto jednak dokonać wyboru rozsądnie. O tym, jak wybrać firmę windykacyjną, aby nie żałować, pisaliśmy w osobnym artykule.

Przykład:
Pani Joanna jest wspólniczką w agencji marketingowej. Agencja zatrudnia blisko 500 osób i działa międzynarodowo. Pani Joanna dużo podróżuje, pędzi ze spotkania na spotkanie, a czas wolny poświęca na życie rodzinne. Firma Pani Joanny ma kilkunastu dłużników. Pani Joanna próbowała dochodzić należności samodzielnie, ale szybko się poddała. Chciała robić to wieczorami, co kończyło się zasypianiem nad dokumentami. Próbowała też dzwonić do klientów w przerwach między spotkaniami lub w podróży, co sprawiło tylko, że dłużnicy przestali traktować ją poważnie. Ostatecznie Pani Joanna zdecydowała się na usługi kancelarii windykacyjnej.

 

Przypadek nr 2 - konflikt z dłużnikiem

Drugim przypadkiem, w którym samodzielnie windykowanie może nie być najlepszym rozwiązaniem, jest problematyczna relacja z dłużnikiem.

Każdy wierzyciel wie, że czasem, mimo szczerych chęci, trudno jest zachować poprawne relacje z niepłacącym kontrahentem.

W takich sytuacjach - gdy kontakt z dłużnikiem może wywoływać agresję lub nerwy z którejkolwiek ze stron - warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.

Nierzadko dłużnik woli rozmawiać z osobą, która potrafi spojrzeć na sprawę bez emocji. Windykator może wówczas wynegocjować dla wierzyciela więcej.

Dodatkowo, windykator zna też odpowiednie techniki. Wie, jak rozmawiać z niepłacącym kontrahentem i potrafi załagodzić napiętą sytuację (oczywiście, jeśli dokonamy dobrego wyboru windykatora!). O przyczynach, dla których czasem skorzystanie z pomocy windykatora pozytywnie wpływa na relacje z dłużnikiem, pisaliśmy m.in. w artykule Dlaczego dłużnik chętniej rozmawia z windykatorem niż z wierzycielem? 5 najczęstszych powodów.

Przykład:
Pani Katarzyna, właścicielka firmy z branży IT, ma dłużnika. Jest nim Pan Jakub, właściciel software house’u. Przedsiębiorcy współpracowali ze sobą kilka lat, jednak ich współpraca zakończyła się w 2021 r. w bardzo niemiłej atmosferze. Pan Jakub przestał płacić faktury firmie Pani Katarzyny. Unikał też kontaktu. Dodatkowo zaczął psuć opinię pani Katarzynie w branży. Wszystko to bardzo denerwuje Panią Katarzynę, a na samą myśl o konieczności kontaktu z Panem Jakubem, staje się agresywna. Równocześnie jednak chce odzyskać zaległe płatności. Aby nie zmniejszać swoich szans na wyegzekwowanie zapłaty, Pani Katarzyna powinna skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Przypadek nr 3 - obawy o poprawność lub legalność działań

Ostatnim przypadkiem, w którym samodzielna windykacja może się nie sprawdzić, jest strach wierzycieli o legalność i poprawność podejmowanych działań. Windykacja wiąże się przecież z formalnościami - szczególnie na etapie sądowo-egzekucyjnym.

Wierzyciele, którzy próbują windykować samodzielnie po raz pierwszy, mają pełne prawo, aby czuć się zagubieni w mnogości czynności do wykonania. Tego przecież nie uczą w szkole.

Wówczas windykacja za pośrednictwem profesjonalisty również wydaje się rozsądnym rozwiązaniem - o ile tylko dochodzona kwota wystarczy na pokrycie kosztów działania firmy lub kancelarii windykacyjnej. Powierzenie wszystkiego ekspertom eliminuje konieczność nauki windykacji... i związany z tym stres.

O tym, jak windykować legalnie pisaliśmy w artykule Czego nie wolno robić w windykacji? Zasady zgodnej z prawem windykacji długów. Ta wiedza przydaje się, nawet jeśli zamierzamy zlecić windykację specjalistom, aby „po drodze” nie wywołać żadnych problematycznych sytuacji.

Przykład:
Pan Krzysztof prowadzi komis samochodowy. Ma pięciu dłużników, którzy od kilku tygodni zwlekają z zapłatą faktur. Pan Krzysztof od wielu dni bez skutku próbuje rozpocząć działania windykacyjne. Już prawie ma zacząć, gdy okazuje się... że nie wie jak. Nigdy dotąd nie pisał wezwań do zapłaty, ani nie negocjował spłaty zadłużenia. W efekcie strach go paraliżuje, a kolejne dni mijają bez podejmowania żadnych działań. Równocześnie Pan Krzysztof nie ma najmniejszej ochoty ani czasu uczyć się windykacji. Dla Pana Krzysztofa skorzystanie z pomocy kancelarii windykacyjnej będzie prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem.

Obawy o poprawność działań windykacyjnych w przypadku samodzielnej windykacji można wyeliminować. Automatyczna windykacja online w systemie Vindicat.pl to wyjście dla firm, które chcą mieć pewność, że windykując samodzielnie, działają profesjonalnie i poprawnie.

Czy samodzielne odzyskiwanie pieniędzy jest dla Ciebie - poznaj wady i zalety samodzielnej windykacji i zdecyduj świadomie

Podsumowując - wybierając metodę windykacji (samodzielna lub z profesjonalistą), trzeba wziąć pod uwagę wiele elementów. Nie warto podejmować decyzji na postawie wyłącznie przypuszczeń lub przekonań, które mogą być błędne. Poniżej zebraliśmy plusy i minusy samodzielnego odzyskiwania pieniędzy.

Lepiej będzie działać samodzielnie i oszczędzić, czy jednak zatrudnić profesjonalistę? Zadecyduj świadomie!

Samodzielna windykacja - tak czy nie?
ZaletyWady
Pełna kontrola nad podejmowanymi działaniami.Konieczność nauczenia się procesu windykacji w podstawowym zakresie i poznania najważniejszych pojęć.
Niskie koszty - to najtańsze z dostępnych rozwiązań.Czasochłonność.
Poszerzenie wiedzy i świadomości prawnej wierzyciela.Ryzyko niepoważnego potraktowania przez dłużnika.

Vindicat.pl - rozwiązanie dla tych, którzy chcą windykować samodzielnie i z pomocą kancelarii równocześnie

No dobrze, a gdyby tak połączyć dwa rozwiązania - windykację samodzielną i z pomocą profesjonalistów? Czy to w ogóle możliwe?

Jak najbardziej - w systemie Vindicat.pl. To kompleksowy system do windykacji online.

Vindicat.pl prowadzi przedsiębiorców przez każdy etap windykacji. Użytkownicy mogą też w dowolnym momencie zadecydować o powierzeniu sprawy kancelarii windykacyjnej.

System Vindicat.pl pozwala na:

  • Automatyczną windykację online - z możliwością przekazania sprawy profesjonalnym windykatorom na każdym etapie. W ramach windykacji automatycznej system samoczynnie prowadzi cały etap polubowny. To innowacyjna możliwość, o której zdecydowanie warto wiedzieć więcej!
  • Skorzystanie wyłącznie z klasycznej kancelarii windykacyjnej.

Automatyczna windykacja online, czy pomoc kancelarii windykacyjnej?

Automatyczna windykacja online dostępna w systemie Vindicat.pl to idealne rozwiązanie dla wszystkich przedsiębiorców, którzy chcą maksymalnie zredukować koszty i czas windykacji.

Rozliczenie automatycznej windykacji online odbywa się na zasadach success fee, a prowizja to tylko 6% odzyskanej należności!

Automatyczna windykacja to też najwygodniejsza z dostępnych możliwości windykacji samodzielnej. System, po uruchomieniu tzw. robota windykacyjnego, podejmuje aż 10 czynności windykacyjnych. Odbywają się one według określonego scenariusza, opracowanego przez ekspertów. System dodaje dane dłużnika na giełdę długów Vindicat i wysyłka niezbędne powiadomienia. Łączy się też z Twoim systemem do księgowości online, aby automatycznie pobierać dane z nieuregulowanych faktur. Bez angażowania Twojego cennego czasu i w najlepszej możliwej cenie!

Automatyczna windykacja online jest pozbawiona wad klasycznej windykacji samodzielnej w „stacjonarnej” formie.

To idealne rozwiązanie także dla przedsiębiorców, którzy do tej pory nie byli przekonani do samodzielnego odzyskiwania należności. Ale...

... jeśli mimo wszystko bezpieczniej czujesz się, mając do stałej dyspozycji doświadczonych ekspertów w zakresie windykacji - skorzystaj ze wsparcia kancelarii windykacyjnej Vindicat. Prowizja to tylko od 5% wartości sprawy, a kosztami windykacji możesz obciążyć swojego dłużnika!

 

Opracuj strategię windykacji najlepszą dla Twojej firmy i nie zwlekaj dłużej!

Bez względu na to, czy zdecydujesz się działać samodzielne, czy z pomocą ekspertów - nie zwlekaj. Każdy dzień, w którym odkładasz windykację „na jutro”, oddala Cię od odzyskania pieniędzy. Oddala Cię też od szczęśliwego zakończenia sprawy. Nie obniżaj swoich szans na sukces!

Otwórz się na nowoczesną formę samodzielnej windykacji - automatyczną windykację online. Nie ma ona wad samodzielnej windykacji w klasycznej formie. Nie zajmuje dużo czasu (działa automatycznie!) i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Jest bezpieczna i szybka. Średni czas odzyskiwania należności po uruchomieniu robota windykacyjnego to zaledwie 25 dni.

Wypróbuj pewny system do windykacji online Vindicat.pl.w najwygodniejszym dla Ciebie modelu:

A jeśli mimo wszystko wolisz standardowe rozwiązania - już teraz skontaktuj się z ekspertami windykacyjnymi z kancelarii Vindicat.

Nie czekaj dłużej i działaj!

FAQ:

Czy samodzielna windykacja jest tańsza niż za pośrednictwem kancelarii?

Zdecydowanie tak. Pod kątem finansowym samodzielne odzyskiwanie należności to najkorzystniejsza opcja. Pisaliśmy o tym więcej w osobnym artykule Czy samodzielna windykacja jest tańsza niż za pośrednictwem kancelarii?.

Kiedy najlepiej rozpocząć samodzielną windykację?

Jak najszybciej. Pierwszy, niezobowiązujący telefon z przypomnieniem o oczekującej płatności, można wykonać już nawet pierwszego dnia po upływie terminu.

Jak rozmawiać z dłużnikiem, aby skłonić go do zapłaty?

Przede wszystkim - spokojnie i bez nerwów. Samodzielne negocjowanie, bez profesjonalisty u boku, jest trudne, ale nie niemożliwe. Warto odpowiednio przygotować się do tego zadania pod kątem merytorycznym i poznać podstawowe zasady negocjacji.

Jak wybrać prawnika od windykacji?

Najlepiej wybrać kancelarię, która specjalizuje się w windykacji. Eksperci, którzy odzyskiwaniem należności zajmują się na co dzień, mają zawsze aktualną wiedzę i znają najskuteczniejsze rozwiązania. Dobrym wyborem będzie kancelaria windykacyjna Vindicat.

Firma windykacyjna czy kancelaria prawna - co wybrać?

Pomiędzy kancelarią prawną a firmą windykacyjną są ważne różnice, nie tylko w nazwie. Przede wszystkim - kancelarię prawną prowadzą prawnicy, których obowiązują wyższe standardy postępowania. Kancelarie prawnej zwykle nie prowadzą windykacji terenowej, firmy windykacyjne - wręcz przeciwnie. Wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań konkretnej firmy.

Czy automatyczna windykacja online jest tak samo bezpieczna jak klasyczna forma windykacji?

Oczywiście. System Vindicat.pl wykorzystuje najlepsze rozwiązania w zakresie cyberbezpieczeństwa. Wszystkie czynności windykacyjne, które umożliwia, są opracowane przez profesjonalistów i na bieżąco aktualizowane. Nie ma się czego obawiać - trzeba działać!

Czy automatyczna windykacja online sprawdzi się w każdej firmie?

Tak - w każdej, która chce działać szybko, efektywnie i nie ponosić wysokich kosztów. To rozwiązanie dla wszystkich małych i średnich przedsiębiorstw, które są gotowe zaufać technologii... i poznać zupełnie nowe oblicze windykacji.

Oceń ten artykuł:

Kto i kiedy nie powinien windykować samodzielnie?
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!