Czy samodzielna windykacja jest tańsza niż za pośrednictwem kancelarii?

10-06-2021

Windykować samodzielnie czy z prawnikiem - takie pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Najczęstszym powodem wątpliwości są koszty. Czy samodzielna windykacja jest tańsza niż za pośrednictwem kancelarii? W zdecydowanej większości przypadków tak - o ile wiesz, jak rozsądnie podejść do tego zadania.

Czy samodzielna windykacja jest tańsza niż za pośrednictwem kancelarii?

Ile kosztuje windykacja z kancelarią - prawną lub windykacyjną?

Usługi prawnicze powszechnie uchodzą za drogie. Zwykle faktycznie tak jest. W przypadku chęci windykacji z kancelarią warto jednak zwrócić uwagę na to... jaka to właściwie kancelaria. Na rynku windykacyjnym wyróżniamy:

  • kancelarie prawne - zatrudniające adwokatów lub radców prawnych wyłącznie z odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi; zwykle w nazwie mają „kancelaria radcowska” lub „kancelaria adwokacka”,
  • kancelarie windykacyjne - zatrudniające adwokatów lub radców prawnych z uprawnieniami zawodowymi, ale też prawników i specjalistów ds. windykacji.

Usługi kancelarii windykacyjnych zwykle są korzystniejsze finansowo dla wierzycieli. Często działają one bardziej jak przedsiębiorstwa, a mniej jak typowe kancelarie prawne, dlatego pole do negocjacji jest większe. Nie ma przy tym różnicy w jakości usług windykacyjnych. Kancelarie windykacyjne często przygotowują też pakiety i specjalne oferty.

Wiele kancelarii windykacyjnych, w tym kancelaria Vindicat [https://vindicat.pl/kancelaria/] pobiera wynagrodzenie dopiero w momencie odzyskania długu. To bardzo korzystne dla wierzyciela, bo nie musi inwestować w windykację już na starcie. Co więcej, kosztami windykacji można obciążyć dłużnika.

Sprawdź, ile będzie kosztowała windykacja Twoich należności z kancelarią Vindicat.

 

Kancelaria radcowska lub adwokacka - zwykle droższa niż kancelaria windykacyjna

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku windykacji z kancelarią prawną - adwokacką lub radcowską. Tutaj koszty rozkładają się w inny sposób. Płatna najczęściej jest już wstępna analiza sprawy i rozmowa z adwokatem lub radcą prawnym. Koszt takiej konsultacji to najczęściej ok. 100-200 zł w zależności od miasta.

Dalsze poprowadzenie sprawy kancelarie wyceniają indywidualnie i ciężko tu o podanie „widełek”. Kancelarie także nie podają ich wprost na swoich stronach internetowych, bo najpierw wolą zapoznać się z okolicznościami sprawy. Koszty również zależą tu od miasta (czym większe, tym drożej), ale też stopnia skomplikowania danego przypadku. Sam pierwszy etap, czyli windykacja polubowna [https://vindicat.pl/baza-wiedzy/polubowna-czy-sadowo-egzekucyjna-windykacja-dlugow/], to zwykle co najmniej kilkaset złotych. Wydatki rosną, gdy okaże się, że sprawę trzeba skierować do sądu lub postępowania egzekucyjnego.

Kancelarie prawne zwykle pobierają też wynagrodzenie szybciej niż kancelarie windykacyjne. Nie uzależniają tej czynności od uprzedniego odzyskania pieniędzy.

Windykacja z adwokatem lub radcą prawnym u boku bez wątpienia jest rozwiązaniem profesjonalnym i w wielu przypadkach skutecznym. Trzeba jednak liczyć się z wysokimi kosztami.

Na preferencyjne warunki w kancelariach prawnych mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy zlecają prawnikowi kilkadziesiąt lub kilkaset podobnych do siebie spraw windykacyjnych. Dużym firmom, które na stałe współpracują z konkretną kancelarią - może się to opłacać. Z perspektywy mniejszych przedsiębiorstw windykacja z adwokatem lub radcą prawnym często okazuje się zbyt kosztowna.

Ile kosztuje samodzielna windykacja w standardowej formie?

Samodzielna windykacja jest rozwiązaniem, które zaangażuje mniej gotówki... ale więcej czasu. Przedsiębiorcy, który podejmują się samodzielnego odzyskiwania pieniędzy, muszą liczyć się z tym, że każdy etap windykacji (łącznie z ewentualnym postępowaniem sądowym i egzekucyjnym) będzie spoczywał na ich barkach.

Samodzielna windykacja to m.in. konieczność przygotowania wezwań do zapłaty, monitów, pozwów, czy wniosku o wszczęcie egzekucji. Może też zakładać dodanie danych dłużnika na giełdę długów, czy do BIG.

Wszystkie te czynności przedsiębiorca może wykonać samodzielnie - ostatecznie jest w stanie także występować na sali sądowej bez pełnomocnika. Wymaga to jednak poświęcenia dużej ilości czasu i merytorycznego przygotowania się do skutecznego windykowania. Niewielu przedsiębiorców może pozwolić sobie na to, aby aż tak się zaangażować.

Przykład:
Firma Pana Jana ma kilkunastu dłużników. W przeszłości Pan Jan współpracował z kancelarią prawną. Tym razem, aby oszczędzić, postanowił windykować samodzielnie. Postawił na windykację w standardowej formie - offline. Samodzielnie przygotował wszystkie wezwania do zapłaty. Następnie kontaktował się z dłużnikami. W przypadku tych, którzy odmówili negocjacji, przygotowywał pozwy sądowe. Szybko zorientował się, że choć faktycznie oszczędził, zaczęło brakować mu czasu na to, co najważniejsze - prowadzenie firmy. Po drodze popełnił też kilka błędów i musiał poświęcić dodatkowy czas na ich sprostowanie. Postanowił więc poszukać innych możliwości... i tak trafił na samodzielną windykację online!

Dla wielu firm bardzo dobrym rozwiązaniem pośrednim będzie właśnie samodzielna windykacja online. To możliwość bardzo korzystna finansowo, a przy tym szybka i zapewniająca przedsiębiorcy rzetelne wsparcie merytoryczne.

Jak działa i ile kosztuje samodzielna windykacja online?

Samodzielna windykacja online w systemie Vindicat.pl jest niezwykle prosta. Choć samo sformułowanie „samodzielna windykacja” sugeruje, że przedsiębiorca będzie działał solo - absolutnie tak nie jest. Otrzyma rzetelne wsparcie systemu do windykacji, który poprowadzi go za rękę. Wyjaśni, co, jak i kiedy zrobić oraz zapewni właściwe narzędzia.

Dzięki windykacji online z Vindicat.pl przedsiębiorca nie musi samodzielnie przygotowywać dokumentów i wykonywać innych czasochłonnych czynności windykacyjnych. Zrobi to za niego system.

A koszty? Samodzielna windykacja online to rozwiązanie bardzo korzystne finansowo. Dzięki temu, że jest częściowo zautomatyzowane, cena może być niższa, bez uszczerbku dla jakości. W zakresie rozliczenia w systemie Vindicat.pl sam możesz zadecydować, czy:

  • wolisz model prowizyjny - w tym modelu prowizję zapłacisz jedynie w przypadku skutecznego odzyskania pieniędzy od dłużnika; wynosi ona 6% od windykowanej należności;
  • wolisz wygodny model abonamentowy - ceny abonamentów rozpoczynają się już od 169 zł miesięcznie.

Samodzielna windykacja online to rozwiązanie na miarę możliwości finansowych każdego przedsiębiorcy!

Poznaj wszystkie możliwości samodzielnej windykacji z systemem Vindicat.pl

Czy skoro samodzielna windykacja online nie zrujnuje finansów firmy, to oznacza, że jej możliwości są ograniczone? Wręcz przeciwnie.

System do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl to kompleksowe rozwiązanie. Zapewnia pomoc na każdym etapie odzyskiwania pieniędzy - zarówno polubownym, sądowym, jak i egzekucyjnym.

Wystarczy założyć konto w systemie Vindicat.pl, wybrać model rozliczenia (prowizja lub abonament) i wprowadzić dane z nieuregulowanych faktur. Rozpoczęcie korzystania z systemu zajmuje tylko chwilę i nie wymaga żadnych specjalistycznych umiejętności.

System precyzyjnie wskazuje użytkownikowi co i kiedy powinien zrobić. A jeśli wybierzesz możliwość windykacji automatycznej - cały proces odzyskiwania pieniędzy może przeprowadzić za Ciebie!

Przeczytaj, jak przebiega i na czym polega windykacja automatyczna w systemie Vindicat.pl i zapłać za windykację, dopiero gdy odzyskasz pieniądze.

Vindicat.pl zapewni Ci wszystkie narzędzia, niezbędne dla skutecznego odzyskiwania należności. Należą do nich w szczególności:

  • Giełda długów Vindicat. Ma ona wszystkie cechy dobrej giełdy długów - jest bezpieczna, a umieszczone na niej informacje są świetnie widoczne w wyszukiwarce internetowej. Chcesz zmotywować dłużnika do szybszej zapłaty? Upublicznij jego dane na popularnej giełdzie długów Vindicat ... i sprawdź sam, jak bardzo skuteczne jest to rozwiązanie!
  • Baza spersonalizowanych, gotowych do użycia pism windykacyjnych. Koniec z samodzielnym przygotowywaniem dokumentów - każdy przedsiębiorca wie, jak dużo czasu to zajmuje. Dlatego z systemu można wygenerować gotowe wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy, wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego i szereg innych pism. Są spersonalizowane - opierają się na wprowadzonych wcześniej danych. Wystarczy je tylko podpisać... i już!
  • Możliwość dodania wpisu do najpopularniejszego BIG-u - BIG InfoMonitor - oraz wygenerowania raportu o wiarygodności kontrahenta.
  • Moduł do prowadzenia negocjacji online z kontrahentem.
  • Opcja monitorowania płatności przy pomocy systemu dopasowanego specjalnie do potrzeb małych i średnich firm.
  • Profesjonalna pomoc działu obsługi klienta - w dowolnym momencie, w razie jakichkolwiek pytań.

Samodzielna windykacja online pozwala zredukować koszty, a przy tym jest niezwykle skuteczna. Aż 93% spraw prowadzonych przy pomocy systemu Vindicat.pl kończy się na etapie polubownym!

 

Koszty windykacji można skutecznie zredukować

Fakt, że przedsiębiorcy za wszelką cenę starają się ograniczyć koszty odzyskiwania pieniędzy i inwestycje w windykację, nikogo nie dziwi. Konieczność walki z nierzetelnymi klientami sama w sobie jest trudna i stresująca. Bywa też angażująca emocjonalnie. Dlatego tak wiele firm decyduje się na samodzielne dochodzenie zapłaty. Samodzielna windykacja w standardowej formie bez wątpienia jest tańsza niż ta z pomocą kancelarii. Płacimy za nią jednak swoim czasem.

Zdecydowanie warto więc rozważyć trzecią, najnowocześniejszą możliwość - samodzielną windykację online. Jeśli chcesz ograniczyć koszty windykacji i oszczędzić czas, bez negatywnego wpływu na efekty - to zdecydowanie rozwiązanie dla Ciebie.

Sprawdź naszą ofertę:

Windykuj online i nie przepłacaj tam, gdzie nie musisz!

FAQ:

Czy za windykację zawsze trzeba zapłacić z góry?

Na szczęście nie. Kancelaria Vindicat pobiera opłatę dopiero po odzyskaniu należności. Przedsiębiorcy, którzy wolą windykować samodzielnie i zdecydują się na automatyczną windykację w systemie do windykacji online Vindicat.pl, także mogą skorzystać z takiej możliwości. Oznacza to brak konieczności inwestycji w windykację na samym początku drogi do odzyskania pieniędzy. To najkorzystniejsza z opcji!

Czy z kancelarią można negocjować ceny windykacji?

To zależy. Na preferencyjne warunki mogą liczyć najczęściej firmy, które przekazują do windykacji cały pakiet spraw. Pozycja negocjacyjna przedsiębiorcy, który ma do windykacji dwie lub trzy należności o niewielkiej wartości, nie będzie raczej zbyt silna.

Czy dłużnik może odmówić kontaktu z pracownikiem kancelarii prawnej?

Tak. Prawnik nie może zmusić dłużnika do kontaktu, podobnie jak windykator. Odmawiając kontaktu, dłużnik jednak sam pozbawia się szansy na szybkie i polubowne zakończenie sprawy.

Jak wybrać najlepszą metodę windykacji dla swojej firmy?

Koszty są oczywiście ważne... ale to nie jedyne kryterium. Warto zastanowić się, ile czasu możemy poświęcić na windykację. Jeśli nie chcemy angażować się w nią w ogóle, a wyższe koszty nam niestraszne, przekazanie sprawy kancelarii to pewnie najlepsze rozwiązanie. W innych przypadkach - warto rozważyć samodzielną windykację online. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Windykacja z kancelarią windykacyjną czy adwokacką - co wybrać?.

Czy samodzielna windykacja online jest równie bezpieczna jak odzyskiwanie pieniędzy z kancelarią?

Zdecydowanie tak. System Vindicat.pl korzysta z najnowocześniejszych rozwiązań w zakresie cyberbezpieczeństwa. Czynności windykacyjne, których podejmowanie umożliwia, są na bieżąco dostosowywane do zmian w prawie. System „nie pozwoli” użytkownikowi na podjęcie żadnego działania niewłaściwego w danych okolicznościach.

Czy kancelarie prawne podejmują się windykowania w terenie?

Nie. Kancelarie radcowskie i adwokackie zasadniczo nie prowadzą windykacji terenowej i nie oferują tego typu usług swoim klientom. Przedsiębiorcy, którzy chcieliby skorzystać z windykacji terenowej, powinni poszukać wyspecjalizowanych firm windykacyjnych.

Czy można przerwać samodzielną windykację online i przekazać sprawę stacjonarnej kancelarii?

Tak. Windykując samodzielnie w systemie Vindicat.pl w każdej chwili można przerwać windykację i przekazać sprawę kancelarii Vindicat. Jednym kliknięciem!

Oceń ten artykuł:

Czy samodzielna windykacja jest tańsza niż za pośrednictwem kancelarii?
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!