Kiedy komornik nie może ściągnąć długu?
Zadaniem komornika jest skuteczna egzekucja wierzytelności. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym i aby ściągnąć należność może sięgnąć po zupełnie inne środki niż np. wierzyciel czy windykator. Co, jeśli jednak okaże się, że nawet komornik nie może ściągnąć długu? Kiedy mamy do czynienia z taką sytuacją? Sprawdźmy.
Kiedy komornik nie pomoże wierzycielowi?
Dla wielu wierzycieli komornik jest jedyną - ostatnią - deską ratunku. Kiedy od dłużnika nie uda się wyegzekwować pieniędzy w drodze windykacji polubownej i na drodze sądowej, pozostaje już tylko postępowanie egzekucyjne. Niestety, jeśli dłużnik spełnia poniższe warunki, szanse na odzyskanie jakichkolwiek środków w drodze egzekucji komorniczej drastycznie maleją.
Komornik nie ściągnie od dłużnika pieniędzy, jeśli:
- Dłużnik nie zgromadził żadnych oszczędności na koncie bankowym.
- Dłużnik nie ma żadnych cennych ruchomości ani nieruchomości oraz nie ma żadnych przedmiotów, które można spieniężyć.
- Dłużnik nie pracuje i na jego konto nie wpływają środki z tytułu wykonywania umowy o pracę czy prowadzenia własnej działalności.
- Dłużnik nie ma innego źródła utrzymania o stałym charakterze.
W skrajnych przypadkach te sytuacje zachodzą jednocześnie. Aby jednak skuteczność działań komornika znacząco spadła, wystarczy zaistnienie kilku z nich.
Dłużnik nie ma żadnego majątku - ale jak to możliwe?
Wierzyciele często, gdy dowiadują się, że egzekucja jest bezskuteczna, nie mogą w to uwierzyć. Przecież dłużnik musi z czegoś żyć, dlaczego więc komornik, mając do dyspozycji wszystkie środki przymusu, nie może wyegzekwować żadnych pieniędzy? Często frustrację wierzyciela wzmaga dodatkowo fakt, że wierzyciel dokładnie wie, że dłużnik w rzeczywistości ma pieniądze i wcale nie jest niewypłacalny...
Przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka:
- Dłużnik pracuje na czarno i dlatego jego dochody są nieudokumentowane.
- Dłużnik pozbył się całego swojego majątku, np. przepisał go na najbliższych (o tym, co można zrobić w takiej sytuacji, pisaliśmy w artykule Co zrobić, gdy dłużnik pozbywa się swojego majątku? ).
- Dłużnik w istocie spełnia wszystkie warunki, przez które komornik ma związane ręce - np. mieszka w mieszkaniu, które nie należy do niego i nie ma żadnego źródła zarobku, a zamiast tego utrzymuje się np. z alimentów, których komornik nie może zająć. Przypadki, w których komornik nie może niczego wyegzekwować, mimo że dłużnik nie podejmuje żadnych oszukańczych działań, także się zdarzają.
Bezskuteczna egzekucja... i co dalej?
Jeśli komornik nie może ściągnąć należności, to informuje o tym wierzyciela. W tym celu wysyła do niego pismo, w którym informuje o bezskuteczności egzekucji - czyli zaniechaniu czynności ze względu na przeszkody o charakterze trwałym. Komornik wskazuje w tym dokumencie przyczyny, dla których nie doszło do ściągnięcia należności.
Nie oznacza to jednak, że sprawa w tym momencie się kończy.
Po tym, jak wierzyciel dowie się o bezskuteczności egzekucji, może złożyć wniosek o przeprowadzenie egzekucji w inny sposób. Jeśli do tej pory komornik prowadził egzekucję np. z majątku dłużnika, to wierzyciel może zawnioskować o egzekucję np. z ruchomości pozostających we władaniu dłużnika (nie będących jego własnością).
Postępowanie egzekucyjne będzie jednak umorzone, jeśli komornik wyczerpie wszystkie możliwości. Umorzenie sprawy nie oznacza jednak umorzenia długu!
Dług nadal istnieje i wierzyciel ma nadal prawo domagać się zwrotu pieniędzy. Dodatkowo, za sprawą rosnących odsetek, kwota całkowita należności stale wzrasta.
Bezskuteczna egzekucja - możliwość ponownego wszczęcia postępowania
Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie oznacza, że wierzyciel nie może postarać się o odzyskanie przez komornika pieniędzy ponownie. Może to zrobić w ciągu 10 lat.
Ponowne wszczęcie postępowania ma sens, ponieważ sytuacja dłużnika może zmienić się z dnia na dzień. Może np. podjąć pracę lub np. wejść w posiadanie jakichś nieruchomości czy cennych ruchomości.
Egzekucję najlepiej wszcząć ponownie w ciągu trzech lat od otrzymania postanowienia o umorzeniu postępowania. W ten sposób zapobiegamy przedawnieniu należnych odsetek (które to prze;dawniają się w terminie 3 lat).
Przykład
Pan Dariusz jest dłużnikiem Pani Elżbiety. W 2020 r. zakończyła się egzekucja, którą Pani Elżbieta wszczęła wobec Pana Dariusza - swojego byłego kontrahenta. Egzekucja okazała się bezskuteczna. Komornik nie ściągnął od Pana Dariusza żadnych należności, ponieważ nie pracował on w oparciu o umowę o pracę i utrzymywał się z otrzymywanych od byłej żony alimentów. Pan Dariusz utrzymywał też, że „była żona zabrała mu wszystko” i formalnie faktycznie nie posiadał żadnego majątku. Pani Elżbieta ostatnio zaobserwowała jednak w mediach społecznościowych, że Pan Dariusz odbywa podróże służbowe. Powinna jak najszybciej zgłosić ten fakt komornikowi i wszcząć postępowanie egzekucyjne ponownie. Jeśli Pan Dariusz utrzymywałby, że nie jest nigdzie zatrudniony, komornik o pomoc w ustaleniu tego faktu, może poprosić Powiatową Inspekcję Pracy.
Egzekucję długu można wszczynać ponownie nieograniczoną liczbę razy.
Co więcej, każdy wniosek o ponowne wszczęcie egzekucji, przerywa bieg przedawnienia. Oznacza to, że jeśli wierzyciel będzie wszczynał kolejne postępowania i będą one umarzane, a wierzyciel ponownie będzie je wszczynał, to nakaz zapłaty lub wyrok mogą teoretycznie zachowywać ważność w nieskończoność.
Sprzedaż wierzytelności - alternatywa dla jej dochodzenia
Wierzyciele, po kolejnej bezskutecznej próbie odzyskania pieniędzy z pomocą komornika, zwykle chcą spróbować odzyskać pieniądze w inny sposób. Mogą to zrobić, np. wystawiając wierzytelność na sprzedaż na giełdzie długów.
Na giełdę długów można wystawić zarówno jedną nieodzyskaną wierzytelność, jak i cały pakiet.
Istnieją firmy specjalne podmioty - firmy windykacyjne - które mogą być zainteresowane zakupem wierzytelności, w przypadku których egzekucja okazała się bezskuteczna. Największe szanse na korzystną sprzedaż mają długi, które są stosunkowo świeże. Dlatego ze sprzedażą długu, podobnie jak z windykacją, nie ma sensu zwlekać!
Sprzedaż wierzytelności na giełdzie długów nie pozwoli oczywiście odzyskać pełnej kwoty. Pozwoli jednak szybko i w stosunkowo prosty sposób odzyskać jakiekolwiek środki - w przeciwieństwie do bezskutecznej egzekucji.
Pewną, bezpieczną i popularną giełdą długów, jest giełda Vindicat.pl. Co więcej, działa ona w bardzo korzystnym dla wierzycieli modelu success fee.
Vindicat.pl - windykacja online dla wierzycieli, którzy chcą wziąć sprawy w swoje ręce
Vindicat.pl to innowacyjny system do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online. Pozwala skutecznie odzyskiwać pieniądze małym i średnim firmom - wygodnie, przez Internet, bez wychodzenia domu! Wystarczy założyć konto, wprowadzić dane z nieuregulowanych faktur... i już można działać. Bez zbędnych formalności, za to bezpiecznie i efektywnie.
Vindicat.pl już w standardzie zapewnia wierzycielom wszystkie niezbędne narzędzia, dzięki którym mogą bezpiecznie odzyskiwać należności.
Przy pomocy Vindicat.pl można między innymi:
- Dodać dług na popularną giełdę długów. To możliwość przydatna dla wierzycieli, którzy chcą sprzedać wierzytelność, ponieważ egzekucja okazała się bezskuteczna. Skorzystać z niej mogą również ci wierzyciele, którzy chcą po prostu zmotywować klienta do szybszej zapłaty!
- Wypróbować windykację automatyczną. System może samodzielnie przeprowadzić aż 10 czynności windykacyjnych. Może automatycznie m.in. wysyłać wezwania do zapłaty oraz dodawać długi na giełdę długów. Co więcej, za windykację automatyczną zapłacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Korzystnie, prawda? Dowiedz się więcej o tej innowacyjnej możliwości!.
- Skorzystać z opcji integracji z systemem księgowym online. Korzystasz z systemu do księgowości online? Świetnie się składa. Konto w Vindicat.pl można bezpiecznie połączyć z ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Dzięki tej integracji nieopłacone faktury automatycznie trafią do Vindicat.pl. Sprawdź, dlaczego warto zintegrować swój system do księgowości online z Vindicat.pl.
- Monitorować płatności i umieszczać na fakturach pieczęć prewencyjną. Dzięki temu skutecznie ograniczysz ryzyko opóźnień w płatnościach.
- Korzystać z bazy gotowych, spersonalizowanych dokumentów windykacyjnych. Z Vindicat.pl w ciągu kilku sekund wygenerujesz m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy i inne. Wszystkie pisma będą gotowe do wykorzystania, ponieważ opierają na wprowadzonych do systemu danych. Koniec z samodzielnym przygotowywaniem dokumentów!
- Wygenerować raport o wiarygodności kontrahenta z najpopularniejszego Biura Informacji Gospodarczej - BIG InfoMonitor. Możesz także dodać własny wpis.
- Przekazać sprawę stacjonarnej kancelarii windykacyjnej Vindicat - w dowolnym momencie.
Dzięki systemowi Vindicat.pl windykacja jest prosta jak nigdy wcześniej. System prowadzi wierzyciela przez każdy etap odzyskiwania pieniędzy. Pomaga też podejmować skuteczne działania zapobiegające opóźnieniom w płatnościach.
Jeśli prowadzisz małą lub średnią firmę i chcesz odzyskać kontrolę nad relacjami z klientami, którzy nie płacą na czas - Vindicat.pl to rozwiązanie dla Ciebie!
Wierzycielu, nie licz na komornika - licz na siebie!
Sytuacje, w których komornik nie może ściągnąć długu, zawsze są dla wierzycieli trudne i rozczarowujące. Niestety, zdarza się, że komornik faktycznie nie może pomóc. Właśnie dlatego już od początku warto postawić na efektywną windykację i postarać się zakończyć sprawę na etapie polubownym. Aż 93% spraw prowadzonych w systemie Vindicat.pl kończy się właśnie polubownie!
Sprawdź ofertę Vindicat.pl w modelu:
- rozliczenia prowizyjnego,
- lub abonamentowego!
FAQ:
Jaki sposób komornik sprawdza, czy dłużnik ma jakikolwiek majątek?
Komornik w tym celu wysyła zapytania do odpowiednich instytucji. Zwykle trafiają one m.in. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędu Skarbowego, Wydziału Ksiąg Wieczystych, systemu OGNIVO itp. Komornik przeprowadza też w mieszkaniu lub domu dłużnika tzw. czynności terenowe.
Czy komornik informuje wierzyciela o zamiarze umorzenia windykacji?
Tak, robi to. To moment, w którym wierzyciel może jeszcze udzielić komornikowi informacji o majątku dłużnika (jeśli takie posiada), aby zapobiec bezskuteczności egzekucji.
Co jeśli wierzyciel podejrzewa, że dłużnik pracuje na czarno?
W takich przypadkach wierzyciel powinien powiadomić komornika o swoich przypuszczeniach. Komornik powinien natomiast zawiadomić o tym właściwą instytucję, czyli w tym przypadku Powiatową Inspekcję Pracy. Przeprowadzi ona odpowiednią kontrolę.
Kiedy można złożyć wniosek o ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego wobec dłużnika?
Egzekucję można wszcząć ponownie zarówno już po kilku dniach, jak i po kilku latach. Nie należy jednak robić tego później niż po 3 latach, aby nie dopuścić do przedawnienia się odsetek. W praktyce - najlepiej monitorować sytuację dłużnika. Jeśli podejrzewamy, że wszedł on w posiadanie jakiegoś majątku lub rozpoczął pracę zarobkową - należy ponownie złożyć wniosek.
Czy egzekucję komorniczą można umorzyć na wniosek wierzyciela?
Oczywiście. W praktyce do takich przypadków dochodzi bardzo często, jeśli dłużnik i wierzyciel „dogadają się” z pominięciem komornika. W takich sytuacjach nie ma obowiązku kontynuowania postępowania.
Czy umorzenie postępowania egzekucyjnego może dotyczyć jedynie części postępowania?
Tak. Umorzenie egzekucji komorniczej może dotyczyć całości albo wyłącznie części postępowania egzekucyjnego.
Czy wierzyciel może zaksięgować nieodzyskaną należność jako koszt uzyskania przychodu?
Tak. Uzyskanie postanowienia o bezskutecznej egzekucji z braku majątku dłużnika stanowi ku temu podstawę. Można tego dokonać do momentu przedawnienia wierzytelności.