Jak zorganizować dział windykacji?

28-09-2017

Dział windykacji to bardzo ważny element organizacyjny każdej firmy. To właśnie on dba o zapewnienie stałej płynności finansowej firmy.  Jest to bardzo ważne zadanie. Biznes nie może sprawnie działać, jeżeli zabraknie mu funduszy na realizację bieżących działań. Aby do takiej sytuacji nie doszło, konieczne jest utrzymanie odpowiedniej organizacji działu windykacji.

jak zorganizować dział windykacji

Dział windykacji  – odpowiednie zaplecze kadrowe

Bardzo ważnym ogniwem w każdej organizacji są odpowiednio wyszkolone zasoby ludzkie. Takie zasoby gwarantują skuteczność prowadzonych później działań, które mają na celu odzyskiwanie firmowych pieniędzy.

Najlepiej w dziale windykacji będą działać prawnicy i detektywi. Pierwsi zagwarantują nam legalność i prawną skuteczność działania. Drudzy zaś, ułatwią prawnikom pracę poprzez szukanie majątku i uzyskiwanie cennych informacji o dłużniku, który próbuje ukrywać swój majątek.

Dział windykacji - zadania

Zazwyczaj podstawowymi zadaniami działu windykacji jest kompleksowa obsługa wierzytelności firmy oraz bliska współpraca z działem księgowości. To właśnie dział księgowości powinien być pierwszym ogniwem walczącym o zachowanie płynności finansowej. Jak ma to zrobić? Po prostu powinien na bieżąco przesyłać informacje o opóźnieniach w płatnościach. To znacznie ułatwi pracę działu windykacji, który będzie mógł rozpocząć działania niezwłocznie – od razu, jak pojawią się jakiekolwiek opóźnienia.  A nie wolno zapominać o tym, że czas odgrywa kluczową rolę przy odzyskiwaniu pieniędzy.

 

Oprócz tego wśród zadań działu windykacji najczęściej wyróżnia się poniższe:

Jak widać zadania stawiane przed działem windykacji są liczne i dość trudne. Dlatego stworzenie dobrego działu windykacji wymaga odpowiednich nakładów finansowych i osobowych.

 

Dział windykacji – automatyzacja działań za pomocą systemu Vindicat.pl

Alternatywą do stworzenia działu windykacji w własnej firmie jest skorzystanie z nowoczesnych i innowacyjnych narzędzi automatyzujących działania windykacyjne, czyli z systemu do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl.

Dzięki wdrożeniu systemu Vindicat.pl w firmie, nie jest już dłużej konieczne zatrudnianie całego zespołu specjalistów. Wystarczy zatrudnienie jednej osoby, która po przeszkoleniu z działania systemu Vindicat.pl będzie w stanie prowadzić skuteczne całokształt działań z zakresu windykacji. Takie działanie już w samo sobie zoptymalizuje płynność finansową przedsiębiorstwa, gdyż pozwoli na duże oszczędności nie obniżając poziomu wydajności procesu odzyskiwania należności.

Oceń ten artykuł:

Jak zorganizować dział windykacji?
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!