Jak windykować w czasach pandemii?
Jak skutecznie i bezpiecznie windykować w czasach pandemii? Takie pytanie zadają sobie obecnie rzesze przedsiębiorców. Mimo niesprzyjających okoliczności windykację można, a nawet trzeba kontynuować. Co więcej, nie musi być to wcale znacznie trudniejsze niż w standardowych warunkach. Jak to możliwe? Przeczytaj.
Przede wszystkim - nie obawiaj się rozpoczynać lub kontynuować działań windykacyjnych!
Na początek informacja zupełnie podstawowa. Warto jednak wyraźnie podkreślić ten fakt - w dobie pandemii MOŻNA, a nawet TRZEBA windykować. Wielu wierzycieli w momencie wybuchu kryzysu zawiesiło swoje działania - absolutnie niesłusznie! Okoliczności są wyjątkowe, jednak każdy dzień zwłoki w działaniu oddala przedsiębiorcę od szczęśliwego zakończenia sprawy.
Wierzyciele, mimo pandemii, nadal powinni wszelkimi dostępnymi środkami walczyć o swoje pieniądze.
Należy oczywiście maksymalnie ograniczyć kontakty międzyludzkie. Nie oznacza to jednak, że trzeba biernie czekać na nadejście lepszych czasów. Jak zwykle wygrają ci, którzy potrafią szybko dostosować się do nowych okoliczności i korzystać z rozwiązań adekwatnych do sytuacji.
Pewnego rodzaju wyjątkiem mogą być sytuacje, w których w opóźnienie popadł zaufany, wieloletni kontrahent.
Pandemia to również czas, w którym przedsiębiorcy wykazują się wobec siebie większą niż zwykle wyrozumiałością. Sympatia do kontrahenta nigdy jednak nie powinna przysłaniać interesu finansowego firmy, a w szczególności negatywnie wpływać na płynność finansową przedsiębiorstwa.
W dobie pandemii jeszcze rzetelniej prowadź windykację polubowną
W tych trudnych czasach warto jeszcze bardziej przyłożyć się do etapu prewencji oraz etapu polubownego. Ich powodzenie opiera się przede wszystkim na kontaktach pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem, które to można bez większych problemów regulować zdalnie.
Zakończenie sprawy na etapie polubownym pozwala uniknąć angażowania w sprawę sądu i komornika.
Jak nietrudno się domyślić w obecnej sytuacji na wyznaczenie terminu rozprawy, a kolejno wszczęcie postępowania egzekucyjnego, będzie trzeba poczekać jeszcze dłużej niż zwykle. Wierzycielowi aktualnie znacznie bardziej opłaca się więc „dogadać się” z dłużnikiem, aniżeli podejmować jakiekolwiek inne czynności wymagające ingerencji podmiotów trzecich.
UWAGA: Nie oznacza to jednak, że nie warto składać pozwu o zapłatę. Jeśli windykacja polubowna nie przyniesie oczekiwanych efektów, bezsprzecznie należy złożyć pozew! Warto od razu jednak liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania na rozpoznanie sprawy.
Z tego właśnie względu aktualnie tak ważny jest etap prewencyjny i polubowny.
Dla przypomnienia, w ramach prewencji wierzyciel powinien w szczególności:
- korzystać z pieczęci prewencyjnej,
- monitorować płatności,
- w przypadku nowych kontrahentów - dokładnie ich weryfikować.
Etap polubowny to z kolei:
- wysyłka wezwań do zapłaty,
- negocjacje z dłużnikiem - e-mailowe, telefoniczne lub z wykorzystaniem specjalnych aplikacji,
- umieszczenie danych dłużnika na giełdzie długów,
- dodanie wpisu z danymi kontrahenta do Biura Informacji Gospodarczej.
Każdą z tych czynności można przeprowadzić zdalnie, bez wychodzenia z domu.
Jak? Najlepiej pewnie i bezpiecznie - z pomocą dedykowanego systemu do windykacji online.
Windykacja online - najlepsze rozwiązanie w czasach pandemii. Jak to działa?
Nasze życie na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy przeniosło się do Internetu w naprawdę imponującym zakresie. Windykować również można zdalnie. Jak właściwie przebiega windykacja online? To proste - już wyjaśniamy.
Prowadzenie skutecznej windykacji online jest możliwe dzięki pomocy systemu do monitoringu należności i automatycznej windykacji online Vindicat.pl. To jedyny w pełni kompleksowy system do windykacji online w Polsce.
Vindicat.pl to prosta w obsłudze aplikacja windykacyjna, która prowadzi przedsiębiorcę przez cały proces odzyskiwania pieniędzy. Użytkownik nie musi mieć żadnej specjalnej wiedzy windykacyjnej. Wystarczy, że wykonuje instrukcje generowane przez system. Nie jest także konieczna żadna szczególna wiedza techniczna ani odrębny program - aplikacja działa w przeglądarce internetowej. Każdy, kto na co dzień pracuje przy komputerze, poradzi sobie z obsługą systemu Vindicat.
Co ważne, aplikacja Vindicat.pl nie powstała w momencie wybuchu pandemii. Z sukcesami funkcjonuje na rynku od wielu lat - umożliwiła już odzyskanie pieniędzy setkom przedsiębiorców. To przemyślane, doskonalone od lat, w pełni bezpieczne rozwiązanie.
Aby móc skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez Vindicat.pl, należy rozpocząć od rejestracji w systemie. Po rejestracji system poprosi o wprowadzenie danych z nieopłaconych przez kontrahenta faktur oraz szczegółów wierzytelności. Następnie użytkownik otrzymuje scenariusz postępowania, przygotowany przez specjalistów w zakresie windykacji. Jedyne, co musi zrobić, to postępować zgodnie ze wskazówkami i w odpowiednich terminach.
Użytkownicy Vindicat.pl otrzymują w pełni kompleksowe wsparcie - w tym również w zakresie pism i dokumentów windykacyjnych.
W ciągu zaledwie kilku minut wierzyciele zarejestrowani w systemie mogą wygenerować gotowe do użycia wezwania do zapłaty, pozwy, wnioski o nadanie klauzuli wykonalności i szereg innych pism. Dokumenty są spersonalizowane, ponieważ opierają się na wprowadzonych wcześniej danych. Wystarczy je wydrukować i podpisać.
Dokumenty oraz szereg innych możliwości dostępne są na każdym z etapów odzyskiwania pieniędzy.
Etap prewencyjny | Etap polubowny windykacji online | Etap sądowy windykacji online | Etap egzekucyjny windykacji online |
---|---|---|---|
• Automatyczne przypomnienia o zbliżających się i minionych terminach płatności (sms, e-mail) • Pieczęć prewencyjna • Raport BIG InfoMonitor o wiarygodności kontrahenta • Robot windykacyjny | • Gotowe wezwania do zapłaty • Gotowe wnioski o ustalenie danych dłużnika • Negocjacje z dłużnikiem online • Giełda długów • Wpis do Big InfoMonitor • Robot windykacyjny | • Gotowe pozwy do sądu • Gotowe pozwy do e-sądu • Gotowe wnioski o nadanie klauzuli wykonalności | • Wnioski o wszczęcie postępowania • Wnioski o egzekucję z majątku dłużnika • Wnioski o udzielenie informacji • Wnioski o zawieszenie lub umorzenie postępowania |
Przykład:
Pan Krzysztof, przedsiębiorca transportowy, w momencie wybuchu pandemii zaczął rozglądać się za nowymi, dostosowanymi do okoliczności rozwiązaniami. W ten sposób trafił na opinie o jedynym w pełni kompleksowym narzędziu do windykacji online w Polsce - systemie Vindicat.pl. Okazało się, że wielu przedsiębiorców odzyskuje swoje pieniądze przez Internet od dobrych kilku lat. Pan Krzysztof początkowo obawiał się o swoją wiedzę windykacyjną i umiejętności techniczne, jednak szybko okazało się, że obawy były bezpodstawne. System przeprowadził Pana Krzysztofa przez każdy z etapów windykacji. Przy okazji przedsiębiorca w końcu wprowadził regularny monitoring płatności do swojej firmy. Samodzielnie wygenerował nawet pozwy zapłatę przeciwko kontrahentom, w stosunku do których prowadził bezskuteczną windykację polubowną od dłuższego czasu. Wcześniej był przekonany, że potrzebuje do tego pomocy prawnika. Aktualnie Pan Krzysztof żałuje, że tak późno zdecydował się na windykację online - oszczędza dzięki niej czas i pieniądze.
Jakie są dodatkowe korzyści z automatycznej windykacji online?
Możliwości, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy windykujący online, jest znacznie więcej. Użytkownicy Vindicat.pl otrzymują dostęp także do wielu innych funkcjonalności, niezwykle przydatnych w czasach pandemii. Są to m.in.:
- Możliwość powierzenia części powtarzalnych czynności windykacyjnych specjalnemu robotowi windykacyjnemu. Automatyzacja windykacji w czasie pandemii? Dlaczego nie! Dzięki wsparciu sztucznej inteligencji przedsiębiorca naprawdę dużo czasu. Robot przejmuje część prostych, powtarzalnych czynności, jak np. wysyłka wezwań do zapłaty, czy dodanie danych kontrahenta na giełdę długów. Sprawdź, jak działa zautomatyzowana windykacja online. Przekonaj się, jak bardzo innowacje mogą usprawnić i przyspieszyć procesy windykacyjne w Twojej firmie.
- Monitoring należności. Monitoring płatności i windykacja przy pomocy jednego systemu i w ramach jednego abonamentu? To możliwe! I niezwykle wygodne. Sprawdź, dlaczego monitorowanie płatności jest kluczowe dla utrzymania płynności finansowej, w szczególności w trudnych czasach pandemii.
- Moduł negocjacji z dłużnikiem online. Dzięki Vindcat.pl negocjacje można przenieść bezpiecznej sfery online. Bez zbędnego stresu i konieczności osobistych pertraktacji.
- Możliwość umieszczania pieczęci prewencyjnej na wystawianych fakturach. Dzięki pieczęci prewencyjnej kontrahent od razu będzie miał świadomość, że jeśli nie ureguluje płatności w terminie, będzie miał do czynienia z profesjonalistami z zespołu Vindicat.
- Dostęp do świetnie widocznej w wyszukiwarkach giełdy długów Użytkownicy aplikacji mogą nie tylko wystawić na sprzedaż własne wierzytelności, ale również zweryfikować parterów biznesowych.
- Dostęp wyczerpującego programu edukacyjnego oraz indywidualnej pomocy prawnej.
- Opcja umieszczenia wpisu w Biurze Informacji Gospodarczej InfoMonitor - w zależności od wybranej oferty.
Aż 93% spraw prowadzonych w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl kończy się na etapie polubownym. W aktualnej sytuacji zakończenie sprawy bez udziału sądu jest szczególnie korzystne. Warto więc wykorzystać wszystkie możliwości, aby porozumieć się z kontrahentem.
Pieniądze można skutecznie odzyskiwać bez wychodzenia na zewnątrz, nie ruszając się z biura. Użytkownicy systemu Vindicat.pl przekonują się o tym codziennie, od lat.
Windykacja a koronawirus - nie trać tam, gdzie nie musisz
Możliwość odzyskiwania pieniędzy bez konieczności osobistego kontaktu z dłużnikiem jeszcze nigdy dotąd nie była tak ważna. Świadomi przedsiębiorcy powinni więc wybierać bezpieczne i pewne rozwiązania. To nie jest czas na szukanie nieprzetestowanych wcześniej możliwości.
Zaufaj jedynemu w Polsce w pełni kompleksowemu systemowi do windykacji online, który pomógł szczęśliwie odzyskać pieniądze tysiącom polskich przedsiębiorców. Zarejestruj się w systemie i rozpocznij windykację, zanim zrobią to inni wierzyciele Twojego dłużnika. Sprawdź możliwości i wybierz najkorzystniejszą ofertę dla Twojej firmy.
FAQ:
Czy w czasie koronawirusa można złożyć do sądu wniosek o wydanie nakazu zapłaty?
Tak, można. Należy oczywiście wcześniej upewnić się, czy są spełnione warunki, aby sąd mógł taki nakaz wydać. Warto też z góry przygotować się na to, że w obecnej sytuacji wydanie nakazu zapłaty może zająć sądowi więcej czasu.
Czy dłużnik może odmówić spłaty zadłużenia, powołując się na pandemię koronawirusa?
Co do zasady - nie. Szczegółowo na ten temat piszemy w artykule Czy dłużnik może odmówić zapłaty powołując się na siłę wyższą?.
Czy w czasie trwania pandemii wierzyciel może naliczać odsetki?
Oczywiście. Nie istnieją żadne przeciwwskazania w tym zakresie. Wierzyciel powinien doliczać odsetki. Może podejmować takie czynności windykacyjne, jak przed wybuchem pandemii, choć najbezpieczniej jest podejmować je online.
Kiedy - w dobie koronawirusa - wysłać do kontrahenta pierwsze wezwanie do zapłaty?
Kontrahentowi warto przypomnieć o płatności jak najszybciej. Można to zrobić także przy okazji niezobowiązującej rozmowy telefonicznej na inny temat. Co prawda w czasie pandemii firmy wykazują się wobec siebie większym zrozumieniem. Z pewnością jednak nie należy zwlekać z wysyłką pierwszego wezwania do zapłaty dłużej niż 30 dni od daty wymagalności.
Jak długo prowadzić windykację polubowną?
To zależy. Na pewno jednak nie ma sensu prowadzić windykacji polubownej miesiącami, jeśli wierzyciel nie widzi ze strony dłużnika żadnej chęci porozumienia. Statystycznie etap polubowny windykacji trwa do trzech miesięcy, jednak nie jest to żadna reguła. Każdorazowo należy obserwować reakcję dłużnika na próby pozasądowego zakończenia sprawy. W razie braku chęci porozumienia nie należy zwlekać ze złożeniem pozwu.
Czy jeśli komornik zajął konto dłużnika, może je odblokować w związku ze stanem epidemii?
Nie. Epidemia koronawirusa zgodnie z aktualnymi przepisami nie daje takiej możliwości. Dłużnik może co prawda złożyć do komornika wniosek o odblokowanie konta, jeśli uważa, że jego sytuacja finansowa z powodu epidemii uległa pogorszeniu. Ewentualną zgodę na odblokowanie konta dłużnika musiałby jednak wyrazić nie komornik, a wierzyciel.
Czy windykacja online jest całkowicie bezpieczna i legalna?
Jak najbardziej! Nie ma żadnych wątpliwości co do legalności odzyskiwania pieniędzy online. Co więcej, windykując w systemie Vindicat.pl, masz pewność, że nad całością czuwają specjaliści - prawnicy, specjaliści w zakresie windykacji oraz rozbudowany dział IT. Windykacja online to w dobie pandemii zdecydowanie najbezpieczniejsza i w pełni legalna możliwość.