Jak odzyskać zaliczkę?

15-05-2023

Zaliczkę wpłacasz na poczet towaru lub usługi, którą zamawiasz. Jeśli szczęśliwie wszystko pójdzie zgodnie z planem, kwotę końcową zapłacisz pomniejszoną o wysokość wpłaconej zaliczki. Natomiast, kiedy finalnie nie dojdzie do realizacji zamówienia, możesz domagać się zwrotu zaliczki. Sprawdź, jak odzyskać wpłaconą zaliczkę?

Jak odzyskać zaliczkę?

Czy wiesz, jak odzyskać zaliczkę?

Zastanawiasz się jak odzyskać zaliczkę? Zacznij od kontaktu z firmą, do której zaliczka trafiła. Zanim zdecydujesz się na prawne egzekwowanie zaliczki, skonsultuj się z kontrahentem i zakomunikuj, że liczysz na zwrot na zaliczki.

Jeśli firma odmówi zwrotu zaliczki, wtedy możesz skorzystać z windykacji z zaliczką! Najlepiej już w umowie jasno określić jak odzyskać zaliczkę.

Dowody na wpłacenie zaliczki to np. umowa i potwierdzenie wpłaty.

Zaliczka stanowi część całej należności, którą wyznaczył sprzedawca za usługę lub towar. Jednak, kiedy przedmiot umowy nie został dostarczony, możesz spróbować odzyskać pieniądze.

Zaliczka jest finansowym zabezpieczeniem wykonawcy.

Czy można odzyskać zaliczkę? Owszem, istnieją okoliczności, w których możesz ubiegać się o zwrot zaliczki.

Dodatkowo, poza odzyskaniem zaliczki, możesz ubiegać się również o rekompensatę finansową. Jeśli wykażesz, że niedotrzymanie umowy odbiło się na Twojej firmie i poniosłeś straty, masz szansę wywalczyć odszkodowanie od niesłownego kontrahenta.

Jeśli partner biznesowy nie dotrzymał umowy, możesz ją rozwiązać i oczekiwać zwrotu zaliczki.

Jako specjaliści od windykacji polubownej i tym razem rekomendujemy podjęcie prób rozwiązania sporu na drodze polubownej. W tym przypadku polecamy zawarcie ugody z drugą stroną. Aby zawrzeć ugodę, musisz wysłać formalny dokument. Napisz, na jakiej podstawie wymagasz zwrotu zaliczki i wyznacz termin na przelanie środków.

Bez względu na to czy uda Ci się odzyskać zaliczkę ugodowo, czy na drodze sądowej, pamiętaj, aby wykazać się determinacją i cierpliwością.

Kiedy umowa nie określa jak odzyskać wpłaconą zaliczkę, albo mimo próśb wykonawca odmawia zwrotu zaliczki, wtedy już musisz podjąć kroki prawne. Jak odzyskać wpłaconą zaliczkę, jeśli kontrahent nie chce współpracować? Sięgnij po specjalistyczne wsparcie. Windykatorzy wiedzą, jak odzyskać zaliczkę za mieszkanie.

Jak odzyskać zaliczkę od wykonawcy korzystając ze wsparcia windykatorów:

  • złożyć pozew,
  • zdobyć tytuł wykonawczy,
  • przeprowadzić egzekucję komorniczą.
 

Jak odzyskać zaliczkę za niewykonaną usługę?

Chcesz wiedzieć, jak odzyskać zaliczkę za niewykonaną usługę? Dobrą praktyką w takim przypadku jest tworzenie korespondencji z nieuczciwym wykonawcą, będzie ona stanowiła dowód pomocny w odzyskaniu środków.

Możesz żądać zwrotu zaliczki wysyłając maila, lub list polecony.

Przemyślanym działaniem jest także wysłanie wezwania do zapłaty. Bardzo często przy problemach z odzyskaniem zaliczki idą w parze także problemy w komunikacji z dłużnikiem. Dlatego, zamiast dalej zastanawiać się jak odzyskać zaliczkę za niewykonaną usługę i czekać na dobrą wolę dłużnika - wyślij wezwanie do zapłaty. O tym jak stworzyć skuteczne wezwanie do zapłaty pisaliśmy w tym artykule.

Pamiętaj, aby w wezwaniu do zapłaty zawrzeć takie informacje jak:

  • termin spłaty zobowiązania,
  • kwotę do zapłaty,
  • tytuł podstawy prawnej, na podstawie której żądasz zapłaty.

Zawsze warto zbierać dowody potwierdzające wpłatę zaliczki. Lepiej, żeby miało się nie przydać, niż zabrakło, w momencie, kiedy będziesz potrzebować takiego dokumentu.

Jeśli już wpłaciłeś zaliczkę, a usługodawca nie wywiązuje się z umowy - wyraźnie żądaj zwrotu zaliczki. To ci się po prostu należy!

Jak odzyskać zaliczkę od wykonawcy?

Zaliczka jest wypłacana wtedy, gdy kupujący chce swobodnie zarezerwować towar lub wykonanie usługi. Jest to zwykle pierwsza rata opłaty i jeśli druga strona nie dotrzyma warunków umowy, zaliczka podlega zwrotowi w pełnej wysokości, niezależnie od tego, kto zerwał umowę. Nie stanowi ona zabezpieczenia dla umowy, a jej wysokość i termin wpłaty ustala się indywidualnie. Pamiętaj, aby informacja o zaliczce była umieszczona w umowie.

Zaliczka jest najczęściej stosowana w sektorze usługowym i jest spotykana w branżach:

  • budowlanej (przed rozpoczęciem prac budowlanych lub remontowych),
  • motoryzacyjnej (naprawy lub modyfikacja pojazdu),
  • turystycznej (depozyt za rezerwację hotelu lub wycieczki),
  • e-commerce (potwierdzenie chęci zakupu przed wysyłką produktu),
  • wydawniczej (przed wydrukowaniem książki lub publikacją artykułu),
  • szkoleniowej (przed rozpoczęciem kursu lub szkolenia),
  • IT (przed rozpoczęciem pracy nad projektem informatycznym).

Jak odzyskać zaliczkę za samochód?

Operowanie dużymi kwotami często związane jest ze stresem i lękiem przed utratą pieniędzy. Co gorsza, czasami nasze lęki nas dopadają i potem musimy googlować: jak odzyskać zaliczkę za samochód. Niestety trafiają się nieuczciwi sprzedawcy, którzy pobierają zaliczkę, a następnie ślad znika po ich i po samochodzie, który miał być rzekomo Twój.

Naturalne jest, że w takiej sytuacji najpierw dzwonisz do sprzedającego, bo nawet do głowy nie przyjdzie ci, że padłeś ofiarą oszustwa. Po czasie zdajesz sobie jednak sprawę, co zaszło i zaczynasz nerwowo szukać dokumentów poświadczających nieuczciwe zagrania lewego sprzedawcy. Zastanawiasz się jak odzyskać zaliczkę za samochód.

Jeżeli uda ci się skontaktować ze sprzedawcą ustal, czy dotrzyma umowy, czy zwraca zaliczkę.

W oficjalnym piśmie, w którym zażądasz zwrotu zaliczki, zawrzyj:

  • informacje o przedmiocie sprzedaży tj. o samochodzie,
  • podkreśl termin, którego sprzedawca nie dotrzymał,
  • dołącz dowód wpłaty oraz kopię umowy potwierdzającą Twoje roszczenie.

Przykład:

Pani Ola zarezerwowała wakacje zagraniczne i wpłaciła zaliczkę na konto biura podróży. Niestety biuro podróży ogłosiło upadłość i wycieczka się nie odbyła. Pani Ola zastanawiała się jak odzyskać zaliczkę z biura podróży.

Pani Ola wiedziała, że to wymagająca sytuacja i jak chce odzyskać zaliczkę z biura podróży, to musi skorzystać z pomocy specjalistów. Tylko wykwalifikowana kadra wie jak odzyskać zaliczkę z biura podróży. Zdecydowała się na proces sądowy i chociaż wymagało, to sporo pieniędzy i cierpliwości, to w końcu sąd przychylił się do racji pani Oli i kazał firmie podróżniczej zwrócić zaliczkę oraz ponieść koszty sądowe.

Jak odzyskać zaliczkę za auto?

To jak odzyskać zaliczkę za auto zależy od tego, na jakich warunkach została ona zapłacona. Zawsze podpisuj umowę sprzedaży - bez względu na to, jak sympatyczny jest sprzedający.

Wiesz jak odzyskać zaliczkę za auto? Najważniejsze, to znaczyć warunki zwrotu zaliczki już na etapie podpisywania umowy!

Jeśli po wpłacie zaliczki, to sprzedający odchodzi od umowy, masz duże szanse na odzyskanie zaliczki. Jeśli po wpłacie zaliczki, to Ty rezygnujesz z auta i chcesz odzyskać zaliczkę. Wtedy, trudniej jest odzyskać zaliczkę, czasami udaje się odzyskać tylko kilka procent wpłaconej kwoty.

Jak odzyskać zaliczkę za mieszkanie?

To czy odzyskasz zaliczkę za mieszkanie, zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest czas, a konkretnie mówiąc, liczy się szybka reakcja! Fundamentalne jest również podpisanie umowy, która potwierdza wpłatę środków na wskazany numer bankowy.

W tych okolicznościach ubiegaj się o zwrot zaliczki za mieszkanie:

  • pomimo wpłaty zaliczki umowa najmu/sprzedaży nie została podpisana,
  • umowa została podpisana, jednak sprzedający/wynajmujący nie dotrzymał warunków umowy.

Małe szanse na odzyskanie zaliczki masz, kiedy pomimo podpisania umowy najmu/sprzedaży, to Ty odstępujesz od umowy. W takim przypadku prawdopodobnie zaliczka zostanie w rękach właściciela mieszkania.

Zacierasz już ręce na myśl o wprowadzeniu się do nowiutkiego mieszkania? Zaliczka wpłacona, umowa podpisana, szczegóły dogadane ze sprzedawcą/wynajmującym - innymi słowy, wszystko jak należy. Jednak pojawia się problem. Jeśli na takim etapie transakcji najemca/sprzedawca nie dotrzymał warunków umowy, koniecznie zażądaj zwrotu zaliczki.

Zwróć uwagę, że wynajmujący nie dotrzymał warunków umowy i na tym oprzyj swoje żądania.

W trudniejszym położeniu znajdujesz się, jeżeli wpłaciłeś zaliczkę bez wcześniejszego podpisania umowy. Nadal możesz ubiegać się o zwrot zaliczki, ale dokumenty poświadczające transakcje zawsze ułatwiają rozstrzyganie takich spraw.

 

Windykuj samodzielnie i zapomnij o długach!

Vindicat jest skutecznym i budżetowym rozwiązaniem. Aby z niego skorzystać, wystarczy, że zarejestrujesz swoją firmę. Kilka prostych kliknięć i już możesz windykować samodzielnie i w pełni automatycznie. System Vindicat zapewnia niezależność przy jednoczesnym wsparciu merytorycznym.

Rejestrując się w systemie Vindicat przygotuj takie informacje jak:

  • dane firmy,
  • dane o niezapłaconych fakturach.

Warto też już na początku połączyć system ze swoim systemem księgowym do fakturowania. Jeśli korzystasz z wFirmy, Fakturowni, ifirmy lub InFakt możesz od razu połączyć te dwa systemy!

Dzięki temu system będzie kontrolował przepływ płatności. Zapobieganie zadłużeniu wpłynie korzystnie na płynność finansową Twojej firmy, a klienci zawsze na czas dostaną przypomnienie o konieczności uregulowania należności.

Korzystając z systemu Vindicat zyskasz:

  • dostęp do generatora profesjonalnych pism windykacyjnych pozwów, wniosków o nadanie klauzuli wykonalności,
  • monitoring płatności,
  • RoboVindicat, który przeprowadza automatyczną windykację nawet kilku dłużników naraz!

System Vindicat do monitoringu i automatycznej windykacji online, otwiera przed Tobą możliwość nowoczesnej windykacji. Uszytej na miarę współczesnych firm. Zautomatyzowana i zdalna windykacji pomaga innowacyjnym przedsiębiorcom pozyskiwać pieniądze za nieopłacone faktury.

Zdalny monitoring płatności wspiera małe i średnie przedsiębiorstwa.

System Vindicat wykona za Ciebie powtarzalne czynności windykacyjne. Takie, które zajmują czas, lecz jednocześnie są niezbędne, aby windykacja przebiegła skutecznie. Dzięki partycypacji w systemie możesz również zgłosić dłużników do BIG-u, czyli Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Możesz również sprzedać wierzytelność na dużej giełdzie długów Vindicat i zapomnieć całkowicie o tej sprawie.

Te narzędzia wykorzystasz też przy weryfikacji potencjalnego klienta pod kątem jego przeszłości i rzetelności biznesowej.

Windykacja przeprowadzona na czas może znacznie poprawić kondycję Twojego przedsiębiorstwa. Nie czekaj - windykuj z Vindicat już teraz. Aż 93% spraw prowadzonych w systemie Vindicat rozwiązuje się na etapie polubownym! Windykacja samodzielna i skuteczna jest w zasięgu Twojej ręki, a to wszystko w bardzo korzystnej cenie. Możesz wybrać model abonamentowy lub model prowizyjny, w którym płacisz, dopiero jak odzyskamy dla Ciebie należności (przeczytaj czym jest rozliczenie success fee).

Wybierz Vindicat, który wspiera małych i średnich przedsiębiorców 24/7 intuicyjnym systemem online!

FAQ:

Co zrobić z zaliczką, jeśli nie mogę wywiązać się z zobowiązania?

Najlepiej zwróć zaliczkę. Jak najszybciej powiadom firmę, która liczy na rezultaty Twojej pracy. Jeśli szybko to załatwisz, może firma nie poniesie strat i nie obciąży Cię kosztami. Procedurę zwrotu zaliczki najlepiej dokładnie opisać w umowie. Wtedy każda ze stron wie, czego może oczekiwać.

Czy można odzyskać zaliczkę powołując się na prawo konsumenta?

Jako konsument masz prawo do odstąpienia od umowy. Nawet jeśli po wpłacie zaliczki, chcesz zrezygnować z danej usługi, to masz takie prawo i zachowujesz możliwość odzyskania zaliczki.

Co zrobić, jeśli sprzedawca nie odpowiada na moje telefony? Jak odzyskać zaliczkę?

Napisz reklamację. W piśmie opisz powody, rozwiązania umowy oraz podkreśl, że żądasz zwrotu zaliczki.

Jak odzyskać zaliczkę od wykonawcy jeśli sprzedawca nie przyjął mojej reklamacji?

Od razu możesz zgłosić się do rzecznika praw konsumenta, ten nieodpłatnie omówi z Tobą sprawę i wesprze w napisaniu odpowiedniego pisma reklamacyjnego.

Jak odzyskać zaliczkę za mieszkanie, kiedy to ja rezygnuję z umowy?

W tej sytuacji sprzedający może mieć prawo zachować zaliczkę, ale nie rezygnuj z walki. Sprawdź dokładnie, jak umowa odnosi się do zaliczki i postąp zgodnie z opisanymi regulacjami.

Oceń ten artykuł:

Jak odzyskać zaliczkę?
Ocena: 4/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!