Informacja gospodarcza BIG InfoMonitor - zabezpieczeniem płynności finansowej firmy

27-10-2017

Bogusław Bieda: Witam państwa serdecznie. Bogusław Bieda, Vindicat.pl. Zapraszam państwa do obejrzenie kolejnego odcinka Vindicat.pl. Tematem dzisiejszego programu jest "Informacja gospodarcza BIG InfoMonitor - zabezpieczeniem płynności finansowej firmy”, a moim gościem w studio jest Grzegorz Kozłowski, dyrektor do spraw informacji w grupie BIG.

Grzegorz Kozłowski: Dzień dobry.

BB: Witaj Grzegorz i serdecznie dziękuję za przyjęcie mojego zaproszenia.

GK: Dziękuję bardzo za zaproszenie.

BB: Cieszę się dlatego, że przede wszystkim chciałem już od dłuższego czasu, zastanawiałam się nad tym, kogo mógłbym zaprosić jako eksperta, jeżeli chodzi o temat związany z prewencją i z raportami BIG InfoMonitor, a ponieważ my współpracujemy strategicznie w związku z powyższym tym bardziej cieszę się, że przyjąłeś moje zaproszenie i możemy porozmawiać na ten temat.

GK: Oczywiście.

BB: Mam pytanko, jeżeli chodzi o problemy przedsiębiorców. Powiedz mi, jakie główne problemy przedsiębiorców obserwuje BIG Info Monitor?

GK: Oczywiście te główne problemy, które obserwujemy są, dotyczą kondycji płatniczej przedsiębiorców. Zarówno w sektorze finansowym, z racji tego, że Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor jest częścią grypy BIG, gdzie w Biurze Informacji Kredytowej obserwujemy kondycje finansową w sektorze finansowym, jak i poza sektorem finansowym w Biurze Informacji Gospodarczej.

BB: Właśnie przeczytałem sobie na waszej stronie internetowej: „100 milionów pobranych raportów o zadłużeniu osób i firm, 63 miliony informacji gospodarczej, średnio, co 2 sekundy pobierany jest raport zadłużeniu.

GK: To wszystko prawda.

BB: Te cyfry są imponujące.

GL: To wszystko prawda.

BB: Powiedz mi, czy to wszystko świadczy o skali problemu, z czym mamy do czynienia?

GK: To świadczy też o skali problemu, ale przede wszystkim o tym, że rośnie świadomość przedsiębiorców na temat tego, że warto sprawdzać swoich kontrahentów, warto, zanim się podejmie decyzje biznesowe, weryfikować, z kim się ma do czynienia.

BB: Czy to oznacza, że w BIG InfoMonitor możemy zobaczyć wszystkie potknięcia finansowe przedsiębiorców w Polsce?

GK: Niemal wszystkie. Z racji tego, że tak jak wspomniałeś tutaj, wymieniłeś te imponujące liczby udostępnionych raportów. Każdy kto będzie chciał zweryfikować swojego kontrahenta, ma dostęp do tej wielkiej bazy. Także, jak najbardziej.

BB: I to oznacza, że to są informacje rejestrowane tylko negatywne czy również pozytywne?

GK: Oczywiście te, które są bardzo istotne, to są informacje o ewentualnych potknięciach przedsiębiorców w ich regulowaniu ich zobowiązań, ale również są to informacje pozytywne, które znajdują się w naszych bazach. Przede wszystkim takie mamy w Biurze Informacji Kredytowej czy w Biurze Informacji Gospodarczej, gdzie przedsiębiorcy często decydują się na to, żeby ich dane trafiały do Biura Informacji Gospodarczej, żeby jakby potwierdzać swoją wiarygodność płatniczą, pokazywać, że jestem w stanie dobrze regulować swoje zobowiązania.

BB: A co przedsiębiorca musi zrobić, żeby właśnie nie wypaść z tej pętli informacji pozytywnej? Jak ten proces wygląda?

GK: Przede wszystkim to co już trochę powiedzieliśmy, to ważna jest prewencja, żeby już na starcie nowego biznesu czy nowej relacji biznesowej nie ryzykować takiego toksycznego związku z innym przedsiębiorcą. Ponad 80% przedsiębiorców, szczególnie małych i średnich firm mówi o tym, że doświadczyło problemów z odzyskiwaniem należności, a niemal połowy przedsiębiorców dotknął problem zatorów płatniczych. To jest taki efekt domina wśród przedsiębiorców, bo jeśli mój kontrahent nie zapłaci mi faktury, to po pewnym czasie ja też będę miał kłopoty z regulowaniem swoich należności

BB: No tak, czyli to jest takie koło, generalnie, zapętlające się, że jeżeli ja nie mam komuś zapłacić, to rozumiem konsekwencją jest to, że ktoś mi nie zapłacił, to ja nie płacę następnemu.

GK: Dokładnie tak

BB: Ale to jest bardzo istotne, to o czym wspominasz, czy to o czym mówisz, że ta prewencja, że jednak to budowanie świadomości na temat prewencji, ono w trakcie, w ogóle, rozmów z przedsiębiorcami, ono praktycznie bardzo rzadko występuje. To znaczy przedsiębiorcy nie mają świadomości tego, że jak podpisują kontrakt z klientem na jakąś usługę, to oni tak naprawdę przede wszystkim są jakby zadowoleni z tego, że podpisali kontrakt, a w ogóle nie weryfikują tej informacji, a być może ten kontrahent w ogóle nigdy im nie zapłaci.

GK: Zgadza się. Wynika to z tego, że bardzo często biznes mały i średni jest oparty na relacjach i przedsiębiorcy obawiają się, że weryfikując swojego kontrahenta wskazują, że mu nie ufają, co jest po prostu nieprawdą. Natomiast taka weryfikacja już na samym początku, nawet może się to odbyć bez jego wiedzy, ponieważ zweryfikować przedsiębiorcę można bez jego zgody, może uchronić przed negatywnymi skutkami takiego biznesu. Warto to robić również w trakcie trwania takiej relacji biznesowej, kiedy często wśród małych przedsiębiorców nakierowują oni swój biznes na jednego czy dwóch odbiorców swoich usług czy towarów.

BB: Czyli nawet jak współpracuję i ktoś mi płaci za faktury, to jednak prewencyjnie powinienem tak jak trochę w BIKu, czyli indywidualnych klientów jak się sprawdza, na przykład, bank sprawdza czy ja, na przykład nie straciłem płynności finansowej swojej, to tak samo powinniśmy, co jakiś czas przedsiębiorcę jednak sprawdzić, czy jego kondycja finansowa nie uległa pogorszeniu.

GK: Dokładnie, ponieważ kiedy już nagromadzą się te problemy u jednego kluczowego naszego kontrahenta, może być za późno by zareagować już później.

BB: To bardzo ważne. A powiedz, jeżeli chodzi już później o ten raport z BIG Info Monitor. Powiedz, co zawiera taki raport?

GK: No przede wszystkim pokaże nam wszelkie potknięcia w płatnościach, jeżeli takowe wystąpiły. W tej chili mniej więcej, co najmniej co trzeci raport zwraca jakieś informacje nam o przedsiębiorcy czy to te negatywne czy pozytywne, więc bardzo często. Ale również oprócz tych potknięć tak, jak mówiłem raport zawiera informacje pozytywne, czyli jeżeli przedsiębiorca rzetelnie spłaca swoje należności i zgodził się, żeby takie dane pojawiły się w Biurze Informacji Gospodarczej, to takie dane znajdą się również na raporcie, co potwierdza jego taką rzetelność i jakby przyzwyczajenia w płatnościach.

BB: A proszę powiedz, jeżeli chodzi o ten problem, jeżeli on się zdarzy, ten problem z zatorem płatniczym, to wtedy właśnie z nierzetelnym kontrahentem, to jakie są jeszcze możliwości inne wpływania na tego dłużnika.

GK: Przede wszystkim należy skorzystać z takich narzędzi, które dopingują do tego, żeby tę należność uregulować i poczynając od wezwania do zapłaty z taką klauzulą informującą przedsiębiorcę, że może trafić na listę nierzetelnych kontrahentów w Biurze Informacji Gospodarczej, po wykorzystanie takich narzędzi negocjacji online, które dostarcza chociażby Vindicat. Zresztą bardzo innowacyjna usługa, z której mogą od niedawna również korzystać nasi klienci, klienci Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

BB: No tak bo warto tutaj przy tej okazji powiedzieć, że jakby klienci którzy logują się na platformę Vindicat.pl, mają możliwość właśnie pobrania raportu o kontrahencie, jak również druga usługa to jest wpis do rejestru BIG InfoMonitor. Czyli tutaj liczymy na taką też owocna współpracę w zakresie uzupełnienia tej usługi, że oprócz stricte odzyskania wierzytelności krok po kroku, to również te dwie dodatkowe usługi wzbogacają ofertę dla przedsiębiorcy, który może efektywniej zarządzać tym procesem.

GK: Dokładnie tak to odbieramy. Możliwość negocjowania z dłużnikiem bez narażania tej relacji pozabiznesowej, czyli o tej relacyjności mówiłem wcześniej, jest bardzo skuteczna, ponieważ przedsiębiorca nie odbiera tego osobiście, że mamy jakiś kłopot w relacji między sobą, natomiast system sam pomaga nam w negocjowaniu spłaty długu.

BB: To jest też bardzo istotny element, bo rzeczywiście często ci mniejsi przedsiębiorcy, tak jak wspomniałeś na początku naszej rozmowy, kiedy powiedziałeś, że te relacje z przedsiębiorcami są bardzo istotne i często oni nie odwołują się do tych narzędzi dostępnych, bo mówią: „przecież to jest moja rodzina, mój znajomy, ja mam tylko pięciu kontrahentów w związku z tym ich stracę”, ale nie widzą tej drugiej strony w postaci takiej, że jeżeli ta osoba nie zapłaci to on i tak, albo zbankrutuje, albo będzie miał problemy z utrzymaniem w ogóle przedsiębiorstwa, żeby móc normalnie funkcjonować, w związku z tym to jest bardzo istotne rzeczywiście, żeby w tym obszarze ci przedsiębiorcy korzystali z tego rozwiązania i co więcej nie bali się korzystać. My też często, jak rozmawiamy z tymi przedsiębiorcami, to mówimy, że warto jednak korzystać z tego narzędzia, bo zawsze można powiedzieć tej drugiej osobie, czyli dłużnikowi czy kontrahentowi, który ma problemy ze spłatą, że oczywiście dogadajmy się, róbmy negocjacje, rozłóżmy na raty. Czyli jest wiele takich narzędzi, które w odpowiednim czasie, kiedy jest ten problem z płatnością, oni mogą zaradzić i rzeczywiście może dojść do takiego polubownego załatwienia sprawy. Nie trzeba odnosić się..

GK: Ten mechanizm troszeczkę odpersonalizowuje tę relację kłopotliwą dla obu przedsiębiorców, dlatego wydaje się, że może być skuteczny.

BB: Mamy nowelizację ustawy o BIGach i chciałbym zapytać czy ta ustawa, ta nowela wprowadza jakieś udogodnienia dla przedsiębiorcy?

GK: Oczywiście. Przede wszystkim skraca okres po którym przedsiębiorca może wpisać takiego nierzetelnego, swojego dłużnika, który nie chce spłacić swojego zobowiązania do Biura Informacji Gospodarczej. Już po 30 dniach będzie można.

BB: A teraz jest po ilu?

GK: Po 60 dniach. Już po 30 dniach będzie mógł dokonać takiego wpisu do Monitora. Kolejnym takim bardzo dużym udogodnieniem jest możliwość uzyskania informacji gospodarczych z wszystkich Biur Informacji Gospodarczych w jednym biurze, dowolnym biurze.

BB: Czyli rozumiem, że jeżeli przez dajmy na to system Vindicat.pl ktoś będzie chciał zakupić ten raport, to będzie miał możliwość zakupienia tej informacji z wszystkich liczących się Biur Informacji Gospodarczej.

GK: W przyszłości na pewno tak. Dzisiaj mamy jeszcze taką sytuację, że udostępniamy informacje wyłącznie z Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor, ale już 13 listopada będzie taka usługa w naszym biurze bezpośrednio dostępna, jak i w każdym innym BIGu.

BB: To bardzo istotna informacja, bo generalnie rzeczywiście dla przedsiębiorców będzie to ułatwienie w dostępnie do tej informacji, bo dzisiaj, rozumiem, on musiał odpytywać, na przykład, 3-4 BIGi, żeby sprawdzić danego kontrahenta. Docelowo będzie tak, że będzie miał tę możliwość w jednym miejscu, chociażby nawet przez platformę BIG InforMonitor i wtedy rzeczywiście będzie miał już kompletną informację i będzie wiedział rzeczywiście, jaka jest ta historia finansowa danego przedsiębiorcy.

GK: Zgadza się, super. Oprócz tego przedsiębiorca będzie miał możliwość dostępu za pośrednictwem Biur Informacji Gospodarczej do wybranych rejestrów publicznych, takich jak PESEL, KRS czy bazy upadłości.

BB: Czyli szersze jakby zastosowanie informacji.

GK: Dokładnie.

BB: Czyli to jest ten kierunek, jak rozumiem, że jakby celem też idea...

GK: Cały ten pakiet też jest pakietem ułatwiającym przedsiębiorcom korzystanie z informacji gospodarczej.

BB: I efektywnego prowadzenia biznesu, prawda? Bardzo się cieszę Grzegorz za tę dyskusję. Dziękuję. Bo to pokazuje, że przedsiębiorcy będą mieli możliwość coraz bardziej efektywnie pozyskiwać informacje. Prośba, do oczywiście przedsiębiorców, jest taka, żeby te informacje były wykorzystywane w odpowiednim czasie, czyli to na co zwracaliśmy uwagę w trakcie naszego wywiadu, żeby sprawdzać kontrahenta już w momencie, kiedy podpisuje się umowę z kontrahentem, żeby sprawdzać jego wiarygodność, w trakcie współpracy, na przykład, co jakiś czas sprawdzić sobie czy ta jego historia jest nadal pozytywna czy negatywna. A w przypadku, kiedy rzeczywiście zdarzy się tak, że jest już dłużnik to zadbać o to, żeby jednak go wpisać do rejestru dłużników, bo to też uchroni innych przedsiębiorców pod tym, że jeżeli dojdzie do bankructwa firmy to, żeby większa skala, po prostu nie było tego.

GK: Warto dodać, że zasięg Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor naszego biura jest niebanalny i niespotykany na rynku, ponieważ za pośrednictwem Biura Informacji Kredytowej docieramy do całego sektora finansowego oraz do wszystkich kontrahentów w Biurze Informacji Gospodarczej, więc jakby dopingowanie przedsiębiorców, aby się nie znaleźli w rejestrze tym negatywnym i zasięg tego dopingu jest niebagatelny.

BB: Super. Bardzo Ci dziękuję za tę rozmowę. Bardzo dziękuję państwu za dzisiejszy udział w naszej dyskusji. Zapraszam na kolejny odcinek za tydzień. Do usłyszenia, do zobaczenia.

Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!