• vindicat.pl»
  • Baza wiedzy»Jak i gdzie sprawdzić, czy dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego?

Jak i gdzie sprawdzić, czy dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego?

31-05-2021

Jak sprawdzić upadłość dłużnika? To pytanie zadaje sobie wielu przedsiębiorców, którzy obawiają się, że ich kontrahenci mają naprawdę poważne problemy finansowe. Na szczęście można sprawdzić, czy dłużnik aktualnie nie jest w trakcie postępowania upadłościowego. Jak i gdzie? Wyjaśniamy.

Jak i gdzie sprawdzić, czy dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego?

Jak sprawdzić, czy dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego - i po co to robić?

Istnieje kilka przyczyn, dla których przedsiębiorcy mogą chcieć zweryfikować, czy inne przedsiębiorstwo nie jest w danym momencie w trakcie procesu upadłości. Zwykle te powody to:

  • Nawiązanie nowej współpracy. Przed nawiązaniem nowej biznesowej relacji warto sprawdzić, w jakiej kondycji finansowej jest potencjalny kontrahent. O tym, dlaczego ten krok jest tak istotny, pisaliśmy w artykule Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta krajowego i zagranicznego?.
  • Problemy z odzyskaniem należności. Dłużnik nie płaci, a Ty podejrzewasz, że jego problemy finansowe mogą być naprawdę poważne? Sprawdzenie, czy jest w trakcie ogłaszania upadłości, da Ci konkretną odpowiedź.
  • Chęć odliczenia VAT od niezapłaconych faktur. Przedsiębiorcy najczęściej robią to po upływie 90 dni od terminu płatności. Stanowi to tak naprawdę ostatni dzwonek na wszczęcie windykacji i podjęcie próby odzyskania całości pieniędzy.

Jeśli Ty również potrzebujesz - z różnych powodów - sprawdzić, czy Twój kontrahent nie jest aktualnie w trakcie upadłości, czytaj dalej.

 

Upadłość a CEiDG lub KRS - czy weryfikacja w rejestrze przedsiębiorców wystarczy?

Na początek warto podkreślić, że sprawdzenie, czy dłużnik jest w trakcie postępowania upadłościowego, nie jest wbrew pozorom prostym i oczywistym zadaniem.

Pierwszym, bardzo rozsądnym krokiem wydaje się poszukiwanie informacji we właściwych rejestrach przedsiębiorców. W końcu to właśnie w tych rejestrach (CEiDG dla jednoosobowych działalności gospodarczych i KRS dla spółek) powinny znajdować się wszystkie najważniejsze dane. I faktycznie - w rejestrach tych można znaleźć informacje o upadłości (sfinalizowanej) danego podmiotu.

  • W wyszukiwarce CEiDG, po wpisaniu danych dłużnika, którego chcemy zweryfikować, można uzyskać informacje dotyczące upadłości lub postępowania naprawczego i postępowania restrukturyzacyjnego.
  • W wyszukiwarce KRS, również po podaniu właściwych danych, także można sprawdzić odpowiednią rubrykę dotyczącą upadłości.

Warto jednak zachować czujność, bo jest haczyk! Informacja o upadłości dłużnika nie pojawia się ani w KRS, ani w CEiDG w czasie rzeczywistym. Najczęściej od wydania przez sąd postanowienia do upublicznienia informacji w rejestrze mija kilka tygodni. Nie znajdziemy tam też informacji o tym, czy postępowanie aktualnie trwa.

Niestety oczekiwanie na to, aż informacje o upadłości dłużnika pojawią się w rejestrze przedsiębiorców, mogą zakończyć się dla wierzyciela bardzo źle. Jak zapewne wiesz, wraz z upływem czasu szanse na odzyskanie pieniędzy drastycznie spadają.

A może Monitor Sądowy i Gospodarczy lub inna wyszukiwarka?

Monitor Sądowy i Gospodarczy to kolejne narzędzie, po które chętnie sięgają przedsiębiorcy poszukujący informacji o potencjalnej upadłości kontrahenta. Teoretycznie nie ma w tym niczego niewłaściwego - Monitor Sądowy i Gospodarczy to bezpieczna i sprawdzona wyszukiwarka. Jej plusem jest również fakt, że aby odnaleźć poszukiwane informacje, wystarczy znajomość nawet niepełnych danych kontrahenta. Jeśli więc w Monitorze znajduje się wpis o upadłości dłużnika, zdecydowanie można mu zaufać.

Niestety w przypadku informacji o upadłości z MSiG również zdarzają się opóźnienia.

Zwykle są one mniejsze niż w przypadku rejestrów przedsiębiorców. Nie można jednak wykluczyć sytuacji, w której informacja o postępowaniu upadłościowym nie znajdzie się w Monitorze od razu po wydaniu postanowienia przez sąd. Z Monitora nie dowiemy się także, czy postępowania aktualnie trwa. Warto o tym pamiętać.

Oprócz Monitora Sądowego i Gospodarczego w Internecie można znaleźć też inne, wyszukiwarki.

Należą do nich portale takie jak m.in. Bankurt, czy IMSIG. Jak już zapewne się domyślasz - one również mogą nie zawierać najbardziej aktualnych danych. Warto więc podchodzić do nich z dystansem.

Czy dłużnik jest w trakcie upadłości - odpowiedzi trzeba poszukać w sądzie

Rejestr przedsiębiorców to nie jest najpewniejszy pomysł. Monitor Sądowy i Gospodarczy również - co więc zrobić? Skąd faktycznie dowiedzieć się, czy dłużnik jest w trakcie upadłości i skąd pozyskać najaktualniejsze dane?

Choć w dobie powszechnej digitalizacji ciężko w to uwierzyć, ale najpewniejszym (i jednocześnie bardzo prostym) sposobem jest... telefon do sądu.

Nie istnieje niestety coś kształt „wyszukiwarki postępowań upadłościowych będących w toku”. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czy dłużnik złożył wniosek o upadłość, spróbuj dowiedzieć się tego w sądzie w wydziale gospodarczym ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Chodzi o sąd właściwy ze względu na siedzibę dłużnika. Aby skorzystać z tej możliwości, potrzebna jest zatem wiedza o tym, gdzie dłużnik ma siedzibę. Można jednak założyć, że taką wiedzę na temat swoich kontrahentów większość przedsiębiorców ma.

We właściwym sądzie można dowiedzieć się zarówno, czy dłużnik jest jeszcze w trakcie postępowania upadłościowego, czy upadłość firmy już ogłoszono.

Nie są to informacje tajne. Pracownik sądowego sekretariatu nie powinien zatem odmawiać ich udzielenia. Warto wytłumaczyć swoją sytuację. Można grzecznie wyjaśnić, po co nam takie dane oraz, że nie zamierzamy wykorzystać ich w niewłaściwym celu.

Zawsze można też wypróbować metodę jeszcze mniej przystającą do realiów XXI wieku i... wybrać się do właściwego sądu osobiście. Na sądowej tablicy ogłoszeń mogą znajdować się informacje o interesujących nas postępowaniach upadłościowych.

Jak widzisz - uzyskanie informacji o tym, czy wobec dłużnika toczy się aktualnie postępowanie upadłościowe - nie jest aż tak proste. Wymaga odrobinę większego zachodu niż wpisanie kilku danych w wyszukiwarkę internetową.

W wielu przypadkach jest to jednak informacja o kluczowym znaczeniu dla wierzyciela. Warto więc postarać się o jej zdobycie.

Windykuj, zanim Twój dłużnik ogłosi upadłość!

Dłużnicy nie podejmują decyzji o ogłoszeniu upadłości z dnia na dzień. To poważna decyzja, do której zwykle prowadzą wielomiesięczne problemy z regulowaniem należności. Jako wierzyciel nie powinieneś więc ignorować sygnałów. Jeśli Twój kontrahent stale ma problemy z terminową zapłatą, nie powinieneś biernie czekać aż samo „coś się samo zmieni”. Wręcz przeciwnie. Szybka, zdecydowana i stanowcza windykacja może stanowić jedyną szanse na faktyczne odzyskanie pieniędzy.

Szybka windykacja, bez kilkumiesięcznego zwlekania z upomnieniem się o fakturę, zwiększa szanse na to, że dłużnik... ma jeszcze jakieś pieniądze, aby móc zapłacić.

Naprawdę warto postawić na regularną windykację w polityce finansowej firmy - tym bardziej, że odzyskiwanie należności nigdy nie było prostsze. Dzięki systemowi do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl można windykować bez wychodzenia z biura - 100% online. Szybko, bezpiecznie, a jeśli zechcesz - także w pełni automatycznie!

System Vindicat.pl pomaga małym i średnim firmom odzyskiwać pieniądze na każdym etapie sprawy. Prowadzi przedsiębiorcę przez cały proces. Wskazuje dokładnie, co i w jakim terminie należy zrobić. Może także poprowadzić windykację polubowną całkowicie automatycznie.

Jak rozpocząć windykowanie online? To wyjątkowo proste. Obsługa systemu nie sprawi problemu żadnemu przedsiębiorcy, który na co dzień korzysta z komputera. Wystarczy zarejestrować się w systemie, wybrać ofertę i wprowadzić dane z nieopłaconych faktur. Potrzebujesz jedynie przeglądarki internetowej i około pół godziny wolnego czasu.

 

System Vindicat.pl to m.in.:

  • Innowacyjna giełda długów. Giełda długów Vindicat jest nie tylko popularna i doskonale widoczna w wyszukiwarce. Zapewnia także korzystny model rozliczenia - w modelu success fee. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na inwestycję w windykację „z góry”, a zamiast tego wolałbyś najpierw odzyskać pieniądze - to rozwiązanie dla Ciebie! Dowiedz się, dlaczego rozliczenie success fee oraz windykacja automatyczna w systemie Vindicat.pl, są naprawdę innowacyjne.
  • Baza spersonalizowanych i gotowych do użycia dokumentów. Wysyłasz setki wezwań do zapłaty? Masz dość samodzielnego przygotowywania monitów? A może potrzebujesz gotowego pozwu lub wniosku o wszczęcie egzekucji? Wszystkie niezbędne dokumenty w kilka minut wygenerujesz z systemu!
  • System do monitoringu płatności.
  • Możliwość wygenerowania raportu o wiarygodności kontrahenta z BIG InfoMonitor oraz dodania wpisu.
  • Pieczęć prewencyjna Vindicat do umieszczenia na Twoich fakturach.
  • Program edukacyjny.

Masz już dość mało skutecznej windykacji i walki z uporczywymi dłużnikami? Weź sprawę w swoje ręce i windykuj online razem z Vindicat.pl!

Zwiększ swoje szanse na odzyskanie pieniędzy od dłużnika w kłopotach - zacznij działać już teraz

Upadłość przedsiębiorstwa dłużnika nie musi oznaczać dla wierzyciela najgorszego, czyli braku szans na odzyskanie pieniędzy. Nie jest to jednak na pewno sytuacja komfortowa. Dlatego, choć nie możesz w żaden sposób zapobiec problemom dłużnika z utrzymaniem firmy na rynku, możesz postawić na efektywną windykację. Dzięki wsparciu systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl otrzymasz skuteczną pomoc na każdym z etapów odzyskiwania pieniędzy.

93% spraw prowadzonych przy pomocy systemu Vindicat.pl kończy się na etapie polubownym. To najkorzystniejsze dla wierzyciela zakończenie problemów z nierzetelnym kontrahentem. Dołącz do kilkutysięcznego grona przedsiębiorców, którzy zaufali windykacji online. Sprawdź ofertę Vindicat.pl w modelu:

Poznaj nowe - szybkie, skuteczne i niedrogie - oblicze windykacji!

FAQ:

Czy wszystkie firmy mogą ogłosić upadłość?

Zasadniczo tak. Taką możliwość mają zarówno spółki prawa handlowego, jak i przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Co ciekawe, przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność w obecnym stanie prawnym mogą zadecydować, czy wolą ogłosić upadłość jako przedsiębiorca, czy jako konsument. Pisaliśmy o tym w artykule Czy jest możliwa upadłość konsumencka przedsiębiorcy?. Upadłości ogłosić nie może natomiast m.in. Skarb Państwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Kiedy firma upada?

Podstawową przesłanką do ogłoszenia upadłości jest niewypłacalność firmy. Domniemywa się, że z niewypłacalnością mamy do czynienia, gdy dłużnik nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych dłużej niż 3 miesiące. Chwilowe problemy finansowe firmy nie są więc przesłanką do ogłoszenia upadłości!

Czy wierzyciel też może złożyć wniosek o upadłość dłużnika?

Tak. O upadłość może wnioskować zarówno dłużnik, jak i jego wierzyciele osobiści. Może to zrobić także szereg innych podmiotów wymienionych w ustawie Prawo Upadłościowe.

Czy wierzyciel musi złożyć wniosek o upadłość dłużnika?

Nie. To prawo, a nie obowiązek wierzyciela.

Który wierzyciel ma pierwszeństwo w windykacji od upadającej firmy?

Temu zagadnieniu poświęciliśmy osobny artykuł.

Do jakiego sądu składa się wniosek o upadłość dłużnika?

Wnioski o upadłość firmy rozpatruje sąd upadłościowy, czyli sąd rejonowy, wydział gospodarczy ds. upadłościowych i restrukturyzacyjnych. Chodzi o sąd właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa.

Upadłość układowa czy likwidacyjna - co jest korzystniejsze dla wierzyciela?

Na to pytanie nie ma niestety jednoznacznej odpowiedzi. W ramach upadłości układowej dłużnik zawiera układ z wierzycielem, co zakłada konieczność „dogadania się”. Upadłość likwidacyjna polega natomiast, mówiąc w uproszczeniu, na sprzedaży majątku niewypłacalnego przedsiębiorcy. Wybór zależy od konkretnych okoliczności sprawy.

Oceń ten artykuł:

Jak i gdzie sprawdzić, czy dłużnik nie jest w trakcie postępowania upadłościowego?
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!