Gdzie można zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania?
Powodów do odwlekania płatności jest naprawdę wiele. Dłużnicy uchylają się przed spłatą zobowiązań z różnorodnych czynników. Czasami dłużnicy tłumaczą się, że brak płatności wynika z indywidualnych sytuacji życiowych, czy problemów finansowych. Proces unikania spłaty może być złożony i wielowarstwowy, pytanie jednak brzmi, co Ty zamierzasz robić, aby odzyskać zaległą należność?
Rejestry dłużników - jakie są i jak z nich korzystać?
Dłużnika możesz wpisać do kilku rejestrów jednocześnie. Nie ma co się ograniczać w tym zakresie. Dłużnika możesz zgłosić oczywiście do jednego z rejestrów Biura Informacji Gospodarczej np. Krajowego Rejestru Długów. Krajowy Rejestr Dłużników zawiera dane o długach osób prywatnych i przedsiębiorstw. Zgłoszenie do takiego rejestru może utrudnić dłużnikowi w przyszłości ubieganie się o kredyt lub nawiązanie współpracy biznesowej.
Przecztaj również artykuły:
- Kto może trafić do rejestru dłużników?
- Upublicznienie danych dłużnika - 5 powodów, dla których warto umieścić dane dłużnika na giełdzie długów
- Upublicznienie danych dłużnika a ochrona danych osobowych
KRD należy do Biura Informacji Gospodarczej.
Skorzystaj z porady u prawnika i windykatora, którzy codziennie zajmują się odzyskiwaniem długów. Dzięki profesjonalnej poradzie podejmiesz adekwatne do sytuacji kroki i odzyskasz należne wynagrodzenie. Jeśli sporu nie można rozwiązać na drodze polubownej, rozważa skierowanie sprawy na drogę sądową. W sytuacjach, kiedy dłużnik unika odpowiedzialności i nie współpracuje z wierzycielem, złożenie pozwu, to naprawdę jedyne rozwiązanie. Pamiętaj, że dopiero kiedy z sukcesem zakończysz rozprawę sądową, możesz zgłosić się do komornika o należne wyegzekwowanie pieniędzy za zaległą fakturę. Komornik, działając zgodnie z prawem, będzie mógł zająć majątek dłużnika i w ten sposób zaspokoić roszczenia wierzyciela.
Aby szybko odzyskać pieniądze od dłużnika, skorzystaj ze specjalistycznego wsparcia.
Kiedy wpisać dłużnika do rejestru?
Krajowy Rejestr Długów to taka duża baza danych, gdzie można umieszczać informacje o długach. Jest to pomocne narzędzie, zarówno do tego, aby zweryfikować partnera na początku współpracy, jak i okazuje się pomocne podczas egzekwowania należności. Jeśli klient zwleka z opłaceniem faktury, a termin płatności już minął, możesz wpisać dług do bazy danych Biura Informacji Gospodarczej. Krajowy Rejestr Dłużników przyjmuje dane o osobach fizycznych i przedsiębiorstwach, weryfikuje wiarygodność zgłoszonych informacji oraz monitoruje działania partnerów biznesowych i przygotowuje raporty finansowe.
Biura Informacji Gospodarczej, do których możesz zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania:
- Krajowy Rejestr Długów,
- Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor,
- Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Rejestr Dłużników ERIF,
- Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG.
W celu weryfikacji kontrahenta zajrzyj też do Krajowego Rejestru Zadłużonych.
Zalegającego ze spłatą zobowiązania dłużnika musisz zgłosić osobiście do jednego z Biur Informacji Gospodarczej. Nie zadzieje się to automatycznie, nikt tego za Ciebie nie zrobi (chyba że delegujesz to zadanie firmie windykacyjnej, wtedy nie musisz się już tym martwić). Ale plus jest taki, że możesz zgłosić tam każdego, kto zalega z płatnością - nie tylko przedsiębiorcę.
Jeśli chcesz zgłosić dłużnika do Krajowego Rejestru Dłużników, musisz posiadać potwierdzenie, że dług, który chcesz dodać do bazy, powstał na podstawie usankcjonowanego stosunku prawnego. Innymi słowy, musisz posiadać umowę, która potwierdza zobowiązanie. Ważne jest także, aby umowa opiewała na kwotę wyższą niż 200/500 zł.
Pamiętaj: świadczenie musi być wymagalne od 30/60 dni, aby rozpocząć procedurę wpisu do rejestru.
Jako wierzyciel powinieneś móc także przedstawić wezwanie do zapłaty, w którym wzywałeś dłużnika do zapłaty i ostrzegałeś, że brak wpłaty może wiązać się ze wpisem do rejestru dłużników. Możesz wpisać dłużnika do KRD już po 30/60 dniach od wysłania dłużnikowi wezwania do zapłaty.
WEZWANIE DO ZAPŁATY: Wysłać możesz je osobiście, nie potrzebujesz do tego pośrednictwa firmy windykacyjnej czy kancelarii. Wezwanie do zapłaty jest dobrą praktyką windykacyjną. Za pomocą wezwania do zapłaty możesz poinformować właściciela o konsekwencjach, które poniesie, jeśli dalej będzie unikał płatności. Kluczowe jest, aby wysłać wezwanie do zapłaty w odpowiednim momencie, ponieważ wzywać dłużnika do zapłaty możesz wtedy, kiedy ten nie zapłaci na czas. Potraktuj wezwanie do zapłaty jako szansę na odzyskanie pieniędzy z zaległej faktury w szybszy i tańszy sposób, niż w przypadku angażowania wymiaru sprawiedliwości.
Obecnie, aby sądy rozpatrywały pozytywnie pozew o rozpoczęcie windykacji sądowo-egzekucyjnej musisz przedstawić dowody na próby polubownego rozwiązania sprawy. W świetle tej wiedzy i wymogów prawnych wysłanie wezwania do zapłaty staje się wręcz obowiązkiem wierzyciela.
Sprawdź, o czym pamiętać, aby napisać skuteczne wezwanie do zapłaty.
Dłużnik, aby sprawdzić, czy nie widnieje w bazie dłużników, może pobrać raport finansowy z Krajowego Rejestru Długów. Aby sprawdzić, czy wpis istnieje w systemie KRD, musisz wejść na ich stronę internetową i wybrać ofertę, która Cię interesuje: konsumenci/biznes. Po wybraniu oferty zostaniesz poproszony o opłacenie abonamentu za dostęp do informacji.
Szczególnie warto zainteresować się wygenerowaniem takie raportu, jeśli myślisz o kredycie czy pożyczce. Instytucja finansowa, od której będziesz chciał pożyczyć pieniądze, na pewno zwróci się do KRD o taki raport, dlaczego więc ich nie uprzedzić? Odpowiednia reakcje może przeważyć czy koniec końców bank udzieli kredytu, czy nie.
Warto też od czasu do czasu sprawdzić samego siebie w KRD i wygenerować taki raport, aby upewnić się, że nikt nie wyłudził kredytu, korzystając z naszych danych.
Kiedy dłużnik zaspokoił roszczenie, wierzyciel musi zgłosić ten stan rzeczy do systemu KRD! Wierzyciel jest zobowiązany do złożenia wniosku o usunięcie wpisu dłużnika w KRD. Nawet jeśli dłużnik zapłacił tylko część należne kwoty, wierzyciel ma obowiązek uaktualnić informacje w Krajowym Rejestrze Długów.
Ile kosztuje zgłoszenie korzystanie z baz dłużników?
W KRD jest taka opcja, która nie wymaga opłat. Każdy może pobrać bezpłatnie informacje na swój temat raz na 6 miesięcy. Użytkownicy uprawnieni są również do wygenerowania raz na 6 miesięcy informacji o tym, jakie podmioty wyszukiwały ich w bazie KRD.
Aby to zrobić, kliknij, sprawdź siebie w KRD BIG SA. Załóż konto w KRD i ciesz się darmowym dostępem do informacji!
Jeśli zakładasz nowe konto w Krajowym Rejestrze Dłużników, będziesz zobowiązany do podania danych, co może trochę potrwać, bo wymaga weryfikacji dowodu osobistego. KRD dla klientów biznesowych ma przygotowane różne udogodnienia. Znajdziesz tam opcję, której szukasz dopisywanie dłużnika do KRD, a tuż oboksprawdzanie firm.
Jeśli chcesz zgłosić dłużnika do rejestru, musisz kliknąć dopisywanie dłużnika do KRD.
Jak wpis do rejestru wpływa na windykację?
Taki wpis zamieszczony przez wierzyciela zmotywuje dłużnika do uregulowania należności. Jeśli dłużnik nie ma aktualnie środków, to na pewno będzie chciał porozumieć się z wierzycielem w inny sposób, aby jak najszybciej pozbyć się tego uciążliwego wpisu z rejestru. Jak pisaliśmy powyżej, banki sprawdzą rejestry dłużników, więc dłużnik może mieć poważne trudności z otrzymaniem zewnętrznego wsparcia finansowego.
Pamiętaj, że zgłaszając niesłownego dłużnika do rejestrów Biur Informacji Gospodarczej, wyświadczam przysługę wszystkim przyszłym partnerom biznesowym niesłownego klienta, których informacja o długach partnera, uchroni przed nawiązaniem współpracy z nierzetelnym i niewypłacalnym partnerem biznesowym.
W Vindicat też możesz zgłosić dłużnika zalegającego ze spłatą zobowiązania
Prowadząc biznes godzimy się na ryzyko związane z tym, że nasi kontrahenci mogą okazać się niewypłacalni. Jeśli tak faktycznie się stanie, musisz szybko rozpocząć windykację. Możesz też wystawić swoją wierzytelność na sprzedaż na popularnej Giełdzie Długów Vindicat, w ten sposób zyskasz szansę na skuteczne i bezproblemowe pozbycie się wierzytelności. Jednym z narzędzi windykacji polubownej jest wpisanie danych o zadłużeniu do baz danych Biur Informacji Gospodarczej. Przedsiębiorcy korzystający z systemu Vindicat mogą przez platformę dokonać wpisu dłużnika do Big InfoMonitor i pobrać raport.
Big InfoMonitor to jedno z większych Biur Informacji Gospodarczej.
Wystarczy, że zalogujesz się w systemie Vindicat i znajdziesz zakładkę raporty. Na tym etapie potrzebujesz znać NIP klienta, aby wygenerować o bieżącym stanie zobowiązań partnera biznesowego.
Nie obawiaj się umieścić danych dłużnika w rejestrach Biur Informacji Gospodarczej. Taki wpis jest często bodźcem, który przypomina dłużnikowi o konieczności uregulowaniu zobowiązania. Pokażesz też w ten sposób dłużnikowi, że podejmujesz realne kroki w celu odzyskania pieniędzy. Dłużnik musi liczyć się z konsekwencjami, które wyciągniesz wobec niego, jeśli nie dotrzyma umowy.
Vindicat wspiera przedsiębiorców na każdym etapie windykacji. Polecamy nasz moduł, do prowadzenia negocjacji online z klientem. Negocjacje z dłużnikami i przypominanie o regularnych płatnościach mogą być uciążliwe, dlatego warto część tych obowiązków przekazać RoboVindicat.
W systemie znajdziesz gotowe do wykorzystania pisma oraz dokumenty niezbędne podczas windykacji.
W systemie czekają gotowe wzory:
- pozwów o zapłatę należności,
- e-pozwów i e-wniosków,
- wezwań do zapłaty,
- pism potrzebnych na etapie egzekucji komorniczej.
W systemie każdy przedsiębiorca jest prowadzony według sprawdzonego scenariusza windykacji. RoboVindicat podpowiada, jakie kroki podejmować, aby proces był najbardziej wydajny. Dzięki Vindicat zyskujesz także wsparcie podczas prewindykacji i monitorowania należności. Monitoring należności znacznie poprawia kondycję finansową przedsiębiorstw.
A to wszystko dostępne jest o każdej porze dnia i nocy i z każdego miejsca na ziemi. Wystarczy dostęp do komputera, aby automatycznie windykować i monitorować należności.
Dzięki skoncentrowanej uwadze na indywidualnych potrzebach klientów oraz elastycznemu podejściu do rozwiązywania problemów finansowych stanowimy nieocenione wsparcie dla tych, którzy pragną skutecznie odzyskać swoje środki.
FAQ:
Jakie mogą być powody trafienia do rejestru dłużników?
Wierzyciel może wpisać dłużnika na listę dłużników, jeżeli ten nie ureguluje wymaganego roszczenia. Mogą to być długi wynikające z przeróżnych podstaw prawnych. Dłużnicy trafiają do BIGów za niepłacenie rachunków czy faktur, za zaległe alimenty, a nawet za mandaty i niespłacone pożyczki.
Czy do rejestru Biura Informacji Gospodarczej można wpisać konsumenta?
Tak. Do rejestrów mogą zostać wpisani również konsumenci (osoby fizyczne) oraz oczywiście całe firmy i przedsiębiorcy.
Ile czasu wpis o długach widnieje w KRD?
Informacje o dłużniku będą widniały przynajmniej 10 lat.Po każdym zaktualizowaniu informacji dłużnik może spodziewać się, że informacje o jego długu będą dostępne przez kolejne 3 lata. Najszybszym sposobem na pozbycie się tego wpisu jest oczywiście spłata zobowiązania.
Czy zasady zgłoszenia konsumenta i zgłoszenia przedsiębiorcy do KRD są takie same?
Nie. Podobne, lecz jednak trochę się różnią. Różnice, które musisz znać, to przede wszystkim minimalna kwota zaległości. U przedsiębiorców to 500 zł, czyli więcej niż w przypadku osób fizycznych. Ważne jest także zapamiętanie, że zanim zgłosisz przedsiębiorcę do BIGu musi minąć 60 dni od wysłania wezwania do zapłaty.
Co to jest BIG?
BIG to skrót od Biura Informacji Gospodarczej, czyli rejestru, gdzie znajdziesz informacje o długach. Warto znać, chociaż kilka z nich: Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A., KBIG Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.a., KRD Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A., ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. oraz KIDT Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A.