Gdzie kończy się windykacja, a zaczyna egzekucja?

14-02-2022

Windykacja a egzekucja - to dwa pojęcia, które przedsiębiorcy często mylą. Brzmią podobnie i odnoszą się do odzyskiwania pieniędzy, jednak oznaczają co innego. Windykacja poprzedza egzekucję. Gdzie kończy się etap windykacyjny, a zaczyna egzekucyjny? Po czym poznać, że czas skorzystać z pomocy komornika? Sprawdźmy.

Gdzie kończy się windykacja, a zaczyna egzekucja?

Windykacja a egzekucja komornicza - czym się różnią?

Tak jak zasygnalizowaliśmy we wstępie, windykacja to etap poprzedzający egzekucję. Celem jednego i drugiego procesu jest nakłonienie dłużnika do szybszej zapłaty. Metody perswazji wykorzystywane w windykacji, są jednak zupełnie inne niż w przypadku egzekucji.

Windykacja to proces dochodzenia należności - realizowany przy pomocy wszystkich zgodnych z prawem środków. Windykacja może być polubowna i sądowa.

Środki windykacyjne to m.in.: telefony do dłużnika, wysyłka wezwań do zapłaty, czy dodanie danych klienta na giełdę długów lub do BIG (windykacja polubowna). To również skierowanie do sądu sprawy o zapłatę, jeśli działania polubowne nie przyniosą oczekiwanego efektu (windykacja sądowa).

Egzekucja to natomiast proces dochodzenia należności przez komornika. Ma miejsce, gdy dłużnik, mimo uzyskanego wyroku sądu, nadal nie reguluje zaległych zobowiązań. Komornik może wobec dłużnika stosować środki przymusu.

Środki przymusu wykorzystywane przez komornika to m.in. wezwanie dłużnika do złożenia wykazu majątku, czy zajęcie należących do niego ruchomości lub nieruchomości. Komornik ma też kompetencje takie jak sprzedaż majątku dłużnika w drodze licytacji lub zajęcie jego rachunków bankowych. Może też poprosić o pomoc policję, gdy dłużnik odmawia wpuszczenia go do domu czy na posesję.

Zapamiętaj, że cały proces odzyskiwania należności dzielimy na trzy następujące po sobie etapy: windykacja polubowna, windykacja sądowa i etap egzekucyjny.

 

Kto prowadzi windykację?

Różnice pomiędzy windykacją a egzekucją są też znaczne, jeśli chodzi o osoby upoważnione do prowadzenia tych procesów. Etap windykacji sądowej - z oczywistych względów - prowadzi sąd. Katalog osób, które mogą prowadzić windykację polubowną, jest natomiast znacznie szerszy. Są to:

  • Wierzyciel osobiście - w formie windykacji stacjonarnej lub online.
  • Firma windykacja, której wierzyciel zlecił prowadzenie windykacji.
  • Kancelaria prawna działająca na podstawie pełnomocnictwa wierzyciela.

Decyzję o tym, czy prowadzić windykację samodzielnie, czy skorzystać z pomocy profesjonalistów, warto podejmować świadomie.

Samodzielne prowadzenie windykacji jest tańsze i pozwala zachować większą kontrolę nad całym procesem. Wymaga jednak poświęcenia pewnej ilości czasu. Skorzystanie z pomocy kancelarii prawnej lub firmy windykacyjnej jest natomiast bez wątpienia szybsze, ale droższe. O tym, kiedy warto zdecydować się na poszczególne rozwiązania, pisaliśmy w osobnym artykule Co wybrać - samodzielna windykacja czy windykacja przez kancelarię windykacyjną?.

Kto prowadzi egzekucję?

Egzekucję prowadzi komornik - i tylko on. Warto to podkreślić bardzo wyraźnie raz jeszcze!

Komornik jest funkcjonariuszem publicznym i tylko on zajmuje się wykonywaniem wyroków sądów cywilnych w drodze tzw. przymusu egzekucyjnego.

Etapu egzekucyjnego i środków przymusu nie może stosować wierzyciel osobiście, ani wynajęta przez niego firma windykacyjna. To bardzo ważne, aby o tym pamiętać... i nie dać się naciąć. Niestety nadal funkcjonują na rynku nierzetelne firmy windykacyjne. Zdarza się, że w swoich działaniach wychodzą one daleko poza przysługujące im kompetencje. To z kolei może negatywnie odbić się na zlecającym windykację, czyli wierzycielu.

O tym, jak wybrać firmę windykacyjną i nie żałować, pisaliśmy w artykule Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?. Różnice pomiędzy możliwościami działania windykatora a komornika wyjaśnialiśmy natomiast w tekście Co może zrobić windykator, a co komornik.

Przykład:
Pani Anna, programistka, ma dłużnika. Jest nim Pan Dariusz, prowadzący firmę IT. Pan Dariusz zlecił Pani Annie zaprogramowanie gdy komputerowej i niestety nie zapłacił faktury. Pani Anna jest na co dzień bardzo zapracowana i dlatego decydowała się nie dochodzić należności osobiście. Zleciła windykację firmie windykacyjnej, którą na szybko znalazła w sieci. Nie sprawdziła opinii o firmie, ani jej metodach działania. Szybko okazało się, że firma przekracza swoje kompetencje. Uporczywie nękała dłużnika telefonami i doliczała niewynikające z żadnych przepisów kwoty do wartości długu. Dodatkowo jeden z windykatorów bez zgody wdarł się na posesję Pana Dariusza. W efekcie skorzystania z usług nierzetelnych windykatorów Panią Annę spotkały niemiłe konsekwencje. Zirytowany dłużnik popsuł jej opinię w branży, rozpowiadając, że „nasyła na nią jakichś zbirów”. Dodatkowo Pan Dariusz złożył skargę do Komisji Nadzoru Finansowego i zaskarżył firmę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Dowiedz się więcej na temat czynności, których nie może podejmować windykator Czego nie wolno robić w windykacji? Zasady zgodnej z prawem windykacji długów.

Gdzie kończy się windykacja, a zaczyna egzekucja - jak poznać ten moment?

Po poznaniu różnic pomiędzy windykacją a egzekucją, określenie momentu, w którym windykacja przechodzi w egzekucję, nie jest trudne.

Po zakończeniu windykacji sądowej - po uzyskaniu korzystnego dla wierzyciela wyroku lub nakazu zapłaty - można złożyć do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji. Wówczas rozpoczyna się komornicza egzekucja długu.

Uzyskanie orzeczenia sądu i zaopatrzenie go w tzw. klauzulę wykonalności jest niezbędne przed złożeniem wniosku do komornika. Komornik działa bowiem wyłącznie na podstawie tytułu wykonawczego. Tytuł wykonawczy to natomiast wyrok lub nakaz zapłaty zaopatrzone w klauzulę wykonalności.

Oznacza to, że przed rozpoczęciem egzekucji, wierzyciel musi przejść całą drogę sądową. To etap, którego w żaden sposób nie można pominąć.

Windykacja sądowa i etap egzekucyjny zawsze są mniej lub bardziej stresujące i wiążą się z dodatkowymi kosztami. Najkorzystniejsze są więc przypadki, w których wierzyciel na tyle dobrze przeprowadzi windykację polubowną, że pomoc sądu i komornika nie będą konieczne.

Windykuj online i odzyskaj pieniądze na etapie polubownym!

Skutecznym sposobem, który pozwala nowoczesnym przedsiębiorcom odzyskiwać należności szybko i bez konieczności angażowania sądu i komornika, jest windykacja online w systemie Vindicat.pl.

System do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl to rozwiązanie dla małych i średnich firm, które chcą w końcu zmierzyć się z problemem niepłacących klientów. Jest bardzo prosty w obsłudze, a co najważniejsze - za podjęte działania możesz zapłacić dopiero po odzyskaniu pieniędzy!

Vindicat.pl to rozwiązanie kompleksowe. Pozwala odzyskiwać pieniądze zarówno na etapie polubownym, sądowym jak i egzekucyjnym. Etap polubowny - jeśli tylko zechcesz - może odbyć się całkowicie automatycznie.

Vindicat.pl zapewnia przedsiębiorcom:

  • Oszczędność czasu i stresu dzięki windykacji automatycznej. Etap polubowny jest najważniejszy - pozwól systemowi przeprowadzić go za Ciebie! System przygotowali profesjonaliści, a skuteczność działań sięga 93%. Vindicat.pl może m.in. automatycznie wysłać klientom przypomnienia o zapłacie i dodać długi na giełdę długów.
  • Oszczędność pieniędzy. Opłata za windykację automatyczną wynosi 8% windykowanej należności. Uregulujesz ją dopiero po odzyskaniu pieniędzy. Koniec z przepłacaniem za windykację - rozliczenie success fee to prawdopodobnie najlepszy model rozliczenia także dla Twojej małej lub średniej firmy.
  • Pełna automatyzacja. Windykacja online rozpoczyna się od wprowadzenia do systemu danych z faktur niepłacących klientów. Ale... nie musisz robić tego ręcznie. Konto w Vindicat.pl szybko połączysz z najpopularniejszymi systemami do księgowości online - ifirmą, wFirmą, InFaktem i Fakturownią. Dzięki temu nieopłacone faktury trafią wprost do Vindicat.pl. Przeczytaj, dlaczego to takie wygodne.
  • Koniec z samodzielnym przygotowywaniem pism windykacyjnych. Męczy Cię przygotowywanie wezwań do zapłaty, pozwów, czy wniosków o wszczęcie postępowania egzekucyjnego? Wszystkie te dokumenty wygenerujesz z systemu gotowe do użycia i spersonalizowane!
  • Wsparcie na etapie prewencyjnym. Vindicat.pl zatroszczy się także o ograniczenie Twoich problemów z nieterminowymi płatnościami w przyszłości. Zapewnia m.in. możliwość prowadzenia regularnego monitoringu płatności, dostęp do funkcjonalności najpopularniejszego BIG w Polsce - BIG InfoMonitor, oraz opcję umieszczania na fakturach pieczęci prewencyjnej.
  • Możliwość powierzenia sprawy ekspertom. Na każdym etapie windykacji możesz przerwać samodzielną windykację i przekazać ją profesjonalistom z kancelarii Vindicat.
  • Niespotykana wygoda. Dzięki Vindicat.pl windykujesz, skąd chcesz i kiedy chcesz. Otrzymujesz dostęp do wszystkich niezbędnych opcji windykacyjnych. Działasz bez stresu, ze wsparciem i odzyskujesz pieniądze!

Systemowi Vindicat.pl zaufało już ponad 3 500 przedsiębiorców z małych i średnich firm.

Kolej na Ciebie. Otwórz się na nowoczesne metody odzyskiwania pieniędzy i przekonaj się, że windykacja nie musi być dłużej trudnym i długotrwałym procesem. Ty też możesz skutecznie odzyskiwać należności - i to bez wychodzenia z domu!

 

Pamiętaj, że tam, gdzie kończy się windykacja...

... tam wcale nie musisz się znaleźć. Etap egzekucyjny to ostateczność, której w naprawdę wielu przypadkach można uniknąć. Trzeba jednak działać szybko (każdy dzień zwłoki w podjęciu windykacji działa na Twoją niekorzyść!), konsekwentnie i strategicznie. W takim właśnie działaniu pomoże Ci system Vindicat.pl, oferujący innowacyjną możliwość windykacji automatycznej.

Poznaj pełnię możliwości Vindicat.pl już teraz. Zapoznaj się z propozycją w modelu rozliczenia prowizyjnego (tylko 8% windykowanej należności) lub w modelu rozliczenia abonamentowego (już od 169 zł miesięcznie).

Nie czekaj i rozpocznij odzyskiwanie należności od dłużników Twojej firmy już teraz!

FAQ:

Czy w trakcie windykacji sądowej wierzyciel musi mieć pełnomocnika?

Nie. To uprawnienie wierzyciela, z którego może, ale nie musi skorzystać. Na wierzycieli działających samodzielnie sądy zwykle patrzą bardziej wyrozumiale.

Ile trwa sprawa sądowa o zapłatę?

W dobie pandemii - ciężko jednoznacznie oszacować czas trwania sprawy. W przypadku prostych spraw o zapłatę trzeba liczyć się z czasem oczekiwania na orzeczenie w granicach 3-10 miesięcy. Czym bardziej skomplikowana sprawa, tym niestety dłużej potrwa.

Ile kosztują usługi profesjonalnych windykatorów?

Ceny są bardzo różne. Zależą przede wszystkim od liczby czynności do podjęcia i stopnia skomplikowania sprawy. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług kancelarii windykacyjnej Vindicat. Wynagrodzenie pobieramy jedynie w momencie odzyskania długu. Prowizja to tylko 5% wartości sprawy.

Czy windykator może spisać majątek dłużnika?

Nie. To jedno z uprawnień komornika - i tylko jego.

Czy kancelaria prawna pomoże w windykacji terenowej?

Nie. Prawnicy nie prowadzą windykacji terenowej. Oczywiście w ich kancelariach mogą pracować osoby, które podejmują się takich działań. Jeśli jednak myślisz, że w Twojej sprawie może pojawić się potrzeba osobistych wizyt w siedzibie dłużnika, dla bezpieczeństwa skorzystaj z usług firmy windykacyjnej.

Czy komornik w trakcie egzekucji może zająć cały majątek dłużnika?

Nie. Musi pozostawić dłużnikowi równowartość minimalnej pensji (nie dotyczy to długów alimentacyjnych). Obowiązują też tzw. limity potrąceń. Komornik zasadniczo może zająć max. 50% wynagrodzenia.

Czy po bezskutecznej egzekucji komorniczej da się jeszcze odzyskać dług?

Tak. W praktyce jednak w dużej mierze zależy to od stopnia przeterminowania długu i przyczyny umorzenia egzekucji. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Windykacja po bezskutecznej egzekucji długu

Oceń ten artykuł:

Gdzie kończy się windykacja, a zaczyna egzekucja?
Ocena: 5/5
Głosowano: 1 raz.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!