Faktoring czy odzyskiwanie należności – co wybrać?
Faktoring w dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej interesujący dla przedsiębiorców. Według różnych instytucji finansowych jest to jedna z najbardziej pożądanych usług na rynku finansowym. Ale czy na pewno faktoring jest opłacalny dla przedsiębiorców? Czy może lepszym rozwiązaniem dla osób prowadzących działalność gospodarczą będzie skorzystanie z nowoczesnych usług windykacyjnych? Na te pytania odpowiemy w naszym artykule.
Na czym polega faktoring?
Zacznijmy jednak od początku i zastanówmy się, na czym polega faktoring. Warto od tego zacząć, ponieważ zapewne dla wielu osób nazwa tej umowy raczej nie będzie wyjaśniała, na czym polega ta usługa finansowa.
Otóż faktoring polega na nabyciu przez Faktora (czyli zwykle przez bank) wierzytelności (w postaci faktur) od ich wystawcy zwanego w tej usłudze Faktorantem (czyli od przedsiębiorcy). Dzięki takiej usłudze, Faktorant otrzymuje zapłatę już bezpośrednio po zrealizowaniu sprzedaży i wystawieniu faktury, a nie musi czekać na upływ terminu płatności (który zwykle może liczyć od 7 dni do nawet 3 miesięcy). Oczywiście taką fakturę przedsiębiorca musi przesłać Faktorowi wraz z dokumentami potwierdzającymi odbiór towaru przez kontrahenta. Jednak koniecznie trzeba podkreślić, że po przesłaniu niezbędnych dokumentów Faktorant otrzymuje zaliczkę, której wysokość zależy od warunków umowy faktoringowej. W korzystnych umowach wysokość tej zaliczki może nawet wynieść do 90% kwoty faktury brutto.
Pozostała cześć pieniędzy nazywana jest funduszem gwarancyjnym. Zostaje ona wypłacona Faktorantowi (czyli przedsiębiorcy), w przypadku, gdy odbiorca faktury ureguluje płatność na rachunek bankowy Faktora (zwykle banku). W przypadku, gdy kontrahent Faktoranta opóźnia się z płatnością za fakturę, Faktor ma prawo upomnieć się o płatność od odbiorcy faktury. Gdy odbiorca zapłaci, to Faktor wypłaca pozostałą kwotę Faktorantowi, czyli tzw. fundusz gwarancyjny.
Faktoring - strony umowy
Nazwy stron umowy faktoringowej nie są takie proste do zapamiętania. Dlatego poświęcamy im osobną cześć niniejszego artykułu.
Przedsiębiorca (czyli osoba prowadząca działalność gospodarczą) nazywana jest Faktorantem. Zawiera ona umowę faktoringową z Faktorem, który „kupuje” od niego dopiero co wystawioną i jeszcze nie opłaconą fakturę (stąd nazwa umowy). Nabywca faktury to zazwyczaj instytucja finansowa taka jak bank.
Trzecią stroną tej relacji prawnej jest kontrahent przedsiębiorcy (Faktoranta), który ma obowiązek zapłacić mu za wystawioną wcześniej fakturę. Nie jest to strona umowy faktoringowej, ale to od tego kontrahenta instytucja finansowa (Faktor) będzie odzyskiwać pieniądze w przypadku, gdy opóźni się on z płatnością.
Dla kogo jest faktoring? I czy zawsze się opłaca?
Różne instytucje finansowe chcą zachęcić osoby prowadzące działalność gospodarczą do skorzystania z ich oferty faktoringu. Często podmioty te opisują swoją grupę docelową jako firmy, które szukają innych, innowacyjnych źródeł finansowania swojej działalności. Zachęcają potencjalnych klientów wizją, że dzięki faktoringowi środki należne za faktury szybko trafią na konto firmowe i dzięki temu przedsiębiorca nie odczuje skutków potencjalnego opóźnienia w płatnościach, które niestety coraz częściej jest normą w relacjach biznesowych. Dodatkowo banki podkreślają, że faktoring to rozwiązanie dostępne nie tylko dla płatności należnych na terenie Polski, ale także w obrocie zagranicznym.
Czytając oferty banków można dojść do wniosku, że skoro faktoring ma aż tyle zalet to musi być opłacalny… Ale czy na pewno przedsiębiorca na nim skorzysta? Skoro oferują go różne instytucje finansowe (w tym komercyjne banki), to z całą pewnością nie dbają o płynność finansową przedsiębiorców charytatywnie. Po prostu na czymś muszą zarabiać.
Otóż każda z instytucji finansowych oferujących faktoring pobiera prowizję faktoringową, która może mieć różną wysokość. Zaliczka, którą otrzymuje się po wystawieniu faktury i przesłaniu dokumentów, w przypadku, gdy instytucja finansowa bierze na siebie ryzyko braku płatności w terminie zwykle wynosi do 80% wartości wierzytelności brutto. Ktoś może powiedzieć, że nadal są to niskie koszty, ale w sytuacji, gdy nasz kontrahent nie opłaci tej faktury, która była przedmiotem umowy faktoringowej, to wtedy pojawiają się kolejne opłaty, które musimy ponieść.
Co nas czeka, jeżeli kontrahent nie zapłaci?
Jak wspomnieliśmy, powyżej dopiero, gdy nasz kontrahent nie zapłaci, pojawiają się duże koszty wynikające z umowy faktoringowej. Otóż Faktor obciąża nas kosztami, które musi ponieść, aby odzyskać zaległe pieniądze od naszego kontrahenta.
Na początku instytucja finansowa obciąża nas stałą opłatą za rozpoczęcie procesu windykacyjnego. Taka opłata jest różna i waha się w granicach od 400 do 700 zł! Oprócz tego, co do zasady, będziemy musieli zapłacić za każda czynność, którą będą przeprowadzać windykatorzy w imieniu Faktora. Żeby nie szukać daleko, będziemy musieli ponieść koszt wysłania wezwania do zapłaty w wysokości 10 zł za każde wezwanie, przy czym zwykle Faktorzy wysyłają co najmniej 3 wezwania.
Tak więc już na start średnio musimy zapłacić kilkaset złotych! A to nie koniec opłat, które będziemy musieli ponieść. Jeżeli instytucji finansowej uda się odzyskać pieniądze od naszego kontrahenta to zostaniemy obciążeni prowizją od odzyskanej przez windykatorów kwoty.
Jeżeli Faktorowi nie uda się odzyskać zaległych pieniędzy na drodze polubownej, to będziemy musieli ponieść koszty wytoczenia procesu i prowadzenia egzekucji sądowej. Tak więc oprócz prowizji, którą zapłaciliśmy na początku, jesteśmy także obarczani opłatą windykacyjną i opłatami za poszczególne czynności zmierzające do odzyskania należnych Faktorowi środków. Czy mając tą świadomość nadal uważasz, że faktoring się opłaca? Czy tak naprawdę nie płacimy podwójnie: raz za „odsprzedaż” faktury i drugi raz za jej windykację? A może jednak lepiej poczekać na upływ terminu płatności i w razie czego zlecić windykację naszych pieniędzy profesjonalnej firmie odzyskującej należności, takiej jak Vindicat.pl, która pobierze jedynie prowizję od sukcesu, a nie będzie pobierać opłat za poszczególne czynności?
Lepiej zdecydować się na odzyskiwanie należności
Opóźnienia w płatnościach w Polsce występują niestety bardzo często. Polscy przedsiębiorcy chyba z zasady czekają na upływ terminu płatności zanim zaczną przejmować się tym, że jakaś faktura czeka na opłacenie. Właśnie dlatego wybranie usługi faktoringu jest nadzwyczaj ryzykownym rozwiązaniem. Brak płatności spowoduje obciążenie naszej firmy kosztami windykacji, nad którymi nie mamy żadnej kontroli. Co z tego, że wcześniej dostaliśmy za fakturę zaliczkę, skoro musieliśmy zapłacić prowizję, a teraz musimy ponieść opłaty za dochodzenie pieniędzy za wystawione przez nas faktury. Po co ryzykować. Lepiej poczekać na upływ terminu płatności i spłaty należności dochodzić samodzielnie. Dzięki temu oszczędzimy dwa razy. Po pierwsze, nie zapłacimy nic przy wystawieniu faktury. I po drugie, jeżeli kontrahent nie zapłaci, to my samodzielnie zdecydujemy o wyborze środków i kosztów związanych z procesem odzyskiwania należności.
Jakie środki mamy do dyspozycji?
Przy odzyskiwaniu pieniędzy możemy wybrać dwie drogi. Możemy sami strać się odzyskać należne nam pieniądze albo zlecić ich odzyskanie profesjonalistom. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy.
Jeżeli zdecydujemy się na samodzielne odzyskiwanie należnych nam pieniędzy to warto skorzystać z systemu do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. System Vindicat.pl składa się z różnych modułów, które pomogą nam w odzyskaniu zaległych pieniędzy od kontrahenta. System sam podpowiada nam kolejne kroki, jakie mamy wykonać w naszym procesie windykacyjnym. Zawsze możemy w ramach korzystania z systemu do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl zapytać o radę doświadczonych windykatorów. I co najważniejsze w systemie mamy do dyspozycji wszystkie narzędzia, z których przy umowie faktoringowej skorzystałaby instytucja finansowa udzielająca nam zaliczki. Różnica polega na tym, że tutaj jednokrotnie ponosimy niską opłatę zamiast tracić pieniądze na wysoką opłatę początkową i następnie na każdą czynność wykonaną w toku procesu windykacyjnego.
System do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl umożliwia nam wysłanie wezwania do zapłaty, prowadzenie negocjacji online, czy sprzedanie naszego długu na giełdzie długów Vindicat.pl. A jeżeli zajdzie konieczność przeprowadzenia postępowania sądowego to możemy również skorzystać z generatora pozwu do sądu i pozwu do e-sądu. Co więcej, jeżeli będziemy zmuszeni do przeprowadzenia egzekucji komorniczej, to system Vindicat.pl także nam w tym pomoże generując odpowiednie wnioski do komornika.
Wszystkie dokumenty, które generuje system są w pełni spersonalizowane. Nie musimy ich wypełniać! Wystarczy jedynie je podpisać.
Zlecenie odzyskiwania pieniędzy
Druga możliwość to zlecenie odzyskiwania naszych pieniędzy profesjonalistom. Jeżeli nie mamy czasu na samodzielne odzyskiwanie należności, nawet za pomocą tak intuicyjnego w obsłudze narzędzia, jak system do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl, to możemy zlecić prowadzenie naszej sprawy kancelarii Vindicat.pl. Kancelaria Vindicat.pl w przeciwieństwie do Faktora, nie pobiera opłaty początkowej, a jedynie prowizję od odzyskanych pieniędzy. Dodatkowo możemy monitorować postęp naszej sprawy przez Internet 24/7. O każdym podjętym przez Kancelarię działaniu zostaniemy powiadomieni i nie musimy uiszczać za nie żadnej opłaty.
Mamy nadzieję, że udało nam się przekonać wszystkich, że lepiej wybrać odzyskiwanie pieniędzy niż skusić się na faktoring. Tym bardziej, że mamy do dyspozycji różne narzędzia, które pomogą nam w skutecznym i łatwym odzyskiwaniu zaległych należności.
Już dziś zarejestruj się i odzyskaj pieniądze od Twojego kontrahenta!
Zacznij już dziś »