Dlaczego warto negocjować z dłużnikiem?

21-07-2017

Jeżeli ktoś zalega ze spłatą swoich zobowiązań to najkorzystniejszym rozwiązaniem zarówno dla niego, jak i dla jego wierzyciela jest przeprowadzenie owocnych negocjacji. Dzięki nim wierzyciel szybciej uzyska środki, które są mu potrzebne, a dłużnik ma szansę na ustalenie takiego planu spłat, który będzie dla niego wykonalny. Przeczytaj dlaczego warto negocjować z dłużnikiem?

 

obrazek przedstawia kobiety w garniturach, które siedzą przy stole i negocjują

Zasady prowadzenia negocjacji - jak negocjować z dłużnikiem?

Fundamentem owocnych negocjacji jest prowadzenie rozmów przez osoby umocowane do podejmowania decyzji. Jeśli dłużnikiem jest spółka to naprawdę nie warto podejmować rozmów dotyczących spłaty z sekretarką, czy firmowym informatykiem. Tylko rozmowy z osobą decyzyjną mogą przynieść pożądany efekt.

Druga zasada, której nieprzestrzeganie może doprowadzić do klęski negocjacyjnej to umiejętność prowadzenia dialogu. Negocjacje to nie wymiana żądań, czy monolog jednej strony. Jeśli nie potrafisz wysłuchać drugiej strony to w ogóle nie warto siadać do stołu.

Kolejny element to jasność przedstawianego stanowiska. Oczywiście można (a wręcz trzeba) zmieniać zdanie w trakcie rozmowy, aby interaktywnie reagować na propozycje drugiej strony. Nie można jednak prowadzić rozmowy w sposób chaotyczny. Obie strony muszą rozumieć wzajemnie swoje stanowiska.

Wreszcie, trzeba być konsekwentnym. Jeśli grozisz surowymi konsekwencjami braku działań w jakimś określonym terminie to nie powinieneś rzucać słów na wiatr i po jego upływie musisz podjąć kroki, które zapowiadałeś. Oczywiście nie można popadać w przesadę i pomylić konsekwencji ze złą wolą i złośliwością.

Dłużnik nie zawsze musi być uczciwy

Pamiętaj jednak, że dłużnik nie zawsze musi być uczciwy i czasem podejmuje negocjacje mając złe intencje. Woli wydać pieniądze na przyjemności, a nie na spłatę zaległych zobowiązań, ale żeby ukryć ten fakt mówi o niezawinionych przez siebie problemach finansowych (np. o braku zapłaty wynagrodzenia przez pracodawcę, czy o chorobach, które pochłaniają całe jego wynagrodzenie).

 

Osobisty stosunek do sprawy i kontrolowanie emocji

Zalety prowadzenia negocjacji są ogromne, jednak nie zawsze wierzyciel potrafi zdobyć się na ich podjęcie. Jest mu po prostu trudno kontrolować własne emocje i zachować dystans do całej sprawy. W takiej sytuacji lepiej skorzystać ze wsparcia osób bezstronnych. Jedną z firm, która specjalizuje się w kompleksowej facylitacji procesu odzyskiwania należności jest Vindicat. Oferuje ona usługi wysokiej jakości w korzystnej cenie, która jest indywidualnie ustalana dla każdej napływającej sprawy.

Oceń ten artykuł:

Dlaczego warto negocjować z dłużnikiem?
Ocena: 5/5
Głosowano: 8 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!