Czy windykacja może dzwonić na telefon?

28-04-2023

Bardzo często, właśnie rozmowa telefoniczna jest pierwszą próbą kontaktu z dłużnikiem. Dzwoniąc do dłużnika, możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że proces odzyskiwania pieniędzy już się rozpoczął. Windykacja telefoniczna pozostawia też wiele pytań, czy windykacja może dzwonić do pracy? Czy windykacja może dzwonić do rodziny? Dowiedź się jak świadomie windykować telefonicznie.

Czy windykacja może dzwonić na telefon?

Czym jest windykacja telefoniczna?

Pozornie windykacja telefoniczna wydaje się prosta. Przecież musisz tylko zadzwonić do dłużnika i przypomnieć mu o tym, że termin płatności już minął. Czy, aby na pewno? Czy windykacja ogranicza się do wykonania jednego krótkiego telefonu? Oczywiście, że nie! Jeśli chcesz skutecznie windykować przez telefon, zacznij robić to umiejętnie.

Windykacja na telefon, czyli jedna z możliwości porozumienia się dłużnika z wierzycielem/windykatorem. Windykacja na telefon jest częścią windykacji polubownej.

Smartphone, bez którego nie wyobrażamy sobie życia, znacznie ułatwia wiele spraw i w wielu zawodach jest już narzędziem pracy. Nawet w życiu prywatnym coraz częściej postrzegamy telefony jako narzędzia, które ponad funkcję komunikacyjną pozwalają teraz również płacić za zakupy, służą za nawigację w trasie, a różnego typu aplikacje mobilne przypominają o treningach i spotkaniach.

Windykacja chętnie korzysta z narzędzi i również chętnie wykorzystuje telefony w procesie odzyskiwania należności.

Niestety, dłużnicy różnie reagują na telefony i próby windykacji, dlatego musisz wykorzystać swoją szansę. Zazwyczaj pierwszy telefon wierzyciel wykonuje, tuż po terminie płatności. Dalsze kroki zależą od tego jak dłużnik zareaguje na przypomnienie i czy sumiennie wywiąże się z zobowiązania.

Pamiętaj, aby telefonować do dłużnika z umiarem. Nachalne wydzwanianie przyniesie odwrotny efekt i dłużnik zacznie Cię unikać. A przecież chodzi o to, aby odzyskać pieniądze, prawda?

 

Savoir Vivre telefonicznej windykacji, czyli kilka prostych reguł, o których warto pamiętać:

  • rozsądna liczba połączeń, na pewno nie więcej niż raz dziennie,
  • rozmówcę traktuj z szacunkiem i wykaż się kulturą osobistą,
  • przenigdy nie używaj gróźb,
  • używaj konkretnych liczb i dat - czyli informacji nie do podważania.

Podczas rozmowy możesz posiłkować się dokumentami - umowami, fakturami. Tym wszystkim, gdzie zawarte są dane na temat sprawy, którą chcesz rozwiązać. Rozmawiaj o konkretnych sumach. Jako argumentów używaj tylko prawdziwych wiadomości. Najważniejsze, co musi wypłynąć, to to, że dłużnik nie wywiązał się z umowy. Przejdź do konsekwencji, które czekają dłużnika w związku z niedotrzymaniem warunków umowy.

Pamiętaj, aby w piśmie zachować pełną kulturę języka.

Możesz wysłać również wiadomości SMS. Przewagą wiadomości tekstowej jest to, że trudniej ją odrzucić i jest duże prawdopodobieństwo, że dłużnik ją przeczyta. Jednak zasada, nienarzucania się z ilością wysyłanych komunikatów jest taka sama, jak w przypadku rozmów telefonicznych. Możesz posłużyć się SMS-em i przesłać wezwanie do zapłaty.

Jeśli prowadzisz windykację telefoniczną samodzielnie, jest ona bezkosztowa.

Prowadząc niewielkie przedsiębiorstwo, być może nie masz pracownika oddelegowanego do przeprowadzenia windykacji, a w związku z tym samodzielnie obdzwaniasz dłużników. Korzystając z windykacji telefonicznej, możesz bardzo szybko skontaktować się ze wszystkimi.

Windykacja przeprowadzona w kulturalny, profesjonalny sposób wpłynie także na utrzymanie dobrych relacji z dłużnikiem. Warto dążyć do rozwiązania sprawy polubownie. Praktyka jednak pokazuje, że windykacja telefoniczna jest zazwyczaj tylko początkiem windykacji. Metody proponowane przez specjalistów z branży cechuje wyższa skuteczność.

Co mówić, aby windykacja przez telefon była skuteczna?

Jeszcze zanim zdecydujesz się na oddelegowanie odzyskania należności, chcesz spróbować samodzielnie? W takim razie mamy dla Ciebie kilka podpowiedzi, jak robić to dobrze.

Przy telefonicznej windykacji pamiętaj przede wszystkim o tym, aby:

  • przygotować się do rozmowy,
  • trzymać emocje na wodzy, krzyki czy groźby tylko pogorszą sprawę,
  • pamiętaj, że rozmowa musi spełnić określone zadanie - wyznacz sobie cele,
  • otworzyć się na propozycje dłużnika,
  • podkreślić wypracowane warunki ugody - jeżeli do takich doszło, obie strony muszą je rozumieć.

Jeszcze przed naciśnięciem zielonej słuchawki, dokładnie zapoznaj się z kwotą zadłużenia, przeanalizuj rozmowy z dłużnikiem. Warto też sprawdzić, czy figuruje w rejestrach dłużników np. na giełdzie długów (najlepiej sprawdzaj to przed podjęciem współpracy). Rozmawiając z dłużnikiem, podawaj konkretne kwoty i daty - to musi wybrzmieć.

Upewnij się, że dłużnik jest świadomy konsekwencji.

Dokładnie opowiedz o kwotach i rosnących odsetkach. Jeśli dłużnik nie wyjdzie z inicjatywą, możesz samodzielnie zaproponować plan spłaty zadłużenia. Jeśli dłużnik proponuje własne rozwiązanie, nie zapieraj się dla zasady, tylko zastanów się, czy takie rozwiązanie jest dla Ciebie korzystne.

Warto szukać porozumienia na drodze pozasądowej.

Jeśli w trakcie rozmowy dojdziesz do porozumienia z dłużnikiem, koniecznie potwierdź to pisemnie, np. przesyłając wiadomość e-mail. Kiedy się rozłączysz, nie odkładaj sprawy zadłużenia na później, tylko regularnie monitoruj spłatę zadłużenia i pilnuj czy tym razem dłużnik dopełnia zawartej umowy. Nie miej złudzeń, jeśli i tym razem dłużnik Cię oszukał, przekaż sprawę do sądu. Niech sprawiedliwość go dopadnie.

Windykacja to złożony proces, który będzie wymagał od Ciebie konsekwencji, cierpliwości i szybkiego reagowania. Postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami, a Twoje szanse na powodzenie znacznie wzrosną.

Czego nie robić podczas windykacji telefonicznej?

Postawmy sprawę jasno, w niektórych przypadkach choćby rozmowa przeprowadzona była książkowo, dłużnik i tak nie zapłaci, bo np. nie ma z czego. Jednak jest kilka red flag windykacji, na które warto uważać. Sprawdź, czy je popełniasz.

Warto zacząć od tego, aby rozmawiać o zadłużeniu tylko z osobą upoważnioną. Koniecznie tego pilnuj, dzięki temu zaoszczędzisz czas i nie staniesz przed koniecznością przeprowadzania tej samej rozmowy dwukrotnie. Dlatego zawsze na początku rozmowy weryfikuj swojego rozmówcę.

Rozmawiaj tylko z osobą upoważnioną do spłaty powstałego roszczenia.

Miej oczy i uszy szeroko otwarte. Zadłużenie to ciężki temat i osoby w tarapatach finansowych nie mają lekko. Jednak pamiętaj, że wśród dłużników znajdują się także oszuści, którzy z premedytacją mogą próbować Cię oszukać. Nigdy i pod żadnym pozorem nie strasz dłużnika i nie składaj gróźb. Jeśli chcesz, aby poczuł smak konsekwencji przedstaw mu prawne konsekwencje, które na pewno wyciągniesz, jeśli nie spłaci zadłużenia.

Opowiedz o rosnących odsetkach, o wpisie do rejestru dłużników, o procesie sądowym i egzekucji komorniczej.

Pamiętaj, aby dostosowywać język do rozmówcy. Co to znaczy? To, że jeśli będziesz używać niezrozumiałego języka prawnego, naszpikowanego paragrafami, to dłużnik po prostu Cię nie zrozumie. Z drugiej strony, jeśli zabierasz się za samodzielną windykację, nawet telefoniczną, musisz znać przepisy i prawo, które stoi po Twojej stronie. Zanim zaczniesz windykować, dowiedź się, jak wygląda windykacja krok po kroku.

Czy windykacja może dzwonić do pracodawcy?

Częstym lękiem dłużników jest to, że wieść o ich długach dotrze do pracodawcy. Starannie ukrywają swoje zadłużenie, aby wyglądać w pracy jak najlepiej i nie stracić w oczach szefa i kolegów z firmy.

Żadna firma windykacyjna nie może ujawniać danych dotyczących zadłużenia, dzwoniąc do pracodawcy.

Jak to w końcu jest, odpowiedzmy na pytanie: czy windykacja może dzwonić do pracodawcy? Nie może. Dłużnik, który straci opinię w pracy przez telefony z firmy windykacyjnej, zapewne będzie niechętnie dalej współpracował. A to przełoży się na trudności w odzyskaniu pieniędzy.

Czy firma windykacyjna może dzwonić do pracy?

Firmy windykacyjne unikają dzwonienia na numery służbowe, chyba że dłużnik podał taki numer do kontaktu. Jeśli już do tego dojdzie profesjonalna firma windykacyjna, zachowa dyskrecję i nie ujawni informacji o zadłużeniu osobom postronnym. Dłużnicy boją się czy firma windykacyjna może dzwonić do pracy? Windykator nie ma prawa informować pracodawcy o długach.

Czy windykator może dzwonić do rodziny?

Niektórzy dłużnicy ukrywają także swoje zadłużenie przed rodziną, dlatego zastanawiają się, czy windykacja może dzwonić do rodziny. Zdarzają się też nieprofesjonalne firmy, które jawnie łamią prawo i dzwonią do członków rodziny. Jednak takie przypadki są rzadkie i powinny być od razu zgłaszane.

Firmy windykacyjne mogą kontaktować się jedynie bezpośrednio z zadłużonym lub z wyznaczonym przez niego przedstawicielem. Windykatorzy muszą szanować prywatność dłużników. Windykator może kontaktować się z rodziną dłużnika, tylko jeżeli dłużnik wyraził na to zgodę. Dobry windykator zawsze zachowuje maksimum dyskrecji i kontaktuje się jedynie z osobą odpowiedzialną za zadłużenie.

 

Samodzielna windykacja ze wsparciem specjalistów 24/7

Windykacja telefoniczna może Cię zaskoczyć. Dużo zależy od specyfiki windykowanej sprawy, a jeszcze więcej od dłużnika. Z każdym dłużnikiem rozmawia się inaczej, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko. Przygotuj się merytorycznie i przeanalizuj kilka możliwych scenariuszy, według których może przebiec rozmowa.

Zanim zadzwonisz, zastanów się, co zrobisz, gdy dłużnik:

  • będzie opryskliwy i nie uzna swojego zadłużenia,
  • zaproponuje własny harmonogram spłaty,
  • nie odbierze telefonu.

Bez względu na to co się stanie, nie poddawaj się. Tylko działanie przybliża Cię do celu i odzyskania pieniędzy za nieopłacone faktury. Jeśli samodzielne działania windykacyjne okażą się jednak zbyt trudne lub czasochłonne, zawsze możesz skorzystać z systemu Vindicat i w ten sposób odzyskać należności.

System Vindicat zaskoczy Cię swoją intuicyjnością oraz praktycznym zastosowaniem. Jest to system do automatycznej windykacji i monitorowania należności online. Windykacja automatyczna i prowadzona online, to genialne rozwiązanie dla osób, które cenią wygodę i zależy im, aby procesy windykacyjne przebiegały sprawnie. Jednocześnie korzystając z systemu Vindicat zachowujesz kontrolę nad windykacją.

Rejestracja w systemie zajmie Ci dosłownie chwilę, wystarczy przejść do zakładki, załóż konto i wpisać dane.

System Vindicat zapewnia wiele możliwości, mi.in.:

  • RoboVindicat, któremu możesz zlecić automatyczną windykację,
  • dostęp do profesjonalnie przygotowanych dokumentów i pism windykacyjnych,
  • prewencja, czyli monitoring płatności, dzięki któremu odzyskasz kontrolę nad płatnościami (pomocna jest także dostępna pieczęć prewencyjna).

RoboVindicat będzie podsuwał Ci właściwe pisma na kolejnych etapach windykacji, zarówno na etapie polubownym jak i sądowym. Możesz z systemu wygenerować spersonalizowane wezwanie do zapłaty, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności lub wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Przez cały proces windykacyjny Vindicat czuwa nad Twoją sprawą!

W systemie funkcjonuje panel negocjacji, które odciążą Cię i zwolnią z konieczności przechodzenia przez to osobiście. Po prostu to zlecasz i system działa! Jako narzędzia perswazyjnego możesz użyć jednego z rejestrów dłużników i wpisać swojego dłużnika do Big InfoMonitor. Bardzo często sama wizja wpisania na taką listę działa na dłużnika ożywczo i zachęca do szybszej spłaty zobowiązania. Jeśli masz takie życzenie, możesz skorzystać z giełdy długów i sprzedać wierzytelność.

System przeznaczony jest dla przedsiębiorców i odzyskiwania długów powstałych w wyniku nieopłaconych faktur.

Windykacja telefoniczna może być skuteczna, ale jest też czasochłonna i pochłaniająca Twoje zasoby i energię. Korzystając z automatycznej windykacji z Vindicat, skupisz się na swoim biznesie, zamiast poświęcać niezliczone godziny na rozmowy z dłużnikami. Windykuj razem z Vindicat!

FAQ:

Czy windykacja może dzwonić do pracy i rozmawiać o moich długach z pracodawcą?

Nie może. Chyba że podałeś numer służbowy jako numer kontaktowy, to możesz spodziewać się takiego telefonu ze strony windykatora.

Czy windykator może dzwonić do rodziny?

Nie może. Windykator może dzwonić do rodziny tylko wtedy jeżeli dłużnik wyraził na to zgodę.

Czy firma windykacyjna może dzwonić do pracy?

Nie może. Chyba że kontakt innymi drogami jest niemożliwy, a dłużnik zostawił numer kontaktowy do biura.

Czy muszę mieć uprawnienia, aby windykować telefonicznie?

Nie. Windykować możesz samodzielnie, upoważnia Cię do tego powstałe zadłużenie.

Czy telefoniczne wezwanie do zapłaty jest wystarczające?

Lepiej przesłać wezwanie do zapłaty w formie pisemnej.

Oceń ten artykuł:

Czy windykacja może dzwonić na telefon?
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!