Nowe technologie w windykacji - które z nich warto znać?

08-11-2021

Technologia szturmem wkroczyła w świat windykacji. Do technologicznych rozwiązań zaliczamy m.in. Elektroniczne Postępowanie Upominawcze (EPU), Portal Informacyjny Sądów Powszechnych, czy Krajowy Rejestr Zadłużonych, który ma zacząć funkcjonować już za chwilę. Na czym polegają technologiczne udogodnienia? Które z nich są szczególnie przydatne wierzycielom chcącym szybko odzyskać pieniądze? Sprawdźmy, na co warto zwrócić uwagę.

Nowe technologie w windykacji - które z nich warto znać?

Krajowy Rejestr Zadłużonych - rozwiązanie, które uprości poszukiwania informacji o zadłużeniu

Krajowy Rejestr Zadłużonych (KRZ) to zapowiadane od kilku lat rozwiązanie, na które czeka wielu wierzycieli. Ma to być elektroniczny, jawny rejestr, w którym będą zamieszczane informacje o zadłużeniu przedsiębiorców i osób fizycznych. Dobra wiadomość jest taka, że do premiery już coraz bliżej.

Aktualnie uruchomienie KRZ zapowiadane jest na 1 grudnia 2021 r. Został więc niecały miesiąc!

Krajowy Rejestr Zadłużonych znacznie przyczyni się do elektronizacji windykacji i jej technologicznego uproszczenia. Aktualnie przedsiębiorcy nierzadko muszą poszukiwać informacji o zadłużeniu np. potencjalnego kontrahenta w wielu różnych miejscach. To czasochłonne i rodzi ryzyko błędu, który może później przedsiębiorcę słono kosztować.

W Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdą się informacje o podmiotach zagrożonych niewypłacalnością, niewypłacalnych oraz takich, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję.

Rejestr będzie dostępny na stronie Ministra Sprawiedliwości. Skorzystać z niego będzie można bez żadnych opłat.

Oby tym razem zapowiadany termin startu KRZ okazał się ostateczny!

 

Portal Informacyjny Sądów Powszechnych - nowe technologie także w sądownictwie

Innym wartym odnotowania rozwiązaniem są tzw. Portale Informacyjne poszczególnych sądów. Umożliwiają one zainteresowanym, w tym również wierzycielom, dostęp do informacji o swoich sprawach, które toczą się w danym sądzie.

Założenie konta w Portalu danego sądu pozwala online, szybko i bez wychodzenia z domu, sprawdzić m.in. na jakim etapie jest postępowanie, co zostało już zrobione w sprawie oraz na kiedy zaplanowano kolejne posiedzenia. Pozwala też na dostęp do elektronicznej wersji pism procesowych.

Portale Informacyjne poszczególnych sądów nie są nowością. Większość z nich funkcjonuje od kilku lat. Nadal jednak nie wszyscy wierzyciele z nich korzystają - a szkoda. Założenie konta w Portalu Informacyjnym jest całkowicie darmowe. Pozwala oszczędzić sobie wielu „przyjemności”, takich jak m.in. wielokrotne telefony do sekretariatu sądu.

Jeśli aktualnie toczą się jakieś sprawy sądowe z Twoim udziałem - zaufaj technologii i utwórz konto w Portalu Informacyjnym sądu prowadzącego postępowanie.

Elektroniczne postępowanie upominawcze - rewolucja w dochodzeniu należności

Choć elektroniczne postępowanie upominawcze (EPU) także nie jest nowością, nie można go pominąć. Ten typ postępowania, wprowadzony do porządku prawnego w 2010 r., jak żaden inny przyspieszył odzyskiwanie należności, a wręcz je zrewolucjonizował. Potocznie EPU określane bywa również jako e-egzekucja. W istocie jednak nie dotyczy etapu egzekucyjnego odzyskiwania należności, a etapu wyłącznie sądowego.

Za sprawą EPU można odzyskiwać pieniądze bez osobistego pojawiania się w sądzie. Aby wnieść pozew, wystarczy konto na stronie internetowej e-sądu.

Postępowanie, które toczy się w całości online, prowadzi VI Wydział Cywilny Sądu Rejonowego Lublin-Zachód. Skorzystać mogą z niego jednak wierzyciele z całej Polski, którzy:

  • mają roszczenia pieniężne,
  • roszczenia te stały się wymagalne w okresie trzech lat przed wniesieniem pozwu, a co więcej
  • spełniają wymóg, zgodnie z którym doręczenie pozwanemu nakazu nie miałoby nastąpić poza granicami naszego kraju.

W pozwie powód powinien wskazać dowody na poparcie swoich twierdzeń. Co ważne, dowodów nie dołącza się do pozwu. Jeśli przekonają one sąd - sąd wyda nakaz zapłaty. Zwykle dowodami są np. podpisane przez upoważnione osoby umowy, faktury VAT itp. W przypadku braku podstaw do wydania nakazu zapłaty sąd umarza postępowanie.

Dla uzyskania nakazu zapłaty w EPU kluczowe są więc dowody!

Jeśli wierzyciel dysponuje odpowiednimi dokumentami - z EPU będzie mógł czerpać wiele korzyści. Elektroniczne Postępowanie Upominawcze jest znacznie prostsze organizacyjnie, szybsze i tańsze. Usprawnia też komunikację na linii sąd-osoba składająca pozew, bo cała komunikacja między powodem a sądem elektronicznym odbywa online.

Więcej o elektronicznym postępowaniu upominawczym pisaliśmy w artykułach Jak działa e-sąd? Podstawowe pojęcia i porady z zakresu elektronicznego postępowania upominawczego oraz Jak krok po kroku założyć profil w e-sądzie?.

Ważna nowość - komornicze e-licytacje nieruchomości

Ciekawą technologiczną nowością, dotyczącą tym razem etapu egzekucyjnego, są komornicze e-licytacje nieruchomości. Nowe przepisy obowiązują od września 2021 r. Mimo to, przez pierwszy rok od wejścia nowych regulacji w życie, e-licytacje są dopuszczalne, tylko jeśli komornik ma takie możliwości techniczne.

Docelowo jednak rozwiązanie to ma pomóc w likwidacji zmów między licytantami oraz zapewnić większe bezpieczeństwo.

Wprowadzenie komorniczych e-licytacji nieruchomości to kolejny przejaw informatyzacji wymiaru sprawiedliwości. Rola technologii rośnie!

Elektroniczny tytuł wykonawczy w egzekucji wierzytelności publicznoprawnych

Na koniec warto wspomnieć też o jeszcze jednym nowym technologicznym rozwiązaniu. Jest to elektroniczny tytuł wykonawczy, którego celem jest usprawnienie egzekucji wierzytelności publicznoprawnych.

Od 1 lipca 2021 r. wnioski egzekucyjne i tytuły wykonawcze można przekazywać do urzędu skarbowego drogą elektroniczną.

W praktyce z perspektywy wierzycieli oznacza to przyspieszenie wysyłki tych dokumentów do Krajowej Administracji Skarbowej. Nie będziemy jednak opisywać tej nowości szerzej, bo z tego udogodnienia skorzystają przede wszystkim specyficzne podmioty, jak m.in. naczelnicy urzędów skarbowych, organy samorządu terytorialnego, czy ZUS. Będąc przedsiębiorcą, który w relacjach publiczno-prawnych może jednak stosunkowo łatwo stać się dłużnikiem, warto mieć świadomość przyspieszenia potencjalnej egzekucji w tym zakresie.

Windykacja online - nowoczesne rozwiązanie dla tych, którzy chcą odzyskiwać pieniądze jeszcze szybciej!

Nie tylko etap sądowy i egzekucyjny korzysta z dobrodziejstw technologii. Warto korzystać z niej także - a może przede wszystkim - na etapie polubownym. To właśnie polubowne odzyskanie pieniędzy i „dogadanie się” z dłużnikiem jest zwykle dla wierzyciela najkorzystniejsze - pod kątem finansowym i czasowym. W tym właśnie pomaga windykacja online przy pomocy systemu Vindicat.pl.

Dzięki systemowi do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl, odzyskiwanie pieniędzy w małych i średnich firmach jest naprawdę proste. A to jeszcze nie wszystko! Za windykację możesz zapłacić dopiero po tym, jak odzyskasz już pieniądze!

Vindicat.pl działa w całości online - możesz odzyskiwać należności bez wychodzenia z domu. To idealne rozwiązanie na czasy pandemii... i nie tylko. Wystarczy tylko założyć konto, wybrać ofertę dla swojej firmy i już - można działać.

System Vindicat.pl to pewne, bezpieczne i sprawdzone narzędzie. Korzysta z niego już 3 500 małych i średnich firm!

 

Jakie technologiczne ułatwienia oferuje system Vindicat.pl?

Vindicat.pl zapewnia przedsiębiorcom wszystkie niezbędne funkcjonalności, dzięki którym mogą windykować skutecznie. Windykacja online to m.in.:

  • Innowacyjna windykacja automatyczna. Nie masz czasu na samodzielne działania - nawet te online? Powierz je systemowi! Dla zapracowanych wprowadziliśmy opcję windykacji automatycznej. System samodzielnie podejmie aż 10 bezpiecznych czynności windykacyjnych. Wyśle wezwania do zapłaty i niezbędne przypomnienia do dłużników. Doda też dług na doskonale widoczną w wyszukiwarce giełdę wierzytelności. Brzmi dobrze? A to jeszcze nie wszystko! Za windykację automatyczną zapłacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy! Sprawdź, dlaczego Ty również powinieneś zainteresować się windykacją automatyczną.

    Windykacja w systemie Vindicat.pl jest bezpieczna i szybka. Średni czas odzyskiwania pieniędzy - liczony od uruchomienia windykacji automatycznej - to tylko 25 dni (po upublicznieniu danych dłużnika na giełdzie wierzytelności).

  • Wygodne połączenie z systemem księgowym online. Konto w Vindicat.pl można zintegrować z ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Za sprawą tej integracji nieuregulowane faktury automatycznie trafią do Vindicat.pl. I już - można windykować! [https://vindicat.pl/baza-wiedzy/polacz-swoj-system-ksiegowy-z-vindicatpl-odzyskuj-pieniadze-wygodniej-niz-kiedykolwiek/].
  • Gotowe dokumenty dla Ciebie. Z Vindicat.pl w kilka minut możesz wygenerować spersonalizowane i gotowe do użycia dokumenty windykacyjne. W bazie znajdują się m.in. pozwy, czy wezwania do zapłaty. Kilka minut zamiast kilkugodzinnego głowienia się nad tym, jak przygotować pismo? Brzmi korzystnie!
  • Pomoc na każdym etapie. Vindicat.pl to nie tylko windykacja - to też skuteczne wsparcie w działaniach prewencyjnych. Przedsiębiorcy, którzy windykują razem z Vindicat.pl, mogą m.in.monitorować płatności i umieszczać na fakturach pieczęć prewencyjną.

93% spraw prowadzonych w systemie Vindicat.pl dobiega końca na najkorzystniejszym dla wierzyciela etapie polubownym.

Sprawdź też pozostałe możliwości systemu. Przekonaj się, że windykacja na miarę XXI wieku, to windykacja online!

Korzystaj z dobrodziejstw technologii i odzyskuj pieniądze efektywniej!

Technologia od lat ułatwia nam życie. Internetowa bankowość, zakupy, dostęp do kultury i rozrywki... Dlaczego by więc nie zaufać technologii także w kwestii windykacji? Tym bardziej że w systemie Vindicat.pl to naprawdę łatwe i w pełni  bezpieczne.

Zapoznaj się z ofertą Vindicat.pl w modelu:

Pamiętaj, że czas nie jest Twoim sprzymierzeńcem. Czym dłużej będziesz zwlekać z rozpoczęciem odzyskiwania pieniędzy, tym mniejsze będą Twoje szanse na sukces. Nie zwlekaj więc i przetestuj system Vindicat.pl już dziś!

FAQ:

Czy każdy dłużnik znajdzie się w Krajowym Rejestrze Zadłużonych?

Niestety nie każdy. Znajdą się tam wyłącznie dane przekazane przez komorników i sądy. W praktyce oznacza to, że nie będzie tam np. informacji o tym, że jeden przedsiębiorca zalega z zapłatą drugiemu (zakładając, że nie doszło do bezskuteczności egzekucji).

Czy Krajowy Rejestr Zadłużonych będzie w pełni jawny?

Tak. Jeśli wszystkie aktualne zapowiedzi dojdą do skutku, dostęp do danych z Rejestru będzie miał zarówno potencjalny kontrahent dłużnika, jego pracodawca, jak i np. życiowy partner.

Czy dłużnik może wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w EPU?

Tak. Pozwany ma na to 2 tygodnie, liczone od doręczenia pisma. W przypadku wniesienia sprzeciwu sąd umarza postępowanie w zakresie, w którym nakaz zapłaty utracił moc.

Ile wynosi opłata sądowa w EPU?

Opłata sądowa za Elektroniczne Postępowanie Upominawcze to zaledwie ¼ opłaty sądowej od 5% wartości przedmiotu sporu. To dla wierzyciela rozwiązanie bardzo korzystne finansowo!

Jakich kwot można dochodzić w Elektronicznym Postępowaniu Upominawczym?

Każdych. Nie istnieją formalne ograniczenia do wartości przedmiotu sporu. E-sąd rozpatruje zarówno sprawy, w których powód dochodzi kilkuset złotych, jak i kilku bądź kilkudziesięciu tysięcy.

Czy e-pozew można cofnąć?

Tak, podobnie jak każdy inny pozew złożony tradycyjną drogą. Można go cofnąć do momentu prawomocnego zakończenia e-postępowania.

Czy w trakcie windykacji online w Vindicat.pl można liczyć na pomoc specjalistów?

Oczywiście. Przedsiębiorca otrzymuje nielimitowane wsparcie naszego działu obsługi. W bardziej skomplikowanych sprawach można także skorzystać z pomocy działu prawnego.

Oceń ten artykuł:

Nowe technologie w windykacji - które z nich warto znać?
Ocena: 5/5
Głosowano: 6 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!