Czego wymagać, zlecając windykację firmie windykacyjnej?

19-03-2021

Zlecenie windykacji firmie windykacyjnej to rozwiązanie, po które często sięgają zapracowani przedsiębiorcy. Dzięki zleceniu windykacji możliwe jest jej całkowite oddelegowanie.

 Czego wymagać, zlecając windykację firmie windykacyjnej?

Stały kontakt firmy windykacyjnej z wierzycielem to podstawa

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić szczególną uwagę, wybierając firmę windykacyjną, jest jej dostępność. W windykacji okoliczności mogą zmieniać się naprawdę szybko. Dlatego też bardzo ważne jest, aby osoba prowadząca sprawę (tzw. indywidualny opiekun) od razu informowała wierzyciela o najważniejszych zmianach i postępach w sprawie.

Z tego względu warto wybierać firmy, które kontaktują się nie tylko telefonicznie, czy osobiście. Wielu windykatorów umożliwia aktualnie monitorowanie postępów w sprawie także online. To bardzo wygodne.

Z racji tego, że w windykacji czas jest kluczowy, warto wymagać również niezwłocznego zajęcia się sprawą przez windykatora, tuż po jej zleceniu. Jeśli sprawa „odleży” swoje na biurku zapracowanej firmy windykacyjnej, szanse na pomyślne odzyskanie pieniędzy, mogą drastycznie spaść.

Stały kontakt windykatora z wierzycielem jest ważny również dlatego, że to wierzyciel podejmuje kluczowe dla sprawy decyzje.

Mimo że fizycznie sprawę prowadzi windykator, to wierzyciel pozostaje jej gospodarzem. To on decyduje m.in. o przerwaniu działań, zintensyfikowaniu ich, czy np. rozłożeniu należności na raty. Firma windykacyjna nie powinna tego typu decyzji podejmować samodzielnie, pod przykrywką oszczędzenia czasu wierzyciela. Stały kontakt i skuteczna komunikacja na linii wierzyciel-firma windykacyjna, są więc naprawdę istotne.

Nie warto też ignorować symptomów, które mówią nam, że z konkretnym windykatorem nie znajdziemy wspólnego języka.

Nie chodzi o to, że indywidualnego opiekuna naszej sprawy trzeba lubić. Warto jednak wybrać firmę windykacyjną, która kieruje się podobnymi wartościami, co nasza - szczególnie jeśli zanosi się na dłuższą, bardziej intensywną współpracę. Dobrze wybrać osobę, z którą czujemy nić porozumienia, aby oszczędzić sobie zbędnych nerwów.

 

Warto, aby firma windykacyjna miała doświadczenie w naszej branży

Doświadczenie firmy windykacyjnej również jest bardzo ważne, szczególnie jeśli działamy w specyficznych branżach, jak np. budowlanka, czy transport. Dzięki doświadczeniu w prowadzeniu podobnych spraw firma windykacyjna będzie działać skuteczniej - mówiąc brutalnie, nie będzie testować nowych rozwiązań za pieniądze wierzyciela. Doświadczeni windykatorzy prawdopodobnie w toku praktyki wypracowali już sobie metody działania, które w danej branży działają najlepiej (a przy tym są legalne i bezpieczne).

Wierzyciel może więc wymagać doświadczenia, Z wielu praktycznych względów - nawet lepiej, aby był to jeden z czynników decydujących o podjęciu współpracy z konkretnym przedsiębiorstwem windykacyjnym.

WAŻNE: Doświadczenie jest istotne szczególnie, gdy mamy do czynienia z windykacją międzynarodową.

Jeśli nasz dłużnik ma siedzibą poza granicami Polski lub nawet UE, powinniśmy poszukiwać firmy, która wie, jak prowadzić takie działania i z sukcesem robiła to już w przeszłości. Doświadczenie w takich przypadkach jest kluczowe - w przeciwnym razie narażamy się na poważne straty finansowe.

W przypadku windykacji międzynarodowej nie ma miejsca na eksperymenty. Warto zdecydować się na pomoc wyspecjalizowanej firmy windykacyjnej, nawet gdyby jej usługi były droższe niż konkurencji.

Wierzyciel musi znać dokładne koszty windykacji

Kolejną informacją, której może wymagać wierzyciel, jest ta dotycząca pełnych kosztów obsługi. Warto dowiedzieć się w szczególności:

 • Jakie będą ostateczne, realne koszty windykacji prowadzonej przez daną firmę windykacyjną?
 • Czy zastępstwo procesowe w toku ewentualnego postępowania sądowego i komorniczego jest już wliczone w cenę?
 • Jakie usługi są płatne osobno?
 • Czy koszty obciążają jedynie dłużnika, czy wierzyciela i dłużnika?

W kwestiach finansowych wierzyciel może zadać przedstawicielowi firmie windykacyjnej absolutnie każde pytanie. W tym zakresie nie powinno być żadnych wątpliwości, czy niedopowiedzeń!

Wszystkie ustalenia dotyczące kosztów obsługi powinny oczywiście znaleźć swoje odzwierciedlenie w zawartej umowie pisemnej.

Od windykatorów trzeba wymagać pełnego profesjonalizmu

Kolejnym bardzo ważnym aspektem jest szeroko rozumiany profesjonalizm firmy windykacyjnej. Oczywiste jest, że firma taka musi działać w granicach prawa (o czym szerzej piszemy poniżej). To jednak niejedyna kwestia, o której warto pamiętać.

Windykatorzy, aby nie przysporzyć wierzycielowi więcej problemów, niż pożytku, powinni być także doskonale przygotowani merytorycznie do swojego zawodu.

Warto więc dopytać, czy w szeregach firmy znajdują się z osoby z odpowiednim wykształceniem (w szczególności prawniczym), po specjalistycznych kursach. Bezpieczniej unikać firm, która zatrudnia windykatorów „z łapanki”, nie zapewniając im odpowiedniego przeszkolenia.

Właściwe przygotowanie merytoryczne windykatora objawia się nie tylko w tym, że doskonale zna on przepisy dotyczące windykacji. Profesjonalny windykator powinien wykazywać się także wysokim poziomem kultury osobistej.

Oczywiste jest, że windykator musi być stanowczy. Równocześnie powinien jednak działać z poszanowaniem wszystkich praw dłużnika, w sposób kulturalny. To z pozoru oczywiste... ale zdecydowanie warto zwrócić uwagę i na ten aspekt. Ma to szczególne znaczenie dla wierzycieli, którym zależy na utrzymaniu prawidłowych relacji z windykowanym dłużnikiem.

Wybierając firmę windykacyjną, powierzamy w jej ręce los naszego przedsiębiorstwa  - nie warto więc się krępować. Można śmiało dopytywać o wykształcenie i preferowane metody działania konkretnych osób.

Wierzyciel ma pełne prawo wymagać od windykatorów odpowiedniego przygotowania merytorycznego oraz szeroko rozumianej kultury postępowania.

Firma windykacyjna musi bezwzględnie przestrzegać przepisów prawa!

Profesjonalizm firmy windykacyjnej, tak jak wspominaliśmy już powyżej, objawia się przede wszystkim w doskonałej znajomości przepisów prawa - i poszanowaniu ich. Wierzyciel może (a wręcz musi!) tego od windykatorów wymagać.

Warto więc wybierać firmy windykacyjne, które cieszą się nieposzlakowaną opinią i doskonałą renomą.

O tym, czego windykatorzy w trakcie windykacji robić nie mogą, pisaliśmy w osobnym artykule.

Przypomnijmy jednak krótko, że profesjonalny windykator absolutnie nie może:

 • Zastraszać dłużnika ani mu grozić.
 • Informować o zadłużeniu osób z otoczenia dłużnika - jego rodziny czy pracodawcy.
 • Wchodzić do domu dłużnika lub na jego posesję bez jego zgody.
 • Grozić dłużnikowi „natychmiastowym wszczęciem egzekucji bezpośredniej” - tylko komornik ma prawo prowadzić egzekucję. Windykatorowi absolutnie nie wolno zajmować własności dłużnika, ani nawet informować o możliwości dokonania takiego zajęcia przez pracowników firmy.
 • Doliczać dodatkowych opłat do istniejącego długu (chyba że dłużnik sam się na to zgodzi, co jak nietrudno się domyślić, będzie sytuacją bardzo rzadką).

Jeśli prawa dłużnika zostaną w trakcie egzekucji złamane, może on podjąć bardzo zdecydowane kroki. Może przede wszystkim zgłosić naruszenie odpowiednim organom ścigania. Może też domagać się odszkodowania. Zdecydowanie warto więc oszczędzić sobie tego typu „atrakcji” - dzięki dokładnej weryfikacji metod działania firmy windykacyjnej, jeszcze przed podpisaniem z nią umowy.

Pozytywne opinie i referencje - ich także może wymagać wierzyciel

Pozostając w temacie weryfikacji metod działania firmy windykacyjnej - kluczowe są tu referencje wystawione firmie windykacyjnej oraz opinie na jej temat. W dobie Internetu nie powinniśmy mieć najmniejszego problemu z ich odnalezieniem lub uzyskaniem.

Warto zapoznać się z opiniami na temat konkretnej firmy oraz przeprowadzić prosty wywiad wśród jej byłych i obecnych klientów. Jeśli firma nie udostępnia referencji od swoich klientów na stronie internetowej, można poprosić o ich przesłanie. Rzetelne przedsiębiorstwo windykacyjne na pewno nie będzie miało nic do ukrycia.

Opinie innych osób pozwolą nam zapoznać się z metodami działania preferowanymi przez konkretne przedsiębiorstwo. Oczywiście nie są one gwarancją sukcesu w 100%, ale zdecydowanie trzeba je przeczytać przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy. Dzięki temu wierzyciel będzie miał bezcenne poczucie, że zrobił wszystko, co było można, aby dokonać dla swojej firmy jak najbezpieczniejszego wyboru.

Przykład:
Pan Jan poszukiwał firmy windykacyjnej do odzyskania kilkunastu należności swojej firmy. Znalazł firmę, która specjalizuje się w windykacji w jego branży. Na stronie internetowej firmy każdy z windykatorów opisał swoje wykształcenie i doświadczenie praktyczne. Pan Jan sprawdził również opinie na temat tej firmy na kilku niezależnych forach internetowych oraz w Google. Ponadto zadał pytanie o metody działania firmy na kilku windykacyjnych grupach na Facebooku. Uzyskał wyłącznie pozytywne informacje. Postanowił więc umówić się na bezpłatną konsultację z przedstawicielem firmy. W trakcie rozmowy poprosił o przedstawienie referencji od byłych klientów, które to uzyskał mailowo. Dodatkowo podczas rozmowy przedstawiciel firmy windykacyjnej nie naciskał na Pana Jana, aby ten podjął decyzję już w tym momencie, dzięki czemu Pan Jan czuł się komfortowo. Informacje pozyskane w trakcie internetowego wywiadu na temat metod działania firmy windykacyjnej, a także informacje na temat doświadczenia i przygotowania windykatorów oraz przyjazna atmosfera podczas darmowej konsultacji, skłoniły Pana Jana do nawiązania współpracy z tą firmą.

 

Potrzebujesz wsparcia, ale nie ufasz firmom windykacyjnym? Wypróbuj system do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl

Powierzenie sprawy firmie windykacyjnej nie jest aktualnie jedynym sposobem uzyskania wsparcia w windykacji. Równie wartym uwagi rozwiązaniem jest samodzielna windykacja online, przy pomocy systemu Vindicat.pl. To odpowiednie rozwiązanie dla wierzycieli, którzy:

 • nie chcą płacić prowizji firmie windykacyjnej,
 • chcą zachować kontrolę nad prowadzonymi działaniami,
 • chcą działać szybko i skutecznie.

System Vindicat.pl zapewnia wierzycielowi pełne wsparcie na każdym etapie windykacji. Wystarczy założyć konto, wybrać ofertę, podać dane z nieuregulowanych faktur... i działać!

Aby korzystać z pełni możliwości systemu, potrzebujesz tylko komputera z dostępem do Internetu. Nie potrzebujesz żadnej specjalistycznej wiedzy, ani dodatkowych programów. System wskaże Ci, co, kiedy i jak powinieneś zrobić. Udostępni również wszystkie niezbędne narzędzia.

Vindicat.pl to:

 • System do monitorowania płatności, odpowiadający na potrzeby małych i średnich firm.
 • Obszerna baza gotowych do użycia pism windykacyjnych - wystarczy tylko pobrać, wydrukować i podpisać! W bazie znajdują się m.in. spersonalizowane wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy, czy wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.
 • Popularna i skuteczna giełda długów. Giełda długów Vindicat działa także w innowacyjnym modelu success fee. Chcesz zapłacić za skorzystanie z giełdy długów dopiero po odzyskaniu pieniędzy? Oczywiście! Dowiedz się więcej o tym, jak możesz korzystać z giełdy długów Vindicat.
 • Robot windykacyjny / Zautomatyzowana windykacja? W systemie Vindicat.pl to możliwe! Robot wykona za Ciebie proste czynności, takie jak np. wysyłka wezwań do zapłaty. Robot działa, Ty oszczędzasz czas.
 • Możliwość szybkiego wygenerowania raportu BIG InfoMonitor o wiarygodności kontrahenta, a także dodania wpisu.
 • Dostęp do pieczęci prewencyjnej oraz programu edukacyjnego.

Przekonaj się, że odzyskiwanie pieniędzy - nawet bez pomocy firmy windykacyjnej - nie musi być trudne i trwać w nieskończoność.

Windykuj skutecznie i samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Z pomocą systemu Vindicat.pl to możliwe!

Wybór firmy windykacyjnej to naprawdę poważna decyzja

Pozytywne zmiany na rynku windykacji objęły również firmy windykacyjne. Obecnie zjawisko tzw. patowindykatorów jest coraz rzadsze. Większość firm działa profesjonalnie, rzetelnie przestrzegając przepisów prawa. Nie oznacza to jednak, że trzeba decydować się na usługi pierwszej firmy, do której kontakt znajdziemy w wyszukiwarce internetowej. Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci w podjęciu świadomej i rozsądnejdecyzji.

A jeśli wolisz zachować pełną kontrolę nad przebiegiem windykacji, a jednocześnie oszczędzić - wybierz samodzielną windykację online w systemie Vindicat.pl. Sprawdź ofertę i skorzystaj z najkorzystniejszej, limitowanej oferty już teraz.

FAQ:

Gdzie szukać rzetelnych opinii na temat firmy windykacyjnej?

Internet jest prawdziwą kopalnią informacji. Nie warto ograniczać się do zakładki „opinie” na stronie internetowej windykatora - wiadomo, że tutaj umieszczono wyłącznie te pozytywne. Bardziej rzetelne informacje uzyskamy, przeszukując branżowe fora oraz facebookowe grupy poświęcone windykacji. Na tych drugich - warto zadać pytanie bezpośrednio o usługi tej firmy. Być może członkowie grupy mają jakieś doświadczenia. Warto zajrzeć także do opinii Google.

Czy dłużnik musi rozmawiać z windykatorem?

Nie musi. Windykator nie może dłużnika zmusić do niczego, także do rozmowy. Poziom świadomości dłużników jednak rośnie. Wielu z nich aktualnie zdaje sobie sprawę, że lepiej negocjować z windykatorem, niż mieć do czynienia z komornikiem.

Czy warto korzystać z usług naprawdę dużych firm windykacyjnych?

Wszystko zależy od okoliczności, ale... naprawdę duże firmy windykacyjne zwykle priorytetowo traktują naprawdę duże sprawy. W przypadku zlecenia mniejszej liczby spraw, o stosunkowo niewielkiej wartości, bezpieczniejsze może okazać się zlecenie sprawy mniejszemu przedsiębiorstwu.

Czy model rozliczenia success fee jest korzystny dla wierzyciela?

Zasadniczo tak. Polega on na tym, że prowizja firmy windykacyjnej zależy od wysokości wyegzekwowanej kwoty. Na etapie podpisywania umowy warto jednak ustalić m.in., czy prowizja jest stała oraz, czy będzie ona windykowana w pierwszej kolejności.

Czy firma windykacyjna sprawdza dłużnika?

Powinna. Warto zdecydować się na współpracę z firmą, która przyjmuje zlecenia świadomie, a nie „w ciemno”. Dzięki temu firma wie, na czym stoi i może rzetelniej ocenić szanse na odzyskanie pieniędzy.

Czy lepiej podpisać umowę powierniczego przelewu wierzytelności, czy zlecenia windykacji?

Oczywiście zależy to od okoliczności sprawy, ale zasadniczo dla wierzyciela bezpieczniejsza jest umowa zlecenia windykacji. Na skutek zawarcia umowy zlecenia windykacji dochodzona wierzytelność przez cały okres windykacji jest własnością wierzyciela.

Czy można wypowiedzieć umowę firmie windykacyjnej?

Tak. Jest to obecnie standardem. Warto jednak dokładnie zapoznać się z punktem umowy, który mówi o możliwości wypowiedzenia. W praktyce spotykane są niestety zapisy, na skutek których w przypadku wypowiedzenia umowy, wierzyciel musi ponieść koszty całej usługi. Dotyczy to nawet przypadków nieodzyskania pieniędzy, czy braku działania windykatorów. Na tego typu zapisy absolutnie nie warto się godzić.

Oceń ten artykuł:

Czego wymagać, zlecając windykację firmie windykacyjnej?
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!