Odsetki za opóźnienie

    26-05-2017

Często zdarza się, że nasi kontrahenci opóźniają się z płatnościami. Na podstawie prawa możemy obciążyć ich odsetkami za opóźnienie, które wynoszą odpowiednio 7% w skali roku, gdy naszymi klientami są osoby fizyczne (na podstawie art. 481 Kodeksu cywilnego), zaś 9,5% w skali roku, gdy naszymi klientami są przedsiębiorcy (na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych).

 

obrazek z rosnącą ilością pieniędzy wraz z rosnącymi odsetkami za opóźnienie

Odsetki za opóźnienie

Wielu przedsiębiorców zastanawia się nad dochodzeniem należnej im zapłaty wraz z odsetkami. Dochodzenie odsetek od dłużnika może go skłonić do szybszego uregulowania długu. Przedsiębiorca zawsze może w każdej chwili zrezygnować z ich dochodzenia, gdy dłużnik zwróci swój dług.
Pan Jan prowadzi drukarnię i dostarczył kontrahentowi – osobie prywatnej towar. Klient nie zapłacił mu w terminie. Pan Jan zastanawiał się nad obciążeniem klienta odsetkami za opóźnienie w zapłacie za towar. Ustalił, że w tym przypadku odsetki będą wynosiły 7% w skali roku. Zastanawiał się jak wyliczyć odsetki w swojej sprawie.  Skorzystał z systemu do windykacji online – Vindicat.pl, który automatycznie wyliczył mu odsetki i dodał je do windykowanej kwoty.

Odsetki za opóźnienie według ustawy o transakcjach handlowych

Pan Artur także miał klienta, który nie zapłacił w terminie. Był on jednak przedsiębiorcą, nie wiedział jakimi odsetkami może go obciążyć i co najlepiej powinien zrobić w takiej sytuacji?

Pan Artur na podstawie ustawy o transakcjach handlowych może obciążyć klienta odsetkami w wysokości 9,5 % w skali roku. Jeśli nie chce liczyć tego samodzielnie powinien skorzystać  z systemu do samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. System automatycznie wyliczy odsetki od kwoty dochodzonej należności (za pomocą wbudowanego kalkulatora odsetek), a poza tym pozwala na doliczenie 40 Euro tytułem zwrotu kosztów windykacji.
Dlatego jeśli nie chcesz liczyć odsetek ręcznie to skorzystaj z naszego kalkulatora odsetek (algo

Oceń ten artykuł:

Ocena: 5/5
Głosowano: 9 razy.
Twoja ocena: Brak

Popularne tematy