Windykacja po bezskutecznej egzekucji długu
Niestety nie zawsze komornik może odzyskać należność. Bezskuteczna egzekucja komornicza to powszechny problem wielu wierzycieli. Czy możliwa jest dalsza windykacja po bezskutecznej egzekucji? Czy można odzyskać pieniądze, gdy komornik nie był w stanie pomóc? Sprawdźmy, jakie są możliwości.
Kiedy egzekucja komornicza jest bezskuteczna?
Na początek przypomnijmy, że uzyskanie korzystnego wyroku sądu lub nakazu zapłaty, a następnie skierowanie sprawy do komornika, wcale nie jest gwarancją sukcesu. To długa i sformalizowana droga... ale może niestety zakończyć się niepowodzeniem - umorzeniem postępowania egzekucyjnego. W takich przypadkach mówimy o bezskuteczności egzekucji. U umorzeniu postępowania komornik informuje wierzyciela w drodze postanowienia.
Egzekucja komornicza będzie bezskuteczna, gdy komornik nie może odzyskać dla wierzyciela należności od dłużnika. Najczęściej dzieje się tak dlatego, że dłużnik zwyczajnie nie ma pieniędzy - nie jest nigdy zatrudniony, otrzymuje wynagrodzenie minimalne, które nie podlega zajęciu, lub też nie ma żadnych ruchomości ani nieruchomości.
Umorzenie egzekucji komorniczej i jej bezskuteczność, może wystąpić w wielu sytuacjach - także takich, gdzie wierzyciel kompletnie się tego nie spodziewa. Umorzenie może dotyczyć całości albo części postępowania egzekucyjnego.
WAŻNE: Bezskuteczność egzekucji nie oznacza, że dług przestaje istnieć!
Oznacza tylko, że komornik nie był w stanie odzyskać pieniędzy. Wierzyciel nadal może (a nawet powinien!) działać.
Windykacja po bezskutecznej egzekucji - co może zrobić wierzyciel?
Wierzyciel powinien działać... ale co może zrobić?
Po tym, jak wierzyciel otrzyma od komornika postanowienie o umorzeniu egzekucji, ma co najmniej trzy możliwości.
Każdą z nich warto rozważyć i dopasować rozwiązanie do swojej sytuacji.
Wierzyciel może:
- sprzedać wierzytelność na giełdzie długów,
- ponownie wszcząć egzekucję komorniczą,
- skorzystać z usług firmy windykacyjnej, która zajmuje się dochodzeniem trudnych należności.
Sprzedaż wierzytelności na giełdzie długów - opcja dla niecierpliwych
Sprzedaż długu, którego nie udało się odzyskać przy pomocy komornika, to najprostsze rozwiązanie. Wystarczy wystawić wierzytelność na giełdzie długów... i czekać, aż trafi się zainteresowany.
Firmy, które specjalizują się w odzyskiwaniu należności, często interesują się zakupem wierzytelności po bezskutecznej egzekucji. Najchętniej kupują je w pakietach. Rzadziej od osób fizycznych, częściej od firm.
Firmy te przed zakupem analizują ryzyko. Jeśli na podstawie analizy zadecydują, że zakup się opłaca, kupują taką wierzytelność i dochodzą później długu swoimi sposobami. Często są to sposoby dużo bardziej agresywne niż te, z których korzystałby pierwotny wierzyciel.
Przedsiębiorstwa windykacyjne, które kupują wierzytelności po bezskutecznej egzekucji, zwykle kupują je za kilkanaście procent wartości.
Ciężko mówić o jednej, konkretnej cenie sprzedaży (wszystko zależy od tego, co to za dług, kim jest dłużnik itp.). Zasadniczo jednak sprzedaż długu nie jest dla wierzyciela sposobem na wzbogacenie się, czy nawet - wyjście na swoje. To raczej sposób na to, aby z wierzytelności, co do której egzekucja okazała się bezskuteczna, „wycisnąć” cokolwiek.
Zdecydowanie warto jednak rozważyć sprzedaż długu po bezskutecznej egzekucji. Często ważniejszy niż zarobek jest święty spokój, jaki zyskuje wierzyciel po pozbyciu się trudnej wierzytelności.
Ponowne wszczęcie egzekucji - opcja dla wytrwałych
Po tym, jak egzekucja w konkretnej sprawie okaże się bezskuteczna, wierzyciel może... wszcząć ją ponownie.
Od dnia umorzenia postępowania egzekucyjnego, wierzyciel ma aż 6 lat na złożenie następnego wniosku o wszczęcie egzekucji. Co ważne, wniosek o ponowne rozpoczęcie egzekucji przerywa bieg terminu przedawnienia.
Warto jednak złożyć taki wniosek w ciągu trzech lat. Zapobiegnie to przedawnieniu się odsetek, dla których termin przedawnienia wynosi właśnie 3 lata.
Paradoksalnie, ponowne złożenie wniosku po roku czy dwóch, może przynieść bardzo dobre rezultaty. Może okazać się, że w tym czasie dłużnik np. rozpoczął pracę, odziedziczył majątek lub jego sytuacja finansowa poprawiła się w jakikolwiek inny sposób. To otwiera komornikowi szersze możliwości działania.
W postępowaniu wszczętym ponownie komornik może ustalić, czy sytuacja finansowa dłużnika uległa poprawie. Wierzyciel przecież nie zawsze ma dostęp do takich informacji.
Wierzyciel może też wnieść o wyjawienie majątku przez dłużnika przed sądem. Dłużnikowi, jeśli udzieli fałszywych lub niepełnych informacji, grozi w takim przypadku odpowiedzialność karna (z którą nie mamy do czynienia w toku egzekucji).
Warto jednak pamiętać, że ponowne wszczęcie postępowania egzekucyjnego oznacza, że wierzyciel będzie musiał ponieść koszty. W szczególności kosztem jest zaliczka, którą należy wpłacić na wydatki związane z realizacją wniosku. Jest nim także opłata na poszukiwanie majątku dłużnika, jeśli wierzyciel nie ma takiej wiedzy.
W wielu przypadkach okazuje się jednak, że na skutek ponownej egzekucji udaje się odzyskać należność w całości lub w części. Czasem koszty te po prostu opłaca się pokryć.
Sprzyja temu fakt, że często dłużnicy nie zdają sobie sprawy, że egzekucja wobec nich może zostać wszczęta ponownie. Zaczynają czuć się bezpiecznie i tracą czujność.
Przykład:
Pani Aldona prowadzi hurtownię z materiałami budowlanymi. W październiku 2019 r. otrzymała postanowienie o umorzeniu egzekucji komorniczej, którą wszczęła wobec swojego kontrahenta - Pana Jana, prowadzącego firmę remontową. Egzekucja okazała się bezskuteczna, ponieważ komornik nie znalazł żadnego majątku, z którego mógłby egzekwować. Pani Aldona niestety zwlekała z wszczęciem windykacji, przez co dała Panu Janowi czas na ukrycie swojego majątku i inne nieuczciwe działania. W listopadzie 2020 r. do Pani Aldony dotarły jednak informacje, że Pan Jan wrócił do prowadzenia biznesu i prowadzi nową spółkę. Uznała, że to dobry moment, aby ponownie wszcząć egzekucję komorniczą. Zleciła komornikowi poszukiwanie majątku. Okazało się, że w międzyczasie Pan Jan otrzymał pokaźny spadek, dzięki czemu mógł nie tylko wrócić do prowadzenia biznesu, ale też znacznie się wzbogacił. Tym razem postępowanie egzekucyjne zakończyło się sukcesem. Sprzyjał temu również fakt, że Pan Jan nie wiedział, że wierzycielka może tej samej należności dochodzić ponownie. Nie zdążył - swoim zwyczajem - podjąć żadnych oszukańczych działań. W maju 2021 r. Pani Aldonie udało się odzyskać całą należność.
Windykacja z pomocą profesjonalnej firmy - opcja dla wygodnych
Wierzyciele, którzy nie chcą ponownie angażować komornika, ani sprzedawać swojej wierzytelności, mogą wypróbować możliwość nr 3 - windykację z pomocą profesjonalnej firmy.
Istnieją na rynku firmy windykacyjne, które przyjmują zlecenia na dochodzenie tzw. trudnych wierzytelności - także tych po bezskutecznej egzekucji.
W takich przypadkach prowizja firmy windykacyjnej jest oczywiście znacznie wyższa niż przy „zwykłych” długach. Dodatkowo żadna uczciwa firma windykacyjna nie da stuprocentowej gwarancji, że odzyska wierzytelność. Jeśli jednak dochodzimy wysokich kwot i nie chcemy sprzedawać wierzytelności za kilka lub kilkanaście procent jej wartości, a także nie wierzymy w ponowne działania komornika - może to być właściwe rozwiązanie.
Firma windykacyjna przejmie całość dochodzenia należności. Wierzyciel musi tylko dostarczyć niezbędne dokumenty, tj. tytuł wykonawczy, postanowienie o umorzeniu egzekucji oraz wszystkie informacje dotyczące dłużnika.
Firmę windykacyjną do współpracy warto jednak wybierać rozsądnie. O tym, jak to zrobić, aby nie narażać interesów swojej firmy, pisaliśmy w artykule Czego wymagać, zlecając windykację firmie windykacyjnej?.
Korzyści z bezskutecznej egzekucji? Czy to możliwe?
Windykacja po bezskutecznej egzekucji nie jest ani łatwa, ani przyjemna. Optymiści dostrzegą jednak co najmniej dwie korzyści umorzenia postępowania egzekucyjnego.
- Po pierwsze: może się okazać, że pieniądze jednak da się odzyskać... tylko później. Na przestrzeni lat sytuacja finansowa dłużnika może się zmienić na lepsze. W efekcie, „w nagrodę za cierpliwość”, być może wierzycielowi uda się wyegzekwować więcej niż byłoby to możliwe w pierwszym postępowaniu egzekucyjnym. Trzeba jednak pamiętać, aby co trzy lata kierować wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika - tak, aby nie doszło do przedawnienia odsetek.
- Po drugie: postanowienie o bezskutecznej egzekucji z powodu braku majątku dłużnika umożliwia wierzycielowi zaksięgowanie nieodzyskanej wierzytelności jako kosztu uzyskania przychodu. Można tego dokonać do momentu przedawnienia wierzytelności. Nie zamyka to drogi do dalszego dochodzenia należności.
Największe szanse na odzyskanie pieniędzy i uniknięcie stresu, daje jednak szybkie rozpoczęcie windykacji polubownej.
Odzyskanie należności bez sądu, komornika, szybko i bez wychodzenia z domu? Z pomocą systemu Vindicat.pl to możliwe!
Działaj od razu i postaw na skuteczną windykację razem z Vindicat.pl
Z bezskutecznością egzekucji często mamy do czynienia, gdy wierzyciel rozpoczął windykację za późno. Wówczas trudniej jest osiągnąć dobre efekty przy pomocy windykacji polubownej, czy sądowej. Konieczna staje się pomoc komornika. A ta jest zawsze stresująca i sformalizowana... a nie zawsze jest niestety skuteczna.
Dlatego, jeśli masz problemy z odzyskaniem należności od swoich klientów, załóż konto w systemie do windykacji online Vindicat.pl i działaj już teraz!
Vindicat.pl to system do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online. Dzięki systemowi - szybko i skutecznie - swoje należności odzyskuje już blisko 3 500 przedsiębiorców. System działa także w innowacyjnym modelu success fee - umożliwia zapłatę za windykację dopiero po zakończeniu windykacji!
Vindicat.pl przeprowadzi Cię bezpiecznie przez każdy etap windykacji. Może też przeprowadzić windykację polubowną całkowicie automatycznie, bez angażowania Twojego cennego czasu.
Vindicat.pl to m.in.:
- Opcja windykacji automatycznej. Nie masz czasu windykować? To propozycja dla Ciebie. System całkowicie automatycznie wykona aż 10 skutecznych czynności windykacyjnych. Wyśle przypomnienia o zapłacie, doda dane dłużnika na popularną giełdę długów i znacząco przybliży Cię do odzyskania pieniędzy.
Jak długo trzeba czekać na odzyskanie pieniędzy, windykując automatycznie? Niedługo! Średni czas – po upublicznieniu danych dłużnika na giełdzie długów – to zaledwie 25 dni!
- Integracja z najpopularniejszymi systemami do księgowości online . Dzięki możliwości połączenia konta w Vindicat.pl z ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią, nieopłacone faktury z tych automatycznie znajdą się w systemie.
- Bogata baza gotowych do użycia i spersonalizowanych dokumentów windykacyjnych. Z systemu można wygenerować gotowe dokumenty, które automatycznie wypełniają się danymi z nieopłaconych faktur. Koniec z samodzielnym, czasochłonnym przygotowywaniem wezwań do zapłaty czy pozwów!
- Wsparcie na etapie prewencyjnym. Vindicat.pl oferuje możliwość wygodnego monitorowania płatności. Ostrzeże też Twoich kontrahentów przed konsekwencjami braku płatności, jeśli tylko zdecydujesz się umieszczać na swoich fakturach pieczęć prewencyjną
- Wiedza windykacyjna dla Ciebie – wprost na Twoją skrzynkę mailową. Vindicat.pl zapewnia użytkownikom dostęp do bezpłatnego programu edukacyjnego.
Aż 93% spraw prowadzonych przy pomocy systemu Vindicat.pl kończy się na etapie polubownym – bez konieczności angażowania sądu czy komornika. To naprawdę możliwe!
Bezskuteczna egzekucja nie będzie Twoim problemem, jeśli windykację rozpoczniesz już teraz!
W razie problemów z kontrahentami, którzy nagminnie ignorują wyznaczone przez Ciebie terminy zapłaty, działaj szybko i zdecydowanie. Nie dawaj dłużnikom czasu, w którym mogą podjąć działania utrudniające ewentualną egzekucję. Postaw na skuteczną windykację - w nowoczesnej, wygodnej formie online!
W systemie Vindicat.pl do wyboru masz dwa korzystne modele rozliczenia:
Jeśli chcesz działać samodzielnie i mieć większą kontrolę nad podejmowanymi działaniami, wybierz model abonamentowy. Jeśli wolisz po prostu zlecić całą windykację polubowną systemowi i zapłacić za działania dopiero po odzyskaniu pieniędzy, wybierz rozliczenie prowizyjne.
Zdecyduj się na model, który lepiej odpowiada na potrzeby Twojej firmy. Nie dawaj dłużnikowi więcej czasu. Działaj już teraz!
FAQ:
Czy umorzenie egzekucji uchyla czynności komornika, które już podjął w sprawie?
Tak. Po umorzeniu egzekucji dłużnik może znów dysponować prawami lub rzeczami, które wcześniej zajął komornik.
Czy komornik umorzy egzekucję na żądanie wierzyciela?
Tak. To zdarza się bardzo często, gdy wierzyciel dojdzie do porozumienia z dłużnikiem, z pominięciem drogi komorniczej.
Czy wyrok egzekucji długu się przedawnia?
Tak. Roszczenia potwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawniają się - z upływem sześciu lat. Poświęciliśmy temu zagadnieniu osoby artykuł.
Czy po umorzeniu egzekucji warto próbować ponownie dogadać się z dłużnikiem?
Tak. Wbrew pozorom, w wielu przypadkach takie rozwiązanie może mieć sens. Być może będzie trzeba pójść dłużnikowi na rękę, np. umarzając część zobowiązania. W niektórych przypadkach będzie to jednak i tak rozsądniejsze niż kolejne kilka lat walki o należność.
Czy w przypadku bezskutecznej egzekucji wobec spółki z o.o., można dochodzić zapłaty od członków zarządu?
Tak. Członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za zobowiązania spółki. W pewnych okolicznościach mogą jednak uwolnić się od odpowiedzialności. Szczegółowo o windykacji od członków zarządu spółki z o.o. pisaliśmy w artykule Jak odzyskać pieniądze od spółki i zarządu spółki z o.o..
Czy giełdy długów są bezpieczne?
Tak - warto jednak korzystać z giełd o dobrej opinii, cieszących się zaufaniem przedsiębiorców. Dobrym wyborem będzie giełda długów Vindicat, która działa też w innowacyjnym modelu success fee.
Czy każdy dług można wystawić na giełdzie długów?
Zasadniczo tak. Największe szanse na sprzedaż mają jednak długi, których termin płatności minął niedawno. Firmy windykacyjne chętnie skupują też wierzytelności w pakietach.