Wcześniejsza spłata - czy warto wcześniej spłacać długi?

14-03-2022

Czy warto wcześniej spłacać długi - zastanawia się wielu dłużników. Z jednej strony wcześniejsza spłata długu pozwala pozbyć się zobowiązania i prowadzić biznes spokojniej. Z drugiej może nadwyrężyć finanse firmy. Czy wcześniejsza spłata długu to dobre rozwiązanie także w relacjach B2B? Przyjrzyjmy się tej kwestii bliżej.

Wcześniejsza spłata - czy warto wcześniej spłacać długi?

Czy warto wcześniej spłacać długi - kredyt lub pożyczka

Zagadnienie wcześniejszej spłaty długu zwykle pojawia się w kontekście zaciągniętych przez firmę kredytów lub pożyczek. Instytucje finansowe faktycznie umożliwiają spłatę zobowiązania przed terminem określonym w umowie. Czy warto korzystać z tej możliwości? Niestety, na pytanie o to, czy warto wcześniej spłacić kredyt lub pożyczkę zaciągniętą na firmę, nie ma jednej prostej odpowiedzi.

Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji firmy oraz rodzaju zaciągniętego zobowiązania. Inne mogą być warunki spłaty „zwykłej” pożyczki, a inne np. kredytu hipotecznego.

Inne będą również prowizje z tytułu wcześniejszej spłaty. Absolutnym punktem wyjścia powinna być więc zawsze analiza postanowień umowy.

Warto więc pamiętać, że:

  • Jeśli firma dysponuje nadwyżkami finansowymi, a jej sytuacja finansowa jest stabilna, warto rozważyć chociaż częściową spłatę firmowych długów. Daje to poczucie wolności i pozwala w pełni skupić się na prowadzonej działalności. Dodatkowo całkowite wykorzystywanie zdolności kredytowej firmy może skończyć się wpadnięciem w karuzelę zadłużenia. Warto pomyśleć o tym wcześniej i przeciwdziałać problemom z płynnością w przyszłości.
  • Z drugiej strony, budżet firmy powinien też przewidywać odpowiednie wykorzystanie zaciągniętych zobowiązań. Mogą one pomoc firmie w dalszym rozwoju i zwiększeniu przychodów - poprzez inwestycje w oprogramowanie, maszyny, czy inne urządzenia.

Decyzja o tym, czy warto wcześniej spłacić firmowy kredyt lub pożyczkę, nie jest łatwa. Warto więc skonsultować ją z zaufanym doradcą finansowym specjalizującym się w pomocy przedsiębiorstwom.

 

Wcześniejsza spłata długu w relacjach między przedsiębiorcami

Ważnym zagadnieniem dla każdej osoby prowadzącej firmę jest też wcześniejsza spłata długu w relacjach B2B. Chodzi o spłatę należności z tytułu wykonanych usług, czy sprzedawanych produktów - dochodzonych zwykle na podstawie wystawionych faktur VAT.

W relacjach między przedsiębiorcami jako „wcześniejszą spłatę długu” będziemy rozumieli uregulowanie należności po terminie określonym na fakturze, ale na etapie polubownym - bez angażowania sądu czy komornika.

Etap polubowny to wszystkie czynności, jakie może podjąć wierzyciel, aby uniknąć konieczności skierowania sprawy do sądu, a kolejno do komornika. Jeśli dłużnik zareaguje na wezwanie do zapłaty, telefon z prośbą o zapłatę lub zreflektuje się po dodaniu jego danych na giełdę długów i zapłaci - możemy mówić o „wcześniejszej” spłacie długu. Wcześniejszej niż wyegzekwowana przez sąd lub na drodze egzekucyjnej.

Wcześniejsza spłata długu w relacjach B2B to rozwiązanie najlepsze zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika

Wcześniejsza spłata należności i zakończenie sprawy polubownie jest najkorzystniejszym rozwiązaniem dla obu stron.

Z perspektywy dłużnika wcześniejsza spłata długu:

  • Pozwala szybko pozbyć się związanego z zadłużeniem stresu.
  • Eliminuje ryzyko trafienia do Krajowego Rejestru Zadłużonych - co rodzi poważne konsekwencje, jak np. trudności z uzyskaniem finansowania przez firmę. Do KRZ trafiają tylko należności przekazane przez komorników i sądy.
  • Nie narusza tak bardzo renomy wierzyciela, jak fakt bycia „ściganym” przez komornika lub umieszczonym w KRZ.

Z perspektywy wierzyciela wcześniejsza spłata długu:

  • Pozwala szybciej odzyskać należność i uniknąć problemów firmy z płynnością finansową.
  • Eliminuje konieczność pokrywania dodatkowych kosztów związanych ze skierowaniem sprawy do sądu czy komornika (w tym opłaty od pozwu, czy kosztów pełnomocnika). Windykacja polubowna to zdecydowanie najtańszy etap windykacji.
  • Pozwala znacznie ograniczyć stres związany z windykacją.

Dodatkową korzyścią zarówno dla wierzyciela, jak i dłużnika jest to, że wcześniejsza spłata długu pozwala najczęściej zachować dobre relacje między przedsiębiorcami.

Umożliwia też - w razie potrzeby - kontynuację współpracy w przyszłości. Dodatkowo wcześniejsza spłata długu eliminuje ryzyko, że przedsiębiorcy będą wzajemnie psuć sobie opinię w branży i utrudniać prowadzenie swoich działalności. To poważne niedogodności, których można uniknąć dzięki spłacie należności na etapie polubownym.

Przykład:
Pani Joanna, właścicielka agencji kreatywnej, jest dłużniczką Pana Jana, grafika prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą. Pan Jan wykonywał na rzecz firmy Pani Joanny prace projektowe, za które wystawił łącznie 3 faktury, każda na 10 000 złotych. Niestety Pani Joanna nie uregulowała żadnej z nich. W kolejnych wezwaniach do zapłaty Pan Jan uświadamiał Pani Joannie, że jeśli nie zapłaci, sprawa trafi do sądu, a jej dane do Krajowego Rejestru Zadłużonych. Poinformował ją również, że nie przystąpi do dalszego etapu prac, dopóki nie otrzyma zaległych płatności, co opóźni cały projekt. Dodatkowo uświadomił Pani Joannie, że jest o krok od dodania jej danych na popularną giełdę długów. Sprawiłoby to, że informacja o tym, że Pani Joanna jest dłużniczką, trafiłaby do jej partnerów biznesowych, na których opinii jej zależało. W efekcie tych wszystkich działań Pani Joanna zapłaciła zaległe faktury, bez kierowania sprawy na drogę sądową. Strony zadecydowały również o kontynuacji współpracy.

Jak nakłonić dłużnika do wcześniejszej spłaty zadłużenia?

No dobrze, skoro wcześniejsza spłata długu jest najkorzystniejsza nie tylko dla wierzyciela, ale i dłużnika - jak nakłonić go do jak najszybszej spłaty należności? Aby klient uregulował dług już na etapie polubownym, warto zastosować się do kilku prostych zasad.

  • Uświadom dłużnika, jakie mogą być konsekwencje dalszego braku zapłaty. Tak jak w powyższym przykładzie - może to być dodanie danych na giełdę długów, do BIG, czy trafienie do Krajowego Rejestru Zadłużonych.
  • Bądź konsekwentny. Uświadom dłużnika tylko na temat tych konsekwencji, które faktycznie jesteś w stanie zrealizować.
  • Powiedz o plusach. Nakłanianie dłużnika do jak najwcześniejszej spłaty, nie powinno być tylko straszeniem. Warto powiedzieć dłużnikowi, że płacąc wcześniej, zadba o swoją renomę, pozbędzie się stresu i utrzyma szanse na kontynuację współpracy.
  • Bądź profesjonalny i nie daj ponieść się emocjom. Traktuj dłużnika jak partnera, nie wroga.

Szczegółowo o tym, jak rozmawiać i negocjować z dłużnikiem pisaliśmy w artykule Jak rozmawiać z dłużnikiem? - zasady negocjacji z dłużnikiem.

System do automatycznej windykacji online Vindicat.pl - sprawdzone rozwiązanie dla firm, które chcą szybko odzyskiwać należności

Nakłonienie dłużnika do jak najwcześniejszej spłaty jest dużo łatwiejsze, gdy możesz liczyć na wsparcie systemu Vindicat.pl. System do monitoringu płatności i automatycznej windykacji online Vindicat.pl pomaga małym przedsiębiorstwom szybko odzyskiwać płatności - profesjonalnie, w pełni bezpiecznie i bez wychodzenia z domu lub biura.

Ponad 90% spraw prowadzonych przy pomocy Vindicat.pl kończy się na najkorzystniejszym dla obu stron etapie polubownym!

System może przeprowadzić etap polubowny całkowicie automatycznie. Na pozostałych etapach odzyskiwania pieniędzy - sądowym i egzekucyjnym - udzieli precyzyjnych instrukcji. Wskaże Ci, co jak i kiedy należy zrobić, aby windykacja zakończyła się sukcesem.

Przedsiębiorcy korzystający z Vindicat.pl mogą m.in.:

  • Oszczędzać czas dzięki windykacji automatycznej. Zależy Ci, aby zakończyć sprawę szybko i polubownie, ale nie masz czasu, aby windykować samodzielnie? Nie ma problemu - system cały etap polubowny przeprowadzi za Ciebie. Wyśle klientom wezwania do zapłaty, monity i doda długi na giełdę wierzytelności. Koszty działania systemu pokryjesz dopiero po odzyskaniu pieniędzy! Dowiedz się więcej na temat szybkiej i bezpiecznej windykacji automatycznej.
  • Przyspieszyć windykację. Obawiasz się, że windykacja online wiąże się z niekończącym się uzupełnieniem formularzy i wprowadzaniem danych? Nie w Vindicat.pl. System połączysz z najpopularniejszymi systemami do księgowości online - ifirmą, wFirmą, InFakt lub Fakturownią. Nieuregulowane faktury trafią prosto do Vindicat.pl, bez konieczności wprowadzania danych! Sprawdź, jak to działa.
  • Korzystać z bazy gotowych do użycia dokumentów windykacyjnych. W systemie znajdują się wszystkie dokumenty, jakie mogą przydać Ci się na każdym etapie odzyskiwania pieniędzy. W kilka minut wygenerujesz wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy, czy wnioski egzekucyjne. Opierają się one o dane z faktur - są spersonalizowane i gotowe do wysyłki.
  • Działać prewencyjnie. Prewencja jest równie ważna jak windykacja. W Vindicat.pl możesz na bieżąco monitorować firmowe płatności i korzystać z pieczęci prewencyjnej.
  • Skutecznie dłużników do szybszej zapłaty. Użytkownicy Vindicat.pl otrzymują dostęp do popularnej giełdy długów, a w zależności od wybranej oferty, także możliwość dodania wpisu do BIG InfoMonitor.

Z windykacji online w systemie Vindicat.pl korzysta już ponad 3 500 przedsiębiorców z różnych branż. Czas, abyś dołączył do tego grona!

 

Wcześniejsza spłata długu jest możliwa - windykuj z Vindicat.pl i ogranicz ryzyko

Czy warto wcześniej spłacać długi? W relacjach z instytucją finansową, np. bankiem - w dużej mierze zależy to od zapisów umowy kredytowej, kondycji finansowej firmy i jej planów biznesowych. W relacjach B2B wcześniejsze spłacanie długów opłaca się bez wątpienia. Etap sądowy i egzekucyjny będzie droższy i bardziej uciążliwy dla obu stron niż zakończenie sprawy polubownie.

Już teraz poznaj nowej oblicze windykacji - automatyczną windykację online.  Sprawdź, jak bardzo Twojej firmie pomóc może system Vindicat.pl. Zapoznaj się z ofertą w modelu rozliczenia prowizyjnego lub abonamentowego i wybierz najlepszą dla siebie opcję. Nie zwlekaj, czas działa na Twoją niekorzyść!

FAQ:

Czy wcześniejsza spłata długu - kredytu lub pożyczki - jest bezpłatna?

W zdecydowanej większości przypadków - nie. Instytucje finansowe w takich sytuacjach zwykle pobierają prowizje. Umowa może określać również inne, dodatkowe warunki wcześniejszej spłaty.

Na czym polega wcześniejsza spłata firmowego kredytu lub pożyczki?

Aby skrócić okres kredytowania kredytobiorca musi wybrać jedną z dwóch opcji: zmniejszenie rat kredytowych lub skrócenie okresu kredytowania przy pozostawieniu tej samej wysokości rat.

Czy dodanie danych kontrahenta na giełdę długów zmotywuje go do wcześniejszej zapłaty?

Z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa możesz założyć, że tak. Dodanie danych klienta na giełdę długów jest dla niego uciążliwe. Warto wybierać wysoko pozycjonowane i zaufane giełdy długów, jak giełda długów Vindicat.pl.

Jak przygotować wezwanie do zapłaty, aby podziałało na dłużnika?

Ważne, aby dokument był profesjonalny. Musi dokładnie określać, kiedy, ile i na jakie konto musi zapłacić dłużnik oraz co stanie się, jeśli nie zastosuje się do wezwania. Użytkownicy Vindicat.pl mogą w kilka minut wygenerować taki dokument z systemu.

Co jeśli dłużnik nie chce rozmawiać o wcześniejszej spłacie zadłużenia?

W takiej sytuacji wierzyciel nie może zrobić zbyt wiele. Dłużnika nie można zmusić do negocjacji. Jeśli więc uporczywie nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile i unika kontaktu, jedynym wyjściem może być droga sądowa.

Czy profesjonalny windykator nakłoni dłużnika do wcześniejszej spłaty długu?

Jeśli nie chcesz windykować samodzielnie, a w szczególności - osobiście rozmawiać z dłużnikiem - może to być dobry pomysł. Zdarza się, że dłużnik chętniej rozmawia z windykatorem niż z wierzycielem. Pisaliśmy o tym w osobnym artykule.

Czy warto ogłosić upadłość firmy, zamiast spłacać długi?

Nie należy traktować upadłości jako alternatywy dla spłaty należności. Celem upadłości jest przede wszystkim wierzycieli zaspokojenie wierzycieli w jak największym możliwym zakresie!

Oceń ten artykuł:

Wcześniejsza spłata - czy warto wcześniej spłacać długi?
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!