• vindicat.pl»
 • Baza wiedzy»Inflacja a windykacja - co może zrobić wierzyciel w sytuacji spadku wartości pieniądza?

Inflacja a windykacja - co może zrobić wierzyciel w sytuacji spadku wartości pieniądza?

17-01-2022

W grudniu 2021 r. inflacja CPI w Polsce przekroczyła 8% To najwyższy poziom od 21 lat! Jak wysoki poziom inflacji wpływa skuteczność działań windykacyjnych? Czy przedsiębiorcy, którzy mają wśród klientów także dłużników, powinni się obawiać? Przyjrzyjmy się inflacji w kontekście odzyskiwania pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów.

Inflacja a windykacja - co może zrobić wierzyciel w sytuacji spadku wartości pieniądza?

Inflacja a windykacja - symptomy inflacji w Polsce w 2022 r.

Na początek - słowem przypomnienia:

Inflacja oznacza stały, utrzymujący się w czasie, proces wzrostu ogólnego poziomu cen towarów i usług. Towarzyszy mu utrata wartości pieniądza.

Najbardziej widoczne objawy inflacji to wspomniany już wzrost cen towarów i usług, ale nie tylko. To także:

 • brak poczucia stabilności w biznesie,
 • rosnące naciski pracowników na wzrost płac (spowodowane m.in. szalejącymi cenami),
 • spadek zaufania do pieniądza i jego wartości,
 • coraz większe rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami a rzeczywistymi zyskami firmy,
 • stopniowa ograniczanie produkcji różnych dóbr,
 • wyższe dochody nominalne.

Choć inflacja dotyka wszystkich obywateli, to jednak w biznesie ryzyko i odpowiedzialność są znacznie większe.

 

Przyczyny inflacji w Polsce w 2022 r.

Dlaczego - choć jeszcze do niedawna tak poważne problemy z inflacją wydawały się niemal niemożliwe - dziś sytuacja jest tak trudna?

Na taki stan rzeczy w Polsce i na świecie wpłynęły m.in.:

 • Kryzys gospodarczy spowodowany pandemią koronawirusa. Liczne obostrzenia wstrzymywały handel i łańcuchy dostaw.
 • Wzrost cen gazu o kilkaset procent oraz wzrost cen emisji CO2. Te ogromne podwyżki skutkują wzrostem cen nawozów niezbędnych do produkcji żywności, oraz wzrostem cen energii elektrycznej.
 • Czynniki polityczne, w tym - zdaniem wielu ekspertów - zdecydowanie zbyt późne podwyższenie stóp procentowych polską Radę Polityki Pieniężnej. Nie bez wpływu na wysoką obecnie inflację był również stosunkowo szybki wzrost płac w stosunku do wydajności pracy.

Skutki inflacji w oczywisty sposób sprawiają, że odzyskiwanie pieniędzy przez wierzycieli staje się coraz większym wyzwaniem.

Windykacja w dobie wysokiej inflacji może być trudniejsza - trzeba podejść do niej strategicznie i z głową

Odzyskiwanie należności w dobie galopującej inflacji może być problematyczne szczególnie w małych i średnich firmach. W sektorze MŚP nawet niewielkie zachwiania płynności finansowej mogą przecież spowodować biznesowe utrudnienia.

W czasach galopującej inflacji wierzyciele powinni wziąć pod uwagę, że:

 • Pieniądze - niemal z każdym dniem - tracą na wartości. Każdy dzień zwłoki w podjęciu kroków zmierzających do odzyskania pieniędzy, sprawia, że w efekcie wierzyciel może odzyskać... mniej.
 • Pandemia koronawirusa nadal trwa. Choć obecnie w Polsce nie mamy do czynienia z tak poważnymi obostrzeniami jak na początku pandemii, wciąż musimy się liczyć z potencjalnymi utrudnieniami w prowadzeniu biznesu. Jak pokazały wydarzenia minionego roku, mogą one być nakładane niemal z dnia na dzień. To z kolei przekłada się na ograniczoną możliwość zarobkowania i uzyskiwania środków, z których dłużnicy potencjalnie mogliby spłacać należności.
 • Ceny stale rosną. Sprawia to, że dłużnik musi ponosić wyższe koszty bieżącej działalności, a rachunki za gaz i energię elektryczną, mogą przyprawić go (mówiąc delikatnie!) o porządny ból głowy. W efekcie pula pieniędzy przeznaczonych na spłatę należności kurczy się. Nierzadko powstają też kolejne długi...
 • Niektóre firmy osłabiają swoją aktywność gospodarczą. Choć bez wątpienia istnieje wiele sektorów, którym nie zaszkodził ani kryzys wywołany pandemią, ani inflacja, inne musiały wyhamować swoją aktywność. Do branż, w których zarobkowanie w najbliższym czasie nadal może być trudne, należą m.in. branża targowa, eventowa, czy hospitality.
 • Coraz większa liczba firm ogłasza upadłość. Sprzyja temu m.in. liberalizacja przepisów prawa upadłościowego, wprowadzona w dobie pandemii. Odzyskanie pieniędzy od firmy w upadłości nie jest niemożliwe, ale jest bardziej skomplikowane. Pisaliśmy o tym w artykule Kto ma pierwszeństwo w windykacji od upadającej firmy?

Dla wierzycieli stale rosnąca inflacja przekłada się na bezpośredni spadek wartości długów.

W połączeniu z nadal niepewną sytuacją pandemiczną oraz wzrostem cen, stóp procentowych i innymi skutkami inflacji, konsekwencje łatwo przewidzieć. Dłużnikom może być coraz ciężej prowadzić swój biznes, a w efekcie - znaleźć środki na spłatę zadłużenia.

Inflacja a windykacja - wierzycielu, przyspiesz swoje działania!

Czy w związku z galopującą inflacją sytuacja wierzycieli jest beznadziejna? Na szczęście - zdecydowanie nie. Nadal można podjąć skuteczną walkę z niepłacącymi kontrahentami i wygrać ją. Trzeba jednak zrobić to szybko. Każdy dzień ma znaczenie.

Kontrahent jest Ci winny pieniądze? Działaj. Każdy dzień zwłoki w podjęciu odpowiednich działań windykacyjnych oddala Cię od odzyskania pieniędzy.

Bierne czekanie na spłatę zadłużenia nigdy nie było dobrym rozwiązaniem. Podkreślaliśmy to w naszych artykułach wielokrotnie. W obecnej, mocno specyficznej rzeczywistości, gdzie każdy dzień jest niepewny, tym bardziej nie ma żadnego uzasadnienia. Wybierz odpowiednią metodę windykacji i działaj. Po prostu!

W czasach, w których sytuacja epidemiczna nadal jest trudna, sądy działają jeszcze wolniej niż zwykle, a niemal każdy biznes musi zacisnąć pasa - najlepiej sprawdzi się samodzielna windykacja online.

To rozwiązanie bezpieczne, kompleksowe i niezwykle korzystne finansowo.

W dobie wysokiej inflacji windykuj z głową - w systemie Vindicat.pl!

Samodzielna windykacja online to innowacyjna metoda dla każdej małej i średniej firmy, która ma już dość oczekiwania, aż kontrahenci zapłacą. Jeśli jeszcze nie próbowałeś odzyskiwać pieniędzy przez Internet, bez wychodzenia z domu i z możliwością zapłaty za podjęte czynności windykacyjne dopiero po odzyskaniu należności - to Twój czas. Czas, aby spróbować!

Vindicat.pl to system do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online. To rozwiązanie, które pozwala szybko odzyskać pieniądze nawet od wyjątkowo opornych kontrahentów. Korzysta z niego już blisko 3 500 przedsiębiorców!

Vindicat.pl pozwala odzyskiwać należności o dowolnej porze, bez wychodzenia z domu lub z biura. Potrzebujesz tylko komputera z dostępem do Internetu i przeglądarki internetowej. Nie potrzebujesz natomiast specjalistycznej wiedzy prawno-windykacyjnej. Przez cały proces odzyskiwania pieniędzy przeprowadzi Cię system lub zrobi to całkowicie za Ciebie!

W Vindicat.pl możesz wybrać, czy wolisz windykować online samodzielnie, czy może chcesz, aby system windykował automatycznie. Użytkownicy do wyboru mają dwie opcje:

 • Windykację automatyczną w modelu success fee. System samoczynnie podejmuje tu 10 skutecznych, polubownych czynności windykacyjnych. Wyśle przypomnienia o konieczności zapłaty i doda dane kontrahenta na wysoko pozycjonowaną giełdę długów. Bez angażowania Twojego cennego czasu!
 • Samodzielną windykację online w modelu abonamentowym. Dotyczy każdego etapu windykacji - polubownego, sądowego i egzekucyjnego. Czynności podejmuje tu przedsiębiorca, a system udziela precyzyjnych instrukcji.

W dobie wysokiej inflacji poszukujesz możliwości oszczędności? Za windykację automatyczną w systemie Vindicat.pl zapłacisz dopiero po odzyskaniu pieniędzy!

 

Windykacja online a inflacja - jak system Vindicat.pl pomaga odzyskać należności?

System Vindicat.pl to prawdopodobnie jedyne narzędzie, jakiego potrzebują firmy z sektora MŚP, aby w czasach wysokiej inflacji skutecznie odzyskiwać pieniądze. To między innymi:

 • Oszczędność czasu dzięki windykacji automatycznej. W niepewnych czasach skup się na biznesie - windykację zostaw systemowi. Dowiedz się, w jak wielu czynnościach wyręczy Cię Vindicat.pl. (Zapłać za windykację, dopiero gdy odzyskasz pieniądze!

  W dobie inflacji czas to pieniądz - dosłownie. Na szczęście w systemie Vindicat.pl średni czas odzyskiwania pieniędzy, po upublicznieniu danych dłużnika na giełdzie długów, to tylko 25 dni. Giełda długów Vindicat.pl jest popularna i wysoko pozycjonowana, co skłania kontrahentów do szybszej zapłaty!

 • Wygoda, jakiej nie znałeś.Konto Vindicat.pl można połączyć z najpopularniejszymi systemami do księgowości online - ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Za sprawą tej integracji nieuregulowane faktury automatycznie trafiają do Vindicat.pl. A Ty możesz od razu windykować!
 • Znaczne zminimalizowanie ryzyka. Nie masz specjalistycznej wiedzy o windykacji, ale chcesz działać legalnie i profesjonalnie? Windykacja online to najlepsze rozwiązanie. Vindicat.pl wskaże Ci krok po kroku co robić i pozwoli skorzystać z obszernej bazy spersonalizowanych dokumentów windykacyjnych. Koniec z samodzielnym przygotowywaniem wezwań do zapłaty, czy pozwów. Koniec ze stresem o ich poprawność!
 • Skuteczna prewencja. Vindicat.pl to nie tylko windykacja, ale również wsparcie małych i średnich firm na etapie prewencyjnym. Z Vindicat.pl dużo łatwiej jest zapobiegać opóźnieniom w płatnościach. System pozwala na regularny monitoring firmowych płatności i umieszczanie na fakturach pieczęci prewencyjnej.

Windykacja online jest nie tylko szybka i wygodna, ale co najważniejsze - skuteczna. Aż 93% spraw prowadzonych w Vindicat.pl kończy się polubownie.

Twoje również mogą!

Wierzycieli, windykuj i nie pozwól, aby inflacja „strawiła” Twoje należności!

Wysoka inflacja to bez wątpienia trudny okres dla biznesu. Nie powinien być to jednak czas odpuszczania - odpuszczania lepszej przyszłości swojej firmy... ani odpuszczania nierzetelnym kontrahentom. Windykacja w dobie wysokiej inflacji powinna być szybka i strategiczna. To jedyny sposób, aby odzyskać pieniądze i uchronić biznes przed trudnościami z płynnością finansową.

Bądź nowoczesnym wierzycielem - windykuj online. Wypróbuj system Vindicat.pl już teraz. Do wyboru masz dwa korzystne modele:

Być może to jeden z ostatnich momentów, aby zawalczyć o odzyskanie pieniędzy od dłużników Twojej firmy. Nie dawaj im więcej czasu. Działaj już dziś!

FAQ:

Czy tylko polscy wierzyciele mają problem z inflacją?

Nie. Z wysokim poziomem inflacji mierzy się aktualnie wiele państw w Europie i na świecie, w tym Litwa, Estonia, czy Węgry. Z najpoważniejszymi od lat problemami mamy też do czynienia w USA.

Ile wyniesie inflacja w Polsce 2022 r.?

Zgodnie ze wstępnymi informacjami udzielonymi przez NBP, średnia inflacja w 2022 r. powinna wynieść 7,6%. Szczyt powinien przypaść na czerwiec 2022 r. - prognozy sięgają tu 8,3%. Niezależni eksperci są jednak mniej optymistyczni i podają liczby dwucyfrowe...

Kiedy można spodziewać się wyhamowania wzrostu inflacji?

Zgodnie ze wspomnianymi już prognozami NBP, stopniowy spadek poziomu inflacji w Polsce powinniśmy móc zaobserwować mniej więcej po upływie pierwszej połowy roku. Pojawiają się jednak liczne głosy, że wysoki poziom inflacji pozostanie z nami przez cały 2022 r.

Jakiego wzrostu stóp procentowych możemy spodziewać się w 2022 r.?

Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego prognozują, że do końca roku główna stopa procentowa NBP może wynosić nawet 3,5 proc.

Czy PKP w 2022 r. spadnie?

Nie - analitycy są tutaj zgodni. Wzrost PKB w 2022 r. będzie w Polsce wolniejszy niż w ostatnich latach, ale utrzyma się powyżej 4 procent. Optymistyczne analizy zakładają nawet 5 procent.

Czy tarcza antyinflacyjna wpłynie pozytywnie na sytuację wierzycieli?

Tarcza antyinflacyjna to rozwiązania, których długofalowe skutki ciężko przewidzieć. Choć jej założenia są obiecujące, polscy przedsiębiorcy - nauczeni doświadczeniem - dla własnego bezpieczeństwa powinni liczyć przede wszystkim... na siebie. I windykować szybko, zanim pieniądz straci na wartości jeszcze bardziej!

Niepłacący kontrahent a inflacja - jak wierzyciel sam może poprawić swoją sytuację?

Przede wszystkim - nie można zwlekać z rozpoczęciem windykacji. Działania polubowne, a w razie niepowodzenia - sąd i komornik. Innej drogi nie ma!

Oceń ten artykuł:

Inflacja a windykacja - co może zrobić wierzyciel w sytuacji spadku wartości pieniądza?
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!