Najbardziej zadłużone branże w 2019 - sprawdź, czy jesteś w strefie ryzyka

24-01-2020

Problem z terminowym otrzymywaniem płatności dotyczy prawie wszystkich polskich przedsiębiorców. Niektóre branże są jednak narażone w sposób szczególny. Jakie to branże? Czy - i jak - można w nich ograniczyć powstawanie zatorów płatniczych? Sprawdź, czy Ciebie również dotyczy problem i co możesz zrobić.

Najbardziej zadłużone branże w 2019 - sprawdź, czy jesteś w strefie ryzyka

Handel wiedzie niechlubny prym - walka z dłużnikami w branży handlowej

Statystyki podają, że problem długów dotyczy ponad 70 tys. przedsiębiorstw działających w branży handlowej. 70 tysięcy (!) - ta liczba przeraża. To tyle, ile ma średniej wielkości polskie miasto....

Skąd tak duże problemy w handlu? Przyczyną jest m.in. zbyt powolna rotacja towarów i rozdrobnienie płatności - duża liczba faktur, ale na małe kwoty, nad którymi ciężko zachować kontrolę. Głównym problemem pozostają jednak nierzetelni kontrahenci.

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że w branży handlowej nie można ufać nawet stałym, zaufanym kontrahentom. Wyniki tego badania dowodzą, że ponad połowa kontrahentów spóźniających się z płatnością w branży handlowej, współpracuje z wierzycielem co najmniej 3 lata.

Dodatkową trudność stanowi fakt, że w branży handlowej działa niezwykle dużo mikro, jednoosobowych przedsiębiorstw. 7 na 10 firm zgłoszonych do Krajowego Rejestru Długów to przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

To właśnie najmniejsze firmy zwykle mają problem z odpowiednim zarządzaniem płatnościami w swojej strukturze. Zarządzanie finansami co do zasady przebiega płynniej w dużych firmach, których w handlu - wbrew pozorom - nie ma wcale tak dużo. Jak podaje Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce w branży handlowej co czwarta firma to mikro, małe lub średnie przedsiębiorstwo. Najmniejsi gracze niestety często są przyczyną największych problemów, w szczególności w relacjach między sobą.

Kwestii zatorów płatniczych w branży handlowej poświęciliśmy także osobny artykuł - Jak uniknąć zatoru płatniczego w handlu hurtowym? Jeśli aktywnie działasz w handlu hurtowym, koniecznie go przeczytaj.

 

Branża budowlana nadal na podium - trudności z odzyskiwaniem długów w budowlance są stale aktualne

W większości opracowań branża budowlana stawiana jest tuż obok handlu. Przedsiębiorców działających w tym trudnym sektorze wcale to nie dziwi. Ze względu na specyfikę branży budowlanej, długi są częste... i duże. W ciągu ostatnich kilku lat, średnie zadłużenie w branży budowlanej wynosiło ponad 30 tysięcy złotych na osobę! W branży budowlanej w grę wchodzą naprawdę duże kwoty, które w bardzo krótkim czasie mogą spowodować poważne problemy z utrzymaniem płynności finansowej.

Dlaczego w branży budowlanej problem jest tak poważny? Wykonywanie robót „na słowo”, niestaranna weryfikacja kontrahenta, nieme przyzwolenie na nieterminowość - to tylko część problemów, z którymi zmaga się budowlanka.

Branża budowlana jest specyficzna pod wieloma względami. Częstą przyczyną opóźnień w zapłacie są także wzajemne powiązania pomiędzy wykonawcami i zleceniodawcami. Jeśli zleceniodawca na czas nie otrzyma pieniędzy od np. inwestora, nie będzie mógł zapłacić wykonawcom i podwykonawcom... W ten sposób szkodliwa karuzela zadłużenia zaczyna nabierać rozpędu.

Przedsiębiorcy z branży budowlanej często sami nie ułatwiają sobie zadania. Zamiast rozpocząć windykację tuż po upływie terminu płatności z faktury, czekają w nieskończoność, aż nierzetelny kontrahent wykaże się dobrą wolą i zapłaci.

O szczegółach procesu odzyskiwania pieniędzy w budowlance pisaliśmy w artykule Jak odzyskać pieniądze w branży budowlanej?.

Problemy z odzyskiwaniem długów obecne także w transporcie

Kolejną branżą, którą w ubiegłym roku dotknęły poważne problemy, jest transport. To kolejny, obok budowlanki, sektor, który z dłużnikami walczy od wielu lat. Jak dotychczas - niestety bezskutecznie. Sytuacji nie ułatwia również bezpośredni związek mocno zadłużonej branży handlowej z transportem.

Przyczyną problemów branży transportowej jest m.in. fakt, że okres oczekiwania na zapłatę w transporcie jest wydłużony. Może wynosić nawet kilka miesięcy. Zadania nie upraszczają także wysokie koszty prowadzenia działalności transportowej, a ostatnio także braki kadrowe przy jednoczesnym wzroście kosztów siły roboczej.

Inną trudność stanowi międzynarodowość - w branży transportowej wielu kontrahentów ma siedzibę poza Polską. Windykacja od partnera biznesowego zza granicy jest oczywiście trudniejsza, jednak nie jest niemożliwa. Tymczasem wielu przedsiębiorców transportowych w obawie o to, że od zagranicznego kontrahenta i tak nic nie odzyska, zwleka z podjęciem odpowiednich kroków. W międzyczasie muszą jednak regulować swoje własne zobowiązania, co w sytuacji braku zapłaty, jest bardzo trudne...

Z opóźnieniami w płatnościach walczą zarówno naprawdę duże przedsiębiorstwa, mniejsi gracze, jak i mikro firmy. Statystyki podają, że tylko niewiele ponad 10% firm transportowych reguluje swoje zobowiązania w ustalonym terminie.

Szczegółach odzyskiwania długów w branży transportowej, pisaliśmy w artykule Jak skutecznie odzyskać pieniądze z faktur w branży transportowej.

Odzyskiwanie należności jest wyzwaniem także w przemyśle i kilku innych branżach

W 2019 r. z powodu problemów z nierzetelnymi kontrahentami ucierpiał także przemysł, w tym przemysł ciężki i przetwórstwo przemysłowe. Głównym powodem są oczywiście nierzetelni kontrahenci, ale również obecność partnerów zagranicznych i zwłoka w podejmowaniu działań windykacyjnych.

Na skutek braku terminowych płatności, zarówno w 2019 r., jak i w latach poprzednich, straty odnotowało również górnictwo, gospodarka odpadami, opieka zdrowotna i branża turystyczna.

Z coraz większymi problemami na skutek rozwoju popularności aplikacji w nurcie sharing economy, spotyka także branża taksówkarska. Problem dotyczy w szczególności województwa mazowieckiego.

Jakie są prognozy na kolejny rok? Niestety, obiektywnie, niezbyt optymistyczne. Przedsiębiorcy działający w branżach newralgicznych, jak również w każdej innej, mogą jednak samodzielnie wpłynąć na poprawę swojej sytuacji. Stawką jest utrzymanie płynności finansowej - warto więc w Nowym Roku zrobić wszystko, aby proces odzyskiwania należności w firmie był bardziej efektywny.

Co można zrobić? Skuteczne odzyskiwanie należności w branżach wrażliwych

Co może zrobić przedsiębiorca z branży handlowej, transportowej, budowlanej oraz z innych branż, które mierzą się z trudnościami? Na szczęście - całkiem sporo. Warto wprowadzić odpowiednie zmiany i ułatwić sobie dalsze prowadzenie firmy.

Aby zminimalizować ryzyko problemów z nierzetelnymi kontrahentami, przede wszystkim należy:

  • Rzetelnie weryfikować kontrahentów. Należy robić to jeszcze przed rozpoczęciem współpracy i przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy. O tym, dlaczego weryfikacja potencjalnych partnerów biznesowych jest tak ważna i jak to robić, pisaliśmy w artykule Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? 5 sprawdzonych sposobów.
  • Monitorować faktury. To wręcz niezbędne działanie prewencyjne. Tylko firmy, które utrzymują regularną kontrolę nad firmowymi należnościami, mogą na czas podjąć odpowiednie kroki. Dodatkowo wyłącznie firmy monitorujące płatności mają realną świadomość swojej kondycji finansowej. O roli i skutecznych metodach monitorowania płatności, pisaliśmy w tekście Monitoring należności - co to jest i dlaczego Twoja firma go potrzebuje?
  • Pobierać zaliczki i zadatki. W razie problemów z otrzymaniem pozostałej części płatności, przedsiębiorca dysponuje chociaż częścią pieniędzy, z których może pokryć własne zobowiązania.
  • Skracać terminy umowne. Czym więcej czasu mija od sprzedaży towaru czy wykonania usługi do zapłaty, tym większe są szanse, że kontrahent będzie się migał. Nie ma prawnych przeszkód, aby terminy zapłaty były krótsze także w szczególnie obarczonej ryzykiem branży transportowej.
  • Rozpoczynać windykację jak najszybciej. Działania w ramach windykacji miękkiej należy podjąć niezwłocznie po tym, jak termin płatności bezskutecznie upłynie.
 

Windykacja nie musi być trudna, długotrwała i wymagająca - windykuj online jak profesjonalista

Przedsiębiorcy, zarówno z branż newralgicznych, jak i innych, często zwlekają z rozpoczęciem windykacji. Nie chcą narażać relacji z dłużnikiem. Dodatkowo boją się, że odzyskiwanie pieniędzy to proces trudny, wymagający wsparcia prawnika. Na szczęście w XXI wieku wcale nie musi tak być.

Idealnym rozwiązaniem dla firm, które chcą zminimalizować problemy z odzyskiwaniem płatności i wprowadzić standardy zarządzania płatnościami, jest system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl.

Aby rozpocząć przygodę z windykacją online wystarczy, że wybierzesz ofertę, zarejestrujesz się i podasz dane z nieopłaconych faktur. Następnie system zaproponuje Ci precyzyjny scenariusz postępowania. Kolejno przeprowadzi Cię przez każdy z etapów windykacji. Wskaże Ci nie tylko jakie czynności podjąć, ale również w jakim terminie. Dodatkowo otrzymasz dostęp do gotowych i spersonalizowanych dokumentów windykacyjnych, m.in. wezwań do zapłaty, pozwów czy wniosków o wszczęcie egzekucji.

To jednak nie wszystko. System Vindicat.pl to także skuteczne narzędzie do monitorowania płatności. Przypomni Tobie i Twoim klientom o zbliżających się terminach zapłaty i wygeneruje przypomnienie w formie SMS lub e-mail. Dzięki temu nigdy nie umknie Ci żadna nieuregulowana faktura.

Dzięki systemowi Vindicat.pl możesz monitorować płatności i windykować. Wszystko to w ramach jednego abonamentu.

Dodatkowo po rejestracji w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl, uzyskasz dostęp do pieczęci prewencyjnej Vindicat, modułu negocjacji online, a opcjonalnie również do BIG InfoMonitor. Możesz także skorzystać z programu edukacyjnego i indywidualnej pomocy prawnej.

W czasach, w których tak wiele czynności wykonujemy online, warto otworzyć się na nowe możliwości windykacji. Samodzielna windykacja w systemie Vindicat.pl to rozwiązanie bezpieczne, profesjonalne, a co najważniejsze - skuteczne.

Szybka windykacja - niezbędna, aby minimalizować problemy w najbardziej narażonych branżach

Problemy z nierzetelnymi kontrahentami były w gospodarce obecne od zawsze i nie ma sensu się łudzić - w mniejszym lub większym stopniu w niej pozostaną. Jak już jednak wiesz, możesz zrobić całkiem sporo, aby zminimalizować ten niekorzystny stan rzeczy. Bierna akceptacja działań partnerów biznesowych przeciągających terminy płatności w nieskończoność negatywnie wpływa na całą gospodarkę. Postaw więc na regularny monitoring należności i szybkie wszczynanie windykacji.

Jeśli nie wypróbowałeś jeszcze windykacji online, początek Nowego Roku, to idealna okazja. Windykuj z dowolnego miejsca, o dowolnej porze przy pełnym wsparciu profesjonalistów. Oszczędzaj czas i pieniądze. Sprawdź ofertę systemu Vindicat.pl i wybierz tę dopasowaną do potrzeb Twojej firmy.

FAQ:

Kiedy najlepiej rozpocząć windykację w „trudnej branży”?

Jak najszybciej. Branżowe opracowania bezsprzecznie wskazują, że największe szanse na odzyskanie długu mają przedsiębiorcy, którzy rozpoczęli windykację nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty upływu terminu z faktury. W trudnych branżach można jednak rozpocząć windykację polubowną jeszcze wcześniej. O płatność można upomnieć się telefonicznie lub mailowo tak naprawdę już dzień po bezskutecznym upływie terminu.

Ile powinna trwać windykacja polubowna? Kiedy przekazać sprawę do sądu?

Przyjmuje się, że windykacja miękka powinna trwać od miesiąca do kilku miesięcy. Podejmowanie prób dogadania się z dłużnikiem latami nie ma sensu. Jeśli dłużnik odmawia zawarcia ugody, nie przestrzega jej postanowień lub unika kontaktu - odpowiednia będzie droga sądowa.

Jak windykować i jednocześnie utrzymać dobre relacje z dłużnikiem?

To niełatwe... ale możliwe. Przede wszystkim, należy traktować dłużnika z szacunkiem - nie jak wroga, ale jak partnera. Zwlekanie z rozpoczęciem windykacji w obawie o relacje z kontrahentem nie ma sensu. Szczegółowo pisaliśmy o tym w artykule Jak odebrać pieniądze od dłużnika nie zrażając go do siebie.

Czy monitorować płatności należy w każdej branży?

Tak. Monitoring to niezbędne działania prewencyjne bez względu na branżę czy wielkość firmy. W systemie do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl efektywny monitoring mogą prowadzić nawet mikro przedsiębiorstwa.

Ile powinien trwać monitoring płatności?

Przyjmuje się, że 30 dni. Po tym czasie nieuregulowane należności powinny zostać przekazane do windykacji polubownej.

Czy weryfikacja kontrahenta w branży budowlanej jest konieczna? Przedsiębiorcy często polecają sobie wykonawców czy podwykonawców...

Absolutnie tak. Zbyt duże zaufanie jest jednym z problemów branży budowlanej. Weryfikacja kontrahenta w dzisiejszych czasach jest szybka i naprawdę prosta. Nie warto ufać znajomemu „na słowo”. Warto chociażby przeczytać opinie o danej firmie, sprawdzić ją w CEiDG lub KRS oraz w rejestrze dłużników niewypłacalnych, a także na internetowych giełdach wierzytelności. O tym, jak bezpiecznie i za darmo sprawdzać potencjalnych partnerów biznesowych, pisaliśmy w artykule Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? 5 sprawdzonych sposobów.

Jak dochodzić wierzytelności od kontrahentów zagranicznych, np. w branży transportowej?

Windykacja od zagranicznego partnera jest trudniejsza, jednak w dobie Internetu i otwartych granic nie należy się jej obawiać. Bezwzględnie warto zapoznać się z  Konwencją o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów oraz instytucją europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym. Szczegółowo od odzyskiwaniu pieniędzy od kontrahentów zza granicy, pisaliśmy w artykule Egzekucja długu z zagranicy - egzekucja długu zagranicznego w Polsce.

Oceń ten artykuł:

Najbardziej zadłużone branże w 2019 - sprawdź, czy jesteś w strefie ryzyka
Ocena: 5/5
Głosowano: 5 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!