Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? 5 sprawdzonych sposobów

29-03-2019

Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? Jeśli rozważasz właśnie rozpoczęcie współpracy z nowym kontrahentem, pewnie również zadajesz sobie to pytanie. Rzetelne sprawdzenie potencjalnego partnera biznesowego może oszczędzić Ci wielu problemów. W dzisiejszym artykule podpowiadamy jak sprawdzić zadłużenie firmy, w tym również za darmo.

Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo

Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? Krok 1 - Postaw na szczerą rozmowę

Nasza pierwsza porada może wydawać Ci się banalna, ale zaskakująco duża liczba przedsiębiorców obawia się po prostu... zapytać potencjalnego współpracownika o kondycję finansową jego firmy. Jeśli również boisz się, że wyjdziesz na nadgorliwego i „spłoszysz” potencjalnego kontrahenta - wiedz, że nie ma czego.

Twój partner biznesowy również prowadzi działalność i wie, że realia są trudne. Jego również pewnie niejednokrotnie dotknął problem braku terminowej płatności.

Potencjalny kontrahent to również człowiek, a w dodatku przedsiębiorca. Subtelne pytanie o kondycję finansową lub skierowanie rozmowy na tematy powiązane z wypłacalnością firmy, nie powinny wzbudzić większego zaskoczenia. Jeśli jednak tak się stanie i usłyszysz odpowiedź „to nie Pana sprawa”; „nie ma Pan powodów, by nam nie ufać”; „przyjmuje Pan naszą ofertę czy nie”, powinna zapalić Ci się ostrzegawcza lampka. Będzie to dla Ciebie jasny sygnał, że powinieneś zachować ostrożność... i drążyć bardziej.

Krok drugi - kompleksowa weryfikacja w Internecie

Ludzie w Internecie publikują różne rzeczy, o czym zapewne sam wielokrotnie miałeś okazję się przekonać. Szczególnie chętnie dzielą się negatywnymi opiniami. W tym przypadku to dla Ciebie dobra wiadomość.

Sprawdź opinie o firmie w Google i na Facebooku, chociaż być może nie są to najbardziej oczywiste miejsca do szukania informacji o potencjalnym kontrahencie. Często jednak zdarza się, że oszukani partnerzy biznesowi dzielą się tam swoimi wrażeniami, w tym również na temat współpracy z konkretną osobą.

Być może trafisz również na opinię w innych miejscach, np. na branżowym forum lub innej stronie internetowej. Jeśli Twój potencjalny kontrahent ma problemy z płatnościami, a nadal aktywnie prowadzi swoją działalność, jest spora szansa, że ktoś już to gdzieś napisał. Zanim podpiszesz umowę, wykorzystaj wszystkie możliwości, które daje Ci Internet.

Upewnij się, że Twój kontrahent nie ma długów - zrób weryfikację w branży

Jeśli działasz w swojej branży już kilka lat, na pewno zdążyłeś nawiązać już branżowe znajomości. Jeśli nie - nic nie stoi na przeszkodzie. Starsi stażem koledzy i koleżanki po fachu z pewnością chętnie podzielą się informacją o nierzetelnym kontrahencie i ewentualnych problemach z uzyskaniem płatności.

Research branżowy jest często pomijany... a może mieć kluczowe znaczenie. Przedsiębiorcy, których zaufanie zawiódł Twój potencjalny kontrahent, na pewno chętnie Ci o tym powiedzą.

Nie powinieneś mieć większych problemów z uzyskaniem informacji o dotychczasowych współpracach firmy, z którą chciałbyś nawiązać biznesowe relacje. W dobie Internetu większość firm chętnie chwali się swoimi przykładowymi realizacjami i współpracami chociażby na swoich stronach internetowych. Być może okaże się, że Twój przyszły współpracownik i Ty macie wspólne znajomości.

 

Jak sprawdzić zadłużenie potencjalnego kontrahenta? Giełdy długów to skarbnica wiedzy

Powyższe metody są absolutnie podstawowe i możesz je wdrożyć bez angażowania dodatkowych środków finansowych. Bardzo ważną metodą weryfikacji kontrahenta jest również sprawdzenie czy nie figuruje on na którejś z tzw. giełd długów.

Giełdy długów to miejsca, w których możesz wystawić na sprzedaż swoją wierzytelność oraz kupić inną. Działają zgodnie z prawem - są rejestrami informacji gospodarczych. Na podstawie art. 509 Kodeksu Cywilnego [Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93], pozwalają zbyć dług w drodze przelewu wierzytelności (cesji).

Publikowanie informacji o dłużniku w tego typu miejscach jest również jest zgodne z prawem. Nie musisz się obawiać o legalność działania giełd długów i możesz śmiało z nich korzystać. Dowiedz się jak działa internetowa giełda długów i dlaczego warto z niej korzystać.

Jak sprawdzić czy Twój potencjalny kontrahent figuruje na którejś z giełd długów? To bardzo proste - wszystkie te informacje są dostępne do publicznej wiadomości w wyszukiwarkach internetowych. Z giełdy długów dowiesz się m.in.:

  • Czy Twój potencjalny kontrahent ma długi
  • Na jakim etapie aktualnie znajduje się proces windykacji
  • Ile wynosi dług
  • Za ile wierzyciel chciałby go zbyć

Jeśli znajdziesz informacje o swoim kontrahencie na którejś z giełd długów - powinieneś poważnie przemyśleć tę współpracę. Jeśli przedsiębiorca znalazł się już na giełdzie długów, oznacza to, że może mieć problemy z wypłacalnością, a już na pewno z dotrzymywaniem ustalonych terminów.

Umieszczenie danych dłużnika na giełdzie długów to dobra „motywacja” do spłaty zobowiązania. Nikt przecież nie chce, aby po wpisaniu w Google jego nazwiska lub nazwy firmy, jedną z pierwszych informacji była ta o zadłużeniu. Z tego powodu warto nie tylko weryfikować kontrahentów na giełdach długów, ale również wystawiać tam firmowe wierzytelności.

W Internecie znajdziesz całkowicie darmowe giełdy długów, na których wystawisz na sprzedaż swoją wierzytelność bez ponoszenia dodatkowych opłat. Nie odpowiadamy jednak za aktualność i poprawność umieszczonych tam informacji. Ze swojej strony możemy z pełną odpowiedzialnością zarekomendować Ci skorzystanie ze sprawdzonej giełdy długów Vindicat.pl.

Gdzie sprawdzić kontrahenta? Giełda długów Vindicat.pl

Giełda długów Vindicat.pl to część systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl. Różni się od innych dostępnych na rynku, ponieważ nie pobiera żadnej prowizji, a jedynie stałą opłatę za umieszczenie na niej ogłoszenia.

Na giełdzie długów Vindicat.pl nie tylko sprawdzisz czy Twój potencjalny kontrahent nie ma zadłużenia, ale również na atrakcyjnych warunkach wystawisz na sprzedaż swoje wierzytelności - nawet te o niskich wartościach.

Dostęp do pełni możliwości giełdy długów Vindicat.pl otrzymasz po rejestracji w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl. Będziesz mógł nie tylko weryfikować kontrahentów na giełdzie długów, ale również wystawiać tam swoje długi. Ponadto otrzymasz dostęp do szeregu innych funkcji, ułatwiających zachowanie Twojej firmy w dobrej kondycji finansowej - m.in. monitoringu należności oraz darmowych pism i dokumentów windykacyjnych.

Więcej o sposobie działania systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl przeczytasz poniżej oraz w dziale FAQ. Tymczasem wróćmy do kwestii darmowego weryfikowania potencjalnego partnera biznesowego.

Darmowa weryfikacja kondycji finansowej spółki - gdy Twój potencjalny partner jest wpisany do KRS

Chociaż nie jest to bezpośredni sposób na sprawdzenie czy kontrahent ma długi, warto również wspomnieć możliwości weryfikacji kondycji finansowej potencjalnego partnera biznesowego na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. W 2018 udostępniono możliwość pobrania sprawozdania finansowego spółek wpisanych do KRS. Jest to opcja całkowicie darmowa.

Sprawozdanie finansowe spółki wpisanej do KRS nie powie Ci czy Twój kontrahent ma długi. Będziesz mógł jednak na jego podstawie ocenić jego kondycję finansową i praktyczną możliwość realizacji zaciągniętych zobowiązań.

Aby skorzystać z opcji przeglądania dokumentów finansowych, wystarczy podać nr KRS potencjalnego kontrahenta. Bez problemu znajdziesz go w Internecie. Przy pomocy wyszukiwarki będziesz mógł odnaleźć m.in.

  • Roczne sprawozdanie finansowe spółki
  • Bilans
  • Rachunek zysków i strat
  • Rachunek przepływów pieniężnych

Pamiętaj jednak, że możliwość przeglądania dokumentów finansowych na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości, dotyczy jedynie spółek wpisanych do KRS. Nie znajdzie więc zastosowania m.in., gdy Twój potencjalny partner biznesowy prowadzi swoją firmę w formie jednoosobowej działalności gospodarczej.

Biura Informacji Gospodarczej - pewny sposób na sprawdzenie czy firma ma długi

Bardzo ważnym i pewnym sposobem na to, aby przekonać się czy kontrahent ma długi, jest sprawdzenie go w jednym z tzw. Biur Informacji Gospodarczej (BIG). Są to miejsca, z których możesz wygenerować raport o bieżącym stanie zobowiązań swojego kontrahenta i jego ogólnej kondycji finansowej. Nie jest to darmowy sposób na sprawdzenie zadłużenia kontrahenta. Koszty nie są jednak wysokie, dlatego warto o nim wspomnieć. W zależności od konkretnego BIG, ceny wahają się w granicach kilkunastu-kilkudziesięciu złotych za jeden raport. Warto również polować na okazje. Poszczególne BIG-i czasami udostępniają przez pewien określony czas możliwość wygenerowania jednego raportu za darmo.

Co konkretnie można sprawdzić w BIG?

  • Przedsiębiorcy mogą otrzymać informacje o każdym innym przedsiębiorcy (łącznie z informacją o sobie oraz o konsumentach po otrzymaniu od nich pisemnej zgody.
  • Konsumenci mogą z BIG otrzymać informacje o każdym przedsiębiorcy oraz o sobie samym - bezpłatnie co 6 miesięcy w tym drugim przypadku.

Musisz również wiedzieć, że w Polsce nie funkcjonuje jeden konkretny BIG, zawierający wszystkie informacje o wszystkich zobowiązaniach. Najpopularniejsze Biura Informacji Gospodarczej to:

  • Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A
  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) - prowadzi Rejestr Dłużników BIG. Daje także możliwość uzyskania informacji z bazy Biura Informacji Kredytowej i Związku Banków Polskich. Potwierdza wiarygodność potencjalnych współpracowników.
  • Rejestr Dłużników ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A
  • KBIG - Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej - umożliwia udostępnienie informacji o dłużnikach także na rynkach zagranicznych.
  • Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych.

Dostęp do Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) w systemie Vindicat.pl

Raporty, które możesz wygenerować z popularnych BIG-ów są płatne. Warto jednak wiedzie, że dostęp do BIG InfoMonitor i możliwości dodania wpisu w tym Biurze Informacji Gospodarczej, otrzymasz po rejestracji w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl i wyborze konkretnej oferty.

Statystyki wskazują, że średnio 15% długów wpisanych do BIG InfoMonitor zostaje spłaconych już w ciągu 3 miesięcy od momentu ich wpisania.

Jest to więc dla Ciebie bardzo wygodna opcja. Nie tylko sprawdzisz swojego kontrahenta, korzystając z usługi generowania raportu, ale również w razie potrzeby dodasz wpis z danymi swojego dłużnika.

Dowiedz się w jaki sposób możesz wygenerować raport na temat swojego kontrahenta z BIG InfoMonitor przy pomocy systemu Vindicat.pl [Zobacz: Jak pobrać raport BIG InfoMonitor]. To prostsze niż myślisz i niezwykle wygodne - dostęp do wszystkich niezbędnych czynności windykacyjnych czeka na Ciebie w jednym miejscu.

 

Co jeśli rzetelna weryfikacja kontrahenta to za mało? Skorzystaj z systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl

Rzetelna weryfikacja kontrahenta jest bardzo ważna... ale niestety czasami zawodzi. Zawsze to właśnie Ty możesz być pierwszym współpracownikiem, wobec którego dana firma nie dotrzyma terminu płatności. Nie jest to jednak powód do załamywania rąk - wystarczy konto w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl.

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl. to jedyne na rynku tak kompleksowe rozwiązanie windykacyjne. Prowadzi przedsiębiorców przez całość procesu windykacji, umożliwia generowanie niezbędnych pism i dokumentów oraz regularne monitorowanie firmowych należności.

Przykład:
Pan Michał, właściciel firmy budowlanej stanął przed możliwością rozpoczęcia dużego projektu. Rozsądnie postanowił więc zweryfikować swojego potencjalnego kontrahenta. Rozpoczął od przejrzenia opinii o firmie w Google, na stronie internetowej firmy i na regularnie prowadzonym profilu na Facebooku. Upewnił się również, że partner nie figuruje na żadnej z internetowych giełd długów oraz zrobił research w branży. Nic nie wzbudziło jego zaniepokojenia. Podpisał więc umowę i przystąpił do realizacji projektu. Niestety, po trzech miesiącach od zakończenia robót i wystawienia faktury, nadal nie otrzymał płatności. Znajomy przedsiębiorca polecił mu samodzielną windykację w systemie Vindicat.pl.
Jednym z podjętych przez Pana Michała działań było dodanie wpisu o nierzetelnym partnerze do BIG InfoMonitor oraz regularne wezwania do zapłaty listowne i poprzez SMS. Podjął też negocjacje z dłużnikiem online. Jako, że skuteczność takich działań jest duża, już po trzech miesiącach odzyskał swoją należność. Wpłynął na to również fakt, że Pan Michał nie zwlekał z windykacją. Przy okazji wprowadził również w swojej firmie regularny monitoring należności oraz wystawił na sprzedaż kilka wierzytelności na giełdzie długów Vindicat.pl.

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl.to zdecydowanie więcej niż możliwość weryfikacji kontrahenta przez Big InfoMonitor i giełdę długów. To przede wszystkim w pełni kompleksowe narzędzie windykacyjne, dzięki któremu szybko rozwiążesz swoje problemy z nierzetelnymi partnerami biznesowymi. Dowiedz się więcej o możliwościach jak odzyskać pieniądze poprzez system Vindicat.pl.

Działaj na czas - weryfikuj kontrahenta PRZED zawarciem umowy i windykuj odpowiednio wcześnie

Weryfikacja kontrahenta po zawarciu umowy jest zupełnie bezcelowa. Jeśli stoisz przed możliwością rozpoczęcia dużej współpracy, zweryfikuj potencjalnego partnera biznesowego już teraz. Nie pozwól, aby popularne powiedzenie „mądry Polak po szkodzie” dotyczyło również Ciebie.

Czas jest kluczowy również w przypadku windykacji. Jeśli Twoim kontrahenci regularnie ignorują terminy płatności, nie zwlekaj z rozpoczęciem windykacji polubownej. Czym starszy dług, tym trudniej go odzyskać. Skorzystaj z systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl i przekonaj się, że windykacja nigdy dotąd nie była tak prosta. Ceny miesięcznego abonamentu rozpoczynają się już od 169 złotych miesięcznie.

FAQ:

Czy warto korzystać z BIG InfoMonitor?

Oczywiście! To pewny i sprawdzony sposób. Nie jest darmowy, jednak koszty raportu są relatywnie niskie. To prawda, zapłacisz kilkadziesiąt złotych za raport, jednak możesz sobie oszczędzić znacznie poważniejszych wydatków.

Czy z BIG-ów można pobrać raport również o sobie i swojej firmie?

Tak. Raz na pół roku możesz zrobić to całkowicie za darmo.

Czy aby przejrzeć dokumenty finansowe spółki zarejestrowanej w KRS na stronie Ministrostwa Sprawiedliwości trzeba zakładać specjalne konto?

Nie. Nie jest wymagane logowanie się.

Czy posiadając konto w systemie Vindicat.pl można w ramach jednego abonamentu dodawać wierzytelności na giełdę długów czy tylko ją przeglądać?

Oczywiście. Przedsiębiorcy zarejestrowani w systemie Vindicat.pl mogą swobodnie wystawiać swoje wierzytelności na sprzedaż na wysoko pozycjonowanej i popularnej giełdzie długów Vindicat.

Jakie dane o dłużniku-przedsiębiorcy znajdę na giełdzie długów?

Będzie to imię i nazwisko dłużnika, miejsce zamieszkania (miejscowość oraz ulica, bez numeru), wartość długu i jego tytuł (faktura lub umowa).

Jakie dane o dłużniku-osobie fizycznej znajdę na giełdzie długów?

Będą to dane takie jak imię i nazwisko, nazwa firmy, miejscowość i ulica, numer NIP, wartość długu, tytuł długu.

Czy samodzielna windykacja online jest skuteczna tak samo jak „klasyczna” windykacja?

Oczywiście! Ponad 90% spraw prowadzonych w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl kończy się na najkorzystniejszym dla stron etapie polubownym.

Oceń ten artykuł:

Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? 5 sprawdzonych sposobów
Ocena: 5/5
Głosowano: 5 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!