Jakie długi można sprzedać na giełdzie długów?
Sprzedaż długów na giełdzie wierzytelności to rozwiązanie dla wszystkich wierzycieli, którzy nie chcą dłużej prowadzić windykacji. Dzięki sprzedaży długu mogą całkowicie pozbyć się problemu z nierzetelnym kontrahentem.
Czy jednak giełda długów to rozwiązanie dla każdego? Jakie długi można sprzedać na giełdzie wierzytelności i jak właściwie odbywa się taka sprzedaż? Wyjaśniamy.
Giełda długów - jak to działa?
Giełdy długów to specjalne internetowe platformy, z których może skorzystać niemal każdy wierzyciel. Służą one do tego, aby umieszczać na nich oferty sprzedaży zadłużenia.
Giełdy długów to w pełni legalne narzędzia. Działają na podstawie właściwych przepisów kodeksu cywilnego [Dz. U. z 2020 r., poz. 1740, 2320].
Jeśli dług znajdzie swojego nabywcę, dochodzi do przeniesienia na niego wierzytelności w drodze cesji. W obecnych czasach, dzięki nowoczesnym giełdom długów takich jak giełda Vindicat, to naprawdę proste. Wystarczy zarejestrować się na platformie, wprowadzić niezbędne informacje... i można działać. Formalności zminimalizowane są do minimum. Wszystko odbywa się online.
O sprzedaży długu trzeba poinformować dłużnika. Musi on wiedzieć, na czyją rzecz powinien spłacić zadłużenie.
Jakie długi można sprzedać na giełdzie wierzytelności?
Dobra wiadomość dotycząca giełd długów - oprócz tego, że są intuicyjne i proste w obsłudze - jest taka, że skorzystać z nich może właściwie każdy przedsiębiorca (sprawdź: jakie branże najczęściej korzystają z giełdy długów). Zasadniczo sprzedać można każdy dług. Nie zawsze będzie to jednak takie proste i szybkie, ponieważ potencjalni nabywcy kierują się określonymi kryteriami.
Potencjalni kupujący zwracają uwagę przede wszystkim na prawdopodobieństwo odzyskania długu w całości.
Do najchętniej nabywanych wierzytelności zaliczamy więc takie, które:
- zapewniają duże prawdopodobieństwo odzyskania - np. dłużnik dysponuje majątkiem, z którego będzie mógł zaspokoić się nowy wierzyciel,
- powstały stosunkowo niedawno - jak wielokrotnie podkreślaliśmy w naszych artykułach, czym „świeższa” wierzytelność, tym większe są szanse, aby ją odzyskać,
- nie są przedawnione,
- są zabezpieczone, np. przy pomocy zastawu lub hipoteki,
- nie zostały zajęte przez komornika,
- zostały uznane przez dłużnika, a najlepiej - potwierdzone na piśmie,
- zapewniają nowemu wierzycielowi możliwość dochodzenia ich na drodze sądowej,
- nie mają innych wierzycieli lub przynajmniej - nie mają ich zbyt wielu.
Nie bez znaczenia jest też oczywiście cena, jaką chcemy uzyskać z tytułu sprzedaży danej wierzytelności.
Za ile sprzedają się długi? Jak nietrudno się domyślić - nie za 100% ich wartości. Czym bardziej przedawniony jest dany dług, tym niższą cenę uzyskamy. Na najlepszą cenę sprzedaży mogą liczyć wierzyciele dysponujący wierzytelnościami nieprzeterminowanymi, których dłużnicy dysponują majątkiem.
Jakich długów NIE można sprzedać na giełdzie długów?
Zdecydowana większość długów może trafić na giełdę, ale oczywiście występują też wyjątki.
Wierzyciel nie może sprzedać długu, gdy:
- Zabrania mu tego umowa zawarta z dłużnikiem. Polskie prawo, w ramach swobody umów, zezwala na to, aby strony między sobą ustaliły, czy dane wierzytelności można sprzedać, czy też nie. Jeśli wierzyciel, mimo zawarcia takiej klauzuli w umowie, sprzeda wierzytelności, to czynność taka będzie wymagała zgody dłużnika.
- Zabrania mu tego ustawa lub inne powszechnie obowiązujące regulacje prawne.
- Wynika to z właściwości zobowiązania - chodzi tu szczególnego rodzaju zobowiązania, np. alimenty.
Przykład:
Pani Anna, przedsiębiorczyni, zawarła umowę z Panem Janem - również będącym przedsiębiorcą. Zgodnie z nią, firma Pana Jana miała wykonać na rzecz firmy Pani Anny prace remontowe. Niestety, firma Pani Anny wpadła w poważne kłopoty finansowe. Pan Jan wykonał już część prac i chciał je rozliczyć. Wiedział jednak, że Pani Anna jest w tragicznej sytuacji i ciężko będzie uzyskać od niej jakiekolwiek pieniądze. Postanowił więc, że póki wierzytelność jest „świeża”, sprzeda ją komuś innemu. Przy pomocy giełdy długów znalazł nabywcę. Niestety, potencjalny nabywca, czytając umowę pomiędzy firmami, odkrył, że zawiera ona postanowienie, które uniemożliwia Panu Janowi zbycie swojej wierzytelności. Pan Jan, podpisując umowę, w ogóle nie zwrócił uwagi na to postanowienie. Ostatecznie postanowił więc nie sprzedawać długu. Jeśli zrobiłby inaczej, aby sprzedaż była skuteczna, Pani Anna musiałaby wyrazić na nią zgodę.
Giełda długów nie tylko do sprzedaży - upublicznienie danych dłużnika
Czy giełda długów to narzędzie także dla wierzycieli, którzy nie chcą wcale sprzedać długu? Okazuje się, że tak!
Giełda długów służy również do zgodnego z prawem upublicznienia danych dłużnika.
Co zyskuje wierzyciel na skutek takiego upublicznienia? Bardzo dużo! Dłużnik, z oczywistych względów nie chce, aby jego dane widniały na giełdzie długów. Jeśli wierzyciel umieści je na giełdzie popularnej i wysokopozycjonowanej, dane te będą świetnie widoczne. Bez trudu odnajdą je wszystkie osoby, które wpiszą nazwisko lub firmę dłużnika w wyszukiwarkę. Dłużnik będzie więc miał silną motywację, aby spłacić zadłużenie... i zniknąć z niechlubnej giełdy długów.
Umieszczenie danych dłużnika na popularnej giełdzie długów to sprawdzona i popularna czynność windykacyjna. Stosuje się ją na etapie polubownym, czyli zanim sprawa trafi do sądu. Zdecydowanie warto z niej skorzystać - i czekać na pozytywne rezultaty!
Więcej na temat upubliczniania danych dłużnika, pisaliśmy w artykule Upublicznienie danych dłużnika - 5 powodów, dla których warto umieścić dane dłużnika na giełdzie długów.
Jak wybrać najlepszą giełdę długów?
Sprzedaż wierzytelności lub upublicznienie danych dłużnika to jedno, ale najpierw... trzeba oczywiście wybrać właściwe miejsce.
Jak wybrać giełdę długów? Warto spojrzeć na trzy najważniejsze elementy: bezpieczeństwo, pozycjonowanie w wyszukiwarce oraz oczywiście - koszty!
W każdym z tych aspektów wyróżnia się giełda długów Vindicat:
- To bezpieczne rozwiązanie, o przejrzystym regulaminie. Zaufało mu już kilka tysięcy przedsiębiorców.
- Giełda długów Vindicat jest popularna i wysoko pozycjonowana w wyszukiwarce internetowej.
- Giełda długów Vindicat zapewnia wierzycielowi elastyczność w kwestii kosztów. Ty wiesz, co dla Ciebie najlepsze! Sam możesz wybrać, czy wolisz rozliczać się:
- W modelu success fee - płatność regulujesz dopiero po odzyskaniu pieniędzy i jest to jedynie 8% całości windykowanej wierzytelności. Więcej na temat naszego innowacyjnego modelu rozliczenia, przeczytasz tutaj.
- W korzystnym modelu abonamentowym - już od 169 zł miesięcznie za możliwość korzystania z giełdy długów... i kilkunastu (!) innych narzędzi ułatwiających windykację.
Giełda długów Vindicat sprawdzi się zarówno w przypadku małych i średnich, jak również większych przedsiębiorstw. Przekonaj się o tym sam!
System Vindicat.pl - giełda długów i wiele innych możliwości dla skutecznego odzyskiwania pieniędzy
System Vindicat.pl to kompleksowe narzędzie do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online. Giełda długów to jego istotny element, ale zdecydowanie nie jedyny!
System Vindicat to także:
- System do monitorowania płatności. Prowadzisz małą lub średnią firmę i nie mogłeś do tej pory odnaleźć odpowiedniego narzędzia do monitoringu płatności? Oto ono!
- Baza gotowych do użycia i spersonalizowanych pism windykacyjnych. W bazie znajdziesz się m.in. wezwania do zapłaty, pozwy, czy wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Wystarczy je tylko wydrukować i podpisać!
- Robot windykacyjny. Szukasz sposobu na oszczędność czasu w trakcie windykacji? Robot windykacyjny to rozwiązanie dla Ciebie! Dzięki automatycznej windykacji nie musisz osobiście wykonywać powtarzalnych czynności, jak np. wysyłka wezwań do zapłaty. Dowiedz się więcej i sprawdź, jak to działa!
- Możliwość wygenerowania raportu BIG InfoMonitor i dodania wpisu.
- Dostęp do pieczęci prewencyjnej i stale aktualizowanego programu edukacyjnego.
Aby skorzystać z tych wszystkich możliwości, wystarczy Ci komputer z dostępem do Internetu. Nie potrzebujesz żadnych dodatkowych programów - potrzebna jest jedynie dowolna przeglądarka internetowa.
Jak rozpocząć korzystanie z systemu Vindicat i odzyskiwać pieniądze skuteczniej niż kiedykolwiek? Pierwszym krokiem jest złożenie konta, drugim podanie danych z nieuregulowanych faktur... a potem pozostaje już tylko działanie i oczekiwanie szybkich efektów!
System Vindicat.pl wskaże Ci, co, w jaki sposób i w jakim terminie powinieneś zrobić. Zapewni także wszystkie niezbędne narzędzia.
Nie musisz mieć specjalnej wiedzy na temat windykacji. System przeprowadzi Cię przez każdy z jej etapów!
Wypróbuj nowoczesną windykację - windykację online. W tych niepewnych czasach to skuteczny i sprawdzony sposób odzyskiwania pieniędzy!
Nie korzystasz jeszcze z giełdy długów? Najwyższy czas, aby zacząć!
Wiesz już, jakie długi możesz sprzedać na giełdzie długów. Wiesz już także, że nawet jeśli nie chcesz sprzedawać wierzytelności, umieszczenie danych dłużnika na giełdzie, może zmotywować go do szybszej zapłaty. A zatem... nie ma na co czekać!
Jeśli do tej pory nie korzystałeś jeszcze z giełdy długów - to jest ten czas. Tym bardziej, że giełda długów Vindicat zapewnia możliwość bardzo korzystnego rozliczenia na zasadzie success fee. Odzyskaj pieniądze, a potem zapłać za windykację - nie odwrotnie!
Sprawdź naszą ofertę:
Zadbaj o bezpieczeństwo i płynność finansową swojej firmy już teraz!
FAQ:
Czy można wystawić na sprzedaż dług bez wyroku sądu?
Oczywiście. Wyrok sądu ani nakaz zapłaty nie są konieczne. Wystarczy dysponować dokumentami, z których wynika zadłużenie. Należą do nich m.in.: faktura VAT, umowa, rachunek itp.
Czy korzystanie z giełdy długów jest bezpieczne?
Tak. Warto jednak wybierać sprawdzone i pewne giełdy długów, takie jak giełda wierzytelności Vindicat. Wybór giełdy długów powinien poprzedzać kompleksowy research i analiza kosztów, jakie będzie musiał pokryć wierzyciel - w przypadku giełdy Vindicat, możliwe jest rozliczenie na zasadzie success fee. Aby mieć poczucie pełnego bezpieczeństwa, każdorazowo należy oczywiście zapoznać z regulaminem wybranej platformy.
Czy na giełdę długów można wystawić tylko jedną wierzytelność?
Tak. Można wystawiać zarówno całe pakiety, jak i pojedyncze wierzytelności.
Co musi zawierać umowa cesji?
Umowa cesji musi zawierać oczywiście wszystkie standardowe elementy typowe dla umów: oznaczenie stron, data i miejsce zawarcia itp. Powinna także jasno wskazywać, z jakiego stosunku prawnego wynika wierzytelność oraz określić, która ze stron powinna powiadomić dłużnika o cesji. Użytkownicy Vindicat.pl nie muszą przejmować się koniecznością sporządzenia umowy cesji. Mogą w zaledwie kilka minut wygenerować ją z systemu, spersonalizowaną i gotową do podpisu.
Jakie są szanse, aby sprzedać mocno przeterminowany dług?
Szanse na sprzedaż bardzo przedawnionego długu są mniejsze, ale oczywiście istnieją. Istnieją podmioty, które skupują takie wierzytelności. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w takich przypadkach uzyskana cena może stanowić jedynie kilkanaście procent kwoty wierzytelności.
Ile czasu trwa sprzedaż długu?
Najszybciej sprzedają się wierzytelności nieprzedawnione oraz takie, gdzie sytuacja finansowa dłużnika jest dobra. Takie wierzytelności sprzedają się często nawet w kilka dni. Znacznie dłużej będą musieli poczekać wierzyciele, których wierzytelności są przedawnione, a jeszcze dłużej - po nieskutecznej egzekucji komorniczej.
Giełda długów a sprawdzenie partnera biznesowego - czy to dobre miejsce?
Jak najbardziej! To kolejna z funkcji, jakie spełnia giełda długów. Przed nawiązaniem ważnej współpracy, zdecydowanie warto upewnić się, czy dane kontrahenta nie figurują na żadnej z giełd. Więcej na temat sprawdzania wiarygodności partnerów biznesowych, pisaliśmy w artykule Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta krajowego i zagranicznego?.