Windykacja sądowa - samodzielnie czy z pełnomocnikiem?

15-01-2021

Chcesz skierować przeciwko swojemu dłużnikowi sprawę do sądu, ale nie wiesz, czy sobie poradzisz? Myślisz o skorzystaniu z pomocy pełnomocnika? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, czy na etapie windykacji sądowej profesjonalny pełnomocnik naprawdę jest niezbędny. Wyjaśniamy, jak przebiega windykacja sądowa. Przedstawiamy też plusy i minusy samodzielnego działania i skorzystania ze wsparcia prawnika.

Windykacja sądowa – samodzielnie czy  z pełnomocnikiem

Windykacja sądowa... czyli co?

Na początek warto wyjaśnić, co właściwie rozumiemy przez windykację sądową. Dla przypomnienia: cały proces windykacji składa się z trzech zasadniczych etapów. Są to:

  1. windykacja polubowna,
  2. windykacja sądowa,
  3. postępowanie egzekucyjne.

Dziś zajmiemy się windykacją sądową. Przez windykację sądową, na potrzeby tego artykułu, będziemy rozumieć wszystkie te czynności, które są podejmowane po tym, jak sprawa trafi już do sądu - aż do wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

WAŻNE: Trzeba pamiętać, że etap polubowny, poprzedzający windykację sądową, jest bardzo istotny. Odpowiednio przeprowadzony pozwoli uniknąć konieczności przekazania sprawy sądowi. Windykacja polubowna jest szybsza i tańsza. Warto się do niej przyłożyć!

 

Windykacja sądowa - jak przebiega?

Aby podjąć decyzję o tym, czy z windykacją sądową poradzisz sobie samodzielnie, przede wszystkim powinieneś wiedzieć, jak przebiega. Poniżej najważniejsze informacje.

  1. Etap sądowy inicjuje złożenie pozwu do sądu. W tym momencie należy oczywiście taki pozew przygotować, opłacić i wnieść do właściwego sądu. Jak? Tego możesz dowiedzieć się z naszego artykułu Jak w 7 krokach napisać pozew o zapłatę należności?
  2. Jeśli sprawa o zapłatę toczy się w postępowaniu nakazowym, po złożeniu pozwu wystarczy oczekiwać na wydanie przez sąd nakazu zapłaty. O postępowaniu nakazowym pisaliśmy w innym naszym artykule. W skrócie - z tego trybu skorzystać mogą wierzyciele, którzy dysponują materiałem dowodowym niewzbudzającym żadnych wątpliwości. To bardzo powszechny tryb dla spraw o zapłatę.
  3. Jeśli sprawa będzie toczyła się w trybie zwykłym, po złożeniu pozwu oczekujemy na wyznaczenie terminu rozprawy i jej przeprowadzenie. Warto liczyć się z tym, że podczas rozprawy sąd może zadawać nam różne pytania, przesłuchiwać świadków itp. To etap, na którym trzeba jak najlepiej udowodnić swoje racje.
  4. Kolejno sąd wydaje wyrok lub nakaz zapłaty (w zależności od trybu postępowania).
  5. To może być koniec windykacji sądowej... chyba, że dłużnik odwoła się od wyroku lub złoży sprzeciw od nakazu zapłaty. W takim wypadku sąd wyznaczy rozprawę (kolejną w przypadku trybu zwykłego) lub pierwszą (dla trybu nakazowego).
  6. Po uprawomocnieniu się wyroku lub nakazu zapłaty, należy złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Po jej nadaniu można już skierować sprawę do komornika.

W czym może pomóc pełnomocnik na etapie windykacji sądowej?

Jak widzisz, przy windykacji sądowej, istnieje kilka ważnych czynności i formalności, których trzeba dopełnić. Dla wierzyciela, który będzie robił to po raz pierwszy, faktycznie windykacja sądowa może wydawać się skomplikowana. Czy zatem najlepiej zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego?

Skorzystanie z pomocy pełnomocnika to rozwiązanie dla wierzycieli, którzy chcą całkowicie oddelegować prowadzenie sprawy o zapłatę.

Prawnik dopełni wszelkich formalności i będzie reprezentował Twoje interesy na każdym etapie sprawy - nie tylko sądowym, ale również, o ile zechcesz, polubownym i egzekucyjnym.

Rozwiązanie idealne? Tak, o ile możesz sobie na nie pozwolić. Pomoc kancelarii adwokackich lub radcowskich nie jest oczywiście darmowa. Powszechnie to rozwiązanie uchodzi za kosztowne. Bardziej dostępnym finansowo rozwiązaniem jest pomoc kancelarii windykacyjnych, na przykład kancelarii windykacyjnej Vindicat. Różnice pomiędzy kancelariami adwokackimi a windykacyjnymi, wyjaśnialiśmy w artykule Windykacja z kancelarią windykacyjną czy adwokacką - co wybrać?

W przypadku samodzielnego prowadzenia windykacji sądowej o swoje sprawy dbasz tylko Ty - chyba, że zdecydujesz się na wsparcie systemu do windykacji online Vindicat.pl. Możesz jednak dzięki temu zaoszczędzić sporo gotówki.

Koszty to jednak nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę, decydując się na windykację sądową z pełnomocnikiem lub bez. Poniżej dokładne zestawienie wad i zalet obydwu rozwiązań.

Samodzielna windykacja sądowa - wady i zalety

ZALETYWADY
Niskie koszty - możliwość zaoszczędzenia.Konieczność poświęcenia własnego czasu na prowadzenie sprawy.
Pełna kontrola nad przebiegiem sprawy.Konieczność poświęcenia własnego czasu na dokształcenie się w kwestiach windykacyjnych, przygotowywanie pism, dopełnianie formalności itp.
Pełna kontrola nad tym, jak w trakcie trwania postępowania układa się relacja z dłużnikiem.Ryzyko popełnienia błędu - szczególnie istotne, gdy kwota zadłużenia jest wysoka.

Przykład: Pani Ania prowadzi niewielką hurtownię spożywczą. Ma jednego dłużnika - jest nim Pan Jan, prowadzący sklep spożywczo-przemysłowy. Kwota długu wynosi 1 500 zł. Pani Ania wielokrotnie podejmowała próby polubownego zakończenia sprawy - wysyłała wezwania do zapłaty, dzwoniła i mailowo próbowała nakłonić dłużnika do spłaty. W końcu doszła do wniosku, że skierowanie sprawy do sądu to jedyne rozwiązanie. Pani Ania nie dysponuje jednak budżetem na pomoc pełnomocnika. Uznała, że w przypadku relatywnie niewysokiej kwoty zadłużenia, zaryzykuje i spróbuje poprowadzić swoją sprawę sądową sama. Samodzielne przeprowadzenie windykacji sądowej to najrozsądniejsze rozwiązanie dla Pani Ani.

Windykacja sądowa z pełnomocnikiem - wady i zalety

ZALETYWADY
Pewność, że sprawa prowadzona jest profesjonalnie i rzetelnie.Wysokie koszty.
Możliwość całkowitego oddelegowania sprawy prawnikowi - nie trzeba przejmować się formalnościami, kontaktem z dłużnikiem, terminami itp.Większa szansa na utratę dobrych relacji z dłużnikiem w przypadku agresywnego działania prawnika.
Możliwość uzyskania szybkiego wsparcia w razie jakichkolwiek komplikacji. 

Przykład: Firma Pana Marka to średniej wielkości przedsiębiorstwo. Firma ma 10 dłużników, a łączna kwota zadłużenia wynosi 40 000 zł. Mimo wielu dłużników firma jest w dobrej kondycji finansowej. Panu Markowi bardziej niż na oszczędnościach zależy na tym, aby ktoś przejął od niego wszystkie formalności. Zamiast „użerać się” z dłużnikami, woli skupić się na rozwoju swojej firmy. Dodatkowo przerażają go formalności i nie ma głowy do pilnowania terminów. Pomoc profesjonalnego pełnomocnika jest więc dla Pana Marka idealnym rozwiązaniem - na każdym etapie windykacji, w tym również sądowej.

A może samodzielna windykacja ze wsparciem profesjonalnego systemu?

Które rozwiązaniem powinieneś więc wybrać?

Jeśli dysponujesz większymi środkami - wsparcie profesjonalisty na pewno będzie dla Ciebie bardzo wygodne. Jeśli jednak wolisz poświęcić swój czas, a nie gotówkę - działaj samodzielnie. Obydwa rozwiązania mają swoje plusy i ciężko któreś z nich określić jako „lepsze” lub „gorsze”. To po prostu rozwiązania skierowane do dwóch różnych typów wierzycieli.

A gdyby tak istniało rozwiązanie pośrednie?

Otóż - istnieje. Jest nim samodzielna windykacja online w systemie do monitoringu płatności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl.

Samodzielna windykacja sądowa nie musi być trudna, jeśli korzystasz z systemu Vindicat.pl

System do samodzielnej windykacji online to idealne rozwiązanie dla wierzycieli, którzy chcą korzystać z profesjonalnej pomocy, ale równocześnie - oszczędzić.

Jak to działa? To bardzo proste. Vindicat.pl to system, który działa w każdej przeglądarce internetowej. Do jego obsługi nie potrzeba specjalistycznej wiedzy, ani sprzętu. Wystarczy komputer z dostępem do Internetu.

System Vindicat.pl prowadzi przedsiębiorcę przez każdy etap windykacji - w tym również przez windykację sądową.

Wystarczy założyć konto, wybrać ofertę odpowiednią dla swojej firmy, podać dane dłużnika... i już. System przedstawi najlepszy scenariusz postępowania dla Twojej sprawy i będzie wyświetlał Ci precyzyjne instrukcje. Dopilnuje także terminów, a jeśli zechcesz - będzie także wysyłał przypomnienia do Twojego dłużnika.

Na etapie sądowym przedsiębiorca, który korzysta z systemu Vindicat.pl, może:

  • W kilka minut wygenerować gotowy pozew do sądu. Wystarczy wydrukować go i podpisać. To ogromna oszczędność czasu!
  • Wygenerować i gotowy pozew do e-sądu. System podpowie również, jak złożyć pozew w e-sądzie.
  • Wygenerować gotowy wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. System wyjaśni także, jak i gdzie go złożyć.

Pomoc systemu Vindicat.pl jest w pełni profesjonalna. System opracował sztab specjalistów - prawników i ekspertów z zakresu windykacji z wieloletnim doświadczeniem.

Nie musisz więc obawiać się o prawidłowość i legalność sugerowanych przez system działań. Do Vindicat.pl możesz mieć pełne zaufanie.

 

Vindicat.pl - znacznie więcej niż windykacja sądowa

Wparcie na etapie sądowym to jednak nie wszystko. Vindicat.pl pomaga przedsiębiorcom na każdym etapie windykacji - w tym również polubownym i egzekucyjnym. Dzięki opcji monitorowania płatności to również znakomite narzędzie prewencyjne.

System Vindicat.pl to:

  • bogata baza gotowych do użycia pism i dokumentów windykacyjnych,
  • system do monitorowania płatności, dzięki któremu małe i średnie firmy mogą zachować pełną kontrolę nad należnościami,
  • innowacyjny robot windykacyjny i możliwość zautomatyzowania prostych czynności windykacyjnych,
  • popularna giełda długów,
  • moduł do negocjacji online,
  • możliwość umieszczania pieczęci prewencyjnej Vindicat na wystawianych fakturach,
  • opcja dodania wpisu do BIG InfoMonitor oraz wygenerowania raportu wiarygodności kontrahenta,
  • program edukacyjny.

Tak wiele możliwości, a to wszystko w ramach jednego, stałego abonamentu.

System Vindicat.pl zapewnia w pełni kompleksowe wsparcie, dopasowane do budżetów i potrzeb małych i średnich firm. Może także do Twoich?

Samodzielnie, z pełnomocnikiem lub z pomocą systemu do windykacji online - wybieraj rozsądnie

Wybór sposobu prowadzenia windykacji sądowej to kwestia, której nie warto lekceważyć. Ceną nierzadko jest utrzymanie płynności finansowej firmy. Dobrze poznać plusy i minusy każdego z dostępnych rozwiązań. Jeśli przeczytałeś ten artykuł - brawo! To znaczy, że poważnie traktujesz interesy swojej firmy. Przeanalizuj swoje oczekiwania, budżet, którym dysponujesz... i dokonaj słusznego wyboru.

A jeśli potrzebujesz kompleksowej pomocy i chcesz poukładać procesy windykacyjne w swojej firmie - wypróbuj system do windykacji online Vindicat.pl. Dzięki niemu proces odzyskiwania pieniędzy jest prostszy niż kiedykolwiek. Przebiega w całości online, jest bezpieczny i idealnie dostosowany do potrzeb małych i średnich firm. Sprawdź, jaką ofertę przygotowaliśmy dla Ciebie.

FAQ:

Czy w stosunku do wierzycieli działających samodzielnie sąd jest bardziej wyrozumiały?

Tak. Sąd dużo więcej „wybacza” wierzycielom, którzy nie są profesjonalistami, niż profesjonalnym pełnomocnikom. Oczywiście nie jest to zasada, która zadziała w 100% przypadków. Często jednak niedoświadczeni przedsiębiorcy działający samodzielnie mogą liczyć na pewnego rodzaju taryfę ulgową.

Jak wybrać prawnika do prowadzenia windykacji sądowej?

Najlepiej wybrać kancelarię, której główną specjalizacją jest właśnie windykacja. Dzięki temu klient ma pewność, że pracuje z ekspertami, którzy już niejedną taką sprawę doprowadzili do szczęśliwego finału. Dobrym wyborem będzie kancelaria windykacyjna Vindicat.

Czy prawnik może też pomoc klientowi w windykacji terenowej?

Zasadniczo - nie. Tego typu czynności to domena firm windykacyjnych, a nie kancelarii radcowskich, czy adwokackich.

Czy sprawę do prawnika można przekazać na każdym etapie?

Tak. Prawnik nie musi prowadzić sprawy od początku. W praktyce wielu przedsiębiorców decyduje się zwrócić do profesjonalnego pełnomocnika, dopiero gdy sprawy staną się zbyt skomplikowane, aby dalej działać samodzielnie.

Jak przygotować się do samodzielnego prowadzenia windykacji sądowej?

Należy rozpocząć od dowiedzenia się, jak prawidłowo przygotować pozew. Kolejno warto poczytać o tym, jak przebiega sprawa sądowa i jak zachowywać się przed sądem (o ile sprawa będzie rozpatrywana w postępowaniu zwykłym). Przyda się także wiedza na temat możliwości zaskarżenia wydawanych przez sąd orzeczeń. Bezwzględnie trzeba też poznać właściwe terminy.

Czy można od razu skierować sprawę do komornika - z pominięciem windykacji sądowej?

Absolutnie nie. Komornik działa na podstawie tytułu wykonawczego - czyli wyroku lub nakazu zapłaty zaopatrzonych w klauzulę wykonalności. Ich uzyskanie na etapie sądowym jest niezbędne. W przeciwnym razie wszczęcie postępowania egzekucyjnego nie będzie możliwe.

Czy system do windykacji online Vindicat.pl będzie odpowiedni dla przedsiębiorcy, który nie ma żadnej wiedzy prawnej?

Tak. Aby korzystać z systemu Vindicat.pl, przedsiębiorca nie potrzebuje specjalistycznej wiedzy. Przez całość procesu odzyskiwania pieniędzy przeprowadzi go system. System przedstawi też precyzyjne instrukcje do każdej czynności. Przedsiębiorca, o ile zechce, otrzyma też możliwość poszerzenia swojej wiedzy i wzięcia udziału w programie edukacyjnym.

Oceń ten artykuł:

Windykacja sądowa - samodzielnie czy z pełnomocnikiem?
Ocena: 5/5
Głosowano: 1 raz.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!