Plusy i minusy samodzielnej windykacji

15-08-2022

Na co dzień nie masz do czynienia z postępowaniem windykacyjnym, a teraz zamierzasz przeprowadzić windykację na własną rękę? W takim razie koniecznie przeczytaj o plusach i minusach samodzielnej windykacji. Wyposażony w wiedzę świadomie wybierzesz rozwiązanie, które najbardziej pasuje do Twojej firmy.

Plusy i minusy samodzielnej windykacji

Najważniejsze etapy samodzielnej windykacji

Windykacja często kojarzy się z czymś, co trzeba zrobić dopiero w ostateczności, kiedy już naprawdę nie będzie wyjścia... STOP! Jeśli się z tym zgodziłeś, to natychmiast zapamiętaj, że windykując upominasz się o to, co Ci się po prostu należy. Zapracowałeś na to, świadcząc usługi lub dostarczając zamówione towary. To dłużnik łamie umowę, jeśli uchyla się od spłaty zobowiązania.

Jako wierzyciel zdecydowałeś, że chcesz samodzielnie pociągnąć do odpowiedzialności niesłownego klienta, więc zaczynasz proces windykacji.

Tylko, co zrobić najpierw? Zarówno działający samodzielne wierzyciele, jak i kancelarie windykacyjne, zaczynają windykację od działań upominających, czyli rozpoczynają windykację polubowną.

Dopiero kiedy dostępne środki, skłaniające dłużnika do spłaty długu, zostaną wyczerpane, należy rozpocząć windykację sądowo-egzekucyjną. Na tym etapie ważną rolę odgrywa sędzia, a dopiero na końcu - komornik.

 

Samodzielna, polubowna windykacja krok po kroku

Termin płatności minął, a telefon klienta (który jeszcze kilka dni temu z taką żarliwością przekazywał swoje uwagi odnośnie zamówionej usługi) głucho milczy. Nie czekaj, zacznij polubowną windykację. Wiesz, dlaczego radzimy działać czym prędzej? Bo czas w tym przypadku gra na Twoją niekorzyść.

Im szybciej zaczniesz odzyskiwać swoje pieniądze, tym:

  • Szybciej do Ciebie trafią!
  • Masz większe szanse na odzyskanie ich!

Polubowne rozwiązanie polega przede wszystkim na ustaleniu, w jaki sposób dłużnik spłaci zobowiązanie.

Dostępne są różne formy kontaktu:

  • telefoniczny,
  • korespondencja mailowa,
  • spotkania osobiste,
  • przypomnienia pisemne w tradycyjnej formie papierowej.

Od Ciebie zależy, w jaki sposób będziesz przypominał klientowi o terminie spłaty i wysokości zadłużenia. Głośno i wyraźnie zaznacz, że masz szczere chęci załagodzić sytuację. Koniecznie dodaj, że jeśli jednak się nie uda, to bez wahania podejmiesz się windykacji sądowo-egzekucyjnej. Większość ludzi słysząc sąd i prawnik dużo szybciej sięga do portfela.

Pamiętaj, że jeśli kontaktujesz się z dłużnikiem telefonicznie lub spotykacie się osobiście, to z takich spotkań warto sporządzić notatkę, która potwierdzi ustalone warunki.

Przydatnym trikiem, który musisz znać jako samodzielny windykator, jest umieszczanie danych dłużnika na giełdach długów oraz BIG. O tym, dlaczego warto korzystać z długów, pisaliśmy w osobnym artykule. Vindicat posiada też własną giełdę długów, do której warto zajrzeć.

Polecamy zaangażować się w proces windykacji polubownej, ponieważ jest to najszybsze, najtańsze i najmniej stresogenne rozwiązanie.

Windykacja polubowna jest o tyle atrakcyjna, że przeprowadzenie jej nie wymaga pisania specjalistycznych pism. Jedyne koszty, jakie jako wierzyciel ponosisz na tym etapie, są to koszty wysłania pisemnych wezwań do zapłaty, czy benzyny, którą przeznaczysz na dojazd do dłużnika.

Sprawa trafia do sądu - czyli co zrobić, żeby rozpocząć windykację sądowo-egzekucyjną?

Podczas pierwszego etapu windykacji możesz podejmować działania zgodnie ze swoim uznaniem, jednak na etapie sądowym musisz już przestrzegać określonych reguł. Najlepiej zrobisz, jeśli już podczas windykacji polubownej będziesz się przygotowywał do windykacji sądowej i przyswoisz wiedzę stricte prawną.

Po pierwsze, poniżej znajdziesz artykuł KPC, od którego warto, zacząć pisząc pierwszy pozew windykacyjny: Art.187 Kodeksu Postępowania Cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296]. Pozew przygotowany według określonych wytycznych -jako wierzyciel -musisz złożyć do sądu.

Zazwyczaj strony w umowie nie określają, jaki sąd jest właściwy dla rozstrzygania sporów. Wówczas właściwy jest sąd przypisany do siedziby pozwanego.

Jednym z czynników, które przechylą szalę zwycięstwa na Twoją stronę, będą dobrze przygotowane dowody, np. notatki ze spotkań, o których wspominaliśmy kilka akapitów wyżej. Szerzej o dokumentach niezbędnych do wszczęcia windykacji pisaliśmy już w naszej bazie wiedzy.

Ostatnim etapem jest wydanie przez sąd nakazu zapłaty wraz z klauzulą wykonalności. Niech Cię nie zmyli otrzymanie „nakazu zapłaty”, bo dopiero  klauzula wykonalności jest dokumentem, który potwierdza, że teraz możesz przekierować sprawę do komornika.

Podczas samodzielnej windykacji należy samodzielnie złożyć wniosek o wydanie klauzuli wykonalności, tak samo, jak trzeba być w stałym kontakcie z komornikiem podczas prowadzonych przez niego działań.

Poniżej znajdziesz prawdziwe perełki, jeśli chodzi o zwięzłe informacje w tym zakresie:

Praktyka pokazuje, że najwięcej trudności wierzycielom przysparza właśnie etap windykacji sądowo-egzekucyjnej. Chociaż windykacja polubowna jest bardzo skuteczna, to czasami trzeba iść dalej i wytoczyć działa prawne.

Co zyskasz, windykując samodzielnie? Poznaj plusy takiego rozwiązania windykacji

Na szczęście istnieje prawna możliwość samodzielnego dochodzenia zaległych należności. Czasami firma jest na takim etapie, że najlepszym rozwiązaniem dla niej jest, gdy właściciel sam ubiega się o zapłatę długu.

Satysfakcja po wygranej sprawnie jest gwarantowana!

Samodzielna reprezentacja przedsiębiorstwa przekłada się na oszczędności i nie przeciąża, i tak już nadszarpniętego niespłaconym zadłużeniem, budżetu.

Jest to także okazja do nadrobienia zaległości w prawnej edukacji, a to przyda się każdemu przedsiębiorcy.

Co możesz stracić, windykując samodzielnie?

Odpowiadając na tytułowe pytanie - stracić możesz oczywiście pieniądze. I to podwójnie. Raz, kiedy nie odzyskasz tych, które chcesz windykować. Drugi raz, kiedy będziesz musiał pokryć sądowe koszty procesu. Ucierpią również Twoje nerwy. Nawet jeśli jesteś człowiekiem o mocnych nerwach, uwierz nam, nie chcesz ich szargać w ten sposób! Walka o pieniądze i potyczki słowne z dłużnikiem nie należą do najprzyjemniejszych doświadczeń. Samodzielna windykacja znacznie uszczupli również Twoje rezerwy wolnego czasu.

Działania windykacyjne wymagają żelaznej ręki i prowadzonych bez wymówek, konsekwentnych działań.

Minusów samodzielnej windykacji jest niestety sporo. Musisz ocenić, w jakim stopniu dotyczą one Twojej sytuacji.

Przypadki, w których absolutnie odradzamy samodzielną windykację:

  • Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy i zamierzasz spontaniczne przeprowadzić działania windykacyjne.
  • Nie masz odpowiednich narzędzi windykacyjnych.
  • Nie masz czasu na prowadzenie kompleksowych działań.
  • Jeśli w czasie samodzielnej windykacji popełnisz błąd, nie próbuj go samodzielnie naprawiać, bo może mieć to katastrofalne konsekwencje dla wyniku rozprawy.

Przykład:
Pani Julia jest bardzo ustępliwą osobą, która nie potrafi walczyć o swoje. Dłużnicy, znając jej podejście, wiedzą, że mogą sobie pozwolić na to, aby swobodnie rozkładać płatności, lub nieracjonalnie długo zwlekać z opłacaniem należności. Przyszedł moment, w którym Pani Julia miała jednak dość swoich dłużników i ciągłego łatania dziury budżetowej. Ze względu na przedłużający się brak środków finansowych podjęła samodzielne działania. Jak się okazało - pozew, który złożyła, nie spełniał wymagań formalnych stawianych przez prawo. Nie został, więc rozpatrzony pozytywnie.

Pani Julia jest książkowym przykładem, kiedy wierzyciel powinien skorzystać z pomocy profesjonalistów. Po pierwsze, charakter właścicielki firmy nie pozwalał jej prowadzić konsekwentnych działań - tylko dzięki nim proces windykacji zakończy się sukcesem. Po drugie, Pani Julia nie była przygotowana merytorycznie do tego, aby samodzielnie przygotowywać pisma procesowe.

Wiemy, że jednym z powodów, dla których Pani Julia wybrała windykację samodzielną, była jej niepewna sytuacja finansowa. Sprawy mogły się potoczyć inaczej, gdyby wiedziała, że zautomatyzowany system Vindicat może odzyskać jej pieniądze. Co ważne, Vindicat pobierze 8% prowizję, dopiero kiedy sprawa zostanie zakończona sukcesem.

Windykacja w nowoczesnym wydaniu, czyli o tym, jak samodzielnie windykować z domu

Poznałeś już plusy i minusy samodzielnej windykacji, musisz jeszcze wiedzieć, że windykacja na własną rękę a samodzielna windykacja za pomocą systemu Vindicat, to dwie różne sprawy.

W tabeli poniżej znajdziesz podstawowe różnice między nimi:

Samodzielna windykacjaSamodzielna windykacja online z Vindicat.pl
Chaos organizacyjny i odwlekanie działań.Zorganizowany i skuteczny plan postępowania windykacyjnego.
Samodzielne tworzenie pism i wniosków prawniczych.Spersonalizowane pisma prawne, napisane przez specjalistów z kancelarii windykacyjnej Vindicat.
Samodzielne pisanie maili i SMS-ów przypominających o spłacie zadłużenia.Gotowe SMS-y i maile. System wpisuje zadłużenie na Giełdę Długów oraz do BIG InfoMonitor.
Stres związany z upominaniem się o swoje pieniądze.Robot wykonuje za Ciebie wszystkie czynności, więc nie musisz się martwić!

Fundamentalnym pytaniem jest, jak zacząć samodzielnie windykować z domu. Otóż spieszymy z odpowiedzią:

  • Zaloguj się do systemu samodzielnej windykacji.
  • Wprowadź dane z faktury, którą chcesz windykować.
  • Gotowe!

Analizując dane, system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl przygotuje dla Ciebie plan dalszego postępowania. Dostaniesz propozycje wskazanych działań i kilkoma kliknięciami przekierujesz sprawę na dalszy etap. Kiedy zajdzie potrzeba Twojej interwencji, dostaniesz informującą o tym wiadomość (SMS, mail).

Zależnie od tego, jak aktualnie wygląda Twoja relacja z dłużnikiem, system zaproponuje Ci, działania rozwijające, windykację polubowną lub sądowo-egzekucyjną.

Co zrobi dla Ciebie system Vindicat podczas windykacji polubownej:

  • automatycznie przygotuje wezwania do zapłaty,
  • przygotuje powiadomienia o terminach płatności,
  • wystosuje informację o oddaniu długów na giełdę oraz doda Twoje zadłużenie na giełdę długów,
  • zawiadomi dłużnika o wpisie do BIG Monitor.

System będzie także kontrolował obecny stan Twoich faktur (dzięki integracji z wFirma, InFakt, Fakturownia, ifirma będzie miał dostęp do danych o terminach i kwotach) i wysyłał klientom adekwatne pisma — jeszcze zanim zaczną zalegać z płatnościami.

Co zrobi dla Ciebie system Vindicat podczas windykacji sądowo-egzekucyjnej:

  • będzie pilnował terminów,
  • będzie przestrzegał wymagań formalnych składanych dokumentów, m.in wygeneruje spersonalizowane wnioski i pozwy,
  • przygotuje zarówno pozwy, jak i e-pozwy - zależnie od Twoich potrzeb!
 

Nowoczesny system Vindicat - windykuj samodzielnie jak profesjonalista

System Vindicat zaczyna pracę od sprawdzenia statusu faktury i wysyłania przypomnień o płatności. Jeżeli mimo takich sygnałów zadłużony nie zreflektuje się, wtedy roboVindicat wyśle wezwanie do zapłaty, umieści dane na Giełdzie Długów oraz zamieści stosowny wpis w BIG InfoMonitor.

Dzięki Vindykat możesz zautomatyzować windykację w 3 obszarach:

  • monitoring płatności,
  • windykacja polubowna,
  • windykacja sądowo-egzekucyjna (w każdej chwili możesz zgłosić się do kancelarii Vindicat).

Powiadomienie dłużnika o tym, że korzystasz z zautomatyzowanego procesu windykacji, buduje u niego świadomość, że potrafisz zarządzać procesami w fiemie.

Samodzielna windykacja online z Vindicat nie wpłynie na pogorszenie relacji z kontrahentem.

Konsekwencje niekompetencji windykacyjnej mogą być kolosalne, m.in. zatory płatnicze, utrata płynności finansowej w firmie lub nawet upadłość firmy. Przedsiębiorcy poświęcają mnóstwo czasu na dzwonienie do klienta i upominanie się o płatność. Zamiast odzyskać zaległe pieniądze, tracą czas, który mogliby poświęcić na zarządzanie firmą.

Większość firm nadal zaczyna windykację bez zorganizowanego procesu.

Vindicat to bezpieczne, w pełni automatyczne rozwiązanie, z którego Twoja firma może korzystać online. Dzięki odpowiednim narzędziom zadba o to, żeby zminimalizować występowanie nieopłaconych faktur. Niezwykle pomocna przy prewencji będzie pieczęć prewencyjna, którą dysponuje Vindicat.

W odpowiednich momentach system będzie wysyłał powiadomienia Twoim dłużnikom, a Ciebie informował o najważniejszych zadaniach do wypełnienia.

Vindicat przeprowadzi Cię przez największe wyzwania windykacyjne.

FAQ:

Kiedy mogę rozpocząć windykację polubowną?

Jeśli upłynął termin ważności płatności, możesz śmiało windykować. Pamiętaj, że jeśli windykujesz, to nie oznacza, że jesteś „niemiły”. Oznacza to tyle, że dbasz o własną działalność i szanujesz wykonywaną przez siebie pracę.

Kiedy mogę rozpocząć windykację sądowo-egzekucyjną?

W tym przypadku granica jest płynna. Wspólnym mianownikiem wszystkich zakończonych pozytywnie procesów windykacyjnych jest czas, więc działaj tak szybko, jak to możliwe. Jeśli prowadzisz windykację samodzielnie, już na początku zaplanuj, jakie działania podejmiesz - wtedy po odhaczeniu wszystkich prób kontaktu i złamaniu obietnic przez dłużnika, będziesz wiedział, kiedy wykorzystałeś wszystkie opcje na polubowne zamknięcie windykacji.

Czy ryzykuję, samodzielnie dochodząc zaległych opłat?

Tak. Jeśli podejmiesz niewłaściwe działania, możesz stracić pieniądze, które chciałeś odzyskać.

Po jakim czasie od rozpoczęcia windykacji mogę spodziewać się pieniędzy na koncie bankowym?

Pieniądze trafią do Ciebie tym szybciej, im szybciej podejmiesz działania windykacyjne. Nie ma żadnej określonej zasady w tym zakresie. Zarówno negocjacje z dłużnikiem - jak i proces sądowy - mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Jestem w trakcie samodzielnej windykacji, czy mogę teraz dołączyć do systemu Vindicat?

Tak. Nawet jeśli windykacja już trwa, możesz przekazać swoją windykację systemowi Vindicat. Zrzucisz z siebie obowiązek pamiętania o terminach i pisania pod klucz, bo zajmie się tym system do samodzielnej windykacji Vindcat.pl.

Naprawdę zapłacę tylko 8% prowizji od odzyskanej kwoty?

Tak. Wiemy, że odzyskiwanie należności często wiążę się z brakiem płynności finansowej i pokrycie usług windykacyjnych z góry byłoby niemożliwe. Dlatego też wprowadziliśmy system pobierania prowizji jedynie od spraw zakończonych sukcesem.

Czy potrzebuję uprawnień, żeby prowadzić windykację w sądzie dla mojej firmy?

Nie. Całkowicie legalnie możesz reprezentować interesy swojego przedsiębiorstwa w sądzie.

Nigdy wcześniej nie korzystałem z platform do samodzielnej windykacji. Czy to będzie przeszkoda w windykowaniu automatycznym z Vindicat?

Absolutnie nie. System do samodzielnej windykacji jest bardzo intuicyjny w obsłudze. Krok po kroku zapoznasz się z systemem, a potem odzyskasz swoje zaległe należności.

Oceń ten artykuł:

Plusy i minusy samodzielnej windykacji
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!