facebook

Baza wiedzy

Materiały edukacyjne dotyczące różnych etapów windykacji

W artykule znajdziesz:

  Koszty doprowadzenia i aresztu dłużnika - czy ponosi je wierzyciel

   07-02-2017

  Doprowadzenie i areszt dłużnika - kto za to płaci? Sądy każą płacić wierzycielowi za doprowadzenie i areszt dłużnika. Czy mają do tego prawo?

  Koszty doprowadzenia i aresztu dłużnika

  Kiedy sąd może kazać aresztować dłużnika?

  Zgodnie z art. 916 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego [Dz.U. 1964 Nr 43 poz. 296] jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się w sądzie w celu wyjawienia swojego majątku albo odmówi odpowiedzi na zadane pytanie, sąd może skazać go na grzywnę, nakazać jego przymusowe doprowadzenie albo zastosować areszt (areszt nie może przekraczać miesiąca).

   

  Kogo obciąża koszt doprowadzenia i aresztu dłużnika?

  Metody opisane w art. 916 Kodeksu postępowania cywilnego - grzywna, przymusowe doprowadzenie oraz areszt - sąd stosuje z urzędu. Dlatego koszt doprowadzenia i aresztu dłużnika powinien pokryć budżet państwa, a nie wierzyciel. Sądy jednak obciążają tym kosztem wierzyciela, powołując się na Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 13 stycznia 2004 r., [Dz.U. 2004 nr 15 poz. 142] zgodnie z którym koszty związane z aresztem dłużnika powinien pokryć wierzyciel. Rozporządzenie to przewiduje, że dłużnika można zamknąć w więzieniu, jeśli komornik przekaże właściwej osobie w areszcie:

  • pieniądze potrzebne na wyżywienie dłużnika podczas pobytu w areszcie lub
  • dokument potwierdzający dokonanie przelewu tej kwoty lub
  • orzeczenie zawierające informację o zwolnieniu wierzyciela z kosztów sądowych.

  Innymi słowy, zgodnie z tym rozporządzeniem wierzyciel zobowiązany jest przekazać z góry komornikowi pieniądze potrzebne na sprowadzenie dłużnika do aresztu i na jego wyżywienie w areszcie. Nie dotyczy to wypadku, gdy wierzyciel jest zwolniony z kosztów sądowych.

  Sprzeczność w przepisach prawa - co w takiej sytuacji?

  Jak widać, występuje sprzeczność między art. 916 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, a Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości. Co wtedy? Zgodnie z wykładnią prawa taka sprzeczność powinna być rozpatrywana na korzyść wierzyciela - nie powinen być on obciążany kosztami doprowadzenia i aresztu dłużnika.

   
  Artykuł napisany pod redakcją: Bogusław Bieda
  Załóż konto

  Oceń ten artykuł:

  Ocena: 5/5
  Głosowano: 6 razy.
  Twoja ocena: Brak
  Skutecznie odzyskuj długi
  Bądź na bieżąco!
  Polub nas na Facebooku!