Komornik czy firma windykacyjna?

19-06-2023

Zarobione pieniądze zamieniły się w wierzytelność? Chcesz jak najszybciej odzyskać środki i szukasz skutecznych metod na walkę z dłużnikiem? Zastanawiasz się: komornik czy windykacja? Zapoznaj się z naszym artykułem i rozwiej wszelkie wątpliwości!

Komornik czy firma windykacyjna

Firma windykacyjna czy komornik?

Powszechnie uważa się, że podstawowym narzędziem w zaspokajaniu roszczeń jest egzekucja komornicza. Jednak przede wszystkim warto uzmysłowić sobie podstawowe różnice między działaniami komornika a czynnościami wykonywanymi przez firmy windykacyjne.

Windykacja dzieli się na dwa podstawowe etapy:

 • windykacja polubowna,
 • windykacja sądowo-egzekucyjna, związana z przekazaniem sprawy do komornika.

Podstawą skierowania sprawy do komornika jest wyrok sądu. Nie możesz zwrócić się bezpośrednio do komornika w celu zlecenia mu działań. Czynności komornicze są ściśle określone przepisami oraz mają odzwierciedlenie w postanowieniu wymiaru sprawiedliwości. Aby wejść na drogę sądową, musisz przedłożyć w sądzie dowody dokumentujące próby polubownego rozwiązania sprawy. Podjęcie negocjacji jest dla sądu argumentem na to, że dłużnik uchyla się od polubownego załatwienia sprawy.

Pamiętaj! Zanim Twoją sprawę przejmie komornik, musisz udokumentować próby rozwiązania sprawy bez angażowania wymiaru sprawiedliwości.

Dopiero w momencie, gdy Twój dłużnik zacznie ignorować ponaglenia oraz wezwania do zapłaty, możesz nadać swojej sprawie tok na drodze sądowej. Jeśli więc zastanawiasz się które rozwiązanie jest dla Ciebie lepsze: komornik czy windykacja, odpowiedź jest jedna - najpierw wsparcie firmy windykacyjnej, później komornik. Działania komornicze są ostatnim etapem windykacji. Pamiętaj, że profesjonalni windykatorzy dążą do załatwienia sprawy polubownie.

Vindicat może poszczycić się aż 93% skutecznością w odzyskiwaniu długów na drodze skutecznych negocjacji!

Bardzo ważne jest, aby dołożyć wszelkich starań na etapie windykacji polubownej. Dzięki metodycznym działaniom szybciej odzyskasz pieniądze, unikając częstokroć długotrwałego procesu sądowego. Odzyskanie długu bez angażowania wymiaru sprawiedliwości jest korzystne dla obu stron - wierzyciel oszczędza czas, a dłużnik nie ponosi kosztów związanych z postępowaniem sądowym.

 

Co robi firma windykacyjna, a co robi komornik

Komornik czy windykacja? Aby w pełni zrozumieć, jakie są różnice między działaniami firmy windykacyjnej oraz narzędziami komornika, przyjrzyjmy się bliżej obu profesjom. Windykator zajmuje się odzyskiwaniem długów od osób lub firm, które nie uregulowały swoich zobowiązań finansowych. Może działać w imieniu wierzyciela już od pierwszego dnia przedawnienia płatności.

Oto lista podstawowych czynności, które windykator podejmuje w procesie windykacji:

 • Analiza dokumentów dotyczących długu - windykator sprawdza dokumenty związane z długiem. Takie jak umowy czy faktury, aby zrozumieć sytuację i przygotować się do rozmowy z dłużnikiem.
 • Nawiązanie kontaktu z dłużnikiem - windykator podejmuje kontakt z dłużnikiem (drogą telefoniczną, mailową lub listowną), aby wyjaśnić sytuację i zachęcić go do spłaty długu.
 • Negocjacje - jeśli dłużnik nie jest w stanie spłacić całego długu, windykator w porozumieniu z wierzycielem może zaproponować rozłożenie zobowiązań na raty oraz ustalić plan spłat, który będzie odpowiadał obu stronom.
 • Monitorowanie płatności - jeśli dłużnik zgodził się na spłatę długu w ratach lub w ustalony sposób, windykator monitoruje wpłaty, aby upewnić się, że dłużnik dotrzymuje umowy.
 • Skierowanie sprawy do sądu - jeśli dłużnik nie reaguje na pisma lub nie spłaca długu, windykator ma prawo przekazać sprawę wymiarowi sprawiedliwości w celu uzyskania wyroku nakazującego spłatę długu.
 • Nadzorowanie egzekucji komorniczej - jeśli postępowanie sądowe nie przynosi skutku, windykator może wnioskować o nadanie klauzuli wykonalności oraz reprezentowanie wierzyciela w trakcie egzekucji.

Nadrzędnym zadaniem windykatora jest pomoc wierzycielowi w uzyskaniu należnej kwoty pieniężnej oraz rozwijanie dialogu z dłużnikami w celu znalezienia rozwiązania, które będzie korzystne dla obu stron. Profesjonalny windykator doprowadzi Twoją sprawę do końca, zatem warto mu zaufać szczególnie wtedy, gdy dłużnik usilnie będzie uchylał się od płatności.

Pamiętaj! Windykatorzy mogą działać na różnych etapach procesu windykacyjnego - od dostarczenia wezwania do zapłaty, poprzez negocjacje, aż po prowadzenie postępowania sądowego lub przekazanie sprawy do komornika.

Jak już wiesz, egzekucja komornicza jest ostatnim etapem procesu windykacyjnego. Stanowi ona ostateczność w przypadku, gdy dłużnik usilnie wstrzymuje się od regulowania zobowiązań.

Do podstawowych działań komornika należą:

 • zajęcie ruchomości i nieruchomości należących do dłużnika,
 • zajęcie wynagrodzenia lub innych dochodów dłużnika,
 • zajęcie rachunku bankowego dłużnika.

Od powyższych reguł istnieją wyjątki. Egzekucji nie podlega mienie lub środki związane z zaspokajaniem podstawowych potrzeb życiowych, narzędzi pracy czy materiałów do nauki.

Firma windykacyjna a komornik - od czego zacząć?

Aby zaangażować komornika w sprawę windykacyjną, musisz zdobyć prawomocny tytuł wykonawczy. Podstawą do podjęcia działań komorniczych jest nakaz zapłaty oraz klauzula wykonalności nadane wyrokiem sądu. Aby ubiegać się o powyższe dokumenty, powinieneś złożyć pozew. Egzekucję przeprowadzi komornik, a firma windykacyjna Vindicat, przygotuje profesjonalne pismo na podstawie wytycznych określonych w Art.187 Kodeksu Postępowania Cywilnego.

Pamiętaj, że sam nakaz zapłaty nie wystarczy - dopiero po otrzymaniu klauzuli wykonalności można skierować sprawę do komornika.

Kiedy Twój pozew zostanie uwzględniony przez sąd, zakończenie etapu związane z postępowaniem sądowo-egzekucyjnym wymaga wydania nakazu zapłaty oraz klauzuli wykonalności. Jeśli decydujesz się na windykację na własną rękę, musisz złożyć samodzielnie wniosek o wydanie klauzuli. Tylko w momencie otrzymania klauzuli wykonalności, machina komornicza zostanie uruchomiona.

Przykład:

Pani Kasia specjalizuje się w przeprowadzaniu szkoleń sprzedażowych dla pracowników różnych przedsiębiorstw. W ubiegłym roku świadczyła usługi firmie pani Martyny. Niestety, pomimo wcześniejszych ustaleń, pani Martyna nie uiściła należności finansowej za przeprowadzone szkolenia.

Wobec braku odpowiedzi ze strony dłużniczki, pani Kasia postanowiła skorzystać z pomocy firmy windykacyjnej. Niestety, pomimo kilkukrotnych wezwań do zapłaty, pani Martyna ignorowała ponaglenia i nie uregulowała swojego długu.

Pani Kasia pochopnie zerwała współpracę z windykatorem i postanowiła osobiście udać się do komornika, w nadziei, że to pomoże jej odzyskać należność. Niestety, okazało się, że komornik nie może podjąć działań egzekucyjnych, ponieważ pani Kasia nie dysponowała nakazem zapłaty i klauzulą wykonalności nadaną wyrokiem sądu.

Wierzycielka była bardzo rozczarowana, ponieważ zainwestowała dużo czasu i pieniędzy w próby odzyskania swojego długu. W końcu postanowiła ponownie sięgnąć po pomoc windykatora. Przełożyło się to na błyskawiczne przygotowanie pozwu, którego skutkiem było uzyskanie nakazu zapłaty oraz klauzuli wykonalności. Komornik, dysponując niezbędnymi dokumentami, dokonał egzekucji i zaspokoił roszczenie pani Kasi pod czujnym okiem firmy windykacyjnej.

Nadal się zastanawiasz - firma windykacyjna czy komornik? Morał z tej historii jest taki, że warto zaufać doświadczeniu firm windykacyjnych. Windykator pomógł pani Kasi skutecznie odzyskać pieniądze oraz oszczędził jej cenny czas, reprezentując wierzycielkę w kontaktach z komornikiem.

W trakcie egzekucji musisz być w stałym kontakcie z komornikiem. Z uwagi na czasochłonność tego procesu, warto podjąć współpracę z firmą windykacyjną, która będzie w ciągłej łączności z egzekutorem.

 

Vindicat - Twoje pieniądze się liczą!

Komornik czy firma windykacyjna? Odpowiedź jest jedna - Vindicat! Specjalizujemy się w windykowaniu zobowiązań w imieniu przedsiębiorców. Dysponujemy wachlarzem narzędzi, dzięki którym zamrożone w długu pieniądze szybko zasilą Twoje konto. Nie musisz być specjalistą od wszystkiego - powierz nam swoją sprawę, a zaoszczędzony czas przeznacz na inne działania wokół swojego przedsiębiorstwa.

Komornik a firma windykacyjna - w Vindicat przeprowadzimy Cię przez cały proces - od windykacji polubownej po egzekucję komorniczą!

Firma windykacyjna czy komornik? Najpierw jedno, potem drugie! W Vindicat wiemy, że czas to pieniądz. Właśnie dlatego, podejmiemy Twoją sprawę już od pierwszego dnia przedawnienia płatności.

Nasi specjaliści wesprą Cię w:

 • Analizie i archiwizacji dokumentów finansowych.
 • Zintegrowaniu działań windykacyjnych z popularnymi systemami do fakturowania.
 • Przygotowaniu i wysyłce pism windykacyjnych, takich jak przypomnienia o płatności czy wezwania do zapłaty.
 • Kontaktach z klientem poprzez różne kanały komunikacji.
 • Opracowaniu strategii negocjacyjnej (rozłożenie płatności na raty, przygotowanie harmonogramu spłat, wyliczenie odsetek za zwłokę).
 • Złożeniu pism sądowych, takich jak pozew, wniosek o nakaz zapłaty oraz o nadanie klauzuli wykonalności.
 • Nadzorowaniu egzekucji komorniczej.

RoboVindicat - automatyzacja działań i oszczędność czasu!

Korzystając z Vindicat zyskasz dostęp do wielofunkcyjnej aplikacji RoboVindicat. Jest to intuicyjne narzędzie, które umożliwia bieżący monitoring sprawy. Z RoboVindicat możesz windykować o każdej porze, bez wychodzenia z domu czy biura. Musisz przyznać, że zarządzanie wierzytelnością nigdy nie było tak łatwe!

Co znajdziesz w systemie Vindicat?

 • Personalizowane wzory pism - na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych, w zaledwie kilka minut wygenerujesz profesjonalne dokumenty windykacyjne.
 • Pieczęć prewencyjną kancelarii Vindicat - dzięki opieczętowaniu pism Twój dłużnik zyska świadomość, że podejmujesz w pełni profesjonalne działania, by zaspokoić swoje roszczenie.
 • Giełdę Długu Vindicat - w tym miejscu możesz sprzedać swoją wierzytelność, lub sprawdzić wiarygodność finansową potencjalnych klientów.

Firma windykacyjna a komornik to tematy ściśle powiązane. Powierz swoją sprawę Vindicat, a zajmiemy się zarówno windykacją polubowną Twojej wierzytelności, jak i nadzorem egzekucji komorniczej. Nie zwlekaj, zaloguj się do aplikacji i windykuj już dziś z Vindicat!

FAQ:

Czy windykator może zająć rachunek bankowy dłużnika?

NIE. Zajmowanie rachunków bankowych czy egzekucja mienia należą do ścisłych czynności komorniczych.

Co jest lepsze - komornik czy firma windykacyjna?

Działania komornicze są ostatnim etapem windykacji. Aby móc skorzystać z pomocy komornika, w pierwszej kolejności powinieneś sięgnąć po wsparcie windykatora.

Komornik wymaga mojej obecności w miejscu egzekucji - czy mogę odmówić?

TAK, w przypadku gdy współpracujesz z firmą windykacyjną. Egzekucja może być czynnością nieprzyjemną nie tylko dla dłużnika, ale również dla wierzyciela. Na Twoją prośbę windykator może wyręczyć Cię w kontaktach z komornikiem oraz reprezentować podczas egzekucji, gdy jest to wymagane.

Czy komornik może odmówić wykonania egzekucji?

TAK. Komornik musi działać bezstronnie - jeśli jest w jakikolwiek sposób powiązany z dłużnikiem lub wierzycielem, może odmówić wykonania egzekucji, kierując się zasadami etyki zawodowej. Drugą sytuacją jest niezgodność rejonu - pamiętaj, aby wybrać komornika, który jest właściwy dla obszaru, którego dotyczy sprawa.

Jak napisać pozew o nakaz zapłaty?

Zasady pisania pozwów określają przepisy prawa. Jeśli nie czujesz się na siłach lub nie posiadasz dostatecznej wiedzy, warto skorzystać ze wsparcia specjalistów. Profesjonalni doradcy Vindicat przygotują dla Ciebie wymagane pisma i dokumenty.

Uzyskałem nakaz zapłaty - czy mogę skierować sprawę do komornika?

NIE. Aby uruchomić egzekucję komorniczą, potrzebujesz zarówno nakazu zapłaty, jak i klauzuli wykonalności nadawanej prawomocnym wyrokiem sądu.

Mój kontrahent nie zapłacił za usługę. Termin płatności minął kilka dni temu. Czy mogę windykować?

TAK. Istotą skutecznej windykacji jest czas reakcji. Im szybciej rozpoczniesz rozmowy z dłużnikiem, tym większe prawdopodobieństwo, że pieniądze wkrótce zasilą Twoje konto.

Oceń ten artykuł:

Komornik czy firma windykacyjna?
Ocena: 5/5
Głosowano: 2 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!