Jak wygląda procedura windykacji należności?
Wiele przedsiębiorstw boryka się z brakiem oraz opóźnieniami w płatnościach za faktury. Jednak niewiele przedsiębiorstw jest w stanie skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku. Przecież niewykonanie przez kontrahenta zobowiązania może narazić przedsiębiorstwo na straty finansowe, które mogą prowadzić do niewypłacalności, a w konsekwencji nawet do upadłości przedsiębiorstwa. By skutecznie przeciwdziałać temu zjawisku konieczne jest wdrożenie odpowiednich procedur w zakresie prewencji i windykacji należności.
Jak wygląda procedura windykacji należności?
Po pierwsze należy pamiętać, że najważniejszy jest czas. Im szybciej zaczniemy działać, tym większa jest szansa na odzyskanie należnych nam pieniędzy. Najlepiej przypomnieć się dłużnikowi już dzień po terminie płatności. Takie przypomnienie inicjuje pierwszy etap windykacji należności, jakim jest postępowanie polubowne. Nie zawsze konieczne jest od razu postępowanie sądowe, najpierw lepiej próbować załatwić sprawę w sposób polubowny.
Jeśli takie ponaglenie SMS, telefoniczne lub mailowe nie przyniesie żadnego efektu, to należy wysłać wezwanie do zapłaty należności, najlepiej listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, by mieć ewentualny dowód w sądzie. A poza tym jest to czasami konieczne do zainicjowania postępowania sądowego. W takim wezwaniu powinniśmy zawrzeć informacje, że jeśli dłużnik nie wypełni zobowiązania to skierujemy sprawę do sądu. Jeśli nie wiesz jak sformułować wezwanie do zapłaty to zobacz jak prosto je wygenerować w systemie Vindicat.pl:
Po wysłaniu takiego wezwania, jeśli dłużnik się odezwie, możemy próbować z nim negocjować, jeśli zależy nam na utrzymaniu relacji handlowych. W takim wypadku możemy umorzyć część długu np. odsetki albo rozłożyć zobowiązanie na raty.
Jeśli nie uda nam się odzyskać naszych pieniędzy na tym etapie, warto przed zainicjowaniem postępowania sądowego skorzystać z giełdy wierzytelności (zwanej giełdą długów). Giełda długów to rejestr informacji gospodarczych, który umożliwia wystawienie oferty w celu zbycia wierzytelności w drodze przelewu wierzytelności na podstawie art. 509 Kodeksu cywilnego [Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93].
Jeśli chcemy skorzystać z takiej giełdy, musimy utworzyć na niej ofertę. Oprócz możliwości szybkiego odzyskania pieniędzy, giełda długów może wywrzeć na dłużnika efekt psychologiczny, ponieważ jego podstawowe dane personalne zostają ujawnione, co może skłonić dłużnika do uregulowania zobowiązania. Zobacz jak dodać ogłoszenie i korzystać z giełdy długów na Vindicat.pl:
W przypadku, gdy wykonamy wszystkie działania z zakresu windykacji polubownej, konieczne jest skierowanie sprawy do sądu. Jeśli jest to prosta sprawa warto zdecydować się na uproszczone postępowanie upominawcze albo elektroniczne postępowanie upominawcze. Jeśli nie wiesz, jak napisać pozew zarejestruj się w systemie Vinidcat.pl:
Oba te postępowania charakteryzują się niskimi kosztami i opłatami sądowymi oraz szybkością procedowania. Pozew w obu postępowaniach składa się przy użyciu urzędowych formularzy. Gdy uzyskamy wyrok konieczne jest postępowanie klauzulowe – musimy złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności. Sąd bardzo szybko nadaje klauzulę, co pozwala na zainicjowanie postępowania egzekucyjnego.
Trzecim etapem windykacji jest postępowanie egzekucyjne (komornicze). Musimy jednak pamiętać, że wierzyciel musi kierować komornikiem w postępowaniu egzekucyjnym. Na tym etapie warto wykorzystać zebrane informacje o dłużniku, np. nr konta, samochód jakim porusza się dłużnik i wskazać majątek komornikowi. Poprzez pisma do komornika możemy wskazać konkretnie sposób prowadzenia egzekucji, najlepiej od razu kilka, by komornik efektywnie działał. Dobrze jest też wybierać komorników, którzy mają dużą skuteczność w egzekucji należności. Poprzez działania egzekucyjne w końcu odzyskamy należne nam pieniądze i tak zakończy się cała procedura windykacji należności.
Już dziś zarejestruj się i odzyskaj pieniądze od Twojego kontrahenta!
Zacznij już dziś »