Jak sprawdzić, czy mam długi, o których nie wiem?

25-07-2022

Jak sprawdzić, czy mam długi, o których nie wiem? To wbrew pozorom ważne pytanie. Nierzadko słyszymy przecież o podobnych przypadkach niewiedzy. Sprawdzenie, czy mamy długi, których nie zaciągnęliśmy, może być przydatne każdemu z nas. Sprawdź, jak to zrobić.

Jak sprawdzić, czy mam długi, o których nie wiem?

Długi, o których nie wiem - skąd się biorą?

Wszyscy wiedzą, jak powstają długi. Zwykle jednak o fakcie posiadania zadłużenia doskonale wiemy. Paradoksalnie jednak w praktyce dość często zdarzają się przypadki, że o zadłużeniu wiedzy nie mamy.

To m.in. przypadki, w których:

  • Dłużnik zapomniał, że zaciągnął dług, bo np. miało to miejsce wiele lat temu, a wierzyciel nie upominał się o płatność.
  • Dłużnik zapomniał o zapłacie jakiegoś rachunku lub uregulowaniu mandatu.
  • Osoba padła ofiarą oszustów finansowych i tzw. kradzieży tożsamości, na którą zaciągnięto zobowiązanie.

O wszystkich tego typu przypadkach - i zapewne szeregu innych, bardziej nietypowych - warto dowiedzieć się jak najszybciej.

Odsetki, dodatkowe opłaty i inne koszty doliczane do należności głównej w razie braku zapłaty potrafią złożyć się ostatecznie w astronomiczną kwotę. Poniżej wskazujemy kilka miejsc w Internecie, w których w prosty sposób możemy sprawdzić, czy mamy długi, o których nie wiemy.

 

Sprawdź, czy masz należności wobec banków - Biuro Informacji Kredytowej

Biuro Informacji Kredytowej to najlepsze miejsce, aby sprawdzić, czy mamy długi w bankach i instytucjach finansowych. BIK zawiera informacje na temat wszystkich istniejących kredytów danej osoby - zarówno tych spłacanych regularnie, jak i „zapomnianych”.

W BIK znajdziemy dane dotyczące zadłużenia wobec banków, ale też firm pożyczkowych, czy SKOK-ów.

Jest to więc pierwsze miejsce, które powinniśmy zweryfikować, jeśli podejrzewamy, że ktoś mógł zaciągnąć na nas kredyt, czy pożyczkę. Jeszcze nie tak dawno tego typu oszustwa finansowe były dość powszechne. Dowody osobiste zgubione, czy skradzione, faktycznie mogły posłużyć do zaciągnięcia pożyczki w SKOK-ach, gdzie procedura weryfikacyjna bywała mniej dokładna niż w bankach.

Informacje umieszczone w BIK może zobaczyć wyłącznie osoba, której one dotyczą. Nie możemy sprawdzić w BIK zadłużenia męża, czy sąsiada.

Wynika to oczywiście z ochrony informacji. Aby zobaczyć dane w BIK (o sobie) trzeba przejść przez procedurę rejestracyjną na stronie BIK-u. Należy potwierdzić swoją tożsamość i stworzyć indywidualny profil. Po przejściu tego procesu, raz na 6 miesięcy, można wygenerować bezpłatny raport.

Sprawdź, czy masz długi w Biurach Informacji Gospodarczej

Bardzo ważnymi miejscami, do których powinna zajrzeć każda osoba, która chce sprawdzić, czy ma długi, o których nie wie, są Biura Informacji Gospodarczej.

Biura Informacji Gospodarczej powszechnie określa się jako „rejestry długów”. To miejsca, w których gromadzone i przechowywane są informacje otrzymane od wierzycieli.

Dają one możliwość weryfikacji potencjalnych lub obecnych partnerów biznesowych pod kątem ich wiarygodności płatniczej. Równie dobrze, jeśli podejrzewamy, że mamy długi, o których nie wiemy, możemy zweryfikować tam siebie.

W Polsce działa kilka rejestrów dłużników, w tym m.in.:

  • Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.
  • KBIG Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • KIDT Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • KRD Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej S.A.
  • ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

Do Biur Informacji Gospodarczej trafiają osoby, które mają problemy ze spłatą zadłużenia - zarówno osoby fizyczne, jak również firmy.

Osoby fizyczne często trafiają do BIG-ów z pozornie „niewinnych” powodów. Niezapłacone rachunki, nieuregulowane raty pożyczki, czy nieuiszczone alimenty - wszystkie te powody mogą sprawić, że trafimy do BIG. Powodem wpisu do BIG są również niewielkie kwoty, opiewające na kilkanaście, czy kilkadziesiąt złotych,

Biura Informacji Gospodarczej - skutki wpisu danych do BIG

Skutki znalezienia się w Biurze Informacji Gospodarczej są dla dłużnika poważne. Jeśli więc z jakichś względów podejrzewasz, że możesz się tam znaleźć, sprawdź najpopularniejsze BIG-i jak najszybciej i podejmij właściwe kroki.

Konsekwencje znalezienia się W BIG to m.in.:

  • trudności z uzyskaniem kredytów, pożyczek,
  • problemy z zakupem telefonu na abonament oraz innych usług abonamentowych,
  • trudności z zawieraniem umów z kontrahentami,
  • utrudnienia w uzyskaniu możliwości leasingowania lub innych form finansowania,
  • problemy z wynajmem biura czy magazynu.

Zweryfikuj, czy Twoje dane nie trafiły na giełdę długów

Poszukując informacji o swoim własnym zadłużeniu, warto też sprawdzić giełdy długów. Są to w pełni legalne i bezpieczne miejsca, które gromadzą i przechowują dane o zadłużeniu. Dodają je tam wierzyciele, którzy mogą też wystawić swoją wierzytelność na sprzedaż. Długi na giełdzie można oczywiście również nabyć. Szczegółowo o tym, jak działają giełdy długów, pisaliśmy w artykule Dlaczego warto korzystać z giełdy długów?

Informacje z dobrze wypozycjonowanych giełd długów pojawiają się w wyszukiwarce internetowej na pierwszych stronach.

W ten sposób informacje z giełd długów docierają do osób, przed którymi dłużnik wolałby utrzymać je w sekrecie. Obniża to znacząco wiarygodność osoby wpisanej na giełdę w oczach partnerów biznesowych, potencjalnych partnerów biznesowych, czy klientów.

W praktyce, jeśli chcesz sprawdzić, czy figurujesz na giełdzie długów, rozpocznij od wpisania swojego imienia, nazwiska, czy nazwy firmy w wyszukiwarkę. Dla bezpieczeństwa możesz również ręcznie przejrzeć istniejące giełdy długów. Na polskim rynku obecnie działa ich co najmniej kilkanaście.

My niezmiennie rekomendujemy korzystanie z wysoko pozycjonowanej giełdy długów Vindicat.pl.

Skorzystaj z Krajowego Rejestru Zadłużonych

Ostatnią możliwością, z której warto skorzystać jest Krajowy Rejestr Zadłużonych. To stosunkowa nowość - KRZ działa od 1 grudnia 2021 r.

W Krajowym Rejestrze Zadłużonych znajdują się dane dotyczące dłużników niewypłacalnych, dłużników zagrożonych niewypłacalnością lub dłużników, wobec których umorzono bezskuteczną egzekucję.

Znajdziemy tam zarówno informacje dotyczące konsumentów, jak i firm. Rejestr jest jawny, a skorzystanie z niego - bezpłatne. Dostęp do danych z KRZ ma każdy, wystarczy dostęp do Internetu. Aby sprawdzić dane o dłużniku, trzeba podać jego PESEL lub NIP.

Informacje ujawnione w KRZ to m.in. imię i nazwisko lub firma dłużnika, jego adres lub siedziba, a co najistotniejsze - informacje dotyczące sprawy będącej podstawą wpisu do Krajowego Rejestru Zadłużonych.

Krajowy Rejestr Zadłużonych pozwala:

  • zweryfikować informacje o sobie,
  • zweryfikować informacje o potencjalnym kontrahencie (bardzo przydana funkcjonalność!),
  • zwiększyć transparentność toczących się postępowań restrukturyzacyjnych i upadłościowych,
  • przyspieszyć i usprawnić postępowania restrukturyzacyjne i upadłościowe.
  • zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gospodarczego.

W przypadku korzystania z KRZ warto uzbroić się... w cierpliwość. Wielu profesjonalistów, którzy na co dzień korzystają z tego narzędzia (w szczególności zaangażowanych w postępowania restrukturalizacyjne i upadłościowe) zgłasza, że korzystanie z KRZ bywa problematyczne - również ze względu na to, że jak wspominaliśmy, jest to wyszukiwarka stosunkowo nowa. Nie warto jej jednak skreślać. Może zawierać dużo przydatnych informacji, jeśli chcesz sprawdzić, czy masz długi, o których nie wiesz.

 

Dbaj także o finanse swojej firmy - windykuj na czas!

Wiedza o posiadanym zadłużeniu jest bardzo ważna. Równie ważne jest jednak odzyskiwanie należności od klientów, którzy nie regulują faktur wobec Twojej firmy. Brak odpowiednich działań podjętych na czas może prowadzić do kumulowania się nieopłaconych faktur... a w konsekwencji problemów z wypłacalnością Twojej firmy. Nie dopuść do tego i prowadź regularne działania windykacyjne. Jak? Nowocześnie, wygodnie, a przede wszystkim skutecznie - przy pomocy systemu do automatycznej windykacji Vindicat.pl.

Vindicat.pl zapewnia użytkownikom kompleksowe wsparcie na każdym etapie odzyskiwania należności od niepłacących klientów. Oferuje też opcję windykacji automatycznej.

Brzmi dobrze? A to jeszcze nie wszystko. Za windykację automatyczną zapłacisz, dopiero gdy odzyskasz pieniądze od nieuczciwego klienta. Windykacja success fee to przyszłość!

Użytkownicy mogą:

  • Windykować automatycznie na etapie polubownym i zapłacić za podjęte czynności dopiero po odzyskaniu należności - tylko 8% windykowanej kwoty. Przeczytaj, jak to działa robot do windykacji należności.
  • Kierować nieuregulowane faktury do windykacji ze swojego systemu do księgowości online. Vindicat.pl można połączyć z czterema najpopularniejszymi systemami księgowości online - ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią. Dzięki temu danych do sytemu nie trzeba wprowadzać ręcznie. To ogromna oszczędność czasu i kolejny argument za wygodą Vindicat.pl!
  • Oszczędzać czas i eliminować ryzyko błędu dzięki spersonalizowanym igotowym do użycia pismom windykacyjnym. Potrzebujesz wezwania do zapłaty, pozwu, a może wniosku egzekucyjnego? Wszystkie te dokumenty - i wiele innych - wygenerujesz z systemu Vindicat.pl. Będą one gotowe do użycia i spersonalizowane.
  • Skutecznie motywować dłużnika do szybszej zapłaty. Użytkownicy Vindicat.pl mają dostęp do doskonale wypozycjonowanej giełdy długów Vindicat. Dzięki temu dane dłużników są świetnie widoczne dla ich potencjalnych partnerów biznesowych. W efekcie - płacą szybciej. Ty także powinieneś wypróbować giełdę długów!
  • Działać prewencyjnie Vindicat.pl umożliwia przedsiębiorcom m.in. monitorowanie płatności i korzystanie z pieczęci prewencyjnej. Z Vindicat.pl nie tylko windykujesz, ale również zapobiegasz problemom w przyszłości.

93% spraw prowadzonych w systemie Vindicat.pl kończy na etapie polubownym, bez udziału sądu i komornika.

Może już czas, abyś Ty również przekonał się, że twierdzenia, jakoby windykacja była żmudna, trudna i nieskuteczna, są zwyczajnie nieprawdziwe. Nowoczesna windykacja jest szybka, niedroga i efektywna!

Działaj, gdy tylko pojawią się problemy

Kluczem do skutecznego odzyskiwania należności od niepłacących kontrahentów jest szybkie działanie. Nie dawaj dłużnikom swojej firmy dodatkowego czasu - dostali go już i tak zbyt wiele.

Nie zwlekaj i sprawdź ofertę Vindicat.pl już teraz:

FAQ:

Czy swoje dane w BIK można sprawdzić za darmo?

Tak - raz na 6 miesięcy można wygenerować bezpłatny raport na temat swoich zobowiązań.

Jak sprawdzić, czy jest się w BIK?

Aby pobrać Raport BIK, przede wszystkim trzeba założyć konto na portalu BIK. Zajmuje to kilka minut. Przez resztę procesu przeprowadzi Cię aplikacja.

Kto może sprawdzić dane BIK?

Dane z BIK mogą sprawdzać m.in. banki, SKOK-i i inne instytucje finansowe. Co ważne, wgląd do tych danych mają tylko podmioty współpracujące z BIK.

Czy w Biurach Informacji Gospodarczej można sprawdzić dane o konsumencie?

Tak, ale koniecznie trzeba mieć zgodę konsumenta. Wyjątek dotyczy banków, firm telekomunikacyjnych, sądów, prokuratur itp. - określone podmioty mogą uzyskać dostęp do danych o konsumencie bez jego zgody.

Jak sprawdzić, czy jest się w BIG?

Przede wszystkim trzeba założyć konto (lub zalogować się, jeśli już takie mamy). Następnie należy załączyć skan lub zdjęcie dowodu tożsamości i rozpocząć proces weryfikacji.

Czy można samodzielnie usunąć swoje dane z BIG-u?

Nie. Dłużnik, którego dane dodano do BIG, nie może ich usunąć samodzielnie. Nie może też żądać ich usunięcia przez wierzyciela - chyba że ureguluje należność.

Kiedy wierzyciel usuwa dane dłużnika z BIG?

Wierzyciel ma prawny obowiązek usunięcia danych dłużnika z BIG w terminie 14 dni od spłaty zadłużenia przez dłużnika. Jeśli tego nie zrobi, grozi mu grzywna.

Oceń ten artykuł:

Jak sprawdzić, czy mam długi, o których nie wiem?
Ocena: 5/5
Głosowano: 3 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!