Jak odzyskać dług od poręczyciela?

18-03-2024

Aby odzyskać dług od poręczyciela, przede wszystkim musisz działać! Jeśli dłużnik nie odpowiada, wykorzystaj fakt, że w umowie wpisany jest poręczyciel. Porządnie sporządzona umowa poręczenia pomoże Ci wybrnąć z niejednej trudnej sytuacji. Dokładnie przeanalizuj swoją umowę poręczenia i skontaktuj się z poręczycielem. Masz wątpliwości czy podołasz? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak wygląda procedura odzyskiwania należności od poręczyciela.

Jak odzyskać dług od poręczyciela?

Od czego zacząć windykację poręczyciela?

Musisz zrozumieć, na jakich warunkach poręczyciel zobowiązał się pokryć długi dłużnika. Kiedy już to zrozumiesz, nawiąż kontakt z poręczycielem. W tym celu wykorzystaj kanały komunikacji podane przez poręczyciela w umowie. W złym tonie byłoby pozyskiwanie informacji na własną rękę, bądź kontaktowanie się z nim z pomocą social mediów.

Już sam kontakt z poręczycielem może przynieść upragnione rozwiązanie - spłatę zobowiązania. Oczywiście nie zawsze jest tak łatwo, ale może się zdarzyć, że poręczyciel po pierwszym telefonie ureguluje zaległe roszczenie. Co ciekawe, poręczyciel może następnie wymagać od dłużnika zwrotu kosztów.

Jeśli poręczyciel nie zareaguje na telefoniczne wezwanie, czas na te wysłane pisemne. Pierwszym krokiem formalnym, który warto wykonać w tym momencie, jest właśnie przesłanie wezwania do zapłaty.

W wezwaniu do zapłaty wysyłanym do poręczyciela zawrzyj:

  • kwotę do zapłaty,
  • termin zapłaty,
  • dane Twoje i poręczyciela,
  • podstawę prawną, na podstawie której rościsz sobie prawo do żądania zaspokojenia roszczenia.

Jeśli samodzielnie nie czujesz się na siłach, aby negocjować z poręczycielem, zwróć się o pomoc do mediatora. Mediator pomoże wypracować rozwiązanie, które będzie zadowalające dla obu stron. Skuteczne także okazuje się dodanie informacji o możliwych konsekwencjach, które spotkają poręczyciela, jeśli na czas nie wywiąże się z ciążących na nim zobowiązań.

Możesz dodać, że jeśli poręczyciel będzie unikał spłaty długu:

  • dodasz informację o zadłużeniu do rejestru dłużników np. BIG InfoMonitor,
  • sprzedaż dług na Giełdzie długów,
  • rozwiążesz sprawę za pomocą windykacji sądowo-egzekucyjnej.

Wizja powyżej wyszczególnionych konsekwencji powinna skutecznie zmotywować poręczyciela do terminowego spłacenia zobowiązania, Jednak jeśli nie, to musisz koniecznie wdrażać zapowiedziane konsekwencje i podjąć jak najszybciej kroki prawne.

Warto skonsultować się ze specjalistą, który doradzi najskuteczniejsze działania i zadba o to, aby wszystko przebiegło sprawnie i legalnie. Dzięki temu odzyskasz dług od poręczyciela!

 

Poręczenie, czyli popularna metoda zabezpieczenia długu

Poręczenie jest chętnie i często wykorzystywane jako zabezpieczenie, ponieważ jest naprawdę bezpieczną formą ochroną zobowiązania. Wierzyciel ma świadomość, że przynajmniej dwie osoby może pociągnąć do odpowiedzialności za dług, więc tym samym zwiększa swoje szanse na zaspokojenie roszczenia.

Poręczyciel zobowiązuje się do uregulowania zobowiązania wobec wierzyciela, jeżeli dłużnik nie zrobi tego na czas.

Wybór poręczyciela nie jest taki oczywisty, bo za wybór może odpowiadać zarówno potencjalny dłużnik, jak i wierzyciel. Obie strony muszą zgodzić się na wybranego poręczyciela. Najważniejsze to skonstruować prawomocną umowę poręczenia. Poręczyciel musi zadeklarować gotowość spłaty zobowiązania, jeśli dłużnik pierwotny zaniecha zaspokojenia roszczenia.

Przykład:

Pani Maria ubiega się o sporą pożyczkę biznesową, jednak pożyczkodawca stanowczo wymaga zabezpieczenia pożyczki w formie poręczyciela. Pani Maria poprosiła siostrę, aby podżyrowała jej pożyczkę. Kobiety doszły do porozumienia, ale wcześniej dokładnie przedyskutowały warunki umowy poręczenia. Siostrze pani Marii zależało na tym, aby umowa zawierała klauzulę, która wymaga od pożyczkobiorcy windykacji w pierwszej kolejności dłużnika pierwotnego. Kiedy wszystkie strony zgodziły się na ustalone warunki, sporządzono umowę poręczenia, a pożyczkodawca udzielił wsparcia pani Marii na rozwój jej wymarzonego biznesu.

Umowa poręczenia może wyglądać różnie zależnie od ustaleń między stronami. Poręczyciel może zgodzić się odpowiadać za całe zobowiązanie, lub podjąć się obowiązku spłaty jedynie części zobowiązania, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli poręczyciel zobowiążę się w umowie poręczenia do odpowiedzialności za całe zadłużenie, ponosi odpowiedzialność finansową także za naliczane odsetki i kary finansowe.

Umowa poręczenia może także określać, kiedy poręczyciel może zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Zależnie od umowy, do poręczyciela o zwrot pieniędzy można zwrócić się, dopiero gdy:

  • egzekucja majątku dłużnika okaże się bezskuteczna,
  • dłużnik nie odpowie na ostateczne wezwanie do zapłaty,
  • minie określony w umowie termin.

Poręczyciel jest odpowiedzialny za świadczenie, dopiero gdy...

Poręczyciel staje się odpowiedzialny za świadczenie, kiedy staje się ono wymagalne. Jeśli nie jest to określone w umowie poręczenia, wierzyciel może wybrać osobę, od której jako pierwszej zacznie egzekwowanie należności. Jeśli dłużnik spóźnia się z uregulowanie płatności, wierzyciel musi natychmiast powiadomić o tym poręczyciela.

Obowiązkiem wierzyciela jest poinformowanie poręczyciela o zwłoce w płatności ze strony kontrahenta. Jeśli tego nie zrobi, może ponieść odpowiedzialność, jeśli pojawiają się kary lub odsetki.

Tak samo poręczyciel, musi w trybie natychmiastowym powiadomić dłużnika o tym, że wierzyciel zażądał zaspokojenia roszczenia. W takim przypadku poręczyciel, dbając o swoje interesy, powinien wezwać dłużnika do działania i szybkiej spłaty zobowiązania.

Jeśli dłużnik nie weźmie udziału w sprawie, to bezpośrednio poręczyciel zostanie zmuszony do zaspokojenia roszczenia wierzyciela.

Po tym jak poręczyciel ureguluje zadłużenie, musi od razu poinformować o tym dłużnika. Jeśli poręczyciel i dłużnik zapłaciliby wierzycielowi w tym samym czasie, są małe szanse na to, aby poręczyciel odzyskał pieniądze.

Poręczenie obliguje poręczyciela do zaspokojenia roszczenia, nawet jeśli dłużnik, który zaciągał długi, umarł.

Poręczyciel pozbędzie się zobowiązania, dopiero kiedy zostanie ono opłacone, zostanie zwolniony z obowiązku lub dług się przedawni.

Jak odzyskać dług od poręczyciela razem z Vindicat?

Vindicat został stworzony z myślą o małych i średnich przedsiębiorstwach, aby wspierać przedsiębiorców w odzyskiwaniu należności. Proponujemy windykację automatyczną oraz monitoring płatności.

Pomożemy Ci także w odzyskaniu pieniędzy za zaległą fakturę od poręczyciela.

Dużą uwagę skupiamy na prewencji, która sprawia, że opóźnień w płatnościach jest coraz mniej. Flagowym produktem w tym zakresie jest nasza pieczęć prewencyjna Vindicat, ale też stały monitoring faktur, który umożliwia wysłanie kontrahentowi monitów przypominających o płatnościach. Właśnie dzięki monitoringowi płatności można zaoszczędzić najwięcej, zarówno stresu jak i pieniędzy.

To jest Twój czas, żeby zalogować się Vindicat.pl i raz na zawsze zmienić postrzeganie windykacji. Zapomnij o żmudnym procesie, pełnym wyzwań i niepowodzeń. Z Vindicat możesz windykować w kilku kliknięciach, abo całkowicie automatycznie. Wybór należy do Ciebie. Zadbaj o swoją firmę i windykuj jak profesjonalista za pomocą systemu Vindicat.

Dzięki windykacji w systemie Vindicat zyskasz:

  • pewność, że wszystkie procesy windykacyjne przeprowadzasz w pełni legalnie i prawomocnie,
  • dodatkowy czas, który teraz możesz poświęcić na rozwój swojego biznesu,
  • oszczędności, dzięki trafnej i skutecznej windykacji.

Klienci Vindicat logując się do systemu, zyskują gotowe do wykorzystania pisma sądowe i windykacyjne. System samodzielnie przygotowuje na koncie klienta spersonalizowane pismo, które jest gotowe do użycia. Nic nie trzeba dodatkowo uzupełniać i samodzielnie interpretować przepisów prawnych.

System zapewnia spersonalizowane dokumenty, w tym:

  • wezwania do zapłaty,
  • wnioski o wszczęcie postępowania egzekucyjnego,
  • wnioski o nadanie klauzuli wykonalności,
  • pozwy.

Każde pismo, którego potrzebujesz do skutecznej windykacji znajdziesz w systemie Vindicat! Już nigdy nie zmarnujesz czasu na szukanie wzorów i samodzielne tworzenie skomplikowanych pism prawnych. Profesjonalne pismo z kancelarii windykacyjnej dużo mocnej trafia do dłużników, którzy w obawie przed windykacją przez specjalistów, skłonni są szybciej uregulować zaległości.

RoboVindicat został tak zaprogramowany, aby działać automatycznie według przewidzianych scenariuszy.

 

Każdy scenariusz dostosowany jest do specyfiki Twojej sprawy i niuansów z nią związanych. Zmaksymalizujesz wyniki, zlecając windykację programowi!Dodatkowo nie musisz ręcznie wprowadzać faktur do Vindicat, wystarczy, że połączysz system ze swoim oprogramowaniem księgowym, a system automatycznie zaklasyfikuje do windykacji, te faktury, które tego wymagają. Wygodne prawda? Przeczytaj, jakie to proste!

Poznaj systemy księgowe online, z którymi zintegrowaliśmy system Vindicat:

  • iFirma,
  • wFirma,
  • InFakt,
  • Fakrurownia.

W Vindicat najwięcej spraw zamykamy na drodze polubownej, aż 93% spraw rozwiązaliśmy na etapie windykacji polubownej. Jest to ścieżka najkorzystniejsza, zarówno dla dłużnika jak i wierzyciela. Korzystamy z wielu narzędzi, które umożliwiają zobrazowanie dłużnikowi, dlaczego dalsze unikanie płatności będzie dla niego bardzo szkodliwe.

Na tym etapie też umożliwiamy naszym klientom wystawienie wierzytelności na wysoko pozycjonowanej Giełdzie długów Vindicat. Dłużnicy nie chcą, aby ich dane widniały na żadnej liście dłużników, dlatego często w obronie dobrego imienia, decydują się na szybką spłatę zadłużenia.

Windykacja automatyczna i w pełni zdalna jest bardzo wygodna i w czasach wiecznego pośpiechu jest wręcz konieczny elementem każdego nowoczesnego biznesu. Vindicat proponuje rozwiązanie problemów z windykacją, a w dodatku proponuje formułę w pełni zdalną i w dobrej cenie.

Cennik automatycznej windykacji online:

Klienci, którzy windykują małe kwoty, chętnie korzystają z modelu prowizyjnego, w którym koszt windykacji, to jedynie 8% od odzyskanej kwoty. Klienci, którzy windykują większe kwoty, chętniej wybierają możliwość rozliczenia abonamentowego. To jaką opcję rozliczenia wybierzesz, zależy od Ciebie i od potrzeb Twojego przedsiębiorstwa.

W windykacji bardzo ważny jest czas reakcji, dzięki zautomatyzowanej windykacji, masz pewność, że nie pominiesz żadnej faktury, a jeśli zajdzie konieczność windykacji, system wybierze precyzyjne metody, które szybko i skutecznie przybliżą Cię do polubownego rozwiązania sprawy.

Wybierając Vindicat wybierasz szybką i skuteczną windykację.

FAQ:

Kiedy mogę rozpocząć windykację majątku poręczyciela?

Działania egzekucyjne przy pomocy komornika możesz rozpocząć dopiero kiedy uzyskasz odpowiedni wyrok sądu.

Kiedy mogę rozpocząć windykację od poręczyciela?

Windykację możesz rozpocząć od razu, kiedy świadczenie stanie się wymagalne - czyli kiedy minie wyznaczony termin płatności.

Od kogo mam rozpocząć windykację od dłużnika czy od poręczyciela?

Możesz rozpocząć windykację od obydwu jednocześnie. Może być to o tyle skuteczne narzędzie, że poręczyciel zacznie wywierać nacisk na dłużnika, aby ten szybko zaspokoił roszczenie.

Czy poręczyciel otrzyma zwrot kosztów, które poniósł w wyniku windykacji roszczenia?

Poręczyciel ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów. Jeśli zaspokoił roszczenie w imieniu dłużnika, w tym samym czasie zyskał prawa wierzyciela i może dochodzić zwrotu pieniędzy.

Kiedy skutki finansowe poręczenia są najgorsze?

Kiedy dłużnik i poręczyciel spłaci wierzyciela w tym samym czasie, poręczyciel traci prawo do ubiegania się o zwrot kosztów.

W jakich sytuacjach poręczyciel nie musi spłacać długu wynikającego z umowy poręczenia?

Jest kilka takich sytuacji. Poręczyciel nie musi spłacać długu wynikającego z poręczenia, kiedy umowa poręczenia wygaśnie, kiedy dług się przeterminuje, kiedy dłużnik spłaci dług, a także w przypadku, gdy dług zostanie przejęty przez osobę trzecią.

Oceń ten artykuł:

Jak odzyskać dług od poręczyciela?
Ocena: 5/5
Głosowano: 1 raz.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!