Jak nie stracić płynności finansowej firmy w dobie koronawirusa?

15-05-2020

Utrata płynności finansowej jest tym, czego podczas pandemii koronawirusa polskie firmy boją się najbardziej. Koronawirus ograniczył możliwości działania wielu przedsiębiorstw, a niektóre branże unieruchomił na kilka miesięcy. Na szczęście nawet w tak trudnych warunkach można działać mądrze i zadbać o stabilność finansową firmy.

Jak nie stracić płynności finansowej firmy w dobie koronawirusa?

Płynność finansowa w czasach kryzysu - ważniejsza niż kiedykolwiek

Płynność finansowa, także w czasach kryzysu, bezpośrednio wpływa na kondycję finansową przedsiębiorstwa. Poprzez płynność finansową rozumiemy zdolność firmy do terminowego regulowania krótkoterminowych zobowiązań (np. zapłaty wynagrodzeń, czy regulowania płatności wobec kontrahentów).

Trzy czynniki, które pozwalają utrzymać płynność finansową również w dobie pandemii to:

  • zysk firmy,
  • skuteczne egzekwowanie należności (windykacja),
  • strategiczne planowanie dalszego funkcjonowania.

Wyjątkowe okoliczności, z jakimi mamy aktualnie do czynienia, wymagają wyjątkowego działania. Warto jednak, aby działanie to było przemyślane, przekalkulowane i dokładnie zaplanowane.

 

Analiza firmowych wydatków to podstawa - unikaj gwałtownych ruchów

Właściciele przedsiębiorstw, które na skutek koronawirusa zaczęły borykać się z pierwszymi trudnościami finansowymi, często wpadają w panikę. Ofiarą pierwszych cięć zazwyczaj padają ludzie oraz budżet marketingowy i przeznaczony na rozwój. Tymczasem z tak drastycznymi decyzjami, o ile to tylko możliwe, należy poczekać.

Pozbycie się z firmy specjalistów oraz wykluczenie możliwości rozwoju i reklamy negatywnie odbije się w przyszłości. Pozbawi firmę przewagi konkurencyjnej, którą trudno będzie odbudować, gdy wszystko wróci do normy.

Warto na początek dokładnie przeanalizować koszty i zastanowić się, które z nich naprawdę możemy zminimalizować. Celem jest utrzymanie płynności przy jednoczesnej dbałości o poziom świadczonych usług. Warto:

  • Negocjować obniżenie czynszu w wynajmowanym lokalu. W wielu mniejszych firmach prowadzonych wyłącznie z biura (np. agencjach reklamowych, biurach nieruchomości itp.) całkowita rezygnacja z wynajmu biura na czas pandemii również będzie możliwa.
  • Postarać się odroczenie rat kredytu lub leasingu.
  • Zastanowić się, czy części usług firmy nie da się przenieść do sfery online.
  • Przyjrzeć się wszystkim firmowym subskrypcjom i zastanowić się, czy w dobie pandemii na pewno warto je kontynuować.
  • Zrezygnować - o ile to możliwe - z wystawiania faktur z odroczonym terminem płatności.
  • Przeanalizować zasadność korzystania z narzędzi sprzedażowych pobierających prowizję. Jeśli sprzedaż w dobie pandemii zwolniła, być może nie są to aktualnie niezbędne wydatki.
  • Rozwijać potencjał, który już jest w firmie. Być może to dobry czas na dopracowanie strony internetowej, czy działania content marketingowe. Dzięki nim możliwe będzie zwiększenie sprzedaży i budowa świadomości marki.

Tarcza antykryzysowa, czyli pomoc od państwa

W dobie pandemii pomocy poszkodowanym przedsiębiorstwom udziela także rząd. Co prawda, jak to zwykle bywa, nowy przepis goni nowy przepis, a odnalezienie się w gąszczu sformalizowanych regulacji nie jest łatwe. Mimo to nawet najbardziej sceptycznie nastawieni przedsiębiorcy nie powinni z góry zakładać, że i tak nie uda im się uzyskać wsparcia. Warto przyjrzeć się dostępnym możliwościom. Firmy mogą ubiegać się o:

  • Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej w przypadku spadku obrotów na skutek pandemii koronawirusa. Wysokość możliwego do uzyskania wsparcia zależy od udokumentowanego spadku obrotów.
  • Możliwość odroczenia składek na ZUS na czas 3 miesięcy. W przypadku samozatrudnionych oraz mikroprzedsiębiorców możliwe jest uzyskanie całkowitego zwolnienia ze składek na ZUS na czas 3 miesięcy.

Wydłużony został również termin przekazania przez płatników zaliczek na podatek PIT.

Kolejne rozwiązania wprowadzi Tarcza Antykryzysowa 3.0., która na czas przygotowywania tego artykułu nie weszła jeszcze w życie.

Monitoring płatności i windykacja polubowna w czasie pandemii stają się jeszcze ważniejsze

Bardzo ważnym elementem wpływającym na utrzymanie płynności finansowej jest także regularne odzyskiwanie należności. Mimo że wiele firm boryka się teraz z problemami i należy wykazywać się pewnego rodzaju zrozumieniem, trzeba pamiętać także o konieczności utrzymania płynności finansowej własnej firmy. W obliczu utrudnień w funkcjonowaniu sądów  szczególną rolę odgrywają monitoring płatności i windykacja polubowna.

Z windykacją nie warto zwlekać także w dobie kryzysu. Największe szanse na odzyskanie pieniędzy mają ci, którzy upomną się o nie jako pierwsi.

Co można zrobić? Należy postępować zgodnie z „klasycznym” schematem windykacji polubownej, uwzględniając jednak, że okoliczności są szczególne. Warto:

  1. Rozpocząć od monitorowania płatności. Monitoring jest niezwykle istotny zarówno w „normalnych” okolicznościach, jak i w dobie kryzysu. Dzięki regularnej kontroli nad płatnościami przedsiębiorca wie, kiedy może upomnieć się o pieniądze. Więcej o znaczeniu monitoringu płatności pisaliśmy w artykule Monitoring należności i windykacja online w systemie Vindicat.pl.
  2. Tuż po upływie terminu płatności - nawet kolejnego dnia - zadzwonić do kontrahenta lub wysłać wiadomość z przypomnieniem o konieczności zapłaty. Większym zrozumieniem można wykazać się wobec zaufanych, wieloletnich kontrahentów, którzy z powodu pandemii doznali szczególnych trudności. Można rozważyć rozłożenie płatności na raty czy odroczenie terminu płatności, oczywiście pamiętając o udokumentowaniu nowych ustaleń.
  3. Wysłać wezwanie do zapłaty wraz z wyznaczeniem konkretnego terminu na uregulowanie zobowiązania. Należy też rozważyć wysyłkę ostrzeżenia dotyczącego umieszczenia danych dłużnika na giełdzie długów lub w jednym z biur informacji gospodarczych. Takie ostrzeżenie często działa na dłużnika jak zimny prysznic. Wpis na giełdę długów do BIG generuje po stronie dłużnika duże straty wizerunkowe, odbierające mu szanse na nawiązanie intratnych współprac. W dobie pandemii, w której o nowe współprace trudniej niż kiedykolwiek, to szczególnie dotkliwe.

Przy pomocy systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl całość windykacji polubownej można przeprowadzić online - bez konieczności osobistego kontaktu z dłużnikiem.

Jeśli windykacja polubowna nie przyniesie efektów, konieczne będzie zaangażowanie sądu w sprawę. W związku jednak z obecnymi utrudnieniami należy szczególny nacisk położyć na negocjacje z dłużnikiem. Przed skierowaniem sprawy do sądu warto wykonać wszystkie trzy powyższe kroki.

Nowa współpraca w dobie kryzysu? Postaw na rzetelną weryfikację potencjalnego partnera biznesowego

Odzyskiwanie należności jest wręcz kluczowe dla utrzymania płynności finansowej. Należy jednak pamiętać także o etapie prewencyjnym. Wiele firm będzie przecież nawiązywało nowe współprace również w dobie pandemii. Wybór niewłaściwego partnera biznesowego w tych trudnych czasach może narazić firmę na poważne koszty, a w konsekwencji - zachwianie kondycji finansową przedsiębiorstwa.

W czasie kryzysu należy jeszcze rzetelniej sprawdzać kontrahenta przez nawiązaniem jakiejkolwiek współpracy.

Bezwzględnie należy sprawdzić, czy firma, z którą chcemy nawiązać współpracę, nie figuruje na żadnej z giełd długów lub w jednym z biur informacji gospodarczej. Warto także zapoznać się z opiniami na temat danej firmy - pojawiają się one w m.in. w Google, na Facebooku, czy portalach branżowych. O tym, jak sprawdzić, czy partner biznesowy jest godny zaufania, pisaliśmy m.in. w artykule Jak sprawdzić zadłużenie firmy za darmo? 5 sprawdzonych sposobów.

 

Szybka i skuteczna windykacja online w systemie Vindicat.pl w dobie koronawirusa

Odzyskiwanie należności jeden z najistotniejszych przejawów dbałości o płynność finansową. Czy w dobie koronawirusa i ograniczonych możliwości kontaktu z dłużnikiem działania windykacyjne trzeba ograniczać? Absolutnie nie.

Windykację można prowadzić całkowicie online, przy pomocy jedynego w polskim rynku w pełni kompleksowego systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl.

Odzyskiwanie należności przez Internet jest proste i niezwykle skuteczne. Wystarczy zarejestrować się w systemie i postępować według zaproponowanych przez system scenariuszy windykacji.

System do monitoringu należności i samodzielnej windykacji Vindicat.pl zapewnia kompleksowe wsparcie na każdym z etapów odzyskiwania należności.

Aplikacja Vindicat.pl umożliwia także monitorowanie firmowych płatności. Przypomina przedsiębiorcy, który termin płatności właśnie się zbliża - w dobie kryzysu porządek w fakturach jest ważniejszy niż kiedykolwiek. Każda nieuregulowana płatność, o którą firma nie upomni się na czas, może przyczynić się do problemów z płynnością.

Przedsiębiorcy zarejestrowani w systemie Vindicat.pl otrzymują również dostęp do gotowych do użycia i spersonalizowanych dokumentów windykacyjnych. W ciągu kilku sekund mogą wygenerować z systemu m.in. profesjonalne wezwanie do zapłaty, pozew oraz wnioski niezbędne w postępowaniu egzekucyjnym.

Co więcej, użytkownicy Vinidicat.pl mogą zlecić także proste, powtarzalne czynności robotowi windykacyjnemu. To innowacyjne rozwiązanie pozwala oszczędzić czas, który przedsiębiorca może poświęcić na walkę z kryzysem w swojej firmie.

System Vindicat.pl zawiera także moduł do negocjacji online, dzięki czemu nie trzeba podejmować osobistego, ani nawet telefonicznego kontaktu z dłużnikiem. Oferuje również możliwość dodania danych dłużnika na popularną giełdę długów Vindicat, wpisu do BIG InfoMonitor oraz szereg innych przydatnych możliwości.

Dowiedz się więcej o funkcjonalnościach Vindicat.pl. i odzyskuj pieniądze bez wychodzenia z domu.

Rozsądne, strategiczne działania pozwolą wygrać z kryzysem

Nie ma sensu się oszukiwać - polska gospodarka ze skutkami kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa będzie zmagała się jeszcze wiele miesięcy. Ne warto jednak poddawać się zbiorowej panice. Zamiast tego już dziś warto wdrożyć wszystkie działania, które pozwolą firmie utrzymać płynność finansową - na czele z działaniami windykacyjnymi.

Załóż darmowe konto w systemie Vindicat.pl. Przekonaj się na własnej skórze, że w obecnych czasach windykacja online to nie tylko rozwiązanie najbezpieczniejsze, ale przede wszystkim - niezwykle skuteczne.

FAQ:

Czym różni się niewypłacalność od braku płynności finansowej?

Firmy, które utraciły płynność finansową, mają jedynie krótkotrwałe problemy ze spłatą swoich najbardziej wymagalnych zobowiązań. Firmy niewypłacalne zmagają natomiast się z zadłużeniem większym niż cały firmowy majątek. W przypadku niewypłacalności nawet sprzedaż wszystkich aktywów trwałych i spieniężenie wszystkich bieżących nie byłyby wystarczające dla uregulowania wszystkich zobowiązań.

Jakie mogą być skutki utraty płynności finansowej?

Oprócz oczywistej, drastycznej konsekwencji, jaką może być niewypłacalność, skutkiem jest także pogorszenie pozycji konkurencyjnej na rynku. Konsekwencją problemów z płynnością jest też utrata elastyczności w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych. Nie warto więc zwlekać z windykacją. Regularne odzyskiwanie należności bardzo pomaga w utrzymaniu płynności.

Czy każda firma w dobie kryzysu powinna monitorować płatności?

Tak. Każda firma w każdych okolicznościach powinna monitorować płatności. Dotyczy to również przedsiębiorstw, które wystawiają relatywnie niewiele faktur. Monitoring płatności to bardzo skuteczne działanie prewencyjne i nie warto z niego rezygnować.

Jak długo można prowadzić windykację polubowną w dobre kryzysu?

Żaden przepis nie nakłada w tym zakresie konkretnego terminu. Jeśli widzimy, że dłużnik ewidentnie nie wykazuje się dobrą wolą - nie odbiera telefonów, nie odpisuje na maile, nie przestrzega wyznaczonych terminów - nie warto kontynuować na siłę. Czym bardziej przeterminowany będzie dług, tym trudniej będzie go odzyskać również przed sądem.

Czy w czasach kryzysu - jeśli windykacja polubowna zawiedzie - warto kierować sprawę do sądu?

Tak. Sądy co prawda działają teraz w specyficzny sposób, jednak nie ma przeciwwskazań, aby składać pozwy o zapłatę. Czym dłużej zwlekasz ze złożeniem pozwu, tym dłużej ostatecznie poczekasz na rozpoznanie sprawy.

Czy przedsiębiorca, który nie ma specjalistycznej wiedzy o windykacji, poradzi sobie z obsługą sytemu Vindicat.pl?

Oczywiście. System został zaprojektowany w taki sposób, aby każdy użytkownik poradził sobie z jego obsługą i skutecznym prowadzeniem działań windykacyjnych. System prowadzi użytkownika „za rękę” przez cały proces odzyskiwania pieniędzy - od etapu polubownego aż po ewentualne postępowanie egzekucyjne.

Czy za usługę monitoringu płatności w systemie Vindicat.pl trzeba dodatkowo zapłacić?

Nie. Usługa monitoringu płatności jest już wliczona w cenę abonamentu.

Oceń ten artykuł:

Jak nie stracić płynności finansowej firmy w dobie koronawirusa?
Ocena: 5/5
Głosowano: 5 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!