Jak najszybciej odzyskać dług?

23-08-2019

Przedsiębiorcy, którzy mają problem z kontrahentami ignorującymi terminy płatności chcieliby odzyskać swój dług jak najszybciej. Czym bardziej przeterminowana jest należność, tym trudniej korzystnie zakończyć sprawę. Wyjaśniamy jak wyglądają terminy na poszczególnych etapach windykacji i jak przyśpieszyć proces odzyskiwania pieniędzy.

Jak najszybciej odzyskać dług?

Terminy w windykacji - etap polubowny

Windykacja polubowna to etap, którego nie należy pomijać. Zanim skierujesz sprawę do sądu, spróbuj po prostu dogadać się z dłużnikiem. Tobie oszczędzi to czasu, a dłużnikowi dodatkowych kosztów. O tym dlaczego nie warto ignorować etapu polubownego, pisaliśmy w artykule na temat windykacji polubownej i sądowej.

Jakie czynności zaliczamy do windykacji polubownej? Będzie to chociażby telefon do dłużnika z przypomnieniem o konieczności zapłaty, wysyłka e-maili czy wezwań do zapłaty, a także rozmowy telefoniczne o spłacie zadłużenia.

Działania w ramach windykacji polubownej należy rozpocząć jak najszybciej!

Tak naprawdę o zapłatę możesz upomnieć się już kolejnego dnia po upływie terminu płatności z faktury. Jeśli jednak nie chcesz wyjść na nadgorliwego i zależy Ci na relacjach z dłużnikiem, możesz wykonać telefon z przypomnieniem w ciągu np. 7 dni od upływu terminu zapłaty.

Z pewnością nie powinieneś czekać z wyjaśnieniem sprawy na etapie polubownym dłużej niż miesiąc.

Wiele źródeł jako ostateczny termin rozpoczęcia windykacji polubownej podaje 60 dni od daty wymagalności roszczenia. Nie radzimy jednak czekać tak długo. Czym szybciej dasz znać dłużnikowi, że panujesz nad sytuacją i czekasz na zapłatę, tym szybciej odzyskasz pieniądze.

Za szybkim rozpoczęciem windykacji polubownej idzie również szereg praktycznych korzyści. W razie ewentualnego sporu sądowego Ty, dłużnik oraz świadkowie będziecie lepiej pamiętać szczegóły. Jeśli sprawa rozpoczęła się stosunkowo niedawno, łatwiej będzie także skompletować niezbędną dokumentację.

Czym szybciej rozpoczniesz windykację polubowną, tym więcej korzyści dla Ciebie.

 

Windykacja - terminy na etapie postępowania sądowego

Jeśli nie uda Ci się dogadać z dłużnikiem i rozwiązać sprawy polubownie, konieczne będzie złożenie pozwu do sądu. Kiedy to zrobić?

Nie istnieje jeden, konkretny termin na złożenie pozwu o zapłatę należności. Z pewnością jednak w tej kwestii również nie powinieneś zwlekać. Jeśli dłużnik po raz kolejny obiecał Ci zapłatę i nie wywiązał się z obietnicy, jeśli wciąż Cię zbywa lub przeciwnie - kontakt z nim się urwał - nie czekaj.

Z pewnością sam odczujesz, kiedy prowadzenie windykacji polubownej straci sens i stanie się marnowaniem czasu. Zwykle rekomenduje się prowadzenie jej przez okres 30-60 dni. Po upływie tego czasu powinieneś zwrócić się o pomoc do sądu. Nie dawaj się zwieść kolejnym tłumaczeniom dłużnika ani wplątać w grę na czas. Pamiętaj, że szybkie i zdecydowane działanie leży w Twoim interesie.

Pamiętaj również, że po wniesieniu pozwu na rozprawę prawdopodobnie będziesz musiał poczekać. W zależności od sądu, czas oczekiwania może wynieść nawet kilka miesięcy.

Całość postępowania sądowego (łącznie z oczekiwaniem na rozprawę) trwa zwykle od kilku miesięcy do nawet roku. Jest to oczywiście pewnego rodzaju uogólnienie, bo zawsze dłużnik może odwołać się od wyroku lub wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Wydłuży to całość postępowania.

Uzyskanie korzystnego wyroku lub nakazu zapłaty to oczywiście nie wszystko. Kolejno musisz zawnioskować o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności.

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności możesz złożyć, gdy minęły dwa tygodnie od doręczenia pozwanemu orzeczenia i dłużnik nie zaskarżył go.

Sąd klauzulę wykonalności powinien wydać niezwłocznie, nie później niż w ciągu trzech dni od złożenia wniosku. Po jej uzyskaniu możesz zawnioskować do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Dowiedz się więcej na temat klauzuli wykonalności - przeczytaj nasz artykuł Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności - kiedy i dlaczego powinieneś go złożyć?.

Pozew do e-sądu - sposób na szybsze uzyskanie nakazu zapłaty

Wartą rozważenia alternatywą jest złożenie pozwu do elektronicznego sądu w Lublinie. Być może słyszałeś już o tym rozwiązaniu, a jeśli nie - koniecznie przeczytaj nasz artykuł o tym jak wnieść pozew do e-sądu .

Pozew do e-sądu składa się przez internet. E-sąd rozstrzyga sprawy w ramach Elektronicznego Postępowania Upominawczego. Rozpatruje jednak wyłącznie sprawy nieskomplikowane pod kątem dowodowym, co do których nie zachodzą żadne wątpliwości.

W ramach EPU możesz dochodzić jedynie zapłaty długów, które stały się wymagalne najpóźniej w ciągu trzech lat poprzedzających wniesienie pozwu. To kolejny argument za tym, aby nigdy nie zwlekać z dochodzeniem należności.

Jeśli uznasz, że Twoje roszczenie jest bezsporne i sąd nie powinien mieć wątpliwości, co do Twoich racji, EPU opłaci Ci się czasowo znacznie bardziej niż klasyczne postępowanie sądowe.

W zależności od obłożenia sądu elektronicznego pracą, na wydanie nakazu zapłaty będziesz musiał poczekać od 48 godzin do miesiąca. Całość EPU zwykle nie trwa jednak dłużej niż 3 miesiące.

Warto również zaznaczyć, że klauzula wykonalności w przypadku EPU nadawana jest z urzędu. Nie musisz więc składać odrębnego wniosku, aby ją uzyskać. Na nadanie klauzuli będziesz musiał jednak poczekać - pozwany ma dwa tygodnie na złożenie sprzeciwu. Do tego czasu należy doliczyć ok. 2-3 tygodnie na przesłanie przez niego dokumentów do sądu. Dopiero po upływie tego czasu sąd nadaje elektronicznemu nakazowi zapłaty klauzulę wykonalności.

E-postępowanie jest nie tylko szybsze niż tradycyjne sądowe postępowanie upominawcze, ale jest również jest znacznie tańsze.

Pamiętaj jednak, że e-sąd wyda nakaz zapłaty tylko w sprawach absolutnie bezspornych. Jeśli stwierdzi, że nie zachodzą podstawy do wydania nakazu zapłaty w EPU, przekaże sprawę do sądu powszechnego zgodnie z właściwością, co zamiast przyśpieszyć odzyskanie należności - przedłuży je.

Przykład:
Pan Jakub jest właścicielem niewielkiej firmy transportowej, zajmującej się głównie przewozem pracowników. Jakiś czas temu zawarł umowę z dużym zakładem pracy, który jednak nie uregulował faktury wystawionej przez Pana Jakuba. Termin płatności upłynął 30.03.2019 r. Upoważniony pracownik zakładu pracy odebrał fakturę i od Pana Jakuba i podpisał ją. Pan Jakub w maju 2019 r. postanowił rozpocząć windykację polubowną. Kontaktował się z dłużnikiem mailowo oraz wysyłał wezwania do zapłaty. Przedstawił także propozycję rozłożenia należności na raty. Kontrahent mailowo obiecywał, że zapłaci, jednak ostatecznie do zapłaty nie doszło. Pan Jakub postanowił więc złożyć pozew do sądu. Czy korzystniej będzie dla Pana Jakuba złożyć pozew do e-sądu czy sądu tradycyjnego?

Korzystniejsze dla Pana Jakuba będzie złożenie e-pozwu. Roszczenie jest nie starsze niż 3 lata i zdaje się być bezsporne. Pan Jakub dysponuje umową, zaakceptowanymi fakturami i dowodami na próbę polubownego zakończenia sporu. Ma również w swojej skrzynce mailowej wiadomości, z których wynika, że dłużnik nie kwestionuje zasadności roszczenia. Pan Jakub ma więc duże szanse na odzyskanie pieniędzy w EPU. Będzie to dla niego rozwiązanie znacznie szybsze i tańsze.

Postępowanie egzekucyjne - ile trwa odzyskiwanie pieniędzy przez komornika?

Po uzyskaniu tytułu wykonawczego (wyroku lub nakazu zapłaty wraz z klauzulą wykonalności) możesz złożyć do komornika wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Czym szybciej to zrobisz, tym szybciej komornik rozpocznie działania. Jeśli uregulujesz stosowną opłatę, komornik powinien rozpatrzeć Twój wniosek niezwłocznie, nie później niż w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania.

Ile będziesz musiał czekać na ostateczne odzyskanie przez komornika Twoich pieniędzy? To oczywiście zależy.

Czas trwania postępowania egzekucyjnego uzależniony jest m.in. od aktualnych możliwości finansowych dłużnika, sposobu prowadzenia egzekucji przez komornika oraz komunikacji na linii wierzyciel-komornik.

Zdarza się, że postępowanie komornicze - przy odrobinie szczęścia po stronie wierzyciela - kończy się w miesiąc lub dwa. Czas na odzyskanie przez komornika pieniędzy nie jest jednak regulowany ustawowo. Może więc równie dobrze potrwać rok lub kilka lat. Postępowanie egzekucyjne wydłuży się m.in., gdy:

  • Dłużnik ukrywa majątek;
  • Dłużnik wyzbywa się majątku;
  • Miejsce pobytu dłużnika jest nieznane;
  • Komornik działa w sposób opieszały;
  • Wierzyciel nie współpracuje ściśle z komornikiem.

Jak przyśpieszyć odzyskiwanie długu? 5 skutecznych sposobów

Na etapie postępowania sądowego i egzekucyjnego - nie możesz zrobić zbyt wiele, poza terminowym składaniem pism i regulowaniem opłat. Możesz jednak zadziałać na swoją korzyść na etapie postępowania polubownego, którego odpowiednie przeprowadzenie jest w zasadzie kluczowe. Jego pożądanym skutkiem jest zawarcie ugody z dłużnikiem, a wówczas długotrwałe postępowanie sądowe i egzekucyjne będzie zbędne. Co warto zrobić?

  • Rozpocznij windykację polubowną najszybciej, jak to tylko możliwe.
  • Bądź wobec dłużnika nieustępliwy i nie daj się wplątać w grę na czas. O zasadach negocjowania z dłużnikiem dobrowolnej spłaty zadłużenia, pisaliśmy również w artykule na temat zasad negocjacji z dłużnikiem.
  • Pilnuj swoich interesów. Podejmuj regularny kontakt z dłużnikiem i dotrzymuj danego słowa. Jeśli obiecujesz dłużnikowi, że to ostatnia szansa, a później składasz pozew do sądu - faktycznie tak zrób.
  • Bądź otwarty na rozwiązania, dzięki którym możliwe będzie ugodowe zakończenie sprawy. Być może zadłużenie da się rozłożyć na raty?
  • Po zakończeniu windykacji polubownej, złóż pozew do sądu lub e-sądu najpóźniej w ciągu kilku dni.
 

Alternatywna i szybka metoda odzyskiwania należności - windykacja online

Windykacja w swojej klasycznej formie wydaje Ci się czasochłonna, stresująca i trudna? Nic straconego. Możesz odzyskać pieniądze w inny sposób - przez Internet, bez wychodzenia z domu i o dogodnej dla Ciebie porze.

Windykacja online odbywa się przy pomocy systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. To profesjonalna platforma, oferująca przedsiębiorcom szereg narzędzi, dzięki którym mogą windykować samodzielnie.

Jak to działa? To bardzo proste. Powinieneś rozpocząć od rejestracji w systemie. Przez resztę procesu przeprowadzi Cię sam system. Najpierw poprosi Cię o wprowadzenie danych z nieopłaconych faktur i szczegółów dotyczących wierzytelności. Po wprowadzeniu tych naprawdę podstawowych informacji system przedstawi Ci najkorzystniejszy scenariusz postępowania. Przeprowadzi Cię przez cały proces - od windykacji polubownej, aż po ewentualne postępowanie egzekucyjne.

Z systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl wygenerujesz wszystkie niezbędne dokumenty - m.in. wezwania do zapłaty, ugodę, pozew, wniosek o nadanie klauzuli wykonalności, wniosek o wszczęcie postępowania egzekucyjnego i szereg innych profesjonalnych pism.

System Vindicat.pl to nie tylko generator pism i dokumentów windykacyjnych. Oferuje również szereg innych funkcji, z których warto korzystać w procesie skutecznej windykacji. Są to m.in.:

  • Dostęp do usługi monitorowania należności - bardzo istotnego narzędzia prewencyjnego. Dzięki regularnemu monitoringowi płatności zachowasz kontrolę nad terminami płatności wystawianych przez Twoją firmę faktur i będziesz mógł zareagować odpowiednio szybko. (Dowiedz się więcej o tym w jaki sposób regularny monitoring należności wspiera politykę finansową firmy).
  • Dostęp do pieczęci prewencyjnej, dzięki której Twój kontrahent będzie miał świadomość, że w razie opóźnień w płatności obsługą sprawy zajmie się Vindicat.
  • Możliwość weryfikacji kontrahenta na giełdzie długów i wystawienie swojej wierzytelności na sprzedaż.
  • Dostęp do Big InfoMonitor.
  • Możliwość negocjowania z dłużnikiem online przy pomocy specjalnego modułu negocjacji.
  • Opcja zlecenia sprawy kancelarii Vindicat w dowolnym momencie.

Windykację polubowną w systemie do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl możesz rozpocząć do 30 dni po upływie terminu płatności z faktury. Postępowanie sądowe możesz rozpocząć już od 31 dnia po terminie płatności.

Możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego warunkowana jest pozytywnym zakończeniem postępowania sądowego. Na wcześniejszych etapach windykacji online wiele czynności możesz jednak podjąć w takim terminie, w jakim jest Ci wygodnie. Sam nadajesz tempo prowadzonej windykacji, chociaż nieustająco będziemy Ci przypominać, że czym szybciej, tym lepiej dla Ciebie.

93% spraw prowadzonych za pośrednictwem systemu do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl kończy się na najkorzystniejszym dla wierzyciela etapie polubownym.

Czas jest kluczowy dla skutecznej windykacji - nie zwlekaj i działaj!

Szybkie odzyskanie długu to cel każdego wierzyciela. Dobra wiadomość jest jednak taka, że biorąc pod uwagę obecne możliwości windykacyjne - jest to możliwe. Idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych przedsiębiorców jest windykacja online. Nie wahaj się więc i wypróbuj system do monitoringu należności i samodzielnej windykacji online Vindicat.pl. Ceny rozpoczynają się już od 169 zł miesięcznie.

FAQ:

Czy można przyśpieszyć windykację i złożyć wniosek do komornika o wszczęcie postępowania egzekucyjnego bez uzyskania klauzuli wykonalności?

Nie. Aby odzyskać pieniądze, sam tytuł egzekucyjny (wyrok lub nakaz zapłaty) to za mało - musisz dysponować tytułem wykonawczym. Twoje orzeczenie stanie się tytułem wykonawczym dopiero po wydaniu przez sąd klauzuli wykonalności i jest absolutnie nie możesz „przeskoczyć” tego etapu.

Czy można całkowicie pominąć etap polubowny i od razu złożyć pozew do sądu?

Nie. Aby skutecznie rozpocząć postępowanie sądowe, potrzebne będzie udokumentowanie próby podjęcia polubownego rozwiązania sprawy. Co prawda wystarczą w tym przypadku np. wysyłane do dłużnika wezwania do zapłaty, jednak zalecamy znacznie większe zaangażowanie w etap polubowny.

Czy od pozwu w szybkim elektronicznym postępowaniu upominawczym również należy wnieść opłatę?

Tak. Masz na to 1 tydzień od momentu podpisania pozwu. Opłata wynosi 1,25% wartości przedmiotu sporu, czyli 1,25% Twojego roszczenia.

Co zrobić, jeśli postępowanie egzekucyjne przedłuża się z winy komornika?

Środkiem przyśpieszającym bieg postępowania egzekucyjnego jest skarga na czynności komornika. Możesz ją złożyć, jeśli sądzisz, że komornik ma możliwość szybszego działania.

Czy dłużnik może negocjować z komornikiem i w ten sposób opóźnić postępowanie?

Nie. To wierzyciel jest „panem postępowania” i jedyną osobą, z którą dłużnik może prowadzić negocjacje.

Czy zaangażowanie w sprawę profesjonalnych windykatorów przyspieszy odzyskanie pieniędzy?

Niekoniecznie. Zależy to oczywiście od metod działania firmy, którą wybierzesz, jednak nie jest to zasada. Dodatkowo, działania windykatorów mogą wpłynąć negatywnie na Twoje relacje z dłużnikiem. Jeśli więc zależy Ci na utrzymaniu ich na właściwym poziomie, bezpieczniejsza będzie dla Ciebie windykacja online.

Po jakim czasie roszczenie wierzyciela przedawni się?

Roszczenia majątkowe przedawniają się po 6 latach. Po upływie tego czasu szanse na odzyskanie należności drastycznie spadają.

Oceń ten artykuł:

Jak najszybciej odzyskać dług?
Ocena: 5/5
Głosowano: 4 razy.
Twoja ocena: Brak
Skutecznie odzyskuj długi
Bądź na bieżąco!
Polub nas na Facebooku!