Jak firma windykacyjna może wejść w posiadanie długu?
Dzwoni do Ciebie profesjonalny windykator, a Ty zastanawiasz się, skąd ma Twój numer i informację o długu? Jeśli faktycznie jesteś czyimś dłużnikiem - nie ma powodów do zdziwienia. Takie sytuacje zdarzają się setkom dłużników dziennie. Jak firma windykacyjna może wejść w posiadanie długu? Jakie kroki zgodnie z prawem może podjąć, aby odzyskać pieniądze? Sprawdźmy.
Jak firma windykacyjna wchodzi w posiadanie długu, przypadek nr 1: współpraca z wierzycielem
Najprostszym sposobem wejścia w posiadanie długu przez firmę windykacyjną, jest współpraca z wierzycielem. Wierzyciel ma prawo powierzyć odzyskanie pieniędzy wyspecjalizowanemu podmiotowi, czyli właśnie firmie windykacyjnej. Nie musi robić tego samodzielnie. W momencie nawiązania współpracy firma otrzymuje mandat do działania w imieniu wierzyciela... i może dochodzić należności.
Najczęściej z usług profesjonalnych windykatorów korzystają banki, firmy telekomunikacyjne i inni wierzyciele masowi - mający wielu dłużników.
Rzadziej z usług profesjonalnych firm windykacyjnych korzystają „zwykli” wierzyciele, którzy mają do odzyskania jeden, czy dwa długi. Takie przypadki - szczególnie w relacjach między przedsiębiorcami - także miewają jednak miejsce. Jeśli dług ma dużą wartość, a wierzyciel nie ma czasu lub wiedzy, aby działać samodzielnie, sięgnięcie po pomoc windykatora, może być dobrym rozwiązaniem.
Działając w imieniu wierzyciela, firmy windykacyjne:
- wysyłają wezwania do zapłaty,
- kontaktują się telefonicznie,
- kontaktują się mailowo,
- wysyłają ostateczne przedsądowe wezwania do zapłaty,
- windykują terenowo (rzadziej),
- wspierają wierzyciela na etapie sądowym, jeśli sprawa trafi przed sąd.
Dłużnik musi mieć więc świadomość, że jeśli dochodzeniem długu zajęła się firma windykacyjna, z windykatorem będzie miał do czynienia na każdym etapie... aż do momentu zapłaty.
Jak firma windykacyjna wchodzi w posiadanie długu, przypadek nr 2: zakup wierzytelności
Firmy windykacyjne często skupują wierzytelności. To drugi sposób, w jaki mogą wejść w posiadanie długu. W tym układzie firmy windykacyjne to tzw. wierzyciel wtórny, a wierzyciel (osoba, od której firma windykacyjna kupiła dług) - to wierzyciel pierwotny.
Windykatorzy najczęściej kupują długi na internetowych giełdach długów. Rzadziej - na przetargach organizowanych przez pierwotnych wierzycieli.
Warto pamiętać, że wierzyciel pierwotny może sprzedać dług bez informowania dłużnika o tym fakcie. Informacja taka musi pojawić się dopiero na etapie wezwania do zapłaty. W praktyce często zdarza się więc, że dłużnik jest zaskoczony, że jego długu dochodzi ktoś inny. Jest to jednak w pełni legalne - jeśli transakcję sprzedaży potwierdza umowa cesji pomiędzy wierzycielem pierwotnym a wtórnym.
Dłużnik nie może sprzeciwić się sprzedaży długu. Nie może tym samym zapobiec jego trafieniu do firmy windykacyjnej - chyba że sprzedaży zabraniałaby umowa pomiędzy stronami. Strony mogą umieścić w umowie takie postanowienie.
Sprzedawać nie można także specyficznych wierzytelności, np. z umowy o pracę. Zasadniczo jednak każdy, kto ma długi, musi się liczyć z faktem, że... któregoś dnia ich dochodzeniem może zająć się nie wierzyciel, a profesjonalni windykatorzy.
Uważaj na oszustów!
Warto wspomnieć też, że w ostatnim czasie skrzynki polskich internautów zalewa fala fałszywych wiadomości mailowych dotyczących zadłużenia. Zwierają one informacje o tym, że nieistniejąca firma windykacyjna XX weszła w posiadanie długu adresata i teraz będzie go dochodzić. Maile zawierają również informacje o tym, jak spłacić zadłużenie. Jeśli otrzymasz taką wiadomość, zachowaj szczególną czujność, ponieważ takie wiadomości mogą doprowadzić do wyczyszczenia Twojego konta przez oszustów.
Jeśli nie jesteś niczyim dłużnikiem, nie musisz reagować. Jeśli jednak masz dług wobec jakiejś osoby lub instytucji - skontaktuj się z wierzycielem i zapytaj, czy zlecił komuś windykowanie lub sprzedał swój dług.
Koniecznie sprawdź też nadawcę wiadomości w wyszukiwarce internetowej lub wklej w nią treść całego maila. Czasem ktoś już wszczął alarm w Internecie i bez trudu dowiesz się, że masz do czynienia z nieuczciwymi działaniami
Pod żadnym pozorem jednak nie płać, jeśli wiadomość wzbudza chociaż najmniejsze podejrzenia!
Co może firma windykacyjna?
Wiesz już, jak firma windykacyjna może wejść w posiadanie długu na dwa sposoby. Warto więc zastanowić się, jak będzie tego długu dochodziła.
Wiele firm windykacyjnym przeprowadzi cały proces dochodzenia należności - od etapu polubownego (gdzie działają najbardziej intensywnie), poprzez reprezentację na etapie sądowym, a czasem też wsparcie na etapie egzekucyjnym.
Na każdym z tych etapów, w trakcie każdego kontaktu z dłużnikiem, firma windykacyjna musi działać zgodnie z prawem, dobrymi obyczajami i tzw. Zasadami Etyki Branży Windykacyjnej. Nie jest bynajmniej tak, że „windykator może wszystko” - wręcz przeciwnie. Nie może m.in.:
- nękać dłużnika telefonami - w nocy, ale także w dzień, jeśli telefony pojawiają się zbyt często,
- grozić dłużnikowi,
- wejść do mieszkania dłużnika, czy spisywać jego majątku,
- informować o zadłużeniu osób postronnych - rodziny, czy pracodawcy,
- nachodzić dłużnika w miejscu pracy,
- doliczać dodatkowych opłat do długu.
Choć obecnie większość firm działa bardzo profesjonalnie, wybierając windykatorów do współpracy, warto działać rozważnie. O tym, jak to zrobić, aby nie żałować, pisaliśmy w artykule Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?.
Przykład:
Pan Krzysztof, właściciel hurtowni spożywczej, to wierzyciel pani Moniki - hotelarki. Pani Monika od wielu miesięcy zwlekała z zapłatą zadłużenia o łącznej wysokości 41 000 zł. Pan Krzysztof, chcąc oszczędzić czas i nerwy, zlecił windykację pierwszej lepszej firmie windykacyjnej, odnalezionej w wyszukiwarce internetowej. Ta szybko rozpoczęła działania. Windykatorzy zaczęli intensywnie dzwonić do Pani Moniki - nawet kilkanaście razy dziennie. Nachodzili również Panią Monikę w jej miejscu pracy i w domu. Pani Monika postanowiła więc złożyć na firmę windykacyjną skargę do UOKiK, żądając zaprzestania stosowania działań windykacyjnych naruszających prawo konsumenckie. Dręczonemu dłużnikowi przysługuje takie prawo. Urząd uznał skargę Pani Moniki, a Pan Krzysztof - musiał nadal dochodzić należności samodzielnie lub poszukać kolejnej firmy windykacyjnej. I ponownie zapłacić za usługi windykacyjne...
Czy warto rozmawiać z windykatorem?
Na koniec warto wspomnieć, że czasem dłużnicy obawiają się rozmawiać z windykatorem. Myśl o tym, że dług trafił do profesjonalnego podmiotu, który będzie działał efektywnie i skrupulatnie, bywa paraliżująca. Jeśli jednak jesteś dłużnikiem i chcesz poprawić swoją sytuację - zdecydowanie powinieneś przystąpić do negocjacji.
Z windykatorami warto rozmawiać, ponieważ:
- można wynegocjować lepsze warunki spłaty długu - np. rozłożenie go na raty; wierzycielowi też zależy, aby jak najszybciej zakończyć sprawę i zwykle jest skory do ustępstw,
- wynegocjowanie spłaty długu na korzystnych dla obu stron warunkach pozwala uniknąć postępowania sądowego i egzekucyjnego - a to zawsze jest kosztowne i stresujące,
- windykator nie jest emocjonalnie zaangażowany w sprawę i potrafi spojrzeć na wiele jej aspektów bez emocji.
Ten ostatni czynnik sprawia, że istnieje część wierzycieli, którzy wręcz wolą rozmawiać z niezależnymi windykatorami niż zaangażowanymi emocjonalnie wierzycielami. Pisaliśmy o tym w artykule Dlaczego dłużnik chętniej rozmawia z windykatorem niż z wierzycielem? 5 najczęstszych powodów.
Masz dłużników? Zanim zlecisz sprawę firmie windykacyjnej, wypróbuj windykację online!
Podpisanie umowy z firmą windykacyjną i powierzenie jej dochodzenia należności może wydawać się wygodną opcją. Ktoś zrobi wszystko za nas i wszystkim się zajmie? Być może - o ile wybierzemy godną zaufania firmę. Warto jednak pamiętać o dodatkowych kosztach - żadna firma windykacyjna nie działa charytatywnie, a w momencie, gdy ktoś jest nam dłużny pieniądze, dla przetrwania firmy może mieć znaczenie każdy grosz.
Warto więc wypróbować najkorzystniejszą finansowo, bardzo skuteczną innowacyjną opcję - automatyczną windykację przy pomocy systemu Vindicat.pl.
Vindicat.pl to system do automatycznej windykacji online. Łącznie korzysta z niego już ponad 3 5 00 tysiąca przedsiębiorców.
System Vindicat.pl wspiera wierzycieli na każdym etapie odzyskiwania pieniędzy. Szczególnie jednak skupia się na etapie polubownym, ponieważ to on jest kluczowy. Odzyskanie należności bez konieczności angażowania sądu i komornika jest najtańsze, najszybsze i najkorzystniejsze.
System Vindicat.pl może automatycznie wysyłać do Twoich klientów wezwania do zapłaty i przypomnienia. Może też (automatycznie!) dodawać długi na giełdę długów - to skuteczna motywacja dla dłużnika do szybkiej zapłaty.
Vindicat.pl pozwala:
- Oszczędzać Nie ma szybszego rozwiązania niż windykacja automatyczna, gdzie system podejmuje z automatu szereg prostych, powtarzalnych czynności. Sprawdź, w czym dokładnie wyręczy Cię Vindicat.pl!
Średni czas odzyskiwania pieniędzy, po upublicznieniu danych dłużnika na giełdzie długów w ramach windykacji automatycznej, to tylko 25 dni. Szybko? Oczywiście!
- Windykować wygodnie. Jesteś akurat poza firmą lub na biznesowym wyjeździe, ale nie chcesz dawać nierzetelnemu dłużnikowi jeszcze więcej czasu na zapłatę? W Vindicat.pl to nie problem. Windykację online możesz prowadzić z każdego miejsca na świecie. Dodatkowo, system sprawnie połączysz z najpopularniejszymi systemami do księgowości online ( ifirmą, wFirmą, InFaktem oraz Fakturownią). Dzięki temu wszystkie nieopłacone faktury automatycznie trafią do systemu - gotowe do windykacji! Dowiedz się o tej możliwości.
- Zminimalizować ryzyko. Jeśli do tej pory „samodzielna windykacja” przerażała Cię, bo nie masz odpowiedniej wiedzy - z Vindicat.pl nie musisz mieć takich obaw. System dokładnie, krok po kroku, wskaże Ci, co i kiedy należy zrobić. Precyzyjne scenariusze windykacji przygotowali eksperci w zakresie odzyskiwania należności. Ponadto z systemu szybko wygenerujesz gotowe i spersonalizowane dokumenty - wezwania do zapłaty, pozwy, e-pozwy, czy wnioski o wszczęcie egzekucji. To pełne, profesjonalne wsparcie!
- Zadbać o prewencję. Odzyskiwanie należności to jedno, drugie - to skuteczne działania prewencyjne zapobiegające opóźnieniom. System Vindicat.pl pomaga również zapobiegać kolejnym trudnościom w terminowym otrzymywaniu zapłaty. Jak? Użytkownicy mogą korzystać m.in. z opcji monitoringu płatności, czy używać pieczęci prewencyjnej Vindicat. Mogą też weryfikować kontrahentów przed nawiązaniem współpracy, np. na giełdzie długów Vindicat czy w BIG InfoMonitor.
Windykacja automatyczna jest nie tylko szybka i wygodna. Aż 93% spraw prowadzonych w Vindicat.pl kończy się polubownie.Zakończenie sprawy w taki sposób jest najkorzystniejsze i dla wierzyciela, i dla dłużnika!
Nowocześni wierzyciele windykują bezpiecznie i skutecznie - online!
W dobie Internetu zlecenie działań windykacyjnych wyspecjalizowanej firmie nie jest bynajmniej jedynym sposobem odzyskania pieniędzy. Są sposoby równie skuteczne, a przy tym tańsze i wymagające minimum zaangażowania. To przede wszystkim windykacja automatyczna online.
Nie zwlekaj ani dnia dłużej i wypróbuj automatyczną windykację w systemie Vindicat.pl. Wybierz spośród dwóch korzystnych modeli rozliczenia:
Odzyskaj swoje pieniądze szybciej niż kiedykolwiek!
FAQ:
Czy firma windykacyjna może wejść w posiadanie długu bez wiedzy dłużnika?
Tak. Wierzyciel, który nawiązuje współpracę z profesjonalnymi windykatorami lub sprzedaje swój dług na rzecz takiej firmy, nie ma obowiązku informowania o tym dłużnika.
Czy wierzyciel może legalnie sprzedać przysługującą mu wierzytelność firmie windykacyjnej?
Tak. Najlepiej zrobić na pewnej i bezpiecznej giełdzie długów Vindicat.pl. Sprzedając wierzytelność w zaufanym miejscu, wierzyciel zyskuje pewność, że robi to legalnie.
Czy windykator może wejść do domu dłużnika?
Nie. Windykator bez zgody dłużnika nie może wejść ani do domu lub mieszkania dłużnika, ani nawet na jego posesję.
Czy firma windykacyjna ma takie uprawnienia jak komornik?
Nie. Wyłącznie komornik może stosować środki przymusu!
Czy dłużnik musi rozmawiać z windykatorem?
Nie musi. Żadne przepisy nie nakładają na dłużnika takiego obowiązku. Zdecydowanie warto jednak, aby dłużnik był otwarty na negocjacje z windykatorem - to korzystne także dla niego.
Co może zrobić dłużnik, jeśli firma windykacyjna działa niezgodnie z prawem?
Dłużnik może przede wszystkim złożyć skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Może też podjąć bardziej zdecydowane kroki - zgłosić naruszenie odpowiednim organom ścigania i domagać się odszkodowania.
Lepiej windykować samodzielnie, czy z firmą windykacyjną?
To zależy od potrzeb i możliwości wierzyciela. Windykacja z dobrą firmą windykacyjną będzie dla wierzyciela wygodniejsza, jednak będzie trzeba pokryć jej koszty. Samodzielna windykacja offline jest tańsza, lecz bardziej angażująca. Szczegółowo pisaliśmy na ten temat w osobnym artykule: Co wybrać - samodzielna windykacja czy windykacja przez kancelarię windykacyjną?