Zabezpieczenie roszczenia w postępowaniu nakazowym
Postępowanie nakazowe ma charakter fakultatywny to znaczy, że to wierzyciel decyduje,o tym czy chce w ten sposób dochodzić swojego roszczenia. Pierwszym i najważniejszym warunkiem, które umożliwia rozpoczęcie takiego postępowania, jest posiadanie przez wierzyciela oczywistych dowodów – to znaczy takich, które jednoznacznie przekonają sąd do wydania nakazu zapłaty.
Aby sprawa mogła być skierowana do rozpoznania w trybie postępowania nakazowego, wierzyciel musi złożyć pozew oraz spełnić następujące warunki:
* żądanie musi być roszczeniem pieniężnym lub świadczeniem innych rzeczy zamiennych,
* roszczenie musi być poparte dowodami takimi jak: dokument urzędowy lub zaakceptowany przez dłużnika rachunek (faktura) lub umowa z dłużnikiem
Więcej o dowodach przydatnych w postępowaniu nakazowym pisaliśmy w artykule Faktura VAT – sposób na szybsze odzyskanie należności w postępowaniu nakazowym .
Czym jest zabezpieczenie dochodzonych roszczeń ?
Zabezpieczenie dochodzonych roszczeń jest instytucją wprowadzoną do prawa cywilnego w celu zagwarantowania wierzycielowi ochrony dochodzonych przez niego praw i interesów. Zwykle korzysta się z tego typu zabezpieczenia, gdy –w związku z długim czasem oczekiwania na wyznaczenie terminu rozprawy – istnieje ryzyko, że dłużnik podejmie kroki zmierzające do pozbycia się swojego majątku.
Jak uzyskać zabezpieczenie roszczenia?
Pierwszym krokiem, jaki należy wykonać, jest złożenie do sądu wniosku o udzielenie zabezpieczenia. Najlepiej taki wniosek złożyć przed wszczęciem postępowania, czyli przed złożeniem pozwu, jednak można również złożyć go w tracie toczącego się postępowania. W przypadku złożenia wniosku o zabezpieczenie przed rozpoczęciem postępowania głównego sąd wyznacza termin, w którym pismo wszczynające postępowanie powinno być wniesione pod rygorem upadku zabezpieczenia. Termin ten nie może przekraczać dwóch tygodni.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien zawierać:
- wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia;
- uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek, czyli:
- istnienie roszczenia poparte dowodami takimi jak faktura VAT czy umowa z dłużnikiem,
- interes prawny w uzyskaniu zabezpieczenia (brak zabezpieczenia może uniemożliwić lub znacznie utrudnić wykonanie wyroku).
Sposoby zabezpieczenia roszczenia
Wierzyciel ma do dyspozycji następujące sposoby zabezpieczenia roszczeń pieniężnych:
zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego;
obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową;
ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu;
obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską;
ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu;
ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego.
Inne możliwości uzyskania zabezpieczenia
Po uzyskaniu nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym wierzyciel może złożyć do sądu wniosek o udzielenie nakazu zabezpieczenia, w którym musi jedynie wskazać sposób zabezpieczenia.
Już dziś zarejestruj się i odzyskaj pieniądze od Twojego kontrahenta!
Zacznij już dziś »